فیدیبو نماینده قانونی رهی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تنبک

کتاب تنبک
سازهای ایران را بشناسیم

نسخه الکترونیک کتاب تنبک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب تنبک

شناخت ساز در هر جغرافیا ما را به شناخت و دانستن فرهنگ گذشتگان رهنمون است.نقش سازهای گوناگون در آیین‌های پرستش،جشن‌های باشکوه و به سوگ نشستن‌ها کتمان ناپذیرند و هم اکنون نیز در جای‌جای ایران این آیین‌ها پابرجاست. آنچه ما در این جستار برآن تلاش ورزیده‌ایم شناخت عمومی سازهای ایرانی است تا ارزش این دستاورد مردمان کهن و پاک نهاد را ارج نهیم،آموزش و نواختن آن را همچون دیگر هنرها والا بدانیم،برخی از هنرمندان پرتلاش گذشته و حال که به مقام استادی در این راه رسیده‌اند را بشناسیم،ساختارفیزیکی و ریخت‌شناسی آن را به خاطر بسپاریم و با شناخت آن خرد جمعی را در حفظ این میراث فرهنگی گران‌بها افزون ساخته و به داشتن این سازهای ملی افتخار کنیم و پس از شناخت آن با گوش جان سپردن به نغمه‌های خنیاگران و گوسانان از همسویی و مهرورزی به هم خوش‌روزگار باشیم.

ادامه...
  • ناشر رهی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.14 مگابایت
  • تعداد صفحات ۷۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تنبک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سخنی با شما

موسیقی گستره ایست سرشار از عشق، دانش و احساس که آدمیان با آن به درک زیبایی رسیده و با یکدیگر هم سویی را می آزمایند. سخنی از زبان ساز یا نغمه ای که از آوازی بر دل می نشیند، شورمندی، شیدایی، غم، اندوه و یا آرامشی بی مانند را به ارمغان می آورد که گه گاه ما را به هم آوایی واداشته و زبانی قدرتمند می بخشد تا پروردگار زیبایی ها را بستاییم.
آوای زمین در گردش کیهان، خود موسیقی ستایشگرانه ای از کردگاراست.نغمه های جاودان برجا مانده ی هر قوم بیانگر فرهنگی آشکار و نهان است که از هزارتوی نغمه ها به گوش می رسند و ما را از داشته ها،آرزوها،جنگ ها،دلاوری ها، عشق ها وآلام پیشینیان آگاه می سازند.
شناخت ساز در هر جغرافیا ما را به شناخت و دانستن فرهنگ گذشتگان رهنمون است.نقش سازهای گوناگون در آیین های پرستش،جشن های باشکوه و به سوگ نشستن ها کتمان ناپذیرند و هم اکنون نیز در جای جای ایران این آیین ها پابرجاست.
آنچه ما در این جستار برآن تلاش ورزیده ایم شناخت عمومی سازهای ایرانی است تا ارزش این دستاورد مردمان کهن و پاک نهاد را ارج نهیم،آموزش و نواختن آن را همچون دیگر هنرها والا بدانیم،برخی از هنرمندان پرتلاش گذشته و حال که به مقام استادی در این راه رسیده اند را بشناسیم،ساختارفیزیکی و ریخت شناسی آن را به خاطر بسپاریم و با شناخت آن خرد جمعی را در حفظ این میراث فرهنگی گران بها افزون ساخته و به داشتن این سازهای ملی افتخار کنیم و پس از شناخت آن با گوش جان سپردن به نغمه های خنیاگران و گوسانان از همسویی و مهرورزی به هم خوش روزگار باشیم.
پیشکش به مردمان پاک نهاد ایران زمین

پیمان پورشکیبایی،رضا جدیدی
پاییز ۱۳۹۳

ریشه و معنی تنبک در لغت نامهدنبک. [ دم ب ] (ا) دهلی دم دراز از چوب و یا سفال که در زیر بغل گرفته نوازند. (از ناظم الاطباء) (از برهان) (از آنندراج). قسمی طبل خرد چون دف و دورویه با دیواره بلندتر که نوازند نگاه داشتن اصول را، تنبک (یادداشت مولف) و رجوع به دمبک و تنبک شود.
تنبک.[ تم ب ] (ا) دهلکی باشد کوچک که بازیگران دارند و در هنگام بازی و رقاصی بنوازند. (فرهنگ جهانگیری).
(از فرهنگ رشیدی) دهلی باشد دم دراز که از چوب و سفال سازند و بازیگران در زیر بغل گرفته بنوازند. (برهان).
(از ناظم الاطباء) دهلی باشد درازدم که ازچوب و سفال سازند و بر سر آن که به منزله کاسه پهن است؛ پوست کشند و بازیگران آن را با انگشت نوازند.
(انجمن آرا) دهلکی باشد که بازیگران در هنگام رقص و بازی بنوازند و در محاوره سازی است که یک طرفش به خام کشند و یک طرف بسته باشد و آنچه از دو سو به خام کشند دهل است.

ز شوریدگی تنبک زخم ریز
دماغ فلک سفته از زخم تیز

نظامی

تنبک تعلیم: تنبکی که در وقت ورزش و تعلیم کردن کشتی با شاگردان نوازند و این رسم ولایت است (آنندراج).

نگارشی پیرامون سازبی گمان از شگفت انگیز ترین سازهای کوبه ای پوستی ایران زمین، تنبک است. رد پای این ساز به گذشته های دور باز می گردد، تا جایی در «یادگار زریران» که از افسانه های پهلوانان اشکانی سخن به میان رفته از ساز تنبک نیز نام برده شده است
منظومه یادگار زریران:
«به درگاه وشتاسب شاه آمدند، تومبک و شیپور بزدند و در ستخمک بانگ زدند».
آنچه آشکار است این ساز بیش از هر ساز دیگری در جای جای ایران زمین دیده شده است. نقش این ساز در جشن و سرور، آیین های کهن و شعر شاعران دیده می شود.
حسین علی ملاح در کتاب فرهنگ سازها چنین آورده است: «تمبک روزگار ما استوانه ای ست که یک سوی آن را پوست پوشانیده اند و سوی دیگرش باز است. قسمتی از استوانه را باریک تر ساخته اند تا در بغل نوازنده بنشیند. جنس این استوانه ممکن است از چوب، حلبی یا گل پخته باشد و شکل آن در نواحی مختلف ایران متفاوت است.
چنین متداول است که چوب درخت گردو، توت و... را یک سال تا یک سال و نیم در سایه آفتاب نگه داری می کنند و سپس قسمت قطور آن را برای ساختن تنبک استفاده می کنند. دلیل این که از قسمت قطور و پرحجم چوب استفاده می کنند این است که بدنه تنبک یکپارچه در بیاید.
جنس پوستی که روی تنبک می کشند نیز متفاوت است. معمولا پوست بز، میش، بره، شتر یا پوست ماهی به کار می برند. نکته مهم این است که پوست باید کهنه باشد.
کنده کاری های بسیاری بر پیکره خرابه های آشور و دیگر آثار بر جای مانده، ریخت شناسی این ساز کهن را به ما نشان می دهد و چه بسیار مردمانی که برای ساخت این ساز که دستاوردی کمیاب است تلاش ورزیده اند تا بدنه، صدا و تکنیک آن هم چنان پابرجا بماند. آری این طبل جام گون، سرشار از وزن و ریتم از بن مایه های موسیقی این مرز وبوم و میراثی ارزشمند از فرهنگ پیشینیان است.
زنده یاد حسین تهرانی در شناخت و افزودن روش هایی بسیار ارزشمند برای این ساز کوشید و به زیبایی و درستی این میراث گران بها را به هنرجویان رهرو این راه سپرد.

تنبک محفل ارباب وفا را بردار
بلبل باغ دلی شور و نوا را بردار

نظرات کاربران درباره کتاب تنبک

خیلی عالیه من خوشم امد واقعا ارزش خوندن داره مخصوصا برای نوازندهای تنبک مخصوصا قسمت تاریخچه ی تنبک واقعا عالی بود
در 2 سال پیش توسط emad valehi
مطالب مربوط به تنبک این کتاب خیلی کم بود.
در 2 ماه پیش توسط ترگل منور