0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
مجموعه مقالات پنجمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران

معرفی، خرید و دانلود کتاب مجموعه مقالات پنجمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران

جوامع ایرانی در خارج از کشور و سیاست خارجی ایران

درباره مجموعه مقالات پنجمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران

«ایرانیان»، دفاع از حقوق آنان و بهسازی وضعیت زیست آنان در هر کجای این جهان که باشند، از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مسئولیت‌های دستگاه سیاست خارجی است و هر کنش و کوششی در ذیل این دستگاه، در نهایت در پی تحقق همین هدف است. مهاجرت پدیده‌ای است که همواره در قالب‌های گوناگون و با انگیزه‌های متنوع در زندگانی بشر وجود داشته است و افرادی یا در جستجوی وضعیتی مساعدتر و یا در گریز از موقعیتی نامطلوب، دل از یار و دیار برکنده و سرزمینی جز سرزمین مادری را برای زندگی برگزیده‌اند. تاریخ درازدامن کشور ما نیز شاهد مهاجرت‌های فراوانی بوده است؛ گاه دیگرانی این سرزمین را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب کرده و در پناه آن، مأمنی یافته‌اند و گاه ساکنان این سرزمین، دست به هجرت زده‌اند. از همین‌جاست که «جوامع ایرانی خارج از کشور» و یا «دیاسپوراهای ایرانی» پدید آمده‌اند که هم فرهنگ و اندیشه ایرانی را در سرزمین‌های مقصد رواج داده‌اند و هم البته از جهان‌بینی و جلوه‌های حیات در سرزمین مقصد تأثیر پذیرفته‌اند. این «جوامع» در گستره جغرافیایی وسیعی شکل گرفته‌اند و چنان‌که مقالات مندرج در این مجموعه به‌روشنی هویدا می‌سازد، ردپای آنها را می‌توان از سرزمین‌های همسایه و پیرامونی تا نقاطی در قاره‌های دور مشاهده کرد.

ارتباط با جوامع ایرانی خارج از کشور، دفاع از حقوق این ایرانیان، تلاش در راستای بهبود وضعیت آنان و پاسخگویی به نیازهایشان همواره دغدغه دستگاه سیاست خارجی بوده است و از زمان تأسیس تشکیلات وزارت امور خارجه که تقریباً مقارن با شکل‌گیری وضعیت‌ها و آرایش‌های جدید در صحنه نظام بین‌الملل بوده و طبیعتاً می‌توانسته است ایرانیان دور از وطن را تحت‌تأثیر خود قرار دهد؛ تا به امروز، دیپلمات‌های ایرانی رسیدگی به وضعیت این جوامع را به‌عنوان کارویژه خود تلقی کرده‌ و در راستای آن کوشش نموده‌اند. در این کتاب، می‌توان گوشه‌هایی از تلاش‌های این دیپلمات‌ها را در عرصه‌های زمانی و مکانی مختلف مطالعه کرد و پی برد که این کارگزاران دستگاه سیاست خارجی، که گاه نام و نشان آنان را باید با کنکاش در اسناد و منابع تاریخی به دست آورد، تا چه حد برای سر و سامان دادن به وضعیت این جوامع و رساندن آنها به شرایطی در خور هویت و فرهنگ ایرانی کوشیده‌اند. بی‌تردید، امروز نیز دستگاه وزارت امور خارجه و کارگزاران آن وامدار این تلاش‌ها هستند و همین مسیر را دنبال می‌کنند.

با توجه به اهمیت مسأله «ایرانیان خارج از کشور» در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و ضرورت نگاه به کارنامه گذشتگان در این موضوع، عنوان «جوامع ایرانی در خارج از کشور و سیاست خارجی ایران» برای پنجمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران انتخاب شد و حجم فراوان مقالات دریافتی در دبیرخانه کنفرانس نشان داد که این موضوع در ابعاد گوناگون خود تا چه حد مورد توجه دستگاه دیپلماسی و دیپلمات‌های ایرانی در دوره‌های گوناگون بوده است. بی‌تردید نگاه به تجربه آنان و نقاط ضعف و قوت کارشان، امروز ما را در تدبیراندیشی صحیح و دقیق نسبت به این موضوع بسیار مهم یاری می‌دهد. این مجموعه دربردارنده منتخبی از مقالات ارسالی به دبیرخانه کنفرانس است و مطالعه آنها و حتی نگاهی به عناوینشان اهمیت و تنوع موضوع را آشکار می‌سازد.

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
1.۹۸ کیلوبایت
تعداد صفحات
344 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۱۱:۲۸:۰۰
نویسندهمحمدحسن شیخ‌ الاسلامی
ناشرانتشارات مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۷/۲۳
قیمت ارزی
4 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۱.۹۸ کیلوبایت
۳۴۴ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
0
(بدون نظر)
80,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
مجموعه مقالات پنجمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران
مجموعه مقالات پنجمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران
جوامع ایرانی در خارج از کشور و سیاست خارجی ایران
انتشارات مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه
0
(بدون نظر)
80,000
تومان