فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب جنگ جهانی دوم در اروپا

کتاب جنگ جهانی دوم در اروپا
مجموعه تاریخ ۴۴

نسخه الکترونیک کتاب جنگ جهانی دوم در اروپا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب جنگ جهانی دوم در اروپا

در سپیده دم روز جمعه اول سپتامبر سال 1939، یک سپاه بزرگ آلمانی در پی فرمان آدولف هیتلر، دیکتاتور آلمانی که چند سالی پس از کسب قدرت به بهانه‌های واهی سودای جهانگشایی در سر می‌پروراند، به کشور همسایه ، لهستان، حمله و هر چه را بر سر راهش بود ویران کرد. این حمله آلمان نازی، سرآغاز جنگی شش ساله در اروپا بود که به مرگبارترین درگیری تاریخ تبدیل شد. جنگی مخوف و هولناک که جان تقریباً پنجاه میلیون انسان را گرفت. مردم آلمان، که مشکلات حیرت‌انگیز اقتصادی و سیاسی دهه 1920 و اوایل 1930 آنها را به ستوه درآورده بود، پیروی کورکورانه از رهبر پر جنب و جوشی را برگزیدند که وعده می‌داد زندگی آنها را بهبود بخشد و شکوه و افتخار از دست رفته آلمان را احیا کند. اما هیتلر پس از دستیابی به قدرت کامل در آلمان، به جای عمل به وعده‌هایش برنامه مرگبار خودش را در پیش گرفت که شامل تسخیر اروپا و روسیه و نابودی جمعی اشخاص نامطلوب بود.

ادامه...
  • ناشر گروه انتشاراتی ققنوس
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 5.3 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۴۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب جنگ جهانی دوم در اروپا

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار: میراث ویرانگری

در سپیده دم جمعه اول سپتامبر ۱۹۳۹، یک سپاه بزرگ آلمانی، در اطاعت از فرامین آدولف هیتلر فرمانده کل خود به کشور همسایه لهستان حمله و هر چه را بر سر راهش بود ویران کرد. این حمله بی دلیل آلمان نازی سرآغاز جنگی شش ساله در اروپا بود که به مرگبارترین درگیری تاریخ تبدیل شد و جان تقریبا پنجاه میلیون نفر را گرفت.
مردم آلمان، که مشکلات حیرت انگیز اقتصادی و سیاسی دهه ۱۹۲۰ و اوایل دهه ۱۹۳۰ آن ها را به ستوه آورده بود، پیروی کورکورانه از رهبر پرجنب و جوشی را برگزیدند که وعده می داد زندگی آن ها را بهبود بخشد و شکوه و افتخار آلمان را احیا کند. اما هیتلر، پس از دستیابی به قدرت کامل در آلمان، به جای عمل به وعده هایش برنامه مرگبار خودش را در پیش گرفت که شامل تسخیر اروپا و روسیه و نابودی جمعی اشخاص نامطلوب، به ویژه یهودیان، بود.
شایان توجه است که اکثر آلمانی ها طرفدار جنگ جدید هیتلر نبودند. آن ها دو دهه پیش که ارتش آلمان در جریان جنگ جهانی اول تلاش نافرجامی برای تسخیر اروپای غربی کرده بود متحمل تلفات دهشتناکی شده بودند. اما در ۱۹۳۹ که هیتلر اعلام کرد که آن ها دوباره در حال جنگ هستند، آن ها با پیشوای خود همراهی کردند و از پیشروی سربازان هیتلر در پهنه اروپا و تسخیر به ظاهر آسان کشورها یکی پس از دیگری شادمان شدند.

ابعادی بی سابقه

شروع جنگ جهانی دوم در سپتامبر ۱۹۳۹ تمام انگاره های جنگ سنتی را به چالش کشید. اکثر جنگ های پیشین اروپا عمدتا در طول خطوط سنتی و در میدان های نبرد روستایی و دور از نواحی پُرجمعیت صورت می گرفت. این امر به ارتشیان میدان مانور بیش تری می داد، تلفات غیرنظامیان را به حداقل می رساند و میراث فرهنگی و معماری اروپا را حفظ می کرد. اما در جنگ جهانی دوم، جمعیت غیرنظامی دیگر از پیامدهای جنگ مصون نبودند. بلکه برعکس، هدف ارتشیان و نیروی هوایی مهاجم هیتلر قرار می گرفتند تا وحشت و آشفتگی عمومی ایجاد و در نتیجه از توانایی رهبران دولتی و نظامیشان در نشان دادن واکنش کاسته شود.
بالاتر از همه، غیرنظامیانی که از ارتش در حال پیشروی آلمان می گریختند از هواپیماهای جنگنده هیتلر در هراس بودند. این هواپیماها ناگهان سروکله شان پیدا می شد و خانواده های بی پناه را در طول جاده های پرازدحام به رگبار مسلسل می بستند و سپس ناپدید می شدند و پشت سر خود ردّی از رنج و عذاب بر جا می گذاشتند. برای کسانی که زنده می ماندند و برای بقیه جمعیت غیرنظامی اروپا، تسخیر گریزناپذیر کشورشان به دست هیتلر به معنای از دست دادن بی درنگ آزادی بود، چون بلافاصله نازی ها وضعیت پلیسی برقرار می کردند و هر کس مقررات جدید را نقض می کرد با مجازات شدیدی مواجه می شد.
در ژوئن ۱۹۴۱ که هیتلر تلاش برای گسترش امپراتوری اش را به داخل خاک روسیه آغاز کرد، کشتار غیرنظامیان را در آن جا به عنوان یک عنصر حیاتی استراتژی کلی اش برای پیروزی در نظر گرفت. بدین ترتیب، نیروهای مسلح و واحدهای امنیتی آلمانی، به پیروی از دستورات رهبرشان، به کشتار غیرنظامیان در مقیاسی بی سابقه روی آوردند.توضیح تصویر: "شهرنشینان فرانسوی در جریان یک حمله هوایی نازی ها با دار و ندارشان می گریزند. هواپیماهای جنگنده نازی به عمد اهالی غیرنظامی را هدف قرار می دادند و غالبا خانواده های در حال فرار را به رگبار مسلسل می بستند."

اصول اخلاقیِ ضد اخلاقی

پیروان آدولف هیتلر گرچه شهروندان کشوری بودند که در گذشته فیلسوفان، دانشوران و نویسندگان برجسته ای تربیت کرده بود، از انگاره های اخلاقی سنتی رویگردان شدند و ذهنیت مطلق گرایی را پذیرفتند که هیتلر با دغلکاری فراهم آورده بود و به موجب آن مقدر بود انسان های قوی تر و ظاهرا برتر تسلط یابند و حتی موظف بودند ضعیف را نابود سازند.
به کودکان آلمانی این عقیده تعلیم داده می شد که وظیفه مقدسشان اطاعت بی چون و چرا از تمام دستورات مافوق است. همه اعضای ارتش و کارکنان غیرنظامی سوگند یاد می کردند که شخصا از هیتلر اطاعت کنند. خود اطاعت در آلمان نازی چنان هاله ای از تقدس پیدا کرد که وقتی دستور حمله به یک کشور یا کشتار غیرنظامیان بی پناه داده می شد، فورا به اجرا در می آمد.
در نظر هیتلر، و در نتیجه در نظر مردم آلمان، پیروزی تنها چیزی بود که اهمیت داشت. آن ها برای دستیابی به پیروزی، جان خود را مشتاقانه فدا می کردند، یا هر وقت که از سوی یک مقام بالا ضروری انگاشته می شد جان افراد بی شماری را می گرفتند. از این رو، اروپا و روسیه تحت حکومت وحشتی قرار گرفتند که در آن جان انسان ارزشی نداشت.

بزرگ ترین دشمن هیتلر

تا تابستان ۱۹۴۱، هیتلر به واقع در آستانه پیروزی بود و بر امپراتوری ای فرمان می راند که از پاریس تا حومه مسکو امتداد داشت. اما هیتلر، با حمله به روسیه شوروی، ژوزف استالین را به دشمنی با خود واداشته بود. استالین نیز مانند خود هیتلر دیکتاتوری بی رحم بود و برای جان انسان ها ارزشی قایل نمی شد. این کار صحنه را برای درگیری عظیم بین دو مستبد قدرتمند و مصمم، که می خواستند آینده اروپا و جهان را تعیین کنند، آماده ساخت.توضیح تصویر: "در این کوره های جسدسوزی در اردوگاه کار اجباری بوخنوالد بقایای انسانی قابل مشاهده است. آدولف هیتلر چنین اردوگاه هایی را به عنوان بخشی از طرح برنامه ریزی شده خود برای نابودی یهودیان و دیگران برپا کرد."

هیتلر و استالین به دفعات تمام منابع مادی و انسانی موجود خود را در جاهایی چون استالینگراد و کورسک بر ضد یکدیگر به صحنه آوردند. هشتاد درصد کل تلفات ارتش آلمان در جنگ جهانی دوم به دست سربازان روسی صورت گرفت. البته میلیون ها نفر سرباز شوروی نیز در جنگ جان باختند. استالین آماده بود تعداد نامحدودی از مردان جوان را برای شکست سپاهیان هیتلر به کام مرگ بفرستد. از نظر استالین ــ مانند هیتلر ــ پیروزی تنها چیزی بود که اهمیت داشت. تنها در استالینگراد یک میلیون روس در جریان نبرد در داخل شهر که برای مدتی ناامیدانه به نظر می رسید جان باختند. افسران آلمانی در همه جای روسیه با شگفتی شاهد بودند که سربازانشان موج های پی در پی حمله کنندگان را درو می کردند تا باز هم شاهد ظهور موج های تازه و حملات مجدد باشند.
مقاومت سرسختانه روس ها برای هیتلر مصیبت بار بود. هیتلر که با محدودیت تامین سرباز و سلاح در جنگ مواجه بود، به پیروزی سریع در روسیه، همانند رشته فتوحات برق آسایش در سرتاسر اروپا، چشم امید داشت. اما در عوض خود را در دریای خونی گرفتار یافت که سال ها تداوم یافت، ارتش آلمان را رو به نابودی بُرد، و راه را برای تهاجم آمریکایی ها و بریتانیایی ها از اروپای غربی هموار ساخت.

زندگی های تباه شده

انتظار شکست سبب شد که هیتلر رویکردی افراطی نسبت به دشمنان فرضی اش و نسبت به خودِ مردم آلمان اختیار کند. تمایل پیدا کرد که تعداد بی شماری از سربازان جوان را به کام مرگ بفرستد تا به نبردی ادامه دهد که روز به روز ناامید کننده تر می شد. افزون بر آن هیتلر به خشمی جنون آمیز نسبت به یهودیان اروپا برانگیخته شد که، بنا بر منطق مخدوش او، به گونه ای مسبب جنگ فاجعه باری بودند که خود او آغاز کرده بود. از این رو میلیون ها نفر از آن ها را به کام مرگ فرستاد.
یک مرد، آدولف هیتلر، تمام قاره اروپا را زیر و رو کرده و از فعالیت های معمول زندگی گسسته بود. مردان جوان اروپا و روسیه، به جای آن که سر کلاس درس بنشینند یا در کارگاه ها به کار مشغول شوند، زندگی خود را وقف تیراندازی، بمب افکنی، و کشتار یکدیگر کردند. جوانان یهودی، به جای توپ بازی یا مطالعه تورات، در واگن های باری ای انباشته شدند که آن ها را به اتاق های گاز می برد. سیاهی دهشتناکی سرتاسر اروپا را فرا گرفته بود و در تاریکی آن نور شادی، امید، و توانایی های مثبت انسانی برای مدتی فرو کاسته بود.

رویدادهای مهم دوران جنگ جهانی دوم در اروپا
نظرات کاربران درباره کتاب جنگ جهانی دوم در اروپا

هر چند این کتاب برای نوجوانان نوشته شده، اما اطلاعات خوبی را در اختیار افراد بزرگسال قرار می دهد. با تشکر از مترجم کتاب بابت ترجمه روان و نیز انتشارات ققنوس.
در 2 سال پیش توسط ابوالفضل عزیزی
لطفا نسخه صوتی همین کتاب را هم برای فروش بزارید. سپاس
در 1 سال پیش توسط امیر نظمی
فکر نمیکردم از خوندن این کتاب آنقدر متاثر بشم. با اینکه فیلم های مربوط به جنگ جهانی زیاد دیدم و جنایت های جنگ جهانی به هیچکس پوشیده نیست ولی بازم تاریخی که توی این کتاب روایت شده بود، تلخ و زهرآگین بود. البته این اولین کتابی بود که در مورد جنگ جهانی میخوندم و در قالب رمان نبود.
در 2 سال پیش توسط لی لا سهی
جالب بود
در 1 سال پیش توسط مرتضی ت
اطلاعات خوب و با جزئیات کامل از وقایع جنگ میده هرچند از متفقین جانبداری کرده
در 1 ماه پیش توسط جواد باقرزاده
عالی
در 3 ماه پیش توسط مهدی
عالیه
در 2 سال پیش توسط امیر نظمی
درباره زمینه ها، رخداد ها و نتایج جنگ جهانی دوم با با پرداخت دقیق و بیان ساده
در 1 سال پیش توسط P D
با سلام چرا تصاویر رو نمیتونم ببینم؟ به جای تصاویر یه نوشته هست :obj
در 2 سال پیش توسط محسن قناعی
کتاب خیلی خوبی است با ترجمه روان
در 7 ماه پیش توسط mos...i07