فیدیبو نماینده قانونی ترفند و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب طلاق تهدیدها فرصت‌ها

کتاب طلاق تهدیدها فرصت‌ها
طلاق به سبک ایرانی

نسخه الکترونیک کتاب طلاق تهدیدها فرصت‌ها به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۱۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب طلاق تهدیدها فرصت‌ها

کتابی که اکنون در دست دارید پژوهشی است میدانی که در آن همه‌ی مسایل و موضوعات مربوط به طلاق یک‌جا گرد آمده است تا برای پیر و جوان ایران‌زمین، مسوولان امر، تصمیم‌گیران اجتماعی، مجریان برنامه‌های جمعیتی و... به‌کار آید. کتاب، ساده و همه‌فهم و بر پایه‌ی مشاهدات انبوه نویسنده در مجتمع‌‍‌های قضایی طی سالیان دراز تجربه و تماس با خانواده‌های در حال جدایی، مشاوران خانواده و وکلای آنان نگارش یافته است. هر روز در خبر‌ها از افزایش آمار طلاق و کاهش آمار ازدواج بحث است و آسیب‌ها و نا‌هنجاری‌هایی که پس از آن دامن جامعه را می‌گیرد. آمار‌هایی که در قیاس با آمار‌های سالیان پیشین نگران‌کننده‌اند. بر بنیاد آمار اداره کل روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و احوال کشور در سال ۱۳۸۷، آمار ازدواج و طلاق نسبت به سال گذشته‌ یعنی ۱۳۸۶ به‌ ترتیب ۳ و ۱۱ درصد افزایش یافته است. آمار بعدی در سال ۸۸ اعلام شد و این بار از سوی مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال. او در مصاحبه‌ای اعلام کرد که ۱۲۵ هزار و ۴۷۴رخداد طلاق در سال ۸۸ اتفاق افتاده که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال ۸۷ حدود ۱۳ درصد رشد کرده است. نکته‌ی در‌خور توجه این آمار این بود که بیشترین جدایی‌ها در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال اتفاق افتاده‌اند. افزایش؛ افزایش؛ افزایش... انگار در این وانفسای وضعیت اقتصادی آسان‌تر می‌توان جدا شد تا ازدواج کرد!

ادامه...
  • ناشر ترفند
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.8 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۳۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب طلاق تهدیدها فرصت‌ها

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پاره ی نخست: طلاق و پیامدهای آن

مقدمه

ازدواج و تاسیس زندگی مشترک خانوادگی یک خواسته ی طبیعی است که غرایز آن در وجود انسان ها نهاده شده است و این خود یکی از نعمت های بزرگ الهی است: «و از نشانه های خدا این است که برای شما از جنس خودتان جفتی آفرید تا در کنار او آرامش پیدا کنید و میان شما دوستی و مهربانی قرار داد؛ به درستی که در این امر نشانه هایی برای مردم اندیشمند است.»(۱)

حضرت محمد (ص) می فرماید:

«النکاحُ سُنتی فَمَن رَغَبَ عَن سُنتی لیس منی»
«ازدواج سنت من است؛ پس هر کس از سنت من روی گرداند از من نیست.»(۲)

از روایت فوق به سادگی می توان به اهمیت و ارزش ازدواج پی برد. درست است که هدف اصلی اسلام از تشریع ازدواج بقاء نسل است (تزاوجوا تناسلوا) لیکن ارضای غریزه و دست یابی به آرامش نیز مد نظر شارع بوده است.

در روایتی از رسول خدا (ص) آمده است:

«ما بُنِیَ فی الاسلام بِناءٌ احَبَّ الیِ اللّه عَزَّوجلَّ، و اعَزَّ مِنَ التّزویج»
«در اسلام هیچ بنایی ساخته نشد، که نزد خدای عزوجل محبوب تر و عزیزتر از ازدواج باشد(۳).»

با عنایت به این که در مورد ازدواج تاکید شده است، از بین بردن نکاح و ازدواج نیز ارزش و اخلاق است. اگر چه در دین اسلام طلاق حلال اعلام شده، ولی تلخ ترین فرجام و منفورترین فعل ها نزد خداوند و جامعه محسوب شده است. به تعریفی دیگر بدترین حلال ها طلاق است، چنان که امام صادق (ع) می فرماید:

«ما مِن شَیءٍ ممّا احَلَّهُ اللّهُ عَزّوَجَلَّ ابْغَضَ الیهِ مِن الطلاقی...»
«از چیزهایی که خدای عزوجل حلال فرمود هیچ چیز منفورترازطلاق نیست.»
«منفورترین چیزها نزد خدا طلاق است.»(۴)

معنی لغوی و اصطلاحی طلاق

علامه دهخدا «طلاق نامه» را به معنی بیزاری نامه می خواند که از آن در عرف عام معنای جدایی در ذهن متبادر می شود و به طور کلی طلاق در لغت به معنی گشودن گره و از ریشه طَلَق است. طلاق در انگلیسی و فرانسه با واژه Divorce آمده است.
در فرهنگ بزرگ جامع نوین، احمد سیاح طلاق را رها شدن از قید نکاح آورده است. در اصطلاح شرعی طلاق عبارتست از «ازاله قید النکاح بصیغه مخصوصه» (یعنی زایل نمودن قید پیوند نکاح با صیغه مخصوص است.)
شهید ثانی در صفحه ۳۷۸ مجلد دوم شرح لمعه، در مورد معنی اصطلاحی طلاق می گوید: «طلاق عبارت است از ارائه نمودن و از بین بردن قید نکاح به واسطه ی صیغه «طالق» بدون آن که عوضی در مقابلش ملاحظه شود.»
دکتر محمد جعفر جعفری لنگرودی راجع به طلاق چنین می نویسد:
«و طلاق (مدنی فقه) انحلال رابطه زناشویی در عقد دایم، خواه به قصد و رضای زوج باشد (ماده ۱۱۳۳-۲۲۳۹ ق.م) خواه به وسیله ی نماینده قانونی زوج (ماده ۱۱۳۷ ق.م) یا این که زوج به استناد وکالت از زوج خود را مطلقه می سازد (ماده ی چهارم قانون ازدواج مصوب ۲۳ /۵ /۱۳۱۰)»(۵)

طلاق در قرآن

در سوره های مختلف قرآن در شرایط و مناسبت های متفاوت به یک سری از اسباب ضروری طلاق اشاره شده است، ولی آنها را در حوادث معین، محدود نمی سازد؛ زیرا اسباب طلاق نسبت به افراد بر حسب افکار و خصوصیات روحی آن ها متفاوت و دگرگون می باشد از این رو یک قانون کلی همه جانبه ای برای مسلمان ها ارایه می دهد که برای هر کس با جمیع حالات و افکار و در تمامی زمان ها و مکان ها قابل تطبیق باشد. خداوند یکتا در قرآن قانون طلاق را درصورت شقاق (ناسازگاری شدید) بین زن و شوهر تشریع می کند و درصورت تداوم این ناسازگاری طلاق را جایز دانسته است.
در سوره ی احزاب آیه ی ۴۹ آمده است:
«وَ اِن خِفْتُم شِقاقِ بَیْنهِما فابْعَثُوا حَکَماً مِنْ اَهْلِه وَحَکماً مِنْ اَهْلِهآ اِنْ یُریدا اِصلاحاً یوَفِقِ اللهُ بَیْنَهْما» «اگر از جدایی بین آن ها (زن و شوهر) می ترسید، داوری از خانواده مرد و داوری از خانواده زن برگزینید. اگر داوران اراده ی اصلاح داشته باشند خدا به آن ها توفیق می دهد.»(۶)
قرآن مجید با صراحت هرچه تمام در سوره ی نساء در دو آیه، تجاوز به حقوق زن را محکوم کرده است و مرد را از تجاوز به حقوق زن بر حذر داشته است.
در مجموع و با عنایت به آیات مختلف قرآن، با صراحت برای ازدواج و روح مقدس خانواده ارزش خاصی قایل است و رعایت حقوق دو طرف را تاکید نموده است و طلاق را مردود و قبیح شمرده است؛ اما اگر تنها راه چاره و مصلحت طرفین باشد، آن را مباح می داند.

نظرات کاربران درباره کتاب طلاق تهدیدها فرصت‌ها