فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دیوان حافظ

کتاب دیوان حافظ
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب دیوان حافظ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دیوان حافظ

دانشنامۀ جهان اسلام دایرة‌المعارفی است دربارۀ شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزۀ وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیرۀ انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامۀ جهان اسلام، به‌خصوص آنچه دربارۀ اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامۀ ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامۀ جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقالۀ معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. دیوان حافظ مجموعه اشعار شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی، شاعر قرن هشتم. شمس‌الدین محمد گل‌اندام، گردآورنده دیوان حافظ پس از درگذشت او، در مقدمه این اثر گفته‌است حافظ با هرگونه تدوین اشعارش مخالفت می‌کرد و «ناپروایی روزگار» و «غدر اهل عصر» را عذر می‌آورد.

ادامه...

بخشی از کتاب دیوان حافظ

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

دیوان حافظ

مجموعه اشعار شمس الدین محمد حافظ شیرازی، شاعر قرن هشتم.
شمس الدین محمد گل اندام، گردآورنده دیوان حافظ پس از درگذشت او، در مقدمه این اثر گفته است حافظ با هرگونه تدوین اشعارش مخالفت می کرد و «ناپروایی روزگار» و «غدر اهل عصر» را عذر می آورد.(۱) حافظ به خوبی می دانست که برخی از عبارتها در غزلهایش به منزله مدارکی هستند که ممکن است برای او ناگواریهایی ایجاد کنند. ازاین رو، نمی خواست هیچ نوشته ای به خط خودش دردسترس باشد. به موجب قرائنی در چگونگی املای بعضی از کلمات در نسخه های خطی، که متضمن اشتباههای شنیداری است، گمان می رود حافظ متن اشعارش را به جای اینکه به خط خود در اختیار علاقه مندان قرار دهد، برای آنان قرائت می کرد و خواستاران متن هر غزل، آن را خود کتابت می کردند. برای نمونه، املای کلمه «خان» در مصرع «بیا که ترک فلک خان روزه غارت کرد» در نُه نسخه خطی متفاوت است.(۲)
اقدام احتیاطی دیگر حافظ این بود که برای مصرع یا بیتی که انتقادی گزنده از افرادی چون امیرمبارزالدین یا شاید امیرتیمور دربرداشت، قرائتی متفاوت می سرود و آن را در مواقع ضروری عرضه می کرد. برای مثال، برای مصرع «محتسب شیخ شد و فسق خود از یاد ببرد»،(۳) مصرع «خرقه پوشان دگر مست گذشتند و گذشت» را سروده است.(۴) همچنین برای بیتِ به خوبان دل مده حافظ ببین آن بیوفاییها/ که با خوارزمیان کردند ترکان سمرقندی، این بیت را سروده است: به شعر حافظ شیراز می رقصند و می نازند/ سیه چشمان کشمیری و ترکان سمرقندی.(۵)
دیوان حافظ چند قرن پیش از رواجصنعت چاپ، که کتابها با دست نویسی تکثیر می شدند، بیش از هر دیوان دیگر استنساخ شده است. در دوره رواجچاپ نیز، به ویژه در سالهای اخیر، افزونی شمارگان چاپ دیوان حافظ بیانگر علاقه مندی و استقبال مردم از این اثر جاودانه شعر فارسی است.
در نسخه های دیوان حافظ، دگرسانیها در ضبط کلمات و عبارات افزون است و کاتبان نسخه های خطی آگاهانه یا ناخودآگاه در ایجاد آن دخالت داشته اند. اختلاف ضبط کلمات و عبارات در پنجاه نسخه خطی متعلق به سده نهم در دفتر دگرسانیها در غزلهای حافظ، اثر سلیم نیساری(۶) مندرج است.

نظرات کاربران درباره کتاب دیوان حافظ