فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بصیرت و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب هنر رنسانس

کتاب هنر رنسانس

نسخه الکترونیک کتاب هنر رنسانس به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب هنر رنسانس

جانسون در پیشگفتار کتاب ، تعریفی از هنر در عصر رنسانس ارائه می دهد که تاکید آن بر هنر نقاشی های محرابی و مجسمه سازی با ارائه ی تصاویری از آثار هنری مربوط به آن دوران است . در تمامی کتاب ، مفهوم هنر تنها مختص به نقاشی های محرابی ، پرسپکتیو و مجسمه سازی می باشد . جانسون همچنین در سه فصل نخست کتاب خود جنبه ی مذهبی هنر را که آثار بسیاری از هنرمندان را به خود اختصاص داده است مورد توجه قرار می دهد و از فصل چهار به بعد ، به مفهوم اومانیستی شدن هنر می پردازد . جانسون دو تلقی عمده از هنر را در عصر رنسانس در این کتاب به خوبی واکاوی می کند و نظر طرفداران هنر برای هنر ( پارناسین ها ) و طرفداران هنر برای امر دینی را به خوبی شرح می دهد . از دیگر مطالب برجسته ی مطرح شده در کتاب می توان به فصل 8 آن اشاره کرد که در آن جانسون به رابطه ی هنر رنسانسی و زندگی شهری در فلورانس اشاره می کند . این کتاب که چکیده ای از مفهوم هنر در عصر رنسانس است دارای اطلاعات کاربردی فراوانی برای علاقه مندان به مباحث تاریخ هنر می باشد

ادامه...

بخشی از کتاب هنر رنسانس

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

سپاسگزاری

به خاطر کمک و حمایت «دانشجویانم» در کالج «کرایست چرچ» در دانشگاه آکسفورد در مدت زمانی که مشغول طرح ریزی و نگارش این کتاب بودم، از ایشان تشکر می کنم و به ویژه از همکارانم در «دانشکده تاریخ هنر» دانشگاه آکسفورد: مارتین کمپ، ماریوس کوینت، گوین پارکینسن، کاترینا رید ـ توشا، لیندا ویتلی، ویکی براون، نیکولا هندرسن و لورا ایلیف سپاسگزارم. کمک کارکنان و همکاران در کتابخانه «تاریخ مدرن» و کتابخانه «ساکلر» در آکسفورد نیز در تکمیل این کتاب بسیار ارزشمند بوده است. همینطور مایلم از ویراستارانم در «انتشارات دانشگاه آکسفورد» یعنی مارشا فیلیون و کاترین ریو و نمونه خوان کتاب، آلیسن لیسوینگ سپاسگزاری کنم. دانشجویانم در دوره فوق لیسانس در آکسفورد، شاید بی آنکه خود بدانند، به عنوان خوکچه های آزمایشگاهیم عمل کردند و من برخی از اندیشه های مطرح شده در این کتاب را به عنوان آزمون ابتدا برای آنان مطرح کردم و از این بابت از ایشان متشکرم.
والدین خردمند و درخشانم، ر. استنلی و اورسلا گاستورف جانسن همواره بزرگ ترین قهرمانان زندگی من بوده اند. در مورد کتـاب حاضر نیـز، آنان اولیـن کسانی بـودند که دست نـوشته هایم را خواندند و در نهایت مهربانی یک تصویر مهم را به من نشان دادند، که هر دوی اینها نشانه سپاس و درک عمیق آنان از هنر رنسانس است. خانواده و دوستانم، چه دور و چه نزدیک، در طی دوران آماده سازی این کتاب، حمایت دلگرم کننده ای به من ارزانی داشتند. من به ویـژه سپاسگزار ایـن افراد هستم: جورجی، کریستن و کریستوف جانسن؛ دوریس و هانس اشملینگ؛ پیتر، جودی، سرا و جین مارتین و تانیا استرینگ. دست آخر، صرفاً براساس ترتیب معرفی و نه قدر و ارزش، بـاید از همسر گـرامی ام، کریس مارتین نام ببرم که در تکمیل این کتاب مطلقاً نقشی حیاتی بازی کرد و نه تنها عشق و قوت قلب زیادی عرضه داشت، بلکه صبورانه به اندیشه های نه چندان پخته ام در مورد متن گوش فراداد و در عین حال موقعی که وقت نگارش نهایی آن فرارسید، به طور پیوسته خوراکی های مقوی به من رساند. من این کتاب کوچک را با تمام عشق و علاقه ام به او، یک انسان رنسانسی واقعی در سده بیست و یکم، تقدیم می کنم.

فصل ۱: پیشگفتار: رنسانس چه کسی؟ هنر چه کسی؟

«هنر» در دوره رنسانس

سال ۱۷۶۸ است. «یوهان ولفگانگ گوته» دانشجوی جوان دانشکده حقوق، کسی که به زودی به مشهورترین شاعر ـ فیلسوف آلمانی بدل می شد، برای اولین بار به درون موزه جدید هنری شهر درسدن پا می گذارد و چنین شرح می دهد:
«... آن سکوت عمیقی که حکمفرما بود، تاثیری پرابهت و یگانه، شبیه احساسی که در بدو ورود به خانه خداوند به انسان دست می دهد، بر جا نهاد و این تاثیر با مشاهده آثار ستایش انگیزی که در آن مکان تخصیص یافته برای عرضه آثاری که در اوج دینی هنر قرار داشتند، به نمایش گذاشته شده بودند، عمیق تر می شد...».
یکی از آثاری که او در این نوشته از آن ستایش می کرد، تابلوی «مریم مقدس سیستین» (تصویر ۱) اثر رافایل بود، که آن را «اگوستوس سوم اهل ساکسنی» حاکم درسدن به سال ۱۷۵۴ به دست آورده بـود. ایـن تابلو امروزه به خاطر کپی برداری متعدد از آن در چاپ کارت ها، پوستر ها و دیگر خرت و پرت های ایام کریسمس که حاوی آن دو کودک ـ فرشته تپلی هستند، اشتهار فراوانی دارد. برای گوته، مشاهده چنین آثاری در آن فضای ساکت موزه درسدن، تجربه ای شبه دینی بود که در آن تابلوهای نقاشی به عنوان آثار دلپذیر کم و بیش روحانی نوابغ عالم هنر مورد ستایش قرار می گرفتند. حتی امروزه نیز، وقتی با عزت و احترام تمام به تابلوها، مجسمه ها و طرح های استادان دوره رنسانس، هنرمندانی چون رافایل، به نمایش درآمده در فضای صومعه گونه موزه های هنری می نگریم، کماکان با این آثار به عنوان اشیایی که ارزش ستایش زیبایـی شناسانه و تا حد زیادی تعمق بصری عرفانی دارند، برخورد می کنیم.تصویر (۱): رافایل، «مریم مقدس سیستین»، رنگ روغن روی بوم، حدود سال های ۱۴ـ۱۵۱۲

اما کسانی که در سده شانزدهم به تماشای «مریم مقدس سیستین» می رفتند، به مذهب به عنوان تمثیلی برای درک و لذت از هنر نمی نگریستند، بلکه برعکس به این تصاویر در چارچوب خود سنت ها و مناسک دینی نگاه می کردند. «مریم مقدس سیستین» برای آنان یک اثر هنری، به تعبیری که «گوته» یا در واقع هر کدام از ما از این تعبیر درک می کنیم، نبود. در عوض، در وهله اول و مهم تر از هر چیز، تصویری عبادی با اهداف ویژه دینی بود. خلاصه اینکه، آن یک اثر دینی(۱) بود.

نظرات کاربران درباره کتاب هنر رنسانس

خیلی خلاصه هست. در حد آشنایی اولیه هست. نه بیشتر
در 2 سال پیش توسط b.s...323