Loading

چند لحظه ...
نقشه راه

نقشه راه
خودشناسی عمقی و کاربردی

نسخه الکترونیک نقشه راه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی نقشه راه

کتاب «نقشه‌ی راه» با عنوان کامل «خودشناسی عمیق و کاربردی» اثری ارزشمند از «کارول اس. پیرسون» است. این کتاب از ایده‌ها، مفاهیم و رویکردهای یونگی استفاده می‌کند تا به افراد یاد دهد چگونه قهرمان‌ها و گنجینه‌های درون خود را کشف کنند و در این مسیر توانایی‌های خود را شکوفا کنند. این کتاب که با هدف فراهم کردن اطلاعات کارشناسی و مهم برای گروه‌های مختلف مخاطبان نوشته شده، دانش مربوط به زندگی را در اختیار آن‌ها می‌گذارد. مدل ارائه شده در کتاب نقشه‌ی راه می‌تواند برای افزایش هوشمندی عاطفی و روحی-روانی افراد مورد استفاده قرار گیرد. کتاب نقشه‌ی راه با ترجمه‌ی «سیدمرتضی نظری» در سال 1397 در انتشارات بنیاد فرهنگ زندگی منتشر شده است.

درباره کتاب نقشه راه اثر کارول اس. پیرسون

همه‌ی ما یک گنجینه‌ی عظیم درون‌مان داریم، استعدادهای بالقوه‌ای که اگر فعال شوند، می‌توانند به ما کمک کنند در زندگی به موفقیت‌ و رضایت‌مندی سطح بالاتری دست پیدا کنیم. با این حال، افراد بسیار کمی در دنیای امروز می‌دانند چگونه به این استعدادهای بالقوه‌ی درونی دسترسی پیدا کنند. کتاب نقشه‌ی راه یک کتاب اساسی و مهم درباره‌ی عرصه‌ی جدیدی از توسعه‌ی منابع درونی‌ست، عرصه‌ای که به بازگرداندن کلیدهای قلمرو به افراد عادی مربوط است؛ به‌نحوی که این افراد عادی بتوانند زندگی‌های فوق‌العاده‌ای داشته باشند.

کتاب نقشه‌ی راه در واقع یک دوره‌ی مکتوب استراتژیک برای یادگیری و استفاده از روان یا راهنمای سفر قهرمانی است. این کتاب شش راهنمای درونی یا کهن‌الگو را توصیف می‌کند. ما به کمک این کهن‌الگوها می‌توانیم از راهها و مسیرهای پیچیده‌ی مسیر زندگی گذر کنیم و به اهداف خود برسیم. وقتی یاد بگیریم چگونه به این حمایت درونی دست پیدا کنیم، نسبت به آینده هم ترس کمتری خواهیم داشت، زیرا می‌بینیم که هر چیزی که برای روبه‌رویی با چالش‌های مسیرمان به آن نیاز داریم، درون ماست.

این کتاب در موقعیت‌های مختلف کارایی بسیار زیادی دارد، زیرا بدون این که در زندگی شخصی افراد یا پیشینه‌ی آن‌ها تجسس کند، نکات بسیار مهمی درباره‌ی آن‌ها را به ما می‌آموزد. همچنین این کتاب می‌تواند به افراد کمک کند تا با روح‌شان ارتباط تازه و متفاوتی برقرار کنند. از طریق رویکرد ارائه شده در این کتاب، افراد می‌توانند به درون‌شان سفر کنند و چیزهایی را کشف کنند که به عزت نفس بالاتر و عملکرد بهتر آن‌ها هم کمک خواهد کرد.

گذشته از این‌ها، زندگی امروز بیش از حد پیچیده شده است؛ به‌طوری که نمی‌توانیم کنکاش دانش مربوط به منابع درونی‌مان را به روان‌شناسان، کارشناسان یا فناوری‌های پیشرفته واگذار کنیم. برای موفقیت در محیط‌های کاری و اجتماعی امروز باید بتوانیم هوشمندی عاطفی و معنوی را در خود ایجاد کنیم. کهن الگوها که ساختارهای بنیادین روان هستند، می‌توانند به ما کمک کنند کارکردهای درونی‌ خودمان و زندگی‌های درونی سایر افراد، گروه‌ها و سیستم‌های اجتماعی را رمزگشایی کنیم تا بتوانیم در جاده‌ی چالش‌های زندگی در دنیای مدرن امروز با امنیت و اطمینان بیشتری حرکت کنیم.

کتاب نقشه راه برای چه کسانی مناسب است؟

نقشه راه برای خوانندگانی نوشته شده که به دنبال خودآگاهی بیشتر و موفقیت در سفر قهرمانی خود هستند. این کتاب همچنین برای موارد زیر هم مناسب است:

تربیت فرزندان: برای تشویق فرزندان به موفق شدن، اخلاقی بودن و شاد بودن.

روان‌درمانی: برای تعیین و تشخیص نقاط قوت کهن الگویی که می‌‌تواند در هر فرد به فرآیند درمانی او کمک کند و همچنین برای دانستن این مطلب که ایجاد چه کهن الگوهایی ممکن است برای عملکرد موفقیت‌آمیزتر فرد لازم باشد.

مدارس: برای شکل‌دهی شخصیت دانش‌آموز، ارتقای معلمان و کارکنان، برنامه‌های رابطه‌ی مدرسه و دانشگاه با بازار کار و ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان.

مشاوره: برای افزایش رضایت‌مندی شغلی، رضایت از زندگی و بهبود روابط زناشویی و همچنین کمک به شاغل‌هایی که با مشکل تعدیل نیرو در سازمان خود روبه‌رو می‌شوند.

برنامه‌های بازپروری: برای کمک به افرادی که به دلیل ناکارآمدی والدین یا به علت اعتیاد به الکل و مواد مخدر، آموزه‌های لازم را در طول زندگی به‌درستی فرانگرفته‌اند و همین باعث رشد و تعالی آن‌ها شده است.

سازمان‌ها: برای ایجاد تیم‌های کاری و آموزش گروه‌های مختلف و توسعه رهبری و همچنین تلاش‌های مربوط به اصلاحات سازمانی.

تخصص‌زدگی، روزنامه‌نگاری و سایر شکل‌های تفکر انتقادی: برای تشخیص تعصب‌های مبتنی بر کهن الگو که ممکن است عینیت را تحت تاثیر قرار دهد و این که چه الگوهای فکری و نقشه‌های ذهنی در نسخه‌های متفاوت واقعیت نقش دارند.

در بخشی از کتاب نقشه راه می‌خوانیم

قهرمانان (در اسطوره، ادبیات و زندگی واقعی) سفر می‌کنند، با اژدها (مشکلات) روبه‌رو می‌شوند و گنجینه‌ خود واقعی‌شان را کشف می‌کنند. اگرچه آن‌ها ممکن است در طول سفر بسیار احساس تنهایی کنند، در پایان سفر پاداش آن‌ها درکی مربوط به جمع است، درکی در رابطه با خودشان، با دیگران و با زمین. هر بار که ما با مرگ در زندگی مواجه می‌شویم، در واقع با یک اژدها روبه‌رو هستیم؛ هر بار که ما زندگی را بر عدم زندگی انتخاب می‌کنیم و در کشف مستمر کسی که هستیم عمیق‌تر می‌شویم، زندگی جدیدی را برای خودمان و فرهنگ‌مان به ارمغان می‌آوریم.

وقتی ما با خود واقعی‌مان اعلان جنگ می‌کنیم، ممکن است در نهایت این احساس به ما دست بدهد که گویی روح‌مان را از دست داده‌ایم. اگر این حالت مدتی طولانی طول بکشد، احتمالا بیمار خواهیم شد و مجبوریم تلاش کنیم تا دوباره خوب شویم. با شانه خالی کردن از زیر بار این سفر ما نزیستن را تجربه می‌کنیم و در نتیجه حیات کمتری را در فرهنگ‌مان فرا می‌خوانیم و این همان تجربه «زمین بایر» است.

به صورت کلاسیک قلمرو آغازین کهن الگوی قهرمان یک زمین بایر است. در این قلمرو محصولات کشاورزی رشد نمی‌کنند، بیماری فراگیر است، هیچ نوزادی متولد نمی‌شود و احساس بیگانگی و ناامیدی فراگیر شده است. زاد و ولد و احساس نشاط و سرزندگی از قلمرو ناپدید شده است. این معضل به عدم توانایی حاکم مربوط است که ناکارآمد، گناهکار و ظالم است. پادشاه یا ملکه پیر نمایانگر روش‌های ناکارآمد و به‌روزنشده‌ای هستند که فرهنگ را محدود می‌کنند.

در چنین شرایطی، یک مبارز جوان سفری را آغاز می‌کند، با اژدها روبه‌رو می‌شود و گنجینه را به دست می‌آورد. این گنجینه ممکن است ثروت باشد یا یک هدف نمادین، همچون جام زرین در اسطوره‌های مربوط به «جام مقدس» یا یک ماهی مقدس در اسطوره‌های «فیشر کینگ» (یا «پادشاه ماهی‌گیر»). سفر مبارز را متحول می‌کند. مبارزی که گنجینه او کشف یک دیدگاه جدید و مثبت نسبت به زندگی است. وقتی قهرمان به قلمروی پادشاهی برمی‌گردد. این بینش او همچنین زندگی را برای همگان تغییر می‌دهد. به همین دلیل، قهرمان بازگشته از سفر حاکم جدید می‌شود. به خاطر پاسخ‌های جدیدی که پیدا شده است زاد و ولد و فراوانی نعمت دوباره برمی‌گردد، باران دوباره می‌بارد و زمین تفتیده را سیراب می‌کند، محصولات کشاورزی دوباره رشد می‌کنند، نوزادان به دنیا می‌آیند، طاعون درمان می‌شود و مردم یک بار دیگر امیدوار شده و احساس نشاط و سرزندگی می‌کنند.

آنچه در بالا خواندید، معرفی کتاب نقشه راه بود. اگر به خواندن این کتاب علاقه‌مند هستید، می‌توانید کتاب نقشه راه pdf را از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت فیدیبو خریداری و دانلود کنید.

 

مشخصات نقشه راه

 • ناشر بنیاد فرهنگ زندگی
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۷۰,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 3.62 مگابایت
 • تعداد صفحات ۴۲۰ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره نقشه راه

این کتاب رو نخوندم، ولی چون دکتر مجتبی شکوری در برنامه کتاب باز توصیه کرد و در باره اش توضیح داد، میخوام بخونم.
در ۲ ماه پیش توسط سید علی قاسمی ( | )
تازه شروع کردم و مطمئن هستم عالیه :)))
در ۳ ماه پیش توسط 939...005 ( | )
سلام و درود بنده نسخه چاپی این کتاب خواندم و به تمام زنان و مردان بالای ۳۵ سال خواندن این کتاب این کتاب را پیشنهاد میکنم
در ۴ ماه پیش توسط سهیل درویشی ( | )
تمام کتاب های بنیاد فرهنگ زندگی محشر هستن، میتونن زندگی همه رو نجات بدن، حیف دیر اشنا شدم.....
در ۴ ماه پیش توسط یاسمن رمضانی ( | )
کتاب های بنیاد فرهنگ زندگی رو به همه پیشنهاد می کنم که بخونن، آدم رو با خودش آشناتر میکنه
در ۵ ماه پیش توسط kobra karimi ( | )
 • ۱
 • ۲
 • بعدی ›
 • آخرین ››