دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
حافظ پادشاه‌ عریان‌ شعر

حافظ پادشاه‌ عریان‌ شعر

نسخه الکترونیک حافظ پادشاه‌ عریان‌ شعر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره حافظ پادشاه‌ عریان‌ شعر

ما و دیگران محتملاً ایران را همچون سرزمین شعر می‌شناسیم. به دیگر سخن گویی مهم‌ترین و ارجمندترین رهاورد - دست‌کم فرهنگی - کشورمان شعر است. این ویژگی هم از حیث کیفی و هم از لحاظ کمی اهمیت دارد. درخشان‌ترین شاعران جهان از دید بسیاری در این سرزمین و از این سرزمین برآمده‌اند و بالیده‌اند. عدد شاعران ایرانی نیز بسیار است و ایران سرزمینی شاعرپرور. از این خیل بی‌شمار معدودی را در مقام شاعران تراز اول مطرح کرده‌ایم. حال اگر بگویند یکی از این ارکان اساساً شاعر نیست و نباید در زمره بزرگان بیاید، به سادگی نخواهیم پذیرفت. اما حقیقت همین است و جز این نیست؛ حافظ همان شاعرِ ناشایست است که باید به سرایندگانی بزرگ و بعضاً از یاد رفته جا دهد و خود از تارک بلند شعر فارسی فرو آید. این حقیقت - اگرچه در بادی نظر پذیرفتنی نمی‌نماید - با سنجش ابیات خواجه و دیگر شاعران روشن می‌شود. شاید این توهم و تصور در ذهن شکل گیرد که نگارنده با فروشکستن هیمنه غولی بزرگ چونان لسان‌الغیب مجالی برای جلوه‌گری می‌جوید. ماجرا کاملاً وارونه است. به باور من غول‌های عالم ادبیات ایران پیش از این زمین‌گیر شده‌اند و به ناحق گرد خاموش فراموشی بر دفتر و دیوانشان نشسته است. رسالت من در این مجموعه - علاوه بر افشای ناشایستی حافظ - اثبات شایستگی ده‌ها شاعر بزرگ دیگر خواهد بود. پیامد این رسالت حظی است که ما و آیندگان از «شعر» خواهیم برد، وگرنه بسیاری از آن بزرگانِ از یاد رفته هفتاد کفن پوسانده‌اند و مآلاً سهمی در این ماجرا ندارند. بر آنم که باری دیگر ذائقه ایرانی خورِش در خور خویش را خواهد یافت و از زیبایی سرشار خواهد شد.

ادامه...

مشخصات حافظ پادشاه‌ عریان‌ شعر

بخشی از حافظ پادشاه‌ عریان‌ شعر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره حافظ پادشاه‌ عریان‌ شعر

فکر کنم نویسنده جزو افرادی است که اگر در روز خاکسپاری حافظ حضور داشت حتما همراهی حاکم شرع آن‌زمان میکرد و نمی‌گذاشت حافظ را در قبرستان مسلمانان دفن کنند
در ۴ ماه پیش توسط mahmood fattahibafghi ( | )
تو مردِ &#۳۴;زبان&#۳۴; نیستی؛ &#۳۴;گوش&#۳۴; باش! #سعدی
در ۷ ماه پیش توسط 092...675 ( | )
ای مگس، عرصه ی سیمرغ، نه جولانگه توست عِرضِ خود می بری و زحمت ما می داری! بهترین پاسخ را به نوشته های موهوم و تخیلی ایشان، استقبال سرد اهل کتاب از این مجموعه بی ارزش و بادکردن اثر روی دست ناشر و مؤلف داده اند. حالا نقدهای عالمانه و مستند صاحب نظران و سخن سنجان و حافظ شناسان (و نه جافظ پرستان) بماند. پدرجان، گنده تر از تو در طول تاریخ نتوانستند حافظ را از جایگاه رفیعی که مردم ایران و جهان و آگاهان و ادیبان و هنرمندان و اندیشه وران به او بخشیده اند، به زیر بکشند؛ چه برسد به امثال تو! جایی که عقاب پر بریزد از پشّه لاغری چه خیزد؟! نویسنده این لاطائلات، عوض همه چیز، به خصوص منطق و دانش و آگاهی و توان شعرشناسی، &#۳۴;رو&#۳۴;ی خیلی زیاد و خودشیفتگی و خودعلامه پنداری مفرط دارد! ابن را از سلسله اراجیفی که در سایت زیر در معرفی به اصطلاح شاهکار خود و نقدها و نظریات اهل فن منتشر کرده، به خوبی می شود دریافت: https://virgool.io/@abolfazl_rajabi مزخرف ترین مجموعه چرندیاتی که در نکوهش و انکار و ردّ حافظ دیده و خوانده ام. حتی بک حرف درست و حسابی مستند در آن دیده نمی شود. ایشان همان بهتر به تالیف کتب کمک درسی ابتدایی و دبیرستان بپردازند و فاتحه ریاضیات را هم بخوانند! چو بشنوی سخن اهل دل مگو که خطاست سخن شناس نه ای جان من؛ خطا اینجاست آنان که قبل از حافظ بوده اند، که هیج؛ ولی همه شعرایی که همعصرش بوده اند یا بعد از او آمده اند و این آقا در به اصطلاح کتابش آنان را بر حافظ برتری داده است، خود را شاگرد و ریزه خوار خوان حافظ معرفی می کرده اند. خزعبلات ایشان واقعا مصداق ضرب المثل ها و کنایاتی از قبیل شاه بخشیده ولی شاه قلی نمی بخشد و کاسه داغتر از آش و کاتولیک تر از پاپ است و بس ایشان اگر خیلی ادعایشان می شود، یک غزل که نه؛ یک بیت شعر بسرایند و در مجامع ادبی و انجمن های نقد و ارزیابی شعر در ترازوی سنجش اهالی شعر و سخن بگذارند، تا در قبال سروده های حافظ و همتایان و مقلدانش یا ضعیف ترین شعرا، آنگه شود پدید که نامرد و مرد کیست؟! حسد چه می بری ای سست نظم بر حافظ؟! قبول خاطر و لطف سخن خداداد است!
در ۷ ماه پیش توسط 092...675 ( | )