فیدیبو نماینده قانونی نشر شورآفرین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آغازگران بداهه

کتاب آغازگران بداهه
مجموعه‌ای از ۹۰۰ موقعیت بداهه برای تئاتر

نسخه الکترونیک کتاب آغازگران بداهه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۹۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آغازگران بداهه

اغلب بازیگران تازه کار باور دارند که تمرین یک نمایش یا یک صحنه شامل به خانه بردن متن نمایش، حفظ دیالوگ ها و تمرین مکرر صحنه هاست تا زمانی که همه چیز زمان بندی، حرکات و حالات چهره کامل باشند. اما این تا حدی درست است چیزی که در این دیدگاه موجود نیست بداهه گویی است، تکنیکی پرارزش که می توان در کلاس های بازیگری و تمرین های مدرسه و تولیدات آماتور و حرفه ای استفاده کرد. بیشتر مربیان و کارگردانان ارزش بداهه گویی را به عنوان قسمت معمول کلاس ها و تمرین هایشان درک می کنند، اما بسیاری فکر می کنند یافتن ایده های جدید به طور روزمره سخت است. نهصد ایده بداهه موجود در این کتاب می تواند برای بیش از یک سال جوابگو نیاز مدرسان باشند. آنچه را در این کتاب آمده می توان در بسیاری از موقعیت های تئاتری به کار برد. مثلا بداهه های زیادی برای تضاد شخصیت ها موجودند- نوجوان/ والدین ، روابط افراد هم رتبه، روابط عاشقانه، همکاران، دکتر/ مریض، خواهر/ برادر و حتا بیشتر، بداهه های تک نفره، موقعیت گیری های فیزیکی (برای یک یا دو بازیگر) دیالوگ ها، و عکس العمل ها به محیط، همچنین نویسنده قسمتی که بداهه های مختلفی را برای تولید رومئو و ژولیت ارائه می دهد در این کتاب گنجانده است.

ادامه...

بخشی از کتاب آغازگران بداهه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

تشکر و قدردانی

مایلم از همسرم کارول برای عشق و حمایتش هنگام تالیف این کتاب تشکر کنم . همچنین از برادرم فرد برای نصایح پرارزش اش ، از خانواده و دوستان نزدیکم برای تشویق هاشان و از مسئولان اجرایی ، دانشکده و دانشجویان تئاتر دبیرستان پسکاک هیلز(۱) برای فراهم آوردن این شانس که بیشتر بداهه های موجود در این کتاب را آزمایش کنم ، متشکرم .

مقدمه

یکبار از بازیگران تازه کار پرسیدم چطور برای آماده سازی خود برای اولین تکلیف صحنه شـان برنامه ریزی می کنند. پاسخ این بود که متن نمایشنامه را به خانه می برند و دیالوگ هاشان را حفظ می کنند و صحنه ها را تا زمانی که چیزهایی نظیر زمان بندی ، حرکات و حالات صورتشان عالی باشد، تکرار و تمرین می کنند. تقریباً همه ی دانشجویان به این نتیجه رسیدند که حداقل در چند تمرین اول متن نمایش همراه شان باشد. وقتی پیشنهاد کردم بدون استفاده از متن نمایش در برخی تمرین های اولیه شان کار کنند، به نظر می رسید گیج شد ه باشند. تمرین بدون متن نمایش ؟ این کار می توانست چه هدف مفیدی داشته باشد؟ در این مرحله از آموزش ، آن ها ارزش بداهه گویی را نمی فهمیدند.
تعداد کمی از ما هر روز صبح از خواب بیدار می شویم و دقیقاً آن چه را طی روز می گوئیم یا انجام می دهیم برنامه ریزی می کنیم . البته ، مواقعی هست که احتمالاً مخفیانه چیزی مهم را که مایلیم بگوییم تمرین می کنیم . اما حتا در چنین مواقعی ، اغلب باید سخنان مان را مطابق پاسخ کلامی یا غیرکلامی شخصی که با او صحبت می کنیم ، تنظیم کنیم .
قسمت خیلی کمی از آن چه در زندگی انجام می دهیم با شور و هیجان زیادی انجام می شود. در حقیقت ، اغلب ما بیشتر روز را به روال طبیعی غیرمهیجی می گذرانیم . صبح بیدار می شویم ، حمام می کنیم ، لباس می پوشیم ، قهوه درست می کنیم ، سرِ کار یا به مدرسه می رویم . همه این ها طبق برنامه ای ثابت و بدون تلاش یا تمرکز زیادی انجام می گیرند. با این حال ، زندگی بعضی مواقع خیلی پرشور و مهیج است و این لحظه های زندگی به یاد ماندنی ترین ها هستند.
بدون در نظر گرفتن نوع تئاتری که با آن ها سروکار داریم ، نمایش انعکاسی از زندگی است . با وجود این ، یک نمایشنامه نویس خوب هر آن چه را که کسل کننده و طبق روال است حذف کرده و فقط آن چه را که پر شور و هیجان است در نمایشنامه لحاظ می کند. اما چند بار شاهد بوده ایم که یک نمایش خوب به خاطر بازیگرانی که موفق نشده اند با شور و هیجان کافی نقش شان را اجرا کنند، خراب شده است ؟ به احتمال زیاد، این بازیگران تمرین خیلی کمی در ارتباط با هنر بداهه گویی داشته اند.
در طی یک بداهه گویی ، بازیگر وادار می شود تا فی البداهه به آن چه در صحنه اتفاق می افتد پاسخ دهد. همه تمرکز او به موقعیت و به سایر بازیگران روی صحنه معطوف شده است . از آن جایی که هیچ متن نمایشی خوانده نشده ، بازیگر هیچ طریق از پیش تعیین شده ای برای بازی صحنه ندارد.
هیچ چیزی که در بداهه اتفاق می افتد قبلاً برنامه ریزی نشده ، پس صحنه طبیعتاً همان طراوت و قدرت لحظه ای در زندگی را دارد. اگر تضادهایی که به قدر کافی پرقدرتند مطرح شوند، بداهه گویی سطح خوب پرشوری را حفظ خواهد کرد. با تمرین کافی ، بازیگر کم کم درک می کند که هر اجرای تئاتر روی صحنه باید با همان میزان انرژی یک بداهه گویی انجام گیرد.
در حالی که بیشتر مدرسان تئاتر ارزش بداهه را به عنوان قسمت عادی کلاس هایشان درک می کنند، بسیاری از افراد فکر می کنند یافتن ایده های جدید به طور روزمره سخت است . نه صد ایده ی بداهه ی موجود در این کتاب می تواند بیش از یکسال ، جوابگوِِ نیاز مدرسان باشد.

نظرات کاربران درباره کتاب آغازگران بداهه

تمرین ها نیاز بن انجام گروهی دارن
در 2 سال پیش توسط sae...pr9
کتاب جذابیه، تو تمرینات خیلی به درد من خورد
در 4 ماه پیش توسط ami...133
جالب بود
در 2 ماه پیش توسط Sahar Behzadi
نسبتا کتاب خوبیست
در 4 ماه پیش توسط عارف علاپور