0
استیو هاروی

معرفی کتاب‌های استیو هاروی

نویسنده

استیو هاروی کیست؟

استیو هاروی کمدین معروف امریکایی آفریقایی تبار متولد 17 ژانویه سال 1957 در ایالت ویرجینیای غربی در آمریکاست. استیو هاروی بیش از بیست سال است که رسالت خنداندن مردم را به عهده گرفته است و طنزهای او نه تنها برای خانواده و نزدیکانش بلکه برای مردم سراسر دنیا شیرین و دلپذیر است. به گفته‌ی خود او «شهرت من ریشه در حقیقت و عقلانیت دارد و نتیجه‌ی زندگی، نظاره کردن، یادگیری و شناخت است. بیش‌تر این طنزها در مورد روابط بین زنان و مردان است.» او همچنین بازیگر، مجری تلوزیون و رادیو، تهیه کننده و نویسنده کتابهای حوزه روابط مختلف هم است. شش بار برنده جایزه روز امی، دو بار برنده جایزه مارکونی و برنده 14 بار برنده جایزه تصویر NAACP n>در بخش های مختلف شده است.

داستان خانواده و تحصیل استیو هاروی

استیو پنجمین فرزند خانواده بود. پدر او معدنچی ذغال سنگ بود و در سال 2000 بر اثر بیماری درگذشت. استیو در سال 1974 از دبیرستان فارغ التحصیل شد و برای ادامه تحصیلات به ایالت خود ویرجینیای غربی برگشت و همان‌جا به دانشگاه رفت. او بااینکه در اوایل دهه‌ی بیست‌سالگی تحصیلات ابتدایی‌اش را تمام کرده بود اما تصمیم گرفت در مشاغل مختلف طبع‌آزمایی کند تا در نهایت بتواند در آنچه استعداد دارد بدرخشد. او تقریبا به هر کاری که دست می‌زد به‌خوبی از عهده آن بر می‌آمد. هاروی مدتی به شکل حرفه‌ای به ورزش بوکس روی آورده بود. بعد از مدتی آن را رها کرد و در نهایت استندآپ کمدی آن چیزی بود که هاروی در آن استعداد بالقوه داشت. او اولین اجرای خود را در سال 1985 در یک کلوپ اجرا کرد؛ و از اجرای خود بسیار راضی بود. اولین درآمدی که هاروی از شغل استندآپ به دست آورد مبلغ 50 دلار در هفته بود. همین مبلغ به او انگیزه داد تا کارش را ادامه دهد.

استندآپ کمدی

بعد از چند سال اجرا در کلوپ و کافه‌های مختلف، هاروی به عنوان یکی از فینالیست‌های سالانه‌ی یک مسابقه‌ی استندآپ آمریکا در سال 1990 انتخاب شد. این موفقیت برای شروع کار او بسیار موثر بود. قبل از این موفقیت‌ها هاروی زندگی بسیار سختی داشت. او خانه و جای خواب نداشت؛ و زمان‌هایی که برای اجرا به جاهای مختلف می‌رفت و برای اجراکننده‌ها در هتل اتاقی نبود، داخل ماشینش می‌خوابید و برای حمام از ایستگاه‌های پمپ‌بنزین یا استخرهای شنا استفاده می‌کرد.

وقتی هاروی پله‌های پیشرفت را کم‌کم بالا می‌رفت توانست از سال 1993 تا 2000 به‌عنوان مجری یک شوی تلوزیونی به نام آپولو حضور داشته باشد. او در این زمان کارهای هنری دیگری هم می‌کرد و به این درک و دانایی رسیده بود که برای موفقیت باید با تمام وجود تلاش کرد و خستگی‌ناپذیر بود. در همین مدت استیو در چندین برنامه‌ی متفاوت که در جاهای مختلفی مثل تلوزیون و رادیو پخش می‌شد مجری بود. او از سال 1996 تا 2002 در برنامه‌ای با نام استیو هاروی شو حضور داشت. با اینکه این برنامه خیلی معروف شد اما بیشتر طرفداران آن آمریکایی- آفریقایی‌ها بودند.

در سال 1997 استیو هاروی در فیلم The Original Kings of Comedy که یک فیلم کمدی بود نقش‌آفرینی کرد. در این فیلم کمدین هایی مثل سدریک اینترتینر (Cedric the Entertainer) و برنی مک (Bernie Mac) همبازی او بودند. این فیلم توانست تا 19 میلیون دلار فروش کند و در آمریکا جزو فیلم‌های کمدی که رتبه‌ی بالایی دارند شود. کمی بعد اسپایک لی بر اساس این فیلم یک مستند ساخت که باعث شهرت بیشتر هاروی شد. این مستند 38 میلیون دلار فروش داشت که در نوع خود عدد بسیار بالایی بود.

حدود 27 سال است که استیو هاروی به عنوان استندآپ کمدین شهرت دارد؛ اما معروفیت او با حضورش به عنوان میزبان در یک برنامه زنده دو ساعته در شهر لاس وگاس به اوج خود رسید.

استیو هاروی در بیش از 10 برنامه تلوزیونی به عنوان مجری حضور داشته و در سال 2007 برنامه The Steve Harvey Morning Show او جایزه بهترین شوی سال را گرفت.

Family Feud معروف‌ترین برنامه‌ای است که استیو هاروی میزبان آن بوده است. این برنامه که یک مسابقه جذاب تلوزیونی است از سال 2010 تا امروز در حال پخش است.

استیو هاروی در چندین فیلم سینمایی از جمله عناوین زیر نقش‌آفرینی کرده است:

The Original Kings of Comedy

The Fighting Temptations

Love Don't Cost a Thing

Johnson Family Vacation

You Got Served  Mr. Rad

Still Trippin'

Madea Goes to Jail

Think Like a Man

خانواده و فرزندان استیو هاروی

هاروی مجری محبوب تلویزیون آمریکا سه بار ازدواج کرده است. او 4 فرزند و 3 نوه دارد. اولین بار با مارسیا هاروی (1980-1994) و دومین بار با مری شاکلفورد (1996-2005). اگرچه هر دو ازدواج به طلاق ختم شدند اما طلاق هاروی از مری شاکلفورد در فضای عمومی سر و صدای زیادی کرد.

هاروی با همسر سوم خود مارجوری بریج در سال 2007 ازدواج کرد. هاروی گفته است که مارجوری باعث موفقیت‌های سال‌های اخیرش بوده است و به او کمک کرده تا مرد بهتری باشد.

کتاب‌های استیو هاروی

استیو هاروی زندگی را زیر و رو کرده است و به تجربیاتی رسیده است که حالا آن‌ها را در کتاب‌های خود با مردم جهان به اشتراک گذاشته است. هاروی روانشناس نیست اما حضور فعال او در تلوزیون و رادیو به عنوان میزبان برنامه‌های متنوع باعث شده تا با زنان و مردان زیادی در ارتباط باشد. تجربیات او هم در زندگی حرفه‌ای و هم در زندگی شخصی‌اش به شکل واقعی در کتاب‌هایش در بستر آموزنده‌ای وجود دارد.

کتاب‌های منتشرشده از استیو هاروی

«مثل مرد فکر کن، مثل زن رفتار کن» که با چندین ترجمه از جمله کردار زنانه رفتار مردانه منتشر شده است.

«صاف و پوست‌کنده صحبت کن» که با عنوان «رک و راست» هم ترجمه‌شده است.

کتاب «پرش» و «بپرید» دو ترجمه از یک کتاب

«مانند فرد موفق فکر کن، مانند فرد موفق عمل کن» و «مثل یک موفق فکر کن، مثل یک موفق عمل»

«كليدهاي موفقيت خانم‌ها در رابطه‌شان با جنس مخالف»

درآمد استیو هاروی

همان‌طور که انتظار می‌رود، استیو هاروی که امروز در دنیا شهرت زیادی پیدا کرده و جوایز متعددی دریافت کرده با تلاش و کار بی‌وقفه به این جایگاه رسیده است. ارزش خالص حقوق او بیش از 110 میلیون دلار تخمین زده شده است. بنا بر گزارش‌ها، هاروی سالانه 30 میلیون دلار حقوق دریافت می‌کند اگرچه گزارشی از فوربز در سال 2017 نشان داد که او بیش از 42.5 میلیون دلار در سال درآمد داشته است.

استیو هاروی و اعتقادات

هاروی یک مسیحی است و موفقیت خود را مدیون ایمان خود به خدا می‌داند. هاروی اعلام کرده که به دلایل سلامتی رژیم گیاهخواری را دنبال کرده است و دلیل اصلی رژیم خود را در یکی از برنامه‌های تلویزیونی خود ارائه داده است.