فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مجموعه ملل ۱۰ ... سوریه

کتاب مجموعه ملل ۱۰ ... سوریه

نسخه الکترونیک کتاب مجموعه ملل ۱۰ ... سوریه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب مجموعه ملل ۱۰ ... سوریه

دهمین جلد از کتابهای «مجموعه ملل» که به وضعیت اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشورهای گوناگون می‌پردازد تحت عنوان سوریه منتشر می‌شود. کتابهای مجموعه ملل که تاکنون ۹ مجلد آن به چاپ رسیده درباره کشورهای عربستان، ژاپن، یونان، آمریکا، پاکستان، عربستان، افغانستان، ترکیه و آلمان بوده که این بار به بررسی کشور سوریه می‌پردازد، کشوری که مالامال از تاریخ باستانی است. مترجم این کتاب خانم مهسا خلیلی است که پیش از این کتاب ترکیه را از همین مجموعه ترجمه کرده است.

ادامه...

بخشی از کتاب مجموعه ملل ۱۰ ... سوریه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

سوریه کشوری مالامال از تاریخ باستانی است، این کشور در شرق دریای مدیترانه واقع است. جایگاه سوریه در محل تلاقی اروپا، آسیا و آفریقا این کشور را از دوران باستان به مسیر تجاری مهم و سرزمینی پرطرفدار تبدیل کرده است. سوریه سرزمین آبای کتاب مقدس، بناهای رومی و نبردهای میان سربازان صلیبی و ارتش های مسلمان به فرماندهی صلاح الدین ایوبی (رهبر نظامی و حاکم سوریه) است. اما نباید تصور کرد که سوریه تنها در گذشته به ایفای نقش تاریخی پرداخته است. این کشور هنوز هم به مسیر تاریخ شکل می دهد و در سیاست امروز خاورمیانه نیز نقشی مهم بر عهده دارد.
مردم سوریه در طول تاریخ تاجر و بازرگان بوده اند. سوریه پلی زمینی میان سه قاره می سازد. هنگامی که بازرگانان مسیر تجاری را در بیابان های سنگلاخ سوریه به عنوان بهترین راه دسترسی به دریای مدیترانه و دره رودخانه نیل در مصر ایجاد کردند، شهرهای سوریه هم در کنار این مسیرها رشد کردند. این سرزمین ها [سرزمین های پیرامون مدیترانه و دره نیل] از طریق مسیرهای تجاری سوریه با فرهنگ های شرق ارتباط داشته اند.
تاریخ سوریه هم تاریخی پر فراز و نشیب بوده است. موقعیت جغرافیایی این کشور و مسیرهای تجاری، ساحل حاصلخیز و واحه های آن، سوریه را در طول تاریخ به هدفی دلخواه برای امپراتوری های بزرگ تبدیل کرده بود. فاتحان جهان از امپراتوری های باستانی تا رومی ها، مغول ها و ارتش های ترک برای تسلط بر سوریه جنگیده اند. سوریه را مردم این کشور و فاتحان آن شکل داده اند و بقایای امواج حاکمان هنوز هم در فرهنگ سوریه آشکار است؛ از ویرانه های آمفی تئاترهای رومی تا دوران حاکمیت اسلام، پندارها و شیوه های پدیدآمده در طول هزاران سال با فرهنگ کشوری که امروز سوریه نام دارد درآمیخته اند.

سوریه امروز

گرچه گذشته غنی سوریه بخش گسترده ای از سوریه امروز را تشکیل می دهد، اما این کشور امروز هم از وقایع جهانی تاثیر می پذیرد. مرزهای کنونی آن در قرن بیستم ایجاد شده اند، و این کشور از سال ۱۹۴۶ کشوری مستقل است. سوریه به عنوان کشوری مستقل و نسبتا جوان بارها در اداره مستقلانه کشور با کشمکش روبرو بوده است. مردم سوریه اکثرا عرب و مسلمانند، با وجود این تفاوت ها میان طبقات اجتماعی و گروه های گوناگون مسلمان موجب کشمکش برای تسلط بر کشور و دگرگونی های فراوان در رهبری در آغاز استقلال کشور شد. مردم سوریه بیش تر علاقه مندند خود را با ناحیه مسکونی خود و نه با سرزمین سوریه به صورت کلی بشناسند. علاوه بر این مردم سوریه وفاداری دینی و قومی خود را با چندین قرن قدمت حفظ کرده اند و خیزش نسبتا تازه برای دستیابی به استقلال این تفاوت ها را افزایش داده است. وقایع سیاسی در خاورمیانه نیز بر کشور نوین سوریه تاثیرگذار بوده است. تاسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸ خشم سوریه را برانگیخت و روابط دو کشور هنوز هم خصمانه است. سوریه همچنین نفوذ بر همسایه خود لبنان را حفظ کرده است و این کشور متهم به حمایت از گروه های تروریستی است. عملکرد رهبران سوریه نیز شگفت انگیز است. سوریه اصولاً از غرب بیزاری جسته است. این کشور حمله ایالات متحده آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ را محکوم کرد، اما از ایالات متحده در جنگ خلیج [فارس] در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی حمایت کرد. سوریه به دلیل توانایی تاثیرگذاری بر وقایع خاورمیانه به عنوان بازیگری نیرومند در سیاست های جهان باقی مانده است.دمشق، یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان، پایتخت سوریه و محل زندگی پنج میلیون نفر است.

ساختار سیاسی سوریه نیز بر پایه قدرت شکل گرفته است. آغاز فعالیت حزب بعث در دهه ۱۹۵۰ میلادی سازمان سیاسی مسلطی را در سوریه ایجاد کرد. رهبران این حزب که از سال ۱۹۶۳ قدرت یافتند از سیاست های سلطه جویانه و گاهی نیز اقداماتی وحشیانه در حکومت بهره جسته اند تا از تبدیل اختلافات اقلیت های دینی و قومی سوریه به جنگ داخلی جلوگیری و مخالفت ها با دولت را سرکوب کنند. بشار اسد رئیس جمهور سوریه و حزب بعث با حفظ تسلط قاطع بر کشور قادرند تا این کشور پاره پاره را از جنگ های فرقه ای مصون دارند. بشار اسد رهبری زیرک است، همان گونه که پدرش حافظ اسد نیز زیرک بود. اما بشار اسد نشان داده است که در مقایسه با پدرش در باره آزادی های سیاسی ملایم تر است. او همچنین وعده اصلاحات اقتصادی را داده است. چالش رویاروی او این است که باید با ساختاری سیاسی کار کند که بر پایه پاداش دهی به افراد مرتبط با دولت قرار دارد. دیگر چالش رویاروی بشار اسد هدایت کشوری است که به دلیل تفاوت های قومی و مذهبی به چند پاره تقسیم شده است. سوریه کشوری است که باید آینده را بر اساس گذشته خود شکل دهد. مردم سوریه مغرور از سنت ها و نژاد عربی خود هستند، و این کشور به میراث غنی فرهنگی خود می بالد و شیفته آثار باستانی خود است. این که سوریه تا چه حد از سرمایه های فرهنگی خود در جهت منافعش بهره برداری کند به تصمیم رهبران سوریه بستگی دارد.گروهی از مردم سوریه علیه حضور نظامی ایالات متحده در عراق تظاهرات می کنند. سوریه به شدت از حضور ایالات متحده در خاورمیانه ناخشنود است.

۱. از دریا تا بیابان

جمهوری عربی سوریه در بخشی از جهان معروف به خاورمیانه واقع شده است. خاورمیانه که در تقاطع قاره های اروپا، آسیا و آفریقا قرار گرفته هزاران سال همچون چهارراه، نقطه تلاقی و میدان جنگ بسیاری از فرهنگ های جهان بوده است. موقعیت جغرافیایی سوریه این کشور را در قلب تمدن های بزرگ و نیز کشمکش های عمده جای داده است.
مساحت سوریه ۱۸۰, ۱۸۵ کیلومتر مربع است. در شمال سوریه، کشور ترکیه قرار دارد و کشور عراق هم در شرق و جنوب شرقی سوریه واقع است. اردن در جنوب سوریه قرار دارد و لبنان و اسرائیل نیز از غرب با سوریه هم مرزند، دریای مدیترانه نیز در غرب سوریه قرار دارد. میان سوریه و اسرائیل بر سر مالکیت بخشی از خاک سوریه درگیری وجود دارد. ارتفاعات جولان، که حدود هشتصد کیلومتر مربع مساحت دارد، از سوی اسرائیل اشغال شده است، گرچه سوریه هنوز هم مدعی مالکیت این ناحیه است.
شرایط اقلیمی و جوی سرزمین سوریه بیش از سیاست های اعمال شده از سوی دولت در تعیین محل زندگی مردم موثر بوده است. دو سوم جمعیت ۶/ ۱۷ میلیون نفری سوریه در نواری به عرض صد کیلومتر در کناره های دریای مدیترانه زندگی می کنند. این ناحیه در غرب سوریه، بزرگ ترین شهرهای سوریه (دمشق و حلب) را در خود جای داده است. بیش تر سوری ها در ناحیه غربی زندگی می کنند، چرا که بخش شرقی سرزمین سوریه را بیابانی سنگلاخی فرا گرفته است و آب و هوا در ناحیه غربی ملایم است. به علاوه، تامین آب در این ناحیه نیز آسان تر صورت می گیرد.

آب و هوا

بیش تر نقاط سوریه دارای آب و هوایی گرم است. اما آب و هوا در سوریه از گرم و خشک و طوفانی در بیابان ها تا گرم و مرطوب در ساحل دریای مدیترانه متفاوت است. در ماه های ژوئیه و اوت دمای هوا در بیابان دائما به بیش از ۳۸ درجه و گاهی نیز به ۴۳ درجه می رسد. بیابان خشک و طوفانی است و در ماه های فوریه و مه طوفان های شن رخ می دهد. این طوفان ها ممکن است به حدی شدید باشند که به پوشش گیاهی آسیب برسانند و مانع از چرای حیوانات شوند.
در امتداد ساحل مدیترانه، آب و هوا در تابستان مرطوب است، اما گرمای هوا [ در این فصل] به شدت گرمای هوا در بیابان نیست. دمای هوا معمولاً بین ۲۷ تا ۳۳ درجه در نوسان است و نسیم خنکی که از سمت دریا می وزد اکثرا از گرمای هوا می کاهد. بین ماه های مه و سپتامبر بادهای گرم بیابانی گاهی در شهرهای نزدیک به ساحل می وزد. در تپه ها و کوه های سوریه، آب و هوای تابستان معمولاً ملایم و ابری است و دمای هوا تقریبا به ۲۳ درجه می رسد.
بهار و پاییز دلپذیرترین فصل های سال در سوریه هستند. همان گونه که یک سفرنامه نویس می نویسد: «هنگام بهار این کشور در سبزترین وضعیت خود است و گل های خودرو می رویند و باغ های زیتون پر از شکوفه می شوند و رگبار باران به معنای پاک شدن هوا از گرد و غبار است، به این ترتیب می توان بهترین چشم اندازها را دید.»۱ از اواخر مارس تا اوایل ژوئن و بار دیگر از اوایل سپتامبر تا اوایل نوامبر دمای هوا ملایم است و معمولاً بین ۱۶ تا ۲۲ درجه در نوسان است. زمستان در سوریه سرد و معمولاً در امتداد ساحل و کوهستان های ساحلی بارانی است. دمای هوا در امتداد ساحل بین ۵ تا ۱۶ درجه در نوسان است. در ارتفاعات و در بیش تر کوهستان ها زمستان برف می بارد، در این ارتفاعات دمای هوا تا نقطه یخبندان نیز می رسد. دمای هوا در دشت های سوریه و بیابان نیز تا نقطه صفر کاهش می یابد.ارتفاعات جولان، ناحیه ای با مساحت تقریبا هشتصد کیلومتر مربع در جنوب غرب سوریه واقع شده است. اسرائیل از سال ۱۹۶۷ این ناحیه را به اشغال خود درآورده است. سوریه هنوز هم مدعی مالکیت بر این ناحیه است.

بیش ترین ریزش باران از اواخر اکتبر تا ماه مه است. در نواحی ساحلی سالانه صد سانتیمتر باران می بارد، در حالی که در بیابان میزان بارش کم و نزدیک به ده سانتیمتر است. میزان بارش باران از سالی به سال دیگر متفاوت است. سال های دارای بارش فراوان اغلب پس از دوره خشکسالی فرا می رسند، در این دوران در بیابان اصلاً باران نمی بارد.

بیابان سوریه

دوسوم خاک سوریه را بیابان فرا گرفته است. رشته کوه جبل النصیریه، که از شمال تا جنوب خط ساحلی امتداد دارد، مانع از بارش کافی در داخل خاک سوریه می شود. گرچه در ناحیه بیابانی و سنگلاخی هم نواحی حاصلخیز وجود دارد، اما بیش تر سرزمین های واقع در شرق کوهستان ها خشکند.
***
حیوانات در سوریه
مردمانی که در سوریه باستان زندگی می کردند، با شکار حیوانات وحشی و جمع آوری غذا زندگی خود را می گذراندند. شیر، گاو وحشی و فیل در دشت های سوریه یافت می شدند و اقوامی همچون آشوری ها به عنوان ورزش نیز به شکار این حیوانات می پرداختند. اما شکار جانوران وحشی، و گله های بز کوهی و دسته های پرندگان شکاری که زمانی به سرزمین سوریه زندگی می بخشیدند در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم تا مرز انقراض این گونه ها صورت گرفت. هنوز هم ممکن است در برخی نواحی دورافتاده تر کشور حیواناتی مانند خرس، بز کوهی، گوزن، کفتار و گربه وحشی زندگی کنند، اما سوریه پارک ملی ندارد و در زمینه حفاظت از گونه های وحشی در برابر شکار بی رویه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است. روباه، گورکن و سنجاب از جمله حیوانات کوچک وحشی هستند که در سوریه زندگی می کنند. جوجه تیغی را نیز می توان در سوریه یافت و بیابان نیز محل زندگی خزندگانی چون مار، مارمولک و آفتاب پرست است. عقاب و باز هنوز در آسمان سوریه اوج می گیرند، در حالی که فلامینگوها و پلیکان ها در نواحی باتلاقی در حاشیه آبگیرهای سوریه زندگی می کنند.
تعدادی از حیوانات خانگی برای جوامع کشاورزی سوریه با اهمیتند. دامداران چادرنشین از گله های گوسفند و بز نگهداری می کنند، و از شتر و الاغ برای سفر استفاده می کنند. بره نیز منبع مهم گوشت است و از شیر بز در تهیه پنیر استفاده می شود.

نظرات کاربران درباره کتاب مجموعه ملل ۱۰ ... سوریه