فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بازاریابی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب کلینیک محصول

کتاب کلینیک محصول
آزمون بازاریابی محصولات جدید

نسخه الکترونیک کتاب کلینیک محصول به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب کلینیک محصول

کتاب «کلینیک محصول: آزمون بازاریابی محصولات جدید» نوشته پرویز درگی است. نویسنده در این کتاب به یکی از مفاهیم جدید بازاریابی پرداخته است. به جرات می‌توانیم ادعا کنیم که هیچ‌گاه تاکنون علم بازاریابی در ایران به‌اندازه زمان فعلی موردتوجه نبوده است. اگر سری به صفحات نیازمندی‌ها و آگهی‌های روزنامه‌ها بزنید بیشترین نیروهای درخواستی، مدیران، کارشناسان و سایر نیروهای متخصص در حوزه‌ی بازاریابی هستند که دعوت به کارشده‌اند و این تازه آغاز راه است . چون هرچقدر به جلو می‌رویم میزان تعامل ایران با اقصی نقاط جهان افزایش‌یافته و سرعت ارتباطات، گردش اطلاعات را بیش از هر زمانی کرده است. دیگر دغدغه مدیران بنگاه‌های اقتصادی تولید نیست بلکه، آنچه ذهن ایشان را مشغول ساخته است، ارائه‌ی محصول (کالا یا خدمت) باب میل مشتری است. پس دیگر مدیران نمی‌توانند سلیقه‌ها و خواست‌های خودشان را به‌جای آنچه مشتری می‌خواهد بگذارند. لذا رویکرد تحقیقات بازاریابی برای شناخت هرچه بیشتر و بهتر مشتریان –رقبا– محیط درونی و محیط بیرونی سازمان‌ها رو به گسترش است و در این میان اهمیت آزمون بازار خود را نشان می‌دهد. سازمان‌های ما به جهت زیان‌های عدم توجه به شناخت بازارهایی که متحمل شده‌اند درمی‌یابند که می‌بایست قبل از اقدام به ورود محصول به بازار یا خرید خط تولید، ابتدا نسبت به آزمون ایده – آزمون محصول – آزمون قیمت و ... اقدام کنند. کتاب «کلینیک محصول» به‌عنوان آزمون بازاریابی محصولات جدید، درصورتی‌که با اصول علمی آن به کار گرفته شود، ریسک تصمیم‌گیری اشتباه را به نحو قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. «کلینیک محصول» خود نوعی از تحقیقات بازاریابی است که باهدف دریافت نظرات مشتریان از محصولات جدید یا قدیم شرکت انجام می‌شود. در این نوع از تحقیق، محصول در معرض دید و مصرف مشتری قرار می‌گیرد و با دریافت بازخورد و نظر مشتری، اقدامات اصلاحی ، شناخته‌شده و به کارفرما پیشنهاد می‌گردد. بامطالعه‌ی کتاب ضمن آشنایی بیشتر با مزایا و فواید «کلینیک محصول»، نحوه‌ی به‌کارگیری آن در راستای تعامل شایسته‌تر با بازار معرفی می‌گردد.

ادامه...

بخشی از کتاب کلینیک محصول

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:تقدیم به اساتید بزرگوارم
 دکتر احمد روستا
 و دکتر سیدمحمود حسینی
و با تشکر از مهندس هادی سلیمانی ملکان که بخشی از تجربیاتم را مدیون ایشانم.

سیدسعید میرواحدی

تقدیم به....
پرویز درگی

فصل اول :بازاریابی و تحقیقات بازاریابی

مقدمه

ورود به هزاره سوم بر پیچیدگیهای کسب و کار افزوده است. استفاده از تکنولوژی های نوین عصر ارتباطات را به عصر فرا ارتباطات تبدیل نموده است. تغییرات گسترده ای که تکنولوژی رقم زده موجب شده تا بازارها نیز دستخوش تغییر گردد. ظهور و حضور کالاهای بدیع که تا چند دهه قبل حتی رویایی برای آنها هم وجود نداشت لزوم تغییر نگرش در عملکرد سازمانها را آشکار می سازد. رقابت گسترده در بازار فرا ارتباطی، حاشیه امنیت شرکتها را به خطر انداخته و آنان را به فکر راه چاره انداخته است. در این بین بسیاری از صاحب نظران معتقدند راه نجات و بقای شرکتها در انطباق با تکنولوژی های جدید و استفاده از ایده های نوآور جهت کسب سهم بازار است. برخی دیگر استفاده از دانش بازاریابی و بهبود ارائه خدمات و محصولات به مشتریان را ایده برتر می دانند. برخی دیگر استفاده از ارتباطات عمیق با مشتریان را داروی شفابخش این عصر خوانده اند. آنچه را که در نگرش بسیاری از صاحبان عقیده می توان یکسان دانست استفاده از مفاهیم بازاریابی و تلاش در جهت ارضای نیاز مشتریان است. بررسی نظرات و ایده های بزرگان لزوم توجه به مشتری، نوآوری، بازاریابی، سرعت و انعطاف در خدمات، کیفیت به عنوان یک الزام و استفاده از تکنولوژیهای روز را آشکار می سازد.
در این بین برخی آمارها بر نگرانی صاحبان صنایع افزوده است. آمار نشان می دهد حدود ۸۰ % از نوآوریها در محصولات مصرفی و ۳۳% از نوآوریها در محصولات صنعتی با شکست مواجه می شود. بسیاری از مدیران همواره می پرسند چرا؟ شاید پاسخگویی به این پرسش به سادگی امکان پذیر نباشد اما در هر صورت شکست در محصول جدید به معنی عدم پذیرش مشتری است. حال باید پرسید چرا مشتری محصول جدید را نپسندیده است؟

تعریف بازاریابی

از بازاریابی تعاریف متعددی صورت پذیرفته است. در اینجا نیز ما قصد نداریم به تعاریف بازاریابی بپردازیم، فقط به این تعریف بسنده می کنیم که بازاریابی فرآیندی است که درصدد شناخت نیاز مشتری، شناساندن محصولات تولیدی شرکت به مشتریان و تلاش برای جلب رضایت آنان است.
نکته مهمی که در تعریف بازاریابی باید به آن دقت کرد این است که بازاریابی از پیش از تولید محصول آغاز می شود و نه پس از آن. با وجود تاکیدات فراوانی که در بسیاری از کتب و کلاسهای بازاریابی دیده می شود، هنوز هم بسیاری از سازمانها، بازاریابی را فرآیندی پس از تولید محصول می دانند و این امر به نوعی پاسخی است به اینکه چرا محصولات جدید شکست می خورند. البته باید نگاهی عمیق تر به این مساله داشت اما با نگاهی ساده می توان دریافت که بسیاری از محصولات جدید برخواسته از نیاز مشتری نیست. به نوعی محصول جدید حاصل تفکرات واحد تحقیق و توسعه سازمان است. واحدهای درون سازمانی آن چیزی را که خود می خواهند تولید می کنند نه آن چیزی که مشتری بدنبال آن است. در بسیاری از سازمانها فرآیند ورود محصول جدید به بازار به صورت شکل شماره ۱ است:حال آنکه ورود محصول جدید به بازار می بایست دست کم فرآیند ذکر شده در شکل شماره ۲ را داشته باشدجورج دی(۱) (استاد دانشگاه پنسیلوانیا) می گوید:
شرکتهای مهندسی محور هیچگاه از احساسات مردم نسبت به محصولاتشان آگاه نیستند. این گفته دی بیانگر این موضوع است که صرف استفاده شرکتها از واحدهای R&D قوی باعث موقفقیت محصولاتشان نخواهد شد، بلکه ایجاد رابطه ای منطقی بین نیاز مشتری و واحدهایی نظیر R&D می تواند باعث توفیق محصولات شود. کوین دهوف(۲) که در زمینه توسعه محصولات تحقیقاتی را انجام داده معتقد است که مهندسان اغلب بر حل مسائل تکنیکی (مشکلات فیزیکی محصول) تمرکز دارند بنابراین راههایی را که می توان از طریق آن نیاز واقعی مشتری را شناخت نمی بینند.
در کلام آخر باید گفت بازاریابی باید قادر باشد نیاز مشتری را شناخته و درصدد رفع آن برآید.

تعریف تحقیقاتی بازایابی

از تحقیقات بازاریابی هم تعاریف متعددی و متفاوتی در کتب بازاریابی وجود دارد. به زبان ساده تحقیقات بازاریابی شامل مجموعه فعالیتهایی است که می تواند اطلاعات مفیدی را در مراحل مختلف از بازار تهیه نموده و با تحلیل این اطلاعات مبنای تصمیم گیری را برای مدیریت سازمان فراهم آورد. در واقع می توان تحقیقات بازاریابی را حد واسطی میان بازار (به معنای مجموعه مشتریان بالفعل و بالقوه) و سازمان دانست. تحقیقات بازاریابی با جمع آوری اطلاعات مشتریان می تواند نیاز مشتری را شناخته و بازاریابی سازمان را در رسیدن به اهداف مورد نظر یاری رساند. تقریباً هیچ سازمانی نیست که برای شروع، ادامه، بقا و ماندگاری حیات خود نیاز به تحقیقات نداشته باشد منتهای امر بسیاری از سازمانها تحقیقات را نیازی ثانویه می دانند. حال آنکه تحقیقات در بسیاری از کسب و کارها نیاز اولیه سازمان است. تحقیقات بازاریابی گام اول در فرمول گامهای بنیادین فرآیند بازاریابی است. این فرمول عبارت است از:در این فرمول حروف اختصاری عبارتند از:مقدمه هر فعالیتی در بازاریابی شناخت دقیق از مشتریان، محیط درونی و بیرونی سازمان و عوامل تاثیر گذار بر کسب و کار است و این مهم با پژوهش و تحقیق برای بدست آوردن اطلاعات صورت می گیرد.
تحقیق بازار را در یک دسته بندی کلی می توان به دو نوع تحقیقات تقسیم نمود:

۱. تحقیقات منجر به حل مساله
تحقیقاتی که بواسطه آن مساله ی که شرکت با آن مواجه است حل شده و راهکارهایی برای حل آن ارائه می گردد.
۲. تحقیقات منجر به شناسایی مساله
تحقیقاتی که بواسطه آن مساله ای حل نمی گردد بلکه مشکلات شناسایی شده و در اقدام بعدی با استفاده از تحقیق نوع اول مساله حل می شود.

برخی از این تحقیقات در شکل شماره ۳ نشان داده شده است.ارتباط بازاریابی و تحقیقات بازاریابی

اگر بخواهیم رابطه ای میان تحقیقات بازاریابی و مجموعه فعالیتهای بازاریابی ترسیم کنیم در درجه اول باید گفت که تحقیقات بازاریابی خود از مجموعه فعالیتهای بازاریابی است. در درجه دوم باید اظهار داشت که در عین حال که تحقیقات زیرمجموعه بازاریابی است اما ارتباط اطلاعاتی این دو فعالیت به صورت چرخه ای دوطرفه است. شکل شماره ۳ ارتباط میان این دو فعالیت را نشان می دهد.تحقیقات بازاریابی اطلاعات مورد نیاز فعالیتهای بازاریابی را فراهم آورده و بازاریابی با اخذ تصمیماتی سعی در بهبود امور دارد. در مقابل بازاریابی با استفاده مجدد از تحقیقات سعی در گرفتن بازخورد از مشتری و اصلاح تصمیمات گذشته یا اخذ تصمیمات جدید دارد و به همین شکل این چرخه ادامه خواهد داشت.
تحقیقات بازاریابی در تمامی فعالیت های بازاریابی به نوعی وجود دارد. اگر مجموعه فعالیتهای نوین بازاریابی را چرخه شناخت نیاز مشتری، تولید محصول براساس نیاز مشتری، مجموعه فعالیتهای قبل، حین و بعد از فروش بدانیم، تحقیقات بازاریابی در همه مراحل می تواند نقش آفرین باشد. تحقیقات می تواند بازخورد مشتری را در همه مراحل به شرکت منتقل نموده و سازمان را از کاستی ها و نقاط قوت خود در هریک از مراحل آگاه سازد. این قبیل اطلاعات علاوه بر نقش تصمیم سازی می تواند باعث نوآوری در سازمان نیز گردد. وجود اطلاعات کافی و مناسب از بازار مدیران و تکنسین های واحد و تولید و R&D را از نقایص موجود با خبر خواهد ساخت و این گروه با استفاده از تخصص خود خواهند توانست تغییرات سطحی و یا گاهی تغییرات عمیقی در محصولات و ارائه خدمات ایجاد نمایند که گاهاً منجر به ایجاد نوآوری نیز خواهد شد. کم نبوده است بسیاری از اختراعات و نوآوریهای شگفت انگیز که بواسطه بازخورد بازار از محصول به سازمانها ارائه شده است. نمونه ای از این نوآوریهای شگرف را می توان در فروشگاههای زنجیره ای IKEA مشاهده نمود که خرید در این فروشگاه شبیه به رویایی فراموش نشدنی است تا خریدی صرف. نمونه ای دیگر از این تغییرات در گوشی های تلفن همراه است. بسیاری از تغییرات انجام شده در منوهای گوشی های همراه حاصل بازخوردهای مشتری است.

نظرات کاربران درباره کتاب کلینیک محصول

قیمت کتابهای انتشارات بازاریابی بالاست،امیدوارم بفهمن!
در 2 سال پیش توسط فرشید اینانلو
کتاب و خریدم پولم کم شداز حسابم اما کتابی ندیدم
در 1 سال پیش توسط sam...201