فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کتاب همراه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب جاذبه‌های کوهستان‌های ایران

کتاب جاذبه‌های کوهستان‌های ایران

نسخه الکترونیک کتاب جاذبه‌های کوهستان‌های ایران به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب جاذبه‌های کوهستان‌های ایران

جاذبه‌های کوهستانی ایران که در نقاط مختلف این کشور پهناور با آب وهوایی متفاوت از یکدیگر قرار دارند، فراوان است منظور اصلی ما از معرفی جاذبه‌های کوهستانی ایران متفاوت با راهنمایی برای صعود به یک قله یا بازدید از یک اثر تاریخی و یا دریاچه و غار است. در این اثر با نقاطی آشنا می‌شویم که دارای جذابیت‌های خاصی هستند، نظیر دیدار یک برفچال طبیعی، امامزاده‌‌ای بر فراز یک کوه، مناطق جنگلی پیرامون یک آبادی دورافتاده و دیدنی، دره‌‌ها، مراتع و دشت‌های به یادماندنی و سایر مناطق از این دست. سعی وافری داشته‌ام تا معرفی این مناطق در تمامی‌ استان‌های کشور پوشش داده شود.کتاب حاضر که مجموعه‌‌ای از این‌گونه اطلاعات است، حاصل دیدارهای خلال اجرای برنامه‌های کوهنوردی و اطلاعات ارزشمندی است که توسط سایر همنوردان و از برخی منابع به دست آمده است که آن را به خوانندگان کتاب تقدیم می‌دارم.

ادامه...

بخشی از کتاب جاذبه‌های کوهستان‌های ایران

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

* سرسبزی بی پایان اورین

(مدت زمان اجرای برنامه از خوی ۲روز) برنامه در حد کوهپیمایی است.

اوایل خرداد ماه است که قدم به سرزمین پر خاطره آذربایجان غربی می نهیم. همه جا سرسبز و خندان است.کوه ها، جویباران و تکه برف های باقی مانده از زمستان سخت و طولانی بر فراز قلل سهند و میشو دیده می شود. روز اول توسط وسیله نقلیه رهسپار دیار خوی می شویم. شهر در سکوتی وهم برانگیز و غنوده در دشتی بیکران قرار دارد، انگار هنوز از خواب زمستانی خود بیدار نشده که بهار را هم پشت سر نهاده است. محمد آقا (نام دیگر کوه اورین) هنوز با تکه برف های کوچک و بزرگش در فراسوی شمال غربی شهر به خوبی دیده می شود که یال های خود را به سوی مرزهای کشور ترکیه گسترده است و هوا از شوق بهار آکنده است. به هر کجا که می نگریم جویباری در امتداد سبزی چمن ها و گل های بنفش و زرد رنگ گسترده شده، انگار طبیعت این منطقه تازه می خواهد به بهار طبیعت پای گذارد. از شهر رو به سوی شمال غربی با وسیله نقلیه در جاده ای آسفالته به سمت شهرک موسوم به فیرورَق حرکت کرده پس از طی مسافتی ۷ کیلومتری با رسیدن به دوراهی مشخصی در سمت چپ  وارد جاده دیگری شده که با گذر از آبادی خوش منظره پسک در پس جاده ای ۱۸ کیلومتری پس از روستای احمد آباد و بدلان و گذر از پل رودخانه الند و با طی ۱۲ کیلومتر جاده خاکی و شوسه پر پیچ و خم از جویباری دیگر گذر کرده، در سوی دیگر آن به مراتع سرسبز و جذاب و دل انگیز روستای حصار می رسیم. قله مخروطی شکل کوه اورین در مقابل ما و در ورای سبزه زارانی که از هر سوی آبادی را در میان گرفته اند، دیده می شود. فکر می کنم اورین نقش دیگری از بهشت خداوندی روی زمین باشد. سراسر مراتع و دشت ها یکدست در پوششی از چمن سبز و پر از گل وگیاه بهاره با صدای وز وز زنبوران کندوهای عسل قرار دارد و دام هایی که به آرامی در میان مزارع گام برمی دارند و نیز کشاورزان سخت کوش کُرد و ترک که در این ناحیه سکنی دارند.در فاصله ۱ کیومتری شمال غربی آبادی یک خانه ساخته شده دیدنی برای کوهنوردان در ارتفاع ۲۰۰۰ متری در کنار چشمه پر آب خروشان از دیدنی های این ناحیه خوش منظره آذربایجان غربی است که مایلم تمامی خوانندگان کتاب حتماً سری به آن بزنند. شبی را در این مکان به سر برند. روز دوم می توانیم برای صعود به اورین از خانه کوهنوردی بر روی یال جنوبی به راحتی هر چه تمام تر و به موازات ردّ پای نوارهای برفی باقی مانده از زمستان با صرف ۴ تا ۵ ساعت به قله صعود کنیم. مناظر اطراف از فراز قله بسیار دیدنی است؛ در شمال یک قله ۳۲۰۰ متری بدون نام و در جنوب دره عمیق روستای گوگرد و در شرق ، نمای دشتی که امروز پیموده ایم. پس از مدت زمانی در حدود ۲ ساعت از مسیر پیموده شده به حصار و خوی باز می گردیم.
بهترین زمان برای اجرای این برنامه خرداد و تیر ماه هر سال است.

مقدمه مولف

جاذبه های کوهستانی ایران که در نقاط مختلف این کشور پهناور با آب وهوایی متفاوت از یکدیگر قرار دارند، فراوان است منظور اصلی ما از معرفی جاذبه های کوهستانی ایران متفاوت با راهنمایی برای صعود به یک قله یا بازدید از یک اثر تاریخی و یا دریاچه و غار است. در این اثر با نقاطی آشنا می شویم که دارای جذابیت های خاصی هستند، نظیر دیدار یک برفچال طبیعی، امامزاده ای بر فراز یک کوه، مناطق جنگلی پیرامون یک آبادی دورافتاده و دیدنی، دره ها، مراتع و دشت های به یادماندنی و سایر مناطق از این دست. سعی وافری داشته ام تا معرفی این مناطق در تمامی استان های کشور پوشش داده شود.کتاب حاضر که مجموعه ای از این گونه اطلاعات است، حاصل دیدارهای خلال اجرای برنامه های کوهنوردی و اطلاعات ارزشمندی است که توسط سایر همنوردان و از برخی منابع به دست آمده است که آن را به خوانندگان کتاب تقدیم می دارم.

علی مقیم

* دشت بایندر

(مدت زمان اجرا از تبریز ۳ روز) برنامه صرفاً با اتومبیل به انجام می رسد.درست در میان دهانه های آتشفشانی قلل کوهستان سهند واقع در استان آذربایجان شرقی، مرتع و دشت بسیار جالب توجه و دیدنی موسوم به بایندر قرار دارد. این دشت که در ارتفاع تقریبی ۳۰۰۰ متری واقع شده، بسیار سرسبز و پر آب است و مرکزی برای پرورش اسب به شمار می رود که عشایر اطراف تمام تابستان را در آن اقامت دارند. برای دیدار از این دشت باید توسط وسیله نقلیه از تبریز رو به جنوب در جاده ای آسفالته حرکت کرده تا به روستای بزرگ لیقوان و سپس با ادامه جاده به روستای کوچک اسپره خون برسیم. از این نقطه مسیری در جاده ای خاکی به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر با گذر از گردنه ای مشخص در بین دو قله بدون نام، ما را به دشت بزرگ بایندر می رساند.در جای جای این دشت، چشمه ها و سرچشمه ها و سیاه چادرهای عشایر با گله هایشان در دامنه شمالی قلل سهند و جام که به دامداری و پرورش اسب و بعضاً شتر مشغول اند، دیده می شوند. هوای بسیار مطبوعی در دشت جریان دارد و در این مکان باید حتماً ۲ شب اقامت گزید و با راهپیمایی پیرامون دامنه های سهند به گردشی جالب توجه دست زد و سپس با وسیله نقلیه از مسیر پیموده شده به لیقوان و تبریز بازگشت.
بهترین زمان برای اجرای برنامه، اردیبهشت و خرداد ماه هر سال می باشد.

نظرات کاربران درباره کتاب جاذبه‌های کوهستان‌های ایران

این کتاب را خریدم ولی متاسفانه هیچ عکسی در آن نیست. بر اساس نام کتاب، می باید برای هر مکان عکس آن در کتاب نشان داده می شد ولی فقط به نمایش چند نقشه سیاه و سفید دستی در کتاب اکتفا شده. از مطالعه نمونه کتاب هم نمی شد فهمید. این کتاب اشتباه انداز را به هیج وجه توصیه نمی کنم.
در 2 سال پیش توسط مهرداد صادقی