0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
بالادست

معرفی، خرید و دانلود کتاب بالادست

حل مشکلات پیش‌ از‌ آنکه رخ دهند

نویسنده:
دن هیث
درباره بالادست


نقد و بررسی کتاب بالادست

کتاب بالادست اثر دن هیث، نویسنده و سخنران مشهور آمریکایی، به بررسی مفهوم تفکر بالادستی و نحوه‌ی به‌کارگیری آن برای حل مشکلات پیچیده و ریشه‌ای می‌پردازد. این کتاب با زبانی شیوا و داستانی جذاب، خواننده را به سفری در دنیای تفکر سیستمی و حل مسئله می‌برد و ابزارها و راهکارهای عملی برای ریشه‌کن کردن مشکلات به جای صرفاً سر و سامان دادن به پیامدهای آن ارائه می‌دهد. هیث در کتاب بالادست، استدلال می‌کند که بسیاری از ما در حل مشکلات به شیوه‌ای پایین‌دستی گرفتار شده‌ایم. به این معنا که به جای تمرکز بر یافتن و حل علل اصلی مشکلات، وقت و انرژی خود را صرف رفع موقتی و تسکین علائم آن‌ها می‌کنیم. نویسنده با معرفی مفهوم تفکر بالادستی به عنوان راه‌حلی برای این معضل، خواننده را تشویق می‌کند تا با دیدی عمیق‌تر به مسائل بنگرد و به دنبال ریشه‌ها و علل اصلی آن‌ها باشد. کتاب بالادست اثری ارزشمند و کاربردی برای هر کسی است که به دنبال حل مشکلات پیچیده و ریشه‌ای در زندگی خود یا جامعه خود است. این کتاب با ارائه رویکردی نوین به حل مسئله و تفکر سیستمی، موجب می‌شود تا خواننده با دیدی عمیق‌تر به مسائل بنگرد و راه‌حل‌های خلاقانه و پایدار برای آنها بیابد. اگر شما هم به خواندن کتاب‌های روانشناسی حوزه توسعه فردی علاقه دارید حتما به دسته‌بندی توسعه فردی فیدیبو سر بزنید.


دن هیث، نویسنده‌ای خلاق در مسیر حل مشکلات

دن هیث، سخنران، عضو هیئت علمی دانشگاه دوک و نویسنده آمریکایی، در سال ۱۹۷۳ به دنیا آمده است. او به خاطر تخصص خود در زمینه روانشناسی اجتماعی، رفتار سازمانی و حل مسئله شناخته می‌شود و به دلیل نگارش کتاب‌های پرفروش خود در زمینه کاربرد علم رفتاری در زندگی روزمره، به خصوص در زمینه‌ی حل مشکلات پیچیده و ریشه‌ای، مشهور است. او برادر چیپ هیث است. کتاب‌هایی که این دو برادر به همراه یکدیگر نوشته‌اند، در فهرست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز جا گرفته‌اند.


جهت مشاهده سایر آثار دن هیث کلیک کنید.


چرا کتاب بالادست را بخوانیم


کتاب بالادست، اثری پرمغز و کاربردی است که باعث خواهد شد تا با رویکردی نوین به حل مشکلات پیچیده و ریشه‌ای در زندگی خود یا جامعه خود بپردازید. بسیاری از ما در حل مشکلات به شیوه‌ای پایین‌دستی گرفتار شده‌ایم. به این معنا که به جای تمرکز بر یافتن و حل علل اصلی مشکلات، وقت و انرژی خود را صرف رفع موقتی و تسکین علائم آن‌ها می‌کنیم. هیث در کتاب بالادست، مفهوم تفکر بالادستی را به عنوان راه‌حلی برای این معضل معرفی می‌کند. او به شما نشان می‌دهد که چگونه با دیدی عمیق‌تر به مسائل بنگرید و به دنبال ریشه‌ها و علل اصلی آنها باشید. این کتاب به شما کمک می‌کند تا از تله‌های ذهنی که مانع از حل خلاقانه مشکلات می‌شوند، رها شوید و با رویکردی سیستمی و جامع به حل چالش‌های پیش رویتان بپردازید. کتاب بالادست صرفاً به ارائه تئوری و مبانی تفکر بالادستی اکتفا نمی‌کند، بلکه ابزارها و راهکارهای عملی متعددی برای به‌کارگیری این رویکرد در حل مشکلات ارائه می‌دهد. ایده‌ها و راهکارهای ارائه شده در کتاب بالادست بر پایه تحقیقات علمی معتبر در زمینه روانشناسی، علوم اجتماعی و حل مسئله بنا شده است.  نویسنده با ارائه مثال‌های متعدد و واقعی از کاربرد تفکر بالادستی در دنیای واقعی، به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید از این ابزارها در حل مشکلات خود در زمینه‌های مختلف مانند: تجارت، آموزش، بهداشت و درمان و ... استفاده کنید. این کتاب برای طیف وسیعی از مخاطبان از جمله، مدیران و رهبران، کارمندان و متخصصان، معلمان و مربیان و هر کسی که به دنبال حل مشکلات پیچیده و ریشه‌ای در زندگی خود یا جامعه خود است، پیشنهاد می‌گردد.


در بخشی از کتاب بالادست می‌خوانیم

عزیمت به‌سوی بالادست

شما و رفیقتان به گلگشت رفته و کنار رودخانه‌ای اتراق کرده‌اید. ناگهان در مسیر آب فریادی می‌شنوید ‌-‌کودکی دارد غرق می‌شود. هر دو نفرتان، درجا، در آب شیرجه می‌زنید، کودک را می‌گیرید و به‌سمت کنارۀ رودخانه شنا می‌کنید. هنوز نفس تازه نکرده‌اید که فریاد کمک‌خواهی کودک دیگری را می‌شنوید. دوباره دو نفری در آب شیرجه می‌زنید تا او را هم نجات دهید. سپس کودک دیگری را می‌بینید که در آب دست و پا می‌زند... و همین‌طور کودکی دیگر... و بازهم کودکی دیگر. هردو از نفس افتاده‌اید. یک‌دفعه، می‌بینید دوستتان از آب بیرون زده و انگار دارد جمع می‌کند که برود. می‌پرسید، «کجا؟» پاسخ می‌دهد، «به بالای رودخانه می‌روم تا حساب این یارو را که دارد بچه‌ها را در آب می‌اندازد کف دستش بگذارم.»

حکایتی دربارۀ سلامت عمومی

برگرفته از ماجرایی که عموماً اصل آن را به اروینگ زولا نسبت می‌دهند.

سال ۲۰۱۲ بود و رایان اونیل، رئیس گروه تجربۀ مشتری وب‌سایت مسافرتی اکسپیدیا، مشغول بررسی داده‌های مرکز تماس شرکت بود. یکی از آمارهایی که محاسبه کرده بود چنان پرت می‌زد که در کَتش نمی‌رفت. از هر ۱۰۰ نفر مشتری‌ای که از طریق وب‌سایت اکسپیدیا سفر خود را رزرو کرده بودند-‌اعم از پرواز، هتل یا خودروی کرایه‌ای‌- ۵۸ نفر برای دریافت خدمات پس ‌از فروش به مرکز تماس زنگ زده بودند. بی‌شک، سلف ‌سرویس بودن مزیت اصلی وب‌سایت‌های خدماتی آنلاین سفر است؛ یعنی، هیچ تماسی لازم نیست. پمپ ‌بنزینی را تصور کنید که اجازه می‌دهد کارت اعتباری خود را همان جا جلوی پمپ بکشید و بنزین بزنید-‌اما، ۶۰% از مواقع، یک جای کار بلنگد و مجبور شوید داخل مغازه بروید و از صندوق‌دار کمک بخواهید. این حکایت اکسپیدیا بود.

مرکز تماس اکسپیدیا، از دیرباز، بر پایۀ افزایش کارایی و رضایت مشتری اداره می‌شد. کارکنان مرکزْ آموزش می‌دیدند تا-‌در کوتاه‌ترین زمان ممکن‌- مشکل مشتری را حل‌وفصل و او را با ارائۀ خدمات باکیفیت راضی کنند. تماس‌های کوتاه هزینه‌ها را به کمترین حد ممکن می‌رساند. اونیل می‌گفت، «همه‌چیز را از دریچۀ هزینه‌ها می‌دیدیم. تلاش می‌کردیم هزینه را کم کنیم. مثلاً، چطور تماس ده‌ دقیقه‌ای را به تماس دو دقیقه‌ای تبدیل کنیم؟ اما سؤال اصلی این بود: چرا دو دقیقه؟ چرا اصلاً تماس، حالا هر چند دقیقه که می‌خواهد باشد؟»پیشنهادهایی برای دوستداران کتاب بالادست

اگر شما هم به خواندن کتاب‌های توسعه فردی علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم حتما کتاب‌های زیر را که در فیدیبو در دسترس هستند، مطالعه کنید.

مثل یک مرد فکر کن، مثل یک زن رفتار کن نویسنده استیو هاروی انتشارات البرز

چهار اثر فلورانس اسکاول شین نویسنده فلورانس اسکاول شین انتشارات نقش و نگار

مثل یک موفق فکر کن، مثل یک موفق رفتار کن نویسنده استیو هاروی انتشارات البرز

 


شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
2.۴۵ کیلوبایت
تعداد صفحات
344 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۱۱:۲۸:۰۰
نویسندهدن هیث
مترجممیثم کاشی‌ پور
ناشرانتشارات آریانا قلم
زبان
فارسی
عنوان انگلیسی
Upstream
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۹/۱۲
قیمت ارزی
10 دلار
قیمت چاپی
283,000 تومان
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۲.۴۵ کیلوبایت
۳۴۴ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
0
(بدون نظر)
94,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
بالادست
بالادست
حل مشکلات پیش‌ از‌ آنکه رخ دهند
انتشارات آریانا قلم
0
(بدون نظر)
94,000
تومان