فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استنفورد ۶۳ ... فلسفه اخلاق کانت

کتاب استنفورد ۶۳ ... فلسفه اخلاق کانت

نسخه الکترونیک کتاب استنفورد ۶۳ ... فلسفه اخلاق کانت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب استنفورد ۶۳ ... فلسفه اخلاق کانت

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی می‌کنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد را شنیده‌اند و چه‌بسا از این مجموعه کم‌نظیر بهره نیز برده باشند. این دانشنامه حاصل طرح نیکویی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به لطف کمک‌هایی که گردانندگان این مجموعه از آن‌ها برخوردار شده‌اند، متن کامل تمامی مقالات این دانشنامه در اینترنت به‌رایگان و به آسان‌ترین شکل در دسترس خوانندگان علاقه‌مند قرار گرفته است. به نظر کانت، بنیادی‌ترین هدف فلسفه اخلاق و، بنابراین، بنیادی‌ترین هدفی که بنیادگذاری نیز دارد، «جستجوی» اصل بنیادی مابعدالطبیعه اخلاق است. کانت این طرح را از طریق دو فصل نخست بنیادگذاری پی می‌گیرد. او کار خود را با تحلیل و توضیح دیدگاه‌های عرفی در باب اخلاق می‌آغازد. هدف این طرحِ نخست بیان دقیق اصل یا اصولی است که تمام احکام اخلاقی متعارف ما بر آن مبتنی هستند. فرض کانت آن است که این احکام احکامی هستند که هر انسان عادی، بالغ و عاقلی آن‌ها را می‌پذیرد. با این حال، امروزه بسیاری بر این باورند که کانت در باب عمق و گستره توافق اخلاقی بیش از حد خوشبین بوده است. اما شاید بهترین تصوری که می‌توان داشت این است که وی از منظر اخلاقی‌ای بهره می‌گیرد که اشتراک‌نظرِ بسیار گسترده‌ای درباره آن وجود دارد و حاوی پاره‌ای احکام کلی است که عمیقا به آن‌ها باور دارند. در هر حال، کانت ظاهراً مخاطب خود را در درجه اول شکاک اخلاقی واقعی از آن دست که اغلب در آثار فیلسوفان اخلاق حضور دارد نمی‌داند، یعنی فردی که برای اخلاقی عمل کردن نیازمند دلیل است و رفتار اخلاقی‌اش منوط به برهانی عقلی است که فیلسوفان ممکن است اقامه کنند.

ادامه...
  • ناشر گروه انتشاراتی ققنوس
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.52 مگابایت
  • تعداد صفحات ۹۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب استنفورد ۶۳ ... فلسفه اخلاق کانت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:



درآمد

ایمانوئل کانت (۱۷۲۴-۱۸۰۴) استدلال می کرد که الزامات اخلاقی بر معیاری از عقلانیت که عنوان «امر مطلق»(۳) را بر آن نهاد بنا شده اند. بدین سان غیراخلاقی بودن(۴) مستلزم نقض امر مطلق و بدین ترتیب، حاکی از عدم عقلانیت است. برخی دیگر از فلاسفه، نظیر لاک و هابز، نیز استدلال کرده بودند که الزامات اخلاقی مبتنی بر معیارهای عقلانیت اند. با این حال، این معیارها یا اصولِ ابزاریِ میل محورِ عقلانیت اند یا مبتنی بر شهودهای عقلانی منحصربه فردند. کانت با بسیاری از اسلاف خود موافقت داشت که تحلیل عقل عملی فقط به کشف این الزام می انجامد که عاملان عقلانی باید هماهنگ با اصول ابزاری باشند. در عین حال، استدلال می کرد که می توان ثابت کرد هماهنگی با امر مطلق (اصلی غیرابزاری) و بدین ترتیب، هماهنگی با خود الزامات اخلاقی برای عامل عاقل ضروری است. این استدلال مبتنی بر این آموزه جالب کانت است که اراده عقلانی باید خودآیین(۵) یا [به تعبیر دیگر] آزاد لحاظ شود، به این معنا که واضع قانونی است که [در عین حال] ملزم به آن است. اصل بنیادی اخلاق ــ یعنی امر مطلق ــ چیزی غیر از قانون اراده ای خودآیین نیست. بدین ترتیب، در کانون فلسفه اخلاق کانت تصوری از عقل جای دارد که در امور عملی، فراتر از تصور هیومی می رود ــ فراتر از تصوری که بر اساس آن، عقل «بنده» عواطف و احساسات است. افزون بر این، حضور چنین عقلِ حاکم بر خودی در هر شخص است که به اعتقاد کانت، مبانی قطعی برای این اندیشه را که همه انسان ها ارزش برابر دارند و مستحق احترام مساوی اند فراهم می آورد.
اثرگذارترین مواضع کانت را در بنیادگذاری مابعدالطبیعه اخلاق(۶) (از این پس بنیادگذاری) می توان یافت، اما او این آرا را در آثار متاخرش همچون نقد عقل عملی، مابعدالطبیعه اخلاق، انسان شناسی از منظری عملی و دین در محدوده عقل تنها بسط داده و عمق بخشیده و در پاره ای موارد جرح و تعدیل کرده است. من به آموزه های اصلی بنیادگذاری توجه می کنم، هرچند در سال های اخیر برخی محققان از این رویکرد متعارف به آرای کانت ناراضی شده اند و به آثار متاخر او عطف نظر کرده اند. در عین حال، خود من رویکرد متعارف را روشنگرانه ترین رویکرد می دانم، هرچند در صورت لزوم برخی مواضع مهم را در آثار متاخر وی برجسته می کنم.

پیشگفتار دبیر مجموعه

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی می کنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد(۱) را شنیده اند و چه بسا از این مجموعه کم نظیر بهره نیز برده باشند. این دانشنامه حاصل طرح نیکویی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به لطف کمک هایی که گردانندگان این مجموعه از آن ها برخوردار شده اند، متن کامل تمامی مقالات این دانشنامه در اینترنت به رایگان و به آسان ترین شکل در دسترس خوانندگان علاقه مند قرار گرفته است.
نگاهی به ساختار و مندرجات مقاله ها و مرور کارنامه نویسندگان آن ها، که عموما در حیطه کار خویش صاحبِ نام و تالیفات درخور اعتنا هستند، گواهی می دهد که با مجموعه ای خواندنی مواجهیم، مجموعه ای که غالبا مدخل های مناسبی برای ورود به گستره های متنوع تامل فلسفی به دست می دهد. به این اعتبار، می توان به جرئت گفت کسی که می خواهد اولین بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود، یکی از گزینه های راهگشایی که پیش رو دارد این است که ابتدا به سراغ مدخل یا مدخل های مربوط به آن در این دانشنامه برود.
دانشنامه فلسفه استنفورد (به سرپرستی دکتر ادوارد ن. زالتا(۲)) افزون بر این که پیوندی فراگیر میان فضای دانشگاهی و عرصه عمومی برقرار کرده، ویژگی های درخور توجه دیگری هم دارد. حجم بسیاری از مقاله های این دانشنامه چشمگیر است. ظاهرا دست نویسندگان در شرح و بسط کثیری از موضوعات و مباحث باز بوده است. دیگر این که در کنار مدخل های نام آشنا گاه به موضوعات و مسائل کم و بیش بدیعی پرداخته شده است که شاید در نظر اول ورودشان به دانشنامه ای فلسفی غریب بنماید و در عین حال خواننده را به بازاندیشی درباره دامنه تفکر فلسفی و نسبت آن با زیست جهان خویش فرابخواند. کتابنامه های مندرج در پایان مقاله ها نیز، که معمولاً به دقت تدوین شده اند، یکی از محسنات این دانشنامه است که به ویژه به کار دانشجویان و محققانی می آید که می خواهند در زمینه ای خاص پژوهش کنند. این را هم نباید از نظر دور داشت که خاستگاه این دانشنامه به هیچ روی موجب نشده است که متفکران و مباحث فلسفه قاره ای نادیده گرفته شوند.
انتشار تدریجی این دانشنامه به زبان فارسی و فراهم کردن امکان مواجهه شمار هرچه بیشتری از خوانندگان علاقه مند با آن، چه بسا استمرار همان غایتی باشد که مورد نظر بانیان این طرح بوده است. بر این اساس، در گام نخست انتخابی اولیه از میان مدخل های پرشماری که در دانشنامه آمده است صورت گرفته و کار ترجمه آن ها به سعی مترجمانی که با این طرح همکاری دارند به تدریج پیش می رود. ترجمه کل دانشنامه البته غایتی بلندپروازانه است، به ویژه با توجه به این که هنوز همه مقاله های آن به نگارش درنیامده اند. با این حال، تلاش بر این است که، در صورت فراهم بودن شرایط، انتشار این مجموعه استمرار پیدا کند و به سرنوشت مجموعه هایی دچار نیاید که آغازی چشمگیر داشته اند ولی دولتشان چندان پاینده نبوده است.
روال غالب این است که هر کدام از مدخل ها در یک مجلد منتشر شود، اما در مواردی که حجم یک مدخل از حداقل لازم برای این که به هیئت مجلدی مستقل منتشر شود کمتر باشد، آن مدخل همراه با مدخل دیگری که با آن قرابت موضوعی دارد انتشار می یابد. به توصیه دکتر زالتا، نسخه اساس ترجمه ها آخرین ویراستی خواهد بود که در بخش آرشیو دانشنامه درج شده است، و همین امر در چاپ های مجدد ترجمه ها مبنا قرار خواهد گرفت. در مرحله ویرایش، تمامی ترجمه ها سطر به سطر با متن انگلیسی مقابله خواهند شد تا عیار کار درخور این مجموعه باشد. در این میان تلاش می شود توازن شایسته ای میان احترام به سبک و زبان هر مترجم از یک سو و اقتضائات مجموعه از سوی دیگر به دست آید.
طرح انتشار این مجموعه شاید فردی بوده باشد، اما اجرا و اتمام آن البته کاری جمعی است و با تلاش مشترک و همراهی دوستانی میسر می شود که به این کار دل می سپارند. افزون بر مترجمانی که در این طرح همکاری می کنند، سپاسگزار دیگرانی هستم که مساعدتشان پشتوانه اجرای شایسته آن است. به ویژه از آقای دکتر زالتا و سایر گردانندگان دانشنامه قدردانی می کنم که اجازه دادند مجموعه حاضر به زبان فارسی منتشر شود. همچنین، باید یاد کنم از آقای امیر حسین زادگان، مدیر انتشارات ققنوس، که زمینه اجرای طرح را فراهم کردند؛ آقای دکتر سید نصراللّه موسویان، که یاری بی دریغشان برای این مجموعه بسیار مغتنم بوده است؛ آقای جهانگیر ملک محمدی و یکایک همکاران ایشان در بخش فنی انتشارات، که می کوشند این مجموعه با شکل و شمایلی درخور منتشر شود.

مسعود علیا
زمستان ۱۳۹۲

نظرات کاربران درباره کتاب استنفورد ۶۳ ... فلسفه اخلاق کانت