فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شخصیت‌ها...فیدل کاسترو

کتاب شخصیت‌ها...فیدل کاسترو
رهبر کمونیست کوبا

نسخه الکترونیک کتاب شخصیت‌ها...فیدل کاسترو به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب شخصیت‌ها...فیدل کاسترو

کوبا آماده پذیرفتن رهبری جدید بود. مردم کوبا پس از سال‌ها حکومت استبدادی در انتظار دموکراسی و اصلاحاتی بودند که فیدل کاسترو وعده می‌داد. حمایت از کاسترو و رژیم تازه روز به روز افزایش می‌یافت و هر جا کاسترو قدم می‌گذاشت فضای جشن و سرور حاکم می‌شد. هزاران تن که کنار جاده‌ها اجتماع کرده بودند، هیجان‌زده برایش کف می‌زدند و او را منجی ملت می‌نامیدند. کاسترو هفته‌ها قبل، از قرارگاه نظامی خود در کوه‌های سیئرا مائسترا حرکت کرده و روستاها را یکی پس از دیگری به تصرف درآورده بود. در میان راه جنگجویان تازه‌ای به او ملحق شده بودند. در ساعات اولیه صبح اولین روز سال نو باتیستا از کشور گریخت و جزیره را به کاسترو و مردانش سپرد.

ادامه...

بخشی از کتاب شخصیت‌ها...فیدل کاسترو

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل۱ : قهرمان ملیسخنرانی فیدل کاسترو برای کوبایی ها پس از پیروزی انقلابیون بر فولخنثیو باتیستا.

شبانگاه هشتم ژانویه سال ۱۹۵۹، در هاوانا پایتخت کوبا نورافکن های غول آسا آسمان را روشن کرده بود، صدها هزار تن در انتظار شنیدن سخنان فیدل کاسترو بودند. درست یک هفته قبل، در نخستین روز سال نو، قوای چریکی کاسترو پس از در هم شکستن مقاومت ارتش کوبا و سقوط دیکتاتور آن، فولخنثیو باتیستا، کنترل کوبا را در دست گرفته بودند و حکومت درازمدت کاسترو بر کوبا آغاز شده بود.
کوبا آماده پذیرفتن رهبری جدید بود. مردم کوبا پس از سال ها حکومت استبدادی در انتظار دموکراسی و اصلاحاتی بودند که فیدل کاسترو وعده می داد. حمایت از کاسترو و رژیم تازه روز به روز افزایش می یافت و هر جا کاسترو قدم می گذاشت فضای جشن و سرور حاکم می شد. هزاران تن که کنار جاده ها اجتماع کرده بودند، هیجان زده برایش کف می زدند و او را منجی ملت می نامیدند.
کاسترو هفته ها قبل، از قرارگاه نظامی خود در کوه های سیئرا مائسترا حرکت کرده و روستاها را یکی پس از دیگری به تصرف درآورده بود. در میان راه جنگجویان تازه ای به او ملحق شده بودند. در ساعات اولیه صبح اولین روز سال نو باتیستا از کشور گریخت و جزیره را به کاسترو و مردانش سپرد.
***
کوبا پس از سی سال جنگ مداوم در سال ۱۸۹۸ به کمک ایالات متحده موفق به کسب استقلال از اسپانیا شد. کوبا در ازای «استقلال» از ایالات متحده پذیرفت که با هیچ کشور دیگری پیمان نبندد. همچنین به ایالات متحده اجازه داد برای حفظ منافع خود در کوبا پایگاه نظامی بسازد. این پیمان که «اصلاحیه پلات» نامیده می شد، در حقیقت کوبا را به ایالات متحده وابسته ساخت. در خلال سی سال بعد از آن ایالات متحده بر صنایع و بازرگانی این کشور استیلا یافت. در سال ۱۹۳۴ معاهده ای امضا کردند که بسیاری از توافق های اصلاحیه پلات را فسخ کرد.
***
حال سفر پنج روزه و پیروزمندانه کاسترو از یک سو به سوی دیگر کوبا به پایان خود نزدیک می شد. هنگام ورود به این شهر قدیمی وجودش سرشار از غرور بود. او سال ها قبل در کالج هاوانا حضور یافته بود، اما در به دست گرفتن رهبری دانشجویان، آن چنان که می خواست، کامیاب نشده بود. حال در مقام رهبری انقلابی که عصر جدیدی برای کوبا رقم می زد، وارد شهر شده بود. کاسترو، سرافراز از انقلاب خود و آماده برای تغییر دادن کوبا، در برابر جمعیت ایستاد و میکروفون را برداشت و با مردم سخن گفت.
یونیفورم همیشگی ــ لباس نظامی سبز زیتونی و کلاه نظامی ــ تنش بود و ریشی انبوه داشت. در سخنانش مدعی پیروزی شد و از گروه های شورشی دیگر خواست سلاح هاشان را تحویل دهند و به نحو مسالمت آمیز به انقلاب ملحق شوند. گفت کوبای جدید نیازی به اسلحه ندارد.انقلابیون کاسترو از یک سوی کوبا در سیئرا مائسترا حرکت کردند و در سوی دیگر به هاوانا رسیدند.

پرسید: Armas,¿para qué?» ۱»  یعنی «سلاح، برای چه؟»
کاسترو ادامه داد:

برای جنگیدن در برابر چه کسی؟ سلاح، برای چه؟ برای تهدید رئیس جمهور؟ برای ارعاب حکومت؟ برای به وجود آوردن سازمان های تبهکار؟ اگر حکومتی متشکل از مردان جوان و شرافتمند داشته باشیم، اگر کشور به آن ها ایمان داشته باشد، اگر انتخابات داشته باشیم، چه ضرورتی دارد که اسلحه جمع کنیم؟۲

جمعیت متقابلاً فریاد برآورد: «سلاح برای چه؟» و شعاری انقلابی و محبوب پدید آمد.
کاسترو در میانه سخنرانی خود به یکی از افرادش به نام کامیلو سیئنفوئگوس رو کرد و با نگاهی دوستانه و ملتمسانه پرسید: «کامیلو! اعمالم درست است؟»۳?Voy bien, Camilo¿... [سیئنفوئگوس] با لبخندی پاسخ داد: Vas bien, Fidel «کاملاً درست است، فیدل.» بلافاصله شور و نشاط جمعیت اوج گرفت و موافقت خود را فریاد زد. Vas bien, Fidel، به شعار انقلابی و محبوب دیگری تبدیل شد.
پس از دو ساعت، کاسترو سخنرانی پیروزی خود را با این کلمات به پایان برد: «معتقدم چنان که باید و شاید نشان داده ایم که بدون چشمداشت جنگیده ایم. معتقدم هیچ فرد کوبایی وجود ندارد که در این باره ذره ای تردید داشته باشد.»۴
در آن لحظه، چند کبوتر سفید به نشانه صلح از میان جمعیت رها شد. در حالی که نورافکن بر کاسترو می تابید یکی از کبوترها روی شانه او نشست. سکوت بر همه مستولی شد. در اساطیر کوبا کبوتر مظهر صلح است. چند تن از سربازان باتیستا کلاه از سر برداشتند و با قرار دادن دست ها روی قلبشان خبردار ایستادند. دیگران دعاکنان به زانو درآمدند. از نظر کوبایی ها این نشانه ای از سوی خداوند بود. در آن لحظه کاسترو به نماد صلح و مصونیت کوبایی ها بدل شد. کاسترو برگزیده خداوند بود.
ناگهان فریاد «فیدل! فیدل! فیدل!» در حمایت از او اوج گرفت.
کاسترو در حالی که کبوتر روی شانه اش نشسته بود آرام ایستاد. آن گاه به سخنانش ادامه داد:
ممکن نیست ما دیکتاتور بشویم. هرگز نیازی به اعمال زور نخواهیم داشت زیرا مردم را داریم، زیرا مردم داوری خواهند کرد، زیرا آن روز که مردم بخواهند کنار خواهم رفت.۵

نظرات کاربران درباره کتاب شخصیت‌ها...فیدل کاسترو

نویسنده یا از کاسترو نفرت داشته یا برای اینکه آمریکاییها چیزی نگن همینطوری نوشته تا به نفع برخی سیاستمدارها در بیاد
در 2 سال پیش توسط MORTEZA MAHMOUDI
مملو از اطلاعات غلط واگر نگوییم مغرضانه، از روی بی‌اطلاعی نویسنده! کوبا قبل از انقلاب کی به خودش دموکراسی دیده بود؟ «سازمان کشورهای امریکایی» مورد حمایت سازمان ملل؟؟؟ یا مورد حمایت و اصلا دست‌ساز سیا؟ کتاب از کاسترو به طرز زیرکانه‌ای یک شخصیت قلدر، زورگو، پرخاشگر و قدرت‌طلب ساخته است!! تا فصل چهار که خواندم، حالت تهوع گرفتم! در کل اصلا کتاب را تایید نمی‌کنم.
در 2 سال پیش توسط بهزاد احمدزاده
فیدل کاسترو و ارنستو چه گوارا جزو آدمایی بودن که هدف والایی داشتن آدمایی که مطمئنا دلیل قیامشون سر سری نبود اراده و ایستادگی بی نظیر شون فوق العاده بود درسته که نتیجه نتیجه ی خوبی نبود ولی فکر و اندیشه اندیشه ی درستی بود.
در 1 سال پیش توسط k_p...ary