فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دینشاه ایرانی

کتاب دینشاه ایرانی
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب دینشاه ایرانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دینشاه ایرانی

دانشنامه جهان اسلام دایرة‌المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به‌خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. دینشاه ایرانی ادیب معاصر زردشتی و بنیان‌گذار انجمن ایرانیان زردشتی هند که خدمات شایسته‌ای به فرهنگ ایران و ادبیات فارسی کرد. او در ۱۹ آبان ۱۲۵۰ یزدگردی/ ۱۱ ذیحجه ۱۲۹۸، در شهر بمبئی هند به‌دنیا آمد. پدرش، جی‌جی‌باهای آقا، مهندس کارخانه نساجی بود و پدربزرگش در اواسط سده سیزدهم از یزد به بمبئی مهاجرت کرده بود. مادرش نیز ایرانی‌تبار و از اعقاب کیخسرو ایزدیار کرمانی، از زردشتیان ایرانی، بود که در اواخر سده دوازدهم از ایران به هند مهاجرت کرده بود. دینشاه به سبب همین نسب ایرانی، نام‌خانوادگی خود را از آقا به ایرانی تغییر داد.

ادامه...

بخشی از کتاب دینشاه ایرانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:


دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

دینشاه ایرانی

ادیب معاصر زردشتی و بنیان گذار انجمن ایرانیان زردشتی هند که خدمات شایسته ای به فرهنگ ایران و ادبیات فارسی کرد. او در ۱۹ آبان ۱۲۵۰ یزدگردی/ ۱۱ ذیحجه ۱۲۹۸، در شهر بمبئی هند به دنیا آمد. پدرش، جی جی باهای آقا، مهندس کارخانه نساجی بود و پدربزرگش در اواسط سده سیزدهم از یزد به بمبئی مهاجرت کرده بود. مادرش نیز ایرانی تبار و از اعقاب کیخسرو ایزدیار کرمانی، از زردشتیان ایرانی، بود که در اواخر سده دوازدهم از ایران به هند مهاجرت کرده بود. دینشاه به سبب همین نسب ایرانی، نام خانوادگی خود را از آقا به ایرانی تغییر داد.(۱)
دینشاه در کودکی پدرش را از دست داد. در بمبئی پرورش یافت. در ۱۳۱۹ در همانجا دوره کارشناسی علوم انسانی را به پایان رساند و در مدرسه ای زردشتی زبان، اوستایی و پهلوی آموخت.(۲)
وی در۱۳۲۲ دانشنامه حقوق مشاوره را دریافت کرد و به همین سبب در هند به سلیسیتر مشاور مشهور شد. اندکی بعد در زمره وکیلان پایه یک هند درآمد و مشاور مالی موسسات بازرگانی بزرگ هند، به ویژه در زمینه مالیات بر درآمد، شد.(۳)
هنگامی که گروهی از زردشتیان ایرانی ساکن بمبئی، به انگیزه بهبود بخشیدن به اوضاع زردشتیان ایران، درصدد ایجاد انجمن برآمدند، دینشاه ایرانی از آن استقبال کرد. با پیگیریهای او انجمن زردشتیان ایرانی بمبئی در ۴ ربیع الاول ۱۳۳۶ تاسیس شد و دینشاه ریاست آن را تا پایان عمر برعهده گرفت. این انجمن با تامین منابع مالی، موسسه های خیریه بسیاری، از جمله چند مدرسه و مطب، در تهران و یزد برای زردشتیان بنیاد نهاد.(۴)
در ۱۳۰۱ش، دینشاه برای ایجاد مناسبات بین ایران و پارسیان هند، با همکاری تعدادی از پارسیان، انجمن ایران لیگ را در بمبئی تاسیس کرد.(۵) او همچنین در نظر داشت گروهی از پارسیان ثروتمند را به ایران بازگرداند و با اسکان دادن آنان و کشاورزان زردشتی یزد در زمینهای بایر خوزستان، این استان را به یک مهاجرنشین پارسی تبدیل کند.(۶) او در ۱۳۱۱ش به دعوت دولت ایران و به همراه رابیندرانات تاگور، شاعر هندی، به ایران سفر کرد و به پیگیری این طرح پرداخت. بااین همه، تلاش وی به سبب مرگ ناگهانی اش، در نیمه آبان ۱۳۱۷ نافرجام ماند.(۷) در سفر به ایران، رضاشاه پهلوی (حک: ۱۳۰۴ـ ۱۳۲۰ش) به پاس خدمات فرهنگی و اجتماعی دینشاه به وی نشان درجه یک علمی اعطا کرد.(۸)

نظرات کاربران درباره کتاب دینشاه ایرانی