فیدیبو نماینده قانونی پرنیان اندیش و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آنچه  بايد درباره‌ی کلسترول بدانيد

کتاب آنچه بايد درباره‌ی کلسترول بدانيد

نسخه الکترونیک کتاب آنچه بايد درباره‌ی کلسترول بدانيد به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۰۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آنچه بايد درباره‌ی کلسترول بدانيد

چربی خون یکی از فاکتورهای مهمی است که موجب شیوع بیماری های قلبی در جوانان می گردد. لذا توصیه می‌شود تمام افراد بالاتر از ۲۰ سال، هر ۵سال یک‌بار، کلسترول خون خود را اندازه‌گیری کنند. معمولاً بالا رفتن چربی‌های خون، بیماری خاصی را به‌طور سریع ایجاد نمی‌کند، مگر آنکه مقدار تری‌گلیسیرید آن بیشتر از ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ واحد باشد که در این صورت امکان ورم پانکراس (یا لوزالمعده) وجود داشته و ممکن است علائمی چون دردهای شدید شکمی به‌وجود‌آید. اما افزایش چربی‌های خون به‌خصوص کلسترول در دراز مدت، موجب رسوب تدریجی در جداره داخلی رگ‌های تغذیه‌ کننده بافت‌های بدن شده و با مشارکت مواد دیگر، پلاک‌های برجسته‌ای در داخل عروق تشکیل می‌شود و رگ‌ها را تنگ می‌کند که این پدیده را آترواسکلروز یا تصلب شرائین می نامند.

ادامه...

بخشی از کتاب آنچه بايد درباره‌ی کلسترول بدانيد

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

الَّذِینَ یسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیتَّبِعُونَ اَحْسَنَهُ
اُوْلَئِک الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَاُوْلَئِک هُمْ اُوْلُوا الْاَلْبَابِ
آن هایی که به سخنان گوش فرا می دهند و از بهترین آن ها پیروی می کنند، اینانند کسانی که خدا هدایتشان کرده و ایشانند خردمندان

سوره زمر/ آیه ۱۸

امام صادق(ع) می فرماید: «غذای تو، دوای تو باشد». یعنی تدبیر در تهیه و میل کردن غذا و نوشیدنی ها چنان باشد که علاوه بر نقش تغذیه در درمان، در پیشگیری از بیماری شما نیز نقش داشته باشد.
حدود ۲۰ درصد از افراد جامعه به نوعی افزایش چربی خون دارند، ولی چون غالباً نشانه واضحی ندارد اکثراً از آن بی اطلاعند. افزایش ۳۰ درصدی شیوع چاقی و اضافه وزن، مصرف سالانه۶۰ میلیارد نخ سیگار در کشور، شیوع ۲۵درصدی فشار خون بالا، ناسالم بودن۷۰ درصد روغن های خوراکی کشور و خیلی از عوامل دیگر در کنار بسیاری از زمینه های خطر مانند دیابت، کم تحرکی و تغذیه نامناسب، جامعه را به سمت همه گیری بیماری های قلبی عروقی در جوانان سوق می دهد.
چربی خون یکی از فاکتورهای مهمی است که موجب شیوع بیماری های قلبی در جوانان می گردد. لذا توصیه می شود تمام افراد بالاتر از ۲۰ سال، هر ۵سال یک بار، کلسترول خون خود را اندازه گیری کنند.
معمولاً بالا رفتن چربی های خون، بیماری خاصی را به طور سریع ایجاد نمی کند، مگر آنکه مقدار تری گلیسیرید آن بیشتر از ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ واحد باشد که در این صورت امکان ورم پانکراس (یا لوزالمعده) وجود داشته و ممکن است علائمی چون دردهای شدید شکمی به وجود آید.
اما افزایش چربی های خون به خصوص کلسترول در دراز مدت، موجب رسوب تدریجی در جداره داخلی رگ های تغذیه کننده بافت های بدن شده و با مشارکت مواد دیگر، پلاک های برجسته ای در داخل عروق تشکیل می شود و رگ ها را تنگ می کند که این پدیده را آترواسکلروز یا تصلب شرائین می نامند.
تحقیقات نشان می دهد که بالا بودن میزان چربی خون یکی از مهمترین عوامل برای ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و بروز سکته های قلبی است. چربی خون بیش از حد باعث می شود که به تدریج در دیواره عروق رسوب کند و به تدریج جریان خون عروق مخصوصاً عروق قلبی کم شود و نهایتاً قطع گردد. به دنبال این روند عضله قلب مستعد سکته های قلبی و انفارکتوس قلبی می شود. در این میان LDL مهمترین رل را بازی می کند. LDL با ایجاد لخته ای روی دیواره شریان های قلب باعث تنگ تر شدن شریان و در نهایت بسته شدن آن می شود. از دیگر عوارضی که بالا رفتن چربی خون را در نهایت در پی دارد، می توان سکته مغزی، نارسایی کلیه و التهاب حاد پانکراس را نام برد. در این میان سکته مغزی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است و خود عامل مرگ و میر درصد بالایی از مبتلایان به چربی خون بالا هستند
برای کنترل چربی خون اولین و مهمترین قدم اصلاح رژیم غذایی است. رژیم های غذایی پرچربی باعث افزایش سریع در میزان چربی خون می شوند. پس با یک رژیم غذایی مناسب و اصولی می توان به طور کامل چربی خون بالا را کنترل نمود.
فعالیت بدنی: فعالیت بدنی منظم و ساده از جمله کوهنوردی، پیاده روی، دوچرخه سواری باعث کنترل وزن در افراد و جلوگیری از افزایش وزن فرد و نهایتاً ممانعت از افزایش چربی خون می شود. فعالیت بدنی باعث افزایش اچ دی ال و کم شود. می شود. به همین دلیل داشتن یک برنامه ورزشی منظم قویاً در مبتلایان به چربی خون بالا توصیه می گردد.
شاخص توده بدن(BMI) شاخصی است که از تقسیم وزن به مجذور قد به دست می آید و چنانچه از ۲۵ بیشتر باشد دال بر اضافه وزن می باشد. BMI عامل مهمی در بالا رفتن چربی خون بوده و در اولین قدم در درمان بعد از رژیم غذایی مناسب از یک برنامه ورزشی دقیق بهره مند شوید
زمانی که بیمار با روش های بالا چربی خونش کنترل نشود توصیه می شود که از یک رژیم دارویی مناسب هم بهره مند شود.

زهره هنری
شهریور ۱۳۹۵

فصل نخست: کلسترول

کلسترول چیست؟

ممکن است کلسترول را با چربی های بدن مرتبط بدانیم، اما اغلب مواد مومی شکلی هستند که توسط بدن ساخته می شود. کبد ۷۵ درصد کلسترول موجود در گردش خون را می سازد. ۲۵ درصد مابقی آن از طریق غذا وارد بدن می شود. کلسترول نقش مهمی درانجام فعالیت طبیعی سلول ها دارد.منظور از مقادیر کلسترول چیست؟

مقادیر بالای کلسترول هیچ عارضه ای ندارد. اما عمیقاً به بدن صدمه می زند. در طول زمان مقادیر خیلی زیاد کلسترول منجر به تشکیل پلاک هایی درون شریان ها می گردد. که به عنوان آتروسکلروزیس شناخته می شود. فضای عبور کمی برای جریان خون را فراهم می نماید و می تواند منجر به بیماری های قلبی عروقی گردد. خبر خوب اینکه کلسترول بالا به سادگی قابل تشخیص است و راه های متعددی برای پایین آوردن آن وجود دارد.اندازه گیری کلسترول

افراد بالای بیست سال باید هر ۴ الی ۶ سال یک بار میزان کلسترول خون خود را چک کنند. این کار به آسانی با آزمایش خونی که لیپوپروتئین ناشتا را در خون اندازه گیری می کند انجام می شود. این روش اشکال مختلف کلسترول در گردش خون را بعد از ۹ الی ۱۲ ساعت غذا نخوردن اندازه گیری می کند. نتایج میزان کلسترول «بد» و «خوب» و «تری گلیسرید» را نشان می دهد.کلسترول «بد»

اغلب مقادیر کلسترول موجود در خون به وسیله پروتئین هایی که ال. د. ال نامیده می شوند حمل می گردد. این به عنوان کلسترول بد شناخته می شود زیرا با مواد دیگر در شریان های خون ایجاد لخته می نماید. رژیم غذایی با مقادیر بالای اسید های چرب اشباع شده و چربی های ترانس میزان ال. دی. ال کلسترول در اغلب افراد بالا می برند. برای بیشتر افراد میزان ال. دی. ال زیر ۱۰۰ در حد نرمال و سلامت می باشد ولی در افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی لازم است میزان آن پائین تر بیاید.کلسترول «خوب»

تا ۳ /۱ کلسترول خون به وسیله اچ دی ال حمل می گردد. این کلسترول خوب نامیده می شود زیرا به بیرون راندن کلسترول بد کمک می نماید و از ساختن پلاک در داخل شریان ها جلوگیری می نماید. هرچه میزان اچ دی ال بالاتر باشد بهتر است. افراد با مقادیر خیلی کم آن بیشتر احتمال دارد به بیماری های قلبی دچار شوند. با خوردن چربی های سالم مثل روغن زیتون اچ دی ال کلسترول افزایش می یابد.تری گلیسریدها

بدن مازاد کالری، قند و الکل را به تری گلیسرید تبدیل می کند. که نوعی از چربی است که توسط خون حمل شده و در سلول های چربی بدن ذخیره می گردد. افرادی که اضافه وزن دارند، یا فعالیت بدنی ندارند، سیگار می کشند یا زیاد می نوشند میزان تری گلیسرید بالایی دارند. تری گلیسرید ۱۵۰ یا بالاتر شمار را در معرض خطر سندرم متابولیکی قرار می دهد که با بیماری های قلبی و دیابت در ارتباط است.کلسترول تام

کلسترول تام تلفیقی از ال دی ال و اچ دی ال و وی ال دی ال را در جریان خون شما اندازه گیری می نماید. وی ال دی ال پیش ساز ال دی ال یعنی کلسترول بد است. کلسترول تام زیر ۲۰۰ در اغلب مورد سالم در نظر گرفته می شود. افراد با مقادیر بالای کلسترول تام خطر ابتلا به بیماری ها یپیشرفته قلب و عروق را دارند. در مقایسه با افرادی که وی ال دی ال آنها زیر ۲۰۰ است.نظرات کاربران درباره کتاب آنچه بايد درباره‌ی کلسترول بدانيد