0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
کار باید تشکیلاتی باشد،مجموعه بیانات مقام معظم رهبری درباره ی تشکل و کار تشکیلاتی

معرفی، خرید و دانلود کتاب کار باید تشکیلاتی باشد،مجموعه بیانات مقام معظم رهبری درباره ی تشکل و کار تشکیلاتی

نویسنده:
محمود زارعی
درباره کار باید تشکیلاتی باشد،مجموعه بیانات مقام معظم رهبری درباره ی تشکل و کار تشکیلاتی

رهبر معظم انقلاب «سید علی خامنه‌ای» در دیدار با جمعی از اعضای انجمن قلم سال 1381: «هر آنچه که یک جمع متعهد صاحب اندیشه و هنر را دورهم جمع کند و بتواند مثل نخ تسبیح این‌ها را مجتمع نماید، یکی از بزرگ‌ترین رحمت‌ها و نعمت‌های الهی است.»

انجام هر کاری چه در اشل خانواده که کوچک‌ترین واحد یک اجتماع است چه در حد کارهای سازمانی دولت یک کشور نیازمند سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی است. بدون تشکیلات مدیریت امکان ندارد و اهداف پیش نمی‌رود. باوجود سازمان و تشکیلات نظم و قانون پیش می‌آید و کار هر فرد بر دیگری تأثیرگذار است. سازوکار سازمانی و تشکیلاتی نقش مهمی در پیشبرد اهداف و وظایف دارد زیرا تا تشکیلات و اجتماعی نباشد امور ازنظر کیفیت و کمیت به‌خوبی پیش نمی‌رود.

درباره کتاب کار باید تشکیلاتی باشد

کتاب «کار باید تشکیلاتی باشد» اثر «محمود زارعی» در سال 1393 منتشر شد. این اثر مجموعه بیانات رهبر معظم انقلاب «سید علی خامنه‌ای» است که از سوی انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است. زندگی اجتماعی از ابتدا خلقت تا امروز سبب ایجاد انواع تشکیلات، نظام‌ها و سازمان‌های گوناگون شده است که حول محور یک یا مجموعه‌ای از هدف‌ها قدم برداشته‌اند. کار تشکیلاتی و گروهی برای یک جامعه امری ضروری است که می‌تواند برنامه‌های راهبردی را عملی کند. در کار تشکیلاتی افراد نباید تک‌روی کنند زیرا فردگرایی و کم‌توانی در کارهای اجتماعی و گروهی می‌تواند سبب سقوط یک گروه و اجتماع شود. در یک گروه همه‌ی افراد باید نقش خود را بشناسند و برای تقویت تشکیلات خود تلاش کنند.

«محمود زارعی» در کتاب «کار باید تشکیلاتی باشد» مجموعه گفته‌های «سید علی خامنه‌ای» درباره‌ی ضرورت کار تشکیلاتی را طی شش فصل گردآوری کرده است که عبارت‌اند از

 • هیچ کاری بدون تشکیلات پیش نمی‌رود
 • شاخص‌ها و باید‌های تشکیلات موفق انقلابی
 • آفت شناسی کار تشکیلاتی
 • مدیر باید جوهری از رهبری داشته باشد
 • وظایف اعضای تشکیلات
 • نمونه‌های موفق تشکیلات انقلابی
 • جبهه فرهنگی انقلاب سازمان‌دهی می‌خواهد

در کتاب «کاربایدتشکیلاتی باشد» تشکیلات به‌عنوان نظام، تقسیم وظایف، ارتباط و اتصال و زنجیرهیی کارکردن معرفی شده است به همین دلیل به کار بردن آن در جامعه امری ضروری و کارآمد است. به کمک تشکیلات می‌توان کارها را به وظایف کوچک‌تر تقسیم کرد و با مدیریت آن‌ها را پیش برد زیرا کار گروهی و جمعی، تعاون و همکاری با یکدیگر و همت بلند است. باید کودکان و نوجوانان از سن کم درباره‌ی کارگروهی آموزش ببینند تا در آینده در سطح جامعه بتوانند نقش مفیدی در فضای کاری و اجتماعی خود ایفا کنند. در کار تشکیلاتی افراد باید خود را عضوی از آن جمع و تشکیلات بدانند و برای تحقق اهداف آن سازمان تلاش کنند. رهبر معظم انقلاب «سید علی خامنه‌ای» در این اثر جامع و کامل نظر اسلام درباره‌ی تشکیلات و اجتماع را نیز بیان کرده است. اسلام دینی است که همه‌چیز را جمعی می‌داند و افراد را به نماز جماعت، حج و ... دعوت می‌کند تا مردم از روح جمعی غافل نشوند. «سید علی خامنه‌ای» در دیدار با امام‌جمعه، علما و روحانیون کرمان در سال 1370 درباره‌ی اهمیت و ضرورت کار تشکیلاتی در جامعه‌ی روحانیون گفته است: «هر تشکلی برای روحانیون، چیز خوبی است. روحانیون بایستی دورهم باشند، همفکری کنند، اشتباهات یکدیگر را رفع کنند، کارهای یکدیگر را کامل کنند. ما مجموعه‌یی هستیم که کارهای همسانی در رابطه‌ با مردم داریم. ممکن است همه، ظرفیت لازم را به‌قدر کافی نداشته باشیم، اما از تجربیات و از حرف‌های یکدیگر استفاده کنیم. به نظر ما، این کار بسیار خوبی است؛ و این در تشکل‌های روحانی انجام می‌گیرد.»

«محمود زارعی» در کتاب «کاربایدتشکیلاتی باشد» وظایف اعضای تشکیلات را از نگاه مقام معظم رهبری «سید علی خامنه‌ای» آورده است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • پایبندی تمای اعضا به اسلام و مکارم اخلاقی
 • افزایش خلوص و تقوا
 • پرهیز از دنیاطلبی
 • تضعیف نکردن مدیر

مطالعه‌ی کتاب «کار باید تشکیلاتی باشد» اثر «محمود زارعی» بسیار ارزشمند و پراهمیت است زیرا بیانگر تفکرات و دستورات «سید علی خامنه‌ای» است که سال‌ها در رأس مدیریت و رهبری سازمان‌ها و گروه‌های مختلف اداری قرار داشته است. این اثر علاوه‌بر فروش در کتابفروشیها، نسخه‌ی الکترونیک آن در این صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. او روحانی مسلمان، مجتهد، مرجع تقلید شیعی و امام‌جمعه تهران است که نقش بسزایی در انقلاب سال 1357 ایران داشته است. او دوره نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و دو دوره رئیس‌جمهور ایران بود و در حال حاضر رهبر جمهوری اسلامی ایران است. او سال 1368 از سوی مجلس خبرگان به‌عنوان دومین رهبر ایران انتخاب شد و طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، عالی‌ترین مقام کشور و فرمانده کل نیروهای مسلح است. از ایشان در کتاب «کار باید تشکیلاتی باشد» مسائل و نکات تأمل‌برانگیزی ذکر شده است که خواندن و استفاده از آن‌ها برای مدیران، سرپرستان و افراد حاضر در گروه‌ها و تشکیلات ضروری است. ایشان در بیاناتشان شاخص‌ها و بایدهای تشکیلات موفق انقلابی را معرفی کرده است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • مدیریت متمرکز
 • انشعاب، خطرناک است
 • نظم سازمانی، باید باشد
 • باروحیه و فرهنگ جهادی وارد میدان شوید
 • به کمک الهی اعتماد کنید
 • بافت انقلابی را در تشکیلات حفظ کنید

در بخشی از کتاب کار باید تشکیلاتی باشد می‌خوانیم

من نقش فساد را در نابود کردن همه‌ی دستاوردها، نقش بسیار خطرناکی می‌بینم. در هرجایی که نابسامانی وجود دارد، یکی از محتمل‌های بسیار بالا وجود فساد است. البته ممکن است درجایی بی‌تدبیری و سوء مدیریت باشد؛ اما یکی از محتملاتی که به‌هیچ‌وجه قابل‌اغماض نیست، وجود فساد است. با فساد باید مبارزه شود.

در داخل تشکیلات شهرداری با فساد مماشات نکنید: چه فسادی که مربوط به بیرون شهرداری است و می‌خواهد از ابزار شهرداری استفاده کند، چه فسادی که خدای‌نکرده در درون‌هسته‌ای از هسته‌های شهرداری رخنه کرده باشد و در آنجا بخواهد گسترش پیدا کند و فضا و محیط امنی برای خود درست کند. هرگونه مماشات با فساد و میدان دادن به آن، زیر پای خود شما را خالی و امکان ادامه‌ی کار را برای شما دشوار خواهد کرد. نگذارید در هیچ جای شهرداری فساد رخنه کند. البته کار دشواری است. شهرداری جایی است که انسان در آن با پول، با مردم، با مراجعان و باکسانی که حاضرند برای بعضی از مقاصد خود ولخرجی کنند، مواجه می‌شود. این‌طور جاها خیلی باید مراقب بود. اینجاست که تقوای الهی به درد می‌خورد. تقوا زره ای است که اگر انسان آن را پوشید، تیرهای زهرآگین فساد و گناه در او کارگر نخواهد شد و او را از پا نخواهد انداخت. تقوا حصن منبع انسان است. اینکه این‌همه ما را به تقوا توصیه کرده‌اند، به خاطر همین است. بسیاری از خطاها و انحرافاتی که مشاهده می‌کنید، ریشه‌ی فکری ندارد؛ نه اينکه خیال کنید یک ایدئولوژی است که کسی را به این نحوه عمل کردن وادار می‌کند؛ نه، ریشه‌ی بسیاری از این‌ها در نفسانیات خود انسان است. یکجا پای انسان می‌لغزد و جلوگیری نمی‌کند؛ این لغزش ادامه پیدا می‌کند و انسان درصدد توجیه برمی‌آید و برای خودش ایدئولوژی می‌سازد. انسان گاهی مبنای فکری درست می‌کند تا خطای خود را اصلاح کند. جلو خطاها و لغزش‌های خود را از همه‌جا بگیریم و بهتر از همه‌جا، اول کار است و بهتر از اول کار، پیشگیری است. این، روح تقوا را در ما تقویت خواهد کرد.

مبارزه‌ی با فساد، دشمن‌تراش است. هرکس بخواهد با فساد مبارزه کند، یک صف طولانی دشمن جلویش به وجود می‌آید. این دشمنان چه کسانی هستند؟ فاسدها و لشکرهایشان: چون فاسدهای دانه‌درشت، لشکرهایی هم دارند؛ این‌ها در مقابل می‌ایستند و انواع کارشکنی‌ها را می‌کنند. کارشکنی هم، همه‌اش این نیست که کسی چاقو بکشد و به کسی حمله کند. امروز از چاقو کشیدن خطرناک‌تر هم هست: تهمت می‌زنند، شایعه درست می‌کنند.

 

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
2.۹۹ مگابایت
تعداد صفحات
152 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۵:۰۴:۰۰
نویسندهمحمود زارعی
ناشرانتشارات شهید کاظمی
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۳۹۴/۱۲/۱۸
قیمت ارزی
2 دلار
قیمت چاپی
35,000 تومان
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۲.۹۹ مگابایت
۱۵۲ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.1
از 5
براساس رأی 127 مخاطب
پربار 🌳 (1)
تلخ ☕️ (1)
5
ستاره
69 ٪
4
ستاره
10 ٪
3
ستاره
2 ٪
2
ستاره
2 ٪
1
ستاره
15 ٪
58 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
5

برای فعالان فرهنگی خواندنش واجب است

1

یه مشت بادمجون دور قاب چین جمع شدن به تملق یه کتاب با سطح مطلب هجو و چرند میپردازند واقعا متاسفم جای این آدم ها اینجا نیست

5

برای آشنایی با منظومه فکری رهبر انقلاب، مطالعه‌ی دیدگاه‌های ایشان درخصوص فعالیت فرهنگی مفید و موثر بسیار حائز اهمیت است. از این منظر، مطالعه‌ی کتاب کار باید تشکیلاتی باشد توصیه می‌شود.

5

واسه ما دانشجو ها که تو کار تشکلات دانشگاه هستیم فؤق العادس (وقتی میخونم انگار داره با خود خودم صحبت می‌کنه)

4

خیلی کتاب خوبیه .برای همه کسانی که کارگروهی باید انجام بدن که بعید میدونم کسی باشه توی زندگیش حداقل یک بار با کسی شریک نشده باشه.برای مذهبی و غیر مذهبی هم فرقی نمیکنه

4

عالی افرادی که کار تشکیلاتی و فرهنگی رو شروع کردن حتما این کتاب رو مطالعه کنم . بیانات بسیار ارزشمند و عالی داره ، خیلی چیزا رو یاد می ده .

5

خ خوبه

1

چرته همش میگه کار باید تشکیلاتی باشد از اول تا اخرش همینه نکته عملی جدیدی نداره

5

خوندنش برای هر فردی که کار تشکیلاتی میکنه به خصوص در سطح تشکل های دانشجویی واجبه...

4

بیانات براى تشکل هاى انقلابى مهم و موثر هستند.اما گردآورى و دنبال هم آمدنشان به طرز بهترى باید انجام میشد

نمایش 48 نقد دیگر
4.1
(131)
پربار 🌳 (1)
15,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
کار باید تشکیلاتی باشد،مجموعه بیانات مقام معظم رهبری درباره ی تشکل و کار تشکیلاتی
کار باید تشکیلاتی باشد،مجموعه بیانات مقام معظم رهبری درباره ی تشکل و کار تشکیلاتی
محمود زارعی
انتشارات شهید کاظمی
4.1
(131)
پربار 🌳 (1)
15,000
تومان