0
فروغ فرخزاد

معرفی کتاب‌های فروغ فرخزاد

نویسنده

راوی

فروغ‌زمان فرخزاد، شاعر ایرانی در تاریخ 8 دی 1313 متولد و در 24 بهمن 1345 در یک تصادف رانندگی جان خود را از دست داد. شش دفتر شعر او نمونه‌های بارز شعر نو فارسی هستند. آغاز کار فروغ که یکی از پیشگامان شعر نو فارسی است با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی آغاز شد. 

پس از آشنایی و همکاری با ابراهیم گلستانی، نویسنده و فیلم‎ساز ایرانی، مجموعه تولدی دیگر و سپس مجموعه ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد از فروغ منتشر شد. آثار او به زبان‌های مختلف دنیا انگلیسی، ترکی، عربی، چینی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، آلمانی و عبری ترجمه شده است.

فروغ 16 ساله و پرویز شاپور طنزپرداز ایرانی در سال 1330 ازدواج‌شان را جشن گرفتند. این ازدواج در سال 1334 به جدایی انجامید و یک پسر به نام کامیار حاصل این ازدواج بود. نامه‌نگاری‌های عاشقانه فروغ و پرویز، در کتاب اولین تپش‌های عاشقانه قلبم منتشر شد که به وسیله پسرش کامیار و عمران صلاحی جمع‌آوری شد. فروغ پس‌از جدایی به سیر و سفر رفت تا با فرهنگ اروپا آشنا شود. او وقت خود را با رفتن به اپرا، موزه، تئاتر و یادگیری زبان‌های ایتالیایی، فرانسه و آلمانی گذراند.

سال 1337 آغاز ورود فروغ به سینما و در پی آن آشنایی با ابراهیم گلستان بود که نتیجه آن ساخت فیلم خانه سیاه است در سال 1342 در تبریز بود. فروغ بازیگری را در نمایشنامه شش شخصیت در جستجوی یک نویسنده اثر لوئیجی پیراندلو به کارگردانی پری صابری  تجربه کرد. در زمستان همان سال فیلم خانه سیاه است برنده جایزه نخست جشنواره اوبر هاوزن شد و همین‌طور در این سال تولدی دیگر با تیراژ بالای سه هزار نسخه منتشر شد.


معرفی آثار فروغ فرخزاد

کتاب تولدی دیگر از مهم‌ترین مجموعه‌های شعر نیمایی فروغ فرخزاد، شامل 35 شعر است. فروغ در این مجموعه از من فردی به من اجتماعی رسید. کتاب اسیر مجموعه‌ای از 43 شعر است که در قالب‌های کلاسیک و غنایی سروده شده است. شناخته شدن فروغ در عرصه شاعری به لطف این کتاب اتفاق افتاد.

فروغ در ادامه فضا شاعری در مجموعه اسیر، به سرودن 25 شعر پرداخت که در کتابی به نام دیوار منتشر شد. این کتاب مربوط به دنیا مادرانه و زنانه است. گناه  یکی از شعرهای سنت‌شکن فروغ در این مجموعه به چاپ رسیده است. در مجموعه عصیان که شامل 17 شعر است نگرش فلسفی و مذهبی جایگاه ویژه‌ای در جهان‌بینی شعر فروغ دارد. این مجموعه پایان دوره شعری اول فروغ فرخزاد به لحاظ محتوایی و سبک شعری است. کتاب ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد، مجموعه ناتمام فروغ است که سال‌ها پس‌از مرگش به چاپ رسیده است. در این مجموعه تغییرات بسیاری به لحاظ زبان شعری مشهود است.

کتاب اولین تپش‌های عاشقانه قلبم، داستان عاشقانه فروغ و شاپور را به تصویر می‌کشد که باعث شد فروغ قلم به دست گیرد و برای دلداده‌اش نامه بنویسد. این نامه‌ها شامل سه بخش از زندگی اوست که ماجرا عشق و دلدادگی، زندگی مشترک‌شان و احساس فروغ پس از جدایی را آشکار می‌کند.

کتاب دیوان اشعار پنج دفتر است که سه دفتر نخست آن شامل اسیر، عصیان و دیوار می‌شود. دفتر چهارم دیوان تولدی دیگر نام دارد و در دفتر پنجم  با عنوان " ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد" دیوان اشعار به پایان می‌رسد. از دیگر آثار فروغ کتاب فروغ فرخزاد و سینما است که پیشنهاد می‌کنم این اثر زیبا را در سایت فیدیبو دانلود و مطالعه کنید.