دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!
استاندارد مدیریت طرح

استاندارد مدیریت طرح
نسخه PDF

نسخه الکترونیک استاندارد مدیریت طرح به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نقد و بررسی استاندارد مدیریت طرح

کتاب «استاندارد مدیریت طرح» یکی از آثار موسسه‌ی بین‌المللی مدیریت پروژه PMI است. کتاب استاندارد مدیریت طرح راهنمایی برای مدیریت طرح‌های سازمانی ارائه می‌کند و شامل معرفی مدیریت طرح، حوزه‌ی عملکرد و مفاهیم مرتبط با آن می‌شود. همچنین این کتاب چرخه‌ی حیات مدیریت طرح، فعالیت‌ها و فرآیندهای مرتبط با آن را تشریح می‌کند. کتاب استاندارد مدیریت طرح در سال 92 با ترجمه‌ی «سیامک حاجی یخچالی»، «سرمد کیانی» و «وحیدرضا یوسفی» در انتشارات آریانا قلم منتشر شده است.

درباره کتاب استاندارد مدیریت طرح

استاندارد مدیریت طرح با سایر استانداردهای موسسه‌ی مدیریت پروژه PMI مانند استاندارد راهنمای پیکره‌ی دانش مدیریت پروژه، استاندارد مدیریت پورتفولیو، استاندارد مدل بلوغ مدیریت پروژه‌ی سازمانی و لغت‌نامه‌ی مدیریت پروژه‌ی PMI هم‌سو است. موسسه‌ی مدیریت پروژه‌ی آمریکا (Project Management Institute) که به اختصار PMI نامیده می‌شود، یک سازمان غیرانتفاعی است که در زمینه‌ی برگزاری کنفرانس‌ها، صدور مدارک، انتشار مقالات و استانداردهای رشته‌ی مدیریت پروژه فعالیت می‌کند.

کتاب حاضر ویرایش سوم همین اثر است که بسیاری از مفاهیم ارائه شده در ویرایش‌های قبلی را به شکلی گسترده‌تر بررسی و ارائه کرده است. دو فصل اول این کتاب مقدمه‌ای بر کتاب است و مبانی لازم برای درک بهتر فصل‌های سوم تا هشتم را ارائه می‌دهد. فصل اول و دوم هدف و کاربرد این استانداردها را شفاف‌سازی می‌کند، ضمن این که خلاصه‌ای از مفاهیم متنوع را ارائه می‌کند. این مفاهیم هم برای افراد آشنا با این استاندارد و هم برای افرادی که تازه با این مفاهیم آشنا می‌شوند، بسیار کاربردی و مفید خواهد بود. مطالبی که در فصل‌های اول و دوم آمده، در فصل‌های بعدی با جزییات بیشتری مورد بحث قرار می‌گیرند.

مروری بر فصل‌های کتاب استاندارد مدیریت طرح

فصل اول: مقدمه

فصل دوم: حوزه‌های عملکرد مدیریت طرح

فصل سوم: هم‌سویی استراتژی طرح

فصل چهارم: مدیریت منافع طرح

فصل پنجم: مشارکت ذی‌النفعان طرح

فصل ششم: حاکمیت طرح

فصل هفتم: مدیریت چرخه‌ی حیات طرح

فصل هشتم: فرآیندهای پشتیبان مدیریت طرح

پیوست الف: تغییرات ویرایش سوم

پیوست ب: انواع طرح

پیوست ج: شایستگی‌های مدیریت طرح

پیوست د: اسناد مدیریت طرح

در بخشی از کتاب استاندارد مدیریت طرح می‌خوانیم

ارزش کسب‌وکار مفهومی منحصر‌به‌فرد در هر سازمان است. ارزش کسب‌وکار به عنوان ارزش کل کسب‌وکار (مجموع کل تمام اجزای ملموس و غیرملموس کسب وکار) تعریف می‌شود. دارایی‌های نقدی، مخارج، سهام صاحبان سرمایه و سود، نمونه‌هایی از اجزای ملموس يا قابل‌لمس ارزش می‌باشند. رضایت‌مندی در کسب‌وکار شناخته شده بودن شرکت یا سازمان در کسب‌وکار، منافع دولتی و عمومی و اخذ نشان تجاری، نمونه‌هایی از اجزای غیرملموس یا غیرقابل‌لمس ارزش شمرده می‌شوند. بسته به هر سازمان، محدوده و دامنه ارزش کسب‌وکار می‌تواند کوتاه، متوسط و یا بلند‌مدت باشد. ارزش از طریق مدیریت اثربخش عملیات جاری سازمان می‌تواند ایجاد گردد. هر چند، با استفاده‌ی موثر از مدیریت پورتفولیو، طرح و پروژه، سازمان‌ها این امکان را خواهند داشت تا با به‌کارگیری فرآیندهای مدون و معتبر، به اهداف استراتژیک دست‌يافته و ارزش کسب‌وکار بالاتری را از سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته در پروژه‌ها کسب نمایند. با این که تمامی سازمان‌ها کسب‌وکار محور نیستند، اما تمامی سازمان‌ها فعالیت‌هایی مرتبط با کسب‌وکار انجام می‌دهند. تمام سازمان‌ها چه به عنوان نهاد دولتی و چه به عنوان سازمان غیرانتفاعی، بر کسب ارزش کسب‌وکار برای فعالیت‌های خود، تمرکز می‌نمایند.

تحقق موفقیت‌آمیز ارزش کسب‌وکار، با برنامه‌ریزی و مدیریت جامع و استراتژیک، آغاز خواهد شد. استراتژی سازمانی از طریق ماموریت و چشم‌انداز سازمان، می‌تواند بیان گردد که شامل تمایل و جهت‌گیری سازمان نسبت به بازارها، رقبا و سایر عوامل محیطی است. استراتژی اثربخش سازمانی، جهت‌گیری‌های تعریف‌شده‌ای را برای توسعه و رشد سازمان و همچنین شاخص‌های مناسب عملکردی را جهت سنجش موفقیت سازمان ارائه می‌دهد. به منظور پر کردن شکاف بین استراتژی سازمانی و تحقق موفقیت‌آمیز ارزش کسب‌وکار، استفاده از تکنیک‌های مدیریت پورتفولیو، طرح و پروژه، ضرورت دارد.

مدیریت پورتفولیو اجزای سازمان را (پروژه‌ها، طرح‌ها و عملیات) با استراتژی سازمانی هم‌سو می‌نماید و جهت بهینه‌نمودن اهداف، وابستگی‌ها، هزینه‌ها، زمان، منافع، منابع و ریسک‌های پروژه و طرح، آن‌ها را به‌صورت پورتفولیو یا زیرپورتفوليوها، سازمان‌دهی می‌نماید. مدیریت پورتفولیو این امکان را به‌سازمان می‌دهد تا یک دید کلی از چگونگی انعکاس اهداف استراتژیک در پورتفولیو داشته باشد، مدیریت حاکمیت مناسبی برقرار نماید، و منابع انسانی، مالی یا مادی را بر اساس منافع و عملکرد مورد انتظار سازمان، تخصیص دهد.

با به‌کارگیری مدیریت طرح، سازمان‌ها می‌توانند چندین پروژه را جهت بهینه‌سازی و یکپارچگی هزینه‌ها، زمان، تلاش و منافع آن‌ها، هم‌سو نمایند. مدیریت طرح بر وابستگی‌های متقابل پروژه‌ها تمرکز دارد و برای تعیین رویکرد بهینه جهت مدیریت و تحقق منافع مطلوب سازمان، بسیار سودمند می‌باشد.

سازمان‌ها با استفاده از اصول مدیریت پروژه، این توانایی را خواهند داشت تا دانش، فرآیندها، مهارت‌ها، ابزارها و تکنیک‌هایی را به کارگیرند که احتمال موفقیت را در طیف وسیعی از پروژه‌ها افزایش می‌دهد. مدیریت پروژه بر تحویل موفقیت‌آمیز محصولات، خدمات و نتایج تاکید دارد. پروژه‌ها ابزاری جهت دستیابی به اهداف و استراتژی سازمان در طرح‌ها و پورتفولیوها محسوب می‌شوند.

سازمان‌ها می‌توانند هم‌سویی فعالیت‌های مدیریت پورتفولیو، طرح و پروژه را با تقویت توانمندسازهای سازمانی از قبیل راهکارهای ساختاری، فرهنگی، فنی و منابع انسانی، هموارتر نمایند. با انجام مستمر بهینه‌سازی و هم‌سویی استراتژیک پورتفولیو انجام تحلیل‌های تاثیر کسب‌وکار و توسعه‌ی توانمندسازهای سازمانی قوی، سازمان‌ها می‌توانند به انتقال‌های موفقی در حوزه‌های پورتفولیو طرح و پروژه دست یابند و مدیریت اثربخش سرمایه‌گذاری و تحقق ارزش کسب‌وکار را به دست آورند.

مشخصات استاندارد مدیریت طرح

نظرات کاربران درباره استاندارد مدیریت طرح

کتاب محتوای مناسبی دارد و این ترجمه هم ترجمه خوبی است. من این مطالب را قبلا مطالعه کردم
در ۲ سال پیش توسط 938...280 ( | )