فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شخصیت‌ها...کنفوسیوس

کتاب شخصیت‌ها...کنفوسیوس
فیلسوف و معلم چینی

نسخه الکترونیک کتاب شخصیت‌ها...کنفوسیوس به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب شخصیت‌ها...کنفوسیوس

در جوامع کهن، مردان و زنانی می‌زیسته‌اند که اثر خود را بر جهان هستی گذاشته‌اند. هر چه درباره آنها بیشتر بخوانیم و بدانیم از دستاوردهایشان بیشتر شگفت‌زده می‌شویم و از آثار هنری و ادبیات آنها لذت می‌بریم. کنفوسیوس حکیم یکی از این افراد است. او سالها تنها یک هدف داشت: خدمت کردن در مقام مشاور اعظم یکی از فرمانروایان سرزمین پهناور چین. در آن هنگام، یعنی حدود پانصد سال پیش از میلاد، چین به قلمروهای فراوانی تقسیم شده بود. درون این قلمروها، شاهزادگان و اشراف زیادی بودند که بر سرزمین‌های گسترده‌ای فرمانروایی می‌کردند. کنفوسیوس سخت در این اندیشه بود که مقام دولتی معتبری به دست بیاورد. اگر چنین می‌شد می‌توانست با به کار گرفتن دانش عمیق خود روش فرمانروایی حاکمان را بهبود بخشد تا به این وسیله مردم عادی در زندگی خویش از رفاه و آسایش بیشتری برخوردار شوند. تعالیم کنفوسیوس باعث پدید آمدن نظامی فکری به نام آیین کنفوسیوس شد. کتاب «کنفوسیوس» به زندگی و شرح تعالیم این فیلسوف چینی می‌پردازد.

ادامه...

بخشی از کتاب شخصیت‌ها...کنفوسیوس

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:


فصل ۱: درست حکومت کردنکنفوسیوس را یکی از مهم ترین شخصیت های تاریخ چین دانسته اند.

کنفوسیوس، دانشمند بزرگ، سالیان سال تنها یک هدف داشت: خدمت کردن در مقام مشاور اعظمِ یکی از فرمانروایان سرزمین چین. در آن هنگام، یعنی حدود پانصد سال پیش از میلاد، سرزمین چین به قلمروهای فراوانی تقسیم شده بود. درون این قلمروها، شاهزادگان و اشراف زیادی بودند که بر سرزمین های گسترده ای فرمانروایی می کردند. کنفوسیوس سخت در این اندیشه بود که مقام دولتی معتبری به دست آورد. اگر چنین می شد می توانست با به کار گرفتن دانش عمیق خود روش فرمانروایی حاکمان را بهبود بخشد تا به این وسیله مردم عادی در زندگی خویش از رفاه و آسایش بیش تری برخوردار شوند.
بسیاری از سخنان و اَعمال کنفوسیوس در کتابی به نام شَذَرات (تاملات) ثبت شده است که پاره ای از شاگردان کنفوسیوس، پس از مرگ او، آن را نگاشته اند. این شاگردان بر آن بودند که حکمت پردامنه استاد خویش را در اختیار دیگران بگذارند و احترامی را که درخور وی می دانستند به او ارزانی دارند. در شَذَرات آمده است که کنفوسیوس، که وی را «استاد» می خوانند، زمانی گفته بود:

اگر یکی از این شاهزادگان مرا در کار دولتی استخدام کند، ظرف مدت دوازده ماه کاری چشمگیر انجام خواهم داد. و ظرف مدت سه سال حکومت به کمال خواهد رسید و بی نقص خواهد شد. ۱

***
مردی که امروزه اکثر مردم جهان او را به نام کنفوسیوس می شناسند در دوران حیاتش چنین نامی نداشت. هنگامی که پسربچه ای بود او را چیو صدا می کردند، و نام خانوادگی اش نیز کُنگ یا کونگ بود. هنگامی که به سن بلوغ رسید او را به نامِ جونگ نی می شناختند. شاگردانی که از او تعلیم می گرفتند و پاره ای اوقات با وی مسافرت می کردند، او را کُنگ فوزی یا کُنگ زی می خواندند که معنای آن «استاد کنگ» است. در قرن هفدهم عده ای از کشیشان کاتولیک رومی که ژِزوئیت [یسوعی] خوانده می شدند به کشور چین رفتند تا مذهب خود را تبلیغ کنند. آنان زبان چینی را آموختند و سپس ترجمه آثار استاد کُنگ به زبان لاتین را آغاز کردند. در آن هنگام دانشمندان کاتولیک از زبان لاتین استفاده می کردند. این مترجمان نام کنگ فوزی را به واژه کنفوسیوس ترجمه کردند.
***
کنفوسیوس اطمینان داشت که افکار و اعمالش می تواند وضعیت هر کشوری را بهبود بخشد.
ولی در این میان عوامل متعددی وجود داشت که او را از هدفش دور می کرد. مهم ترین مقام ها و پست های حکومتی در دست اشراف و خانواده هایشان بود. مشاغل و مقام ها از پدر به پسر به ارث می رسید، حتی اگر فرزندان مهارت و صلاحیت های لازم را نداشتند. بدین ترتیب تعداد اندکی از فرمانروایان چینی حاضر بودند افرادی مانند کنفوسیوس را استخدام کنند. کنفوسیوس با دقتی فوق العاده از تعالیم اخلاقی مهم ترین کتاب های چینی پیروی کرد. وی از دیگران نیز انتظار داشت که مانند خود او در تمیز نهادن میان درست و نادرست دقت کنند. و چنانچه مردم ـ حتی نجبا و شاهزادگان ــ از تعالیم کهن روی می گرداندند از تذکر دادن به آن ها ابایی نداشت. فرمانروایان، مشاورانی می خواستند که فرامین آن ها را بی چون و چرا اطاعت و آن ها را ستایش کنند. تعداد اندکی از این فرمانروایان حاضر بودند به سخنان صادقانه و صریح کنفوسیوس گوش دهند.
سرانجام به کنفوسیوس در زادگاهش یعنی سرزمین لو شغلی دولتی دادند. تاریخ نویسان مطمئن نیستند که سِمَت کنفوسیوس چه بوده است، ولی این نکته مسلم است که او یکی از پایین ترین مقام های دولتی را داشته است. پیش از آن دوران، کنفوسیوس به مردم می آموخت که افراد مستعد نباید در دستگاه های دولتی شغلی را قبول کنند که نتوانند در خلال آن کارهای بزرگ انجام دهند. منکیوس دانشمندی که بعد از کنفوسیوس آمد و از بسیاری از تعالیم او پیروی می کرد، گفت که کنفوسیوس در همان زمان هنوز هم امیدوار بود که در دستگاه دولتی کاری مهم و اساسی انجام دهد. منکیوس چنین نوشت: «کنفوسیوس شغل اشاره شده را قبول کرد زیرا دریافت امکان آن هست که در آن جا بتواند آموزه های خویش را عملی سازد.» ۲منکیوس به ایالت های متعددی سفر کرد تا فرمانروایان آن نواحی را متقاعد سازد که تعالیم کنفوسیوس را اجرا کنند.

کنفوسیوس امیدوار بود که حکمرانانِ لو در باره مسائل مهم از وی نظرخواهی کنند، ولی آن ها به ندرت چنین می کردند. به جای نظرخواهی از وی می خواستند که در جشن هایی که به هنگام آمدن میهمانان به چوفو، پایتخت لو، برگزار می شد، شرکت کند. در کتاب شَذَرات آمده است که یکی از وظایف کنفوسیوس آن بود که به اشراف اطلاع دهد میهمانان چه موقع تالار سلطنتی را ترک کرده اند. وی گاه عصای سلطنتی شاهزادگان را که نمادی از قدرت سلطنتی بود نیز حمل می کرد.
چنین به نظر می رسد که کنفوسیوس پاره ای از مقامات دولتی را در امور نظامی نیز راهنمایی می کرده است. در آن هنگام، سه خانواده نیرومند گاه به گاه با یکدیگر و سایر اشراف بر سر اداره سرزمین ها می جنگیدند. هر خانواده ای دژهای بزرگی ساخته بود که مانند شهری محصور عمل می کردند. گاه فرمانداران این شهرها دست به شورش می زدند. آن ها می دانستند که به آسانی می توانند از دژهای خود دفاع کنند. کنفوسیوس اشراف لو را متقاعد کرد که به آن سه خانواده نیرومند بگویند که دژها را تخریب کنند. این کار باعث می شد که شورش ها از میان بروند و سرزمین لو متحد شود. فرمانروایان موفق شدند دو دژ را تخریب کنند ولی سومین خانواده مقاومت کرد.
تقریباً در همین زمان حاکم نشین مجاور سرزمین لو به نام چی برای فرمانروای لو هدیه ای فرستاد. هشتاد زن زیبارو که در رقص و آواز مهارت کامل داشتند وارد چوفو شدند. چنین به نظر می رسید که فرمانروای سرزمین چی با طرح کنفوسیوس برای تخریب دژها مخالف بوده است. خطر شورش آن سه خانواده نیرومند باعث شد که فرمانروای سرزمین لو نتواند دولتی نیرومند و ارتشی مرکزی برپا دارد. تا زمانی که سرزمین لو نامتحد باقی می ماند، ضعیف می شد و برای همسایه مجاورش یعنی سرزمین چی تهدیدی به شمار نمی آمد. فرمانروایان چی بر آن بودند که مطمئن شوند سرزمین لو هنوز ضعیف است. دختران رقاصی از چی فرستادند تا فرمانروایان لو را سرگرم کنند. یکی از تاریخ نویسان بر این باور است که حضور این زیبارویان در سرزمین لو برای آن بود که کنفوسیوس را برنجانند و تعالیم اخلاقی وی را باطل کنند.

نظرات کاربران درباره کتاب شخصیت‌ها...کنفوسیوس

مرد بزرگ بفکر صفات خویش است و مرد پست بفکر جاه خود ، اولی از اشتباه و خطای خویش می ترسد و دومی از بی مهری دیگران. "کنفوسیوس"
در 2 سال پیش توسط P D
عالیست
در 2 سال پیش توسط dav...ari
ستاره۵
در 2 سال پیش توسط dav...ari
عالیست ۵ستاره میدم
در 2 سال پیش توسط dav...ari
خیلی خوبه
در 2 سال پیش توسط far...an5