فیدیبو نماینده قانونی نشر فکربکر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پوشاک محلی خراسان جنوبی۱

کتاب پوشاک محلی خراسان جنوبی۱

نسخه الکترونیک کتاب پوشاک محلی خراسان جنوبی۱ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب پوشاک محلی خراسان جنوبی۱

پوشاک را شناسنامه و هویت ظاهری یک قوم و ملت می دانند که در هر منطقه و هر طایفه ای متفاوت از اقوام دیگر متجلی است و عوامل مختلفی از قبیل شرایط اقلیمی، وضعیت شغلی و حس زیبایی دوستی، اعتقادات قومی و مذهبی و... و به طور کلی فرهنگ بخش از فرهنگ منطقه را هم مد نظر قرار داد. در تحقیقات فرهنگی بطور عام و مردم شناسی به طور خاصی برای بررسی یک پدیده فرهنگی باید تا مرحله پیدایش آن پدیده پیش رفت و مراحل مختلف تطور و تغییرات آن را بررسی نمود تا بتوان در خصوص وضعیت فعلی و حال آن پدیده فرهنگی اظهار نظر نمود. به همین سبب بررسی پوشاک در تحقیق به دو بخش تقسیم شده است در بخش اول تاریخچه ای از پوشاک در ایران و همچنین بیرجند ذکر شده و در بخش بعدی پوشاک سنتی بیرجند که تا حدود ۵۰ سال قبل استفاده می شده و هنوز هم کم وبیش وجود دارد.

ادامه...
  • ناشر نشر فکربکر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 7.54 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۲۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب پوشاک محلی خراسان جنوبی۱

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

جمعیت:

جمعیت شهرستان بیرجند بر اساس سرشماری سال یک هزار و سیصد و هشتاد و پنج؛ ۶۰۴۰۵ خانوار و ۲۴۰۸۹۴ نفر می باشد. از این تعداد ۱۲۵۲۷۷ نفر مرد و ۱۱۵۶۱۷ نفر زن هستند.(سالنامه آماری استان ۱۳۸۸، ۸۵)
در جدول زیر آمار جمعیتی و متوسط رشد سالانه نقاط شهری بیرجند براساس آمار ارائه شده از سوی معاونت برنامه ریزی استانداری خراسان جنوبی بیان شده است.

جدول ۱- تغییرات جمعیت شهرهای خوسف و بیرجند، طی دوره ۵۰ ساله، ۸۵-۱۳۳۵براساس آمار فوق در سطح منطقه با رشد جمعیتی بالای شهرنشینی مواجه هستیم
اما به طور کلی در طی دوره ۵۰ ساله در شهر خوسف با رشد جمعیتی ۱.۸۴ در صد و در شهر بیرجند با رشد جمعیتی ۵.۰۸ درصد مواجه هستیم که بیانگر رشد جمعیت در منطقه است.
در دهه ی شصت و هفتاد تعداد قابل توجهی مهاجر افغانی در بیرجند مستقر شدند که در دهه ی هشتاد تعدادی از آنها به کشورشان بازگشتند.

گروه های قومی:

در حوزه شهرستان بیرجند از گذشته تا به حال اقوام مختلفی ساکن بوده اند. از جمله آن ها می توان به اقوام فارس، عرب، بلوچ، بهلوری و کولی ها اشاره نمود(۱).
اعراب منطقه از اعراب سپاه حازم بن خزیمه هستند که در صدر اسلام در زمان خلیفه دوم جهت فتح سرزمین های ایران به نقاط شرقی روانه شدند. پس از فتح منطقه، این افراد در منطقه ساکن شدند. در دوره های بعدی هم عده ای از اقوام عرب به این منطقه وارد شدند. از عمده طوایف عرب، طایفه خزیمه علم هستند که از دوران شاه اسماعیل صفوی نفوذ خوبی در منطقه یافتند. اقوام بهلوری ساکن در منطقه از بهلوری های ساکن در استان فارس بوده اند که در زمان نادر شاه افشار جهت تامین امنیت نوار مرزی شرق کشور به این منطقه کوچانده شدند.
اقواج بلوچ ساکن در منطقه با توجه به سبک زندگی عشایری و برای استفاده از مراتع منطقه و همچنین تامین امنیت نوار مرزی در دوره صفویه به تدریج وارد این سرزمین شده و ساکن شده اند.این گروه در قسمت های مختلف شهرستان ساکن هستند. درصد جمعیتی این قوم از سایر اقوام کمتر است.
کولی ها نیز با توجه به معیشتشان در سطح منطقه پراکنده هستند و عده ای از آنها در نقاط شهری و عمدتاً به عنوان حاشیه نشین در شهر ها سکونت دائمی گزیده اند.
ساکنان اصلی منطقه فارس ها هستند که اعراب منطقه به آن ها عجم هم می گفتند.
عشایر: بخش کمی از جمعیت شهرستان را عشایر تشکیل می دهند. عشایر شهرستان به صورت های ساکن، کوچرو و نیمه کوچرو هستند. با توجه به سیاست های دولت مبنی بر حفظ و صیانت مراتع و جنگل ها، بخش اعظمی از عشایر منطقه اسکان داده شده اند. در حالی که در گذشته غالب عشایر منطقه کوچرو بوده اند.پوشاک محلی خراسان جنوبی۱

 سید احمد برآبادی

حق انتشار الکترونیک برای فیدیبو محفوظ استنظرات کاربران درباره کتاب پوشاک محلی خراسان جنوبی۱