0
پروین اعتصامی

معرفی کتاب‌های پروین اعتصامی

نویسنده

رخشنده اعتصامی معروف به پروین اعتصامی از شخصیت‌های برجسته ادبیات فارسی در قرن بیستم بود. یوسف اعتصامی پدر پروین از مترجمان و نویسندگان قاجار بود و  در آن زمان مجله ادبی بهار را منتشر کرد. او از جمله مشروطه‌خواهان بود و با علی‌اکبر دهخدا و ملک‌الشعرای بهار دیدار و گفت‌وگو می‌کرد. اختر فتوحی از شاعران دوره قاجار فرزند میرزا عبدالحسین ملقب به مقدم‌الدوله، مادر رپروین، که اهل تبریز و آذربایجان بود.

پروین تنها دختر خانواده هفت نفری‌اش بود، او در سال 1291 به همراه پدر و مادر و چهار برادرش به تهران نقل‌مکان کردند. او از کودکی با فرهنگ و ادبیات ایرانی آشنا شد و زبان‌های عربی و فارسی را با کمک معلمان خصوصی در منزل آموخت. او پس‌از دفاع پایان‌نامه‌اش و فارغ‌التحصیلی از مدرسه آمریکایی، در همان‌جا مشغول به تدریس شد.

ازدواج پروین با پسرعمویش فضل‌الله همایون فال، در 19 تیر 1313، دلیل رفتنش به کرمانشاه شده بود؛ اما دوام این ازدواج دو و ماه و نیم بود و به طلاق انجامید. او به علت بیماری حصبه و پس‌از درمان‌های ناموفق بسیار در منزل درگذشت و در مقبره خانوادگی اعتصامی در قسمتی از حرم حضرت معصومه در قم به خاک سپرده شد.

دیوان اشعار پروین اعتصامی حاوی اشعاری به زبان فارسی است که به مسائلی مانند عشق، جنگ، امی، آرزو و ... پرداخته است. او بیش‌از 20 کتاب شعر و مجموعه داستان‌های کوتاه و رمان از خود به‌جای گذاشته است آثار او در سبک‌های مختلف ادبی مانند شعر، داستان کوتاه، رمان و نمایشنامه است که معروف‌ترین آن‌ها به این شرح‌اند؛ کجا روم به کجا تو روی، زنده‌ام، زنده‌ام، زنده‌ام، آبی،  آخرین نامه، بهشت، سوگل و ..

اشعار بی‌رقیب پروین موجب محبوبیت آن‌ها در بین شاعران بزرگی مانند ملک‌الشعرا بهار شد؛ ملک‌الشعرا از اشعار او با عنوان گلدسته‌هایی از ازهار نوشکفته یاد می‌کند. همچنین لقب رابعه دهر را از میرزا محمد قزوینی گرفت؛ چراکه عقیده داشت قصاید پروین هم‌پای قصاید ناصر خسرو است.


معرفی آثار پروین اعتصامی

دیوان مثنوی‌ها و قطعات  و دیوان پروین اعتصامی شامل 2500 بیت است که اول آن 150 قصیده و مثنوی در باب ملک‌الشعرای بهار است و با مقدمه‌ای از او شروع شده است. او در دیوان قصاید و کلیات دیوان دلبستگی به پدرش، استعداد و شوقش به دانش، ظلم‌ستیزی و ... را آورده است و به‌صورت مناظره و سوال و جواب بیان شده است.

بلبل و مورچه، کبوتر سفید و زاغ مهربان، ماهی‌کوچولو و مرغ ماهی‌خوار، الماس درخشان، فیل و موچه و قصه‌های زیبای دیگر در کتاب قصه‌های پروین اعتصامی ویژه کودکان آمده است. پیشنهاد می‌کنم کتاب گل سر از لیلانوری را که اقتباسی از زندگی و آثار پروین اعتصامی تالیف شده است در سایت فیدیبو مطالعه کنید. پروین در کتاب قطره و دریا داستان یک قاضی کشمیری را روایت می‌کند که مطالعه این اثر زیبا خالی از لطف نیست. برای مطالعه تمام آثار این نویسنده خوش‌نام وارد سایت فیدیبو شده و کتاب مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین می‌توانید نسخه صوتی این کتاب‌ها را دریافت و زمان‌های مرده خود را با شنیدن آثار زیبای این نویسنده، زنده کنید.