0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
ایستاده بر یک پا

معرفی، خرید و دانلود کتاب ایستاده بر یک پا

نویسنده:
سوفو سوفو
درباره ایستاده بر یک پا

نمایشنامه ایستاده بر یک پا که جوایز بسیاری را به خود اختصاص داد، در ژوئن ۲۰۱۸ در مؤسسه فرانسوی کامرون در شهر یائونده پایتخت کامرون به نمایش در آمد. نمایشنامه‌ای نفس‌گیر و سراسر پرسش، در خصوص پدیده مهاجرت غیرقانونی که ابتدا در کامرون و چند کشور دیگر، به‌صورت نمایش رادیویی و خوانش شفاهی اجرا شد و نویسنده جوان آن دنیس سوفو سوفو مشتاقانه در انتظار طرفداران هنر پنجم بود تا اثر خود را به روی صحنه ببرد. درنهایت در تاریخ ۱۴ و ۱۵ ژوئن ۲۰۱۸ این آرزو محقق شد. سوفو سوفو خود در قامت کارگردان نمایش، در سودای زنده کردن تمام لحظات زیسته خود، نمایشنامه‌اش را به اجرا درآورد. مهاجرت غیرقانونی، بخشی از سرنوشت محتوم مردم آفریقاست که «جنگ» و «صلح» به یک اندازه درصدد شکنجه آن‌هاست.

نویسنده با چیره‌دستی، بدون اشاره مستقیم به سیه‌روزی جوانان آفریقا، تقریباً تمام انگیزه‌ها و دلایل لازم برای مهاجرت و دل کندن از میهن را، برای مخاطب خود نمایان می‌کند. سرزمینی که گرسنگی، فساد اداری، بیکاری، جنگ و... همگی جوان آفریقایی را وادار به گریز می‌کند. حتی صلح هم ضامن آرامش و امنیت او نیست.

داستان نمایشنامه، با تکیه بر سرنخ‌های زبانی و برخی اشارات درون‌متنی، در زمانی نامعلوم و در بارانداز یک بندر آفریقایی بی‌نام ـ احتمالاً کامرون ـ می‌گذرد. ظاهراً داستان تنها به چند ساعت گفتگو بین دو شخصیت اصلی نمایش خلاصه می‌شود که فلاش‌بک‌هایی هم دارد. در مکانی که، یکی از شخصیت‌های نمایش با نام مستعار امگا دریم، بیست ‌و سه سال است در آن مخفی شده، استتار کرده و پلیس‌ها را فریب داده تا بتواند در یک فرصت مناسب، مخفیانه سوار کشتی شود و گذشته تاریخی و جغرافیایی خود را پشت سر بگذارد و به «آن طرف آب‌ها» برود. در ابتدای نمایشنامه با دختری به نام ژولی رُز وارد بحث و گفتگو می‌شود که سرنوشت مشابهی داشته و او نیز قصد «رفتن» دارد.

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
328.۰۰ بایت
تعداد صفحات
90 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۳:۰۰:۰۰
نویسندهسوفو سوفو
مترجماسماعیل کرم‌نژاد
ناشرنشر قطره
زبان
فارسی
عنوان انگلیسی
Debout un pied: Théâtre
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۷/۲۴
قیمت ارزی
4 دلار
قیمت چاپی
80,000 تومان
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۳۲۸.۰۰ بایت
۹۰ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
0
(بدون نظر)
32,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
ایستاده بر یک پا
ایستاده بر یک پا
سوفو سوفو
نشر قطره
0
(بدون نظر)
32,000
تومان