فیدیبو نماینده قانونی دانشگاه امام صادق (ع) و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب کار تيمی اثربخش

کتاب کار تيمی اثربخش
آموخته‌هایی کاربردی از پژوهش‌های سازمانی

نسخه الکترونیک کتاب کار تيمی اثربخش به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۷,۵۶۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب کار تيمی اثربخش

در بخش اول این کتاب، با مفهوم کار تیمی اثربخش آشنا خواهید شد. کارکرد وظایف تیم و جو اجتماعی ـ هیجانی، دو مفهومی هستند که در این کتاب بارها مورد اشاره قرار خواهند گرفت. فصل اول کتاب به بررسی این دو موضوع می‌پردازد. در این فصل شرح داده می‌شود که تیم‌ها چگونه به بازبینی عملکرد خود در این دو حوزه می‌پردازند و خود را با توجه به شرایط سازگار می‌کنند. به منظور حصول اطمینان از اثربخشی تیم، باید تضمین شود که تیم هم به منزله گروه وظیفه‌ای و هم به منزله گروه اجتماعی به درستی عمل می‌کند. بازبینی مداوم این حوزه‌ها در کار تیمی و ایجاد تغییرهای لازم در اهداف، استراتژی‌ها و فرآیندها برای اثربخشی بلند‌مدت کار تیمی حیاتی هستند. در فصل دوم تلاش شده است با تمرکز بر مشاهده‌های علمی به سؤال‌های زیر پاسخ داده شود: ۱. آیا تیم‌ها مفید هستند؟ ۲. آیا تیم‌ها در به انجام رساندن کارها اثربخش هستند؟ ۳. آیا کار تیمی در سازمان‌ها سبب افزایش عملکرد سازمانی خواهد شد؟

ادامه...

بخشی از کتاب کار تيمی اثربخش

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه مترجمان

روی آوردن به تیم و کار تیمی و تبدیل ساختارهای خشک و غیر منعطف به ساختارهایی نرم و انعطاف پذیر از طریق استفاده از سازمان های تیم محور بیش از یک دهه است که در سراسر دنیا، به ویژه کشورهای توسعه یافته در حال رخ دادن است. با وجود این وضعیت، کار تیمی در ایران با پاره ای از نارسایی ها روبه روست و به نظر می رسد دارای اثربخشی مورد انتظار نیست. نتایج پژوهش ها حاکی از آن است که کار تیمی از مشکلاتی نظیر رهبری نامناسب، فقدان اعتماد، ارتباطات مخدوش، فقدان مهارت های کار تیمی و ناکارآمدی در مدیریت تعارض و تنوع رنج می برد [ ۱ ]. شاخص هایی نظیر فقدان شایستگی، فقدان دستورالعمل های کارکردی، فقدان تعهد و مسئولیت پذیری و فقدان سیستم ارزیابی عملکرد مناسب از جمله موانع کار تیمی در ایران معرفی شده اند [ ۲ ]. بدنه در حال رشد ادبیات داخلی موضوع حاکی از آن است که در مسیر عملکرد تیم ها در کشور موانعی وجود دارند که در صورت غفلت از آن ها احتمال پیشرفت کار تیمی همچنان امری بعید به نظر می رسد. البته، باید توجه داشت که انجام کار تیمی در همه ابعاد آن در کشور با چالش و مشکل روبرو نیست؛ به طوری که کار تیمی در ابعاد اجتماعی و عاطفی آن در ایران، در بسیاری موارد یک مزیت است که اگر از آن به خوبی بهره گرفته شود می توان به تقویت بعد وظیفه ای و کارکردی هم امید داشت [ ۳ ].
اما در مجموع، باید به خاطر داشت که غفلت از اثربخشی و کارآمدی تیم ها در بسیاری از بخش ها نظیر گروه های امداد و نجات، تیم های ضربت، گروه های اورژانس و یا حتی تیم های جراحی در اتاق عمل، صدمات جبران ناپذیر جانی و مالی به همراه خواهد داشت. به همین دلیل است که کار تیمی به ویژه در بخش بهداشت و درمان در بسیاری از کشورها مورد توجه جدی قرار دارد. در نتیجه، این پژوهش ها نشانگر این موضوع اند که تیم در بسیاری از حوزه های اجرایی و عملیاتی اهمیت زیادی داشته و مورد استفاده قرار می گیرند.
***
در همین راستا، با نگاهی ساده به کتاب حاضر که محور فصول آن در بندهای بعدی تشریح گردیده است، درمی یابیم که راهکارهای عملی بسیاری از مشکلات مذکور و روش پیاده سازی آن ها به گونه ای ساده و شفاف در اختیار گذاشته شده است. از این رو با ترجمه کتاب به گونه ای سلیس و روان، بر آن شدیم تا امکان استفاده از این اثر معتبر را در اختیار همه علاقه مندان پارسی زبان قرار دهیم.
***
مولف متن اصلی کتاب، دکتر مایکل وست(۱)، استاد دانشکده مدیریت و بازرگانی دانشگاه لنکستر(۲) انگلیس است. او تا کنون مولف یا ویراستار ۲۰ عنوان کتاب از جمله «کار تیمی اثربخش» بوده است. شایان ذکر است که کتاب مذکور تا کنون به ۱۲ زبان دنیا ترجمه شده است. از جمله کتاب های دیگر او در این زمینه می توان به «اصول کار تیمی(۳)»، «تیم های ارشد(۴)» و «ایجاد کار تیم محور(۵)» اشاره نمود. همچنین، از وی تا کنون بیش از ۲۰۰ مقاله در حوزه های اثربخشی، نوآوری تیمی و سازمانی به چاپ رسیده است. نویسنده کتاب حاضر، خالق نظریه «بازاندیشی تیمی(۶)» است که در فصول اولیه همین اثر، به تشریح آن می پردازد. تئوری بازاندیشی مایکل وست در گستره ای جهانی مورد استفاده پژوهش های گوناگون قرار گرفته و همچنین در حوزه بهداشت و درمان کشورهایی نظیر استرالیا، هلند، دانمارک، نروژ، کانادا و اردن کمک های شایان ذکری نموده است. علاوه بر این، دکتر وست عضو جوامع بزرگ بین المللی نظیر جامعه روان شناسان بریتانیا(۷)، جامعه روان شناسان آمریکا(۸)، جامعه روان شناسان سازمانی/صنعتی(۹)، جامعه بین المللی روان شناسان کاربردی(۱۰)، آکادمی مدیریت بریتانیا(۱۱) و بسیاری از تشکل های دیگر است. زبان مورد استفاده وست در کتاب حاضر، به اذعان مراکز و انجمن های علمی معتبر نظیر انجمن روان شناسی بریتانیا(۱۲) و همین طور مدیران و اندیشمندان مر تبط در حوزه روان شناسی سازمانی و مدیریت رفتار سازمانی(۱۳)، در عین حال که مبتنی بر گزاره های علمی ـ پژوهشی معتبر است؛ زبانی روان، گویا و کاربردی است.
کتاب حاضر در ۴ بخش و ۱۴ فصل نگاشته شده است. در بخش نخست به کلیات تیم و کار تیمی پرداخته می شود و با پیش رفتن کتاب جزئیات بیشتری در مورد تیم ها رونمایی می گردد. در فصل اول، با اشاره به تعریفی از کار تیمی اثربخش، به دو موضوع محوری کتاب یعنی بازاندیشی وظیفه ای و بازاندیشی اجتماعی پرداخته می شود و در فصل دوم، کلیات دیگری در مورد تیم ها نظیر چیستی تیم، تعریف کار تیمی و اثربخشی تیمی تشریح می گردد.
بخش دوم، در قالب ۳ فصل (فصل های ۳ تا ۵) به توسعه و تکامل تیم ها ارائه شده است. موضوع فصل سوم، شخصیت، توانمندی، تنوع و مهارت های کار تیمی است. در فصل چهارم، رهبری تیم ها مورد بررسی قرار می گیرد و در فصل پنجم، آموزش و توسعه تیم ها و تیم سازی تشریح می گردد.
در بخش سوم در قالب ۶ فصل (فصل های ۶ تا ۱۱)، به کار تیمی پرداخته می شود. بر این اساس، در فصل ششم، هدف گذاری و تعیین جهت گیری های راهبردی کار تیمی مورد بررسی قرار می گیرد. در فصل هفتم، موضوعاتی نظیر تسهیم اطلاعات، تصمیم گیری، امنیت در تیم و نفوذ تشریح می شوند. فصل هشتم، به مدیریت کیفیت کار تیمی می پردازد و از این رو پدیده هایی نظیر گروه اندیشی، هم نوایی و دیگر دام های رایج در کار تیمی و راه های مقابله با آن ها را مدّ نظر قرار می دهد. در فصل نهم، موضوع جذاب حل مسئله، نوآوری تیمی و روش های دامن زدن به خلاقیت در جلسات تیمی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. فصل دهم، به حمایت تیمی اختصاص دارد؛ در این فصل، بر ضرروت حمایت های اجتماعی و عاطفی از اعضاء تیم و لزوم ایجاد تعادل میان زندگی تیمی و زندگی کاری برای اعضاء تیم تاکید می گردد. فصل یازدهم، به تعارض در تیم، خاستگاه سازمانی شکل گیری آن، گونه های مختلف تعارض در تیم و نحوه مدیریت آن معطوف است.
در بخش پایانی و بخش چهارم کتاب در قالب سه فصل (فصل های ۱۲، ۱۳ و ۱۴)، تیم ها در بافت سازمانی مورد مطالعه قرار گرفته و موضوع های مهمی از جمله ارتباطات تیم با سازمان، ایجاد کار تیم محور، نقش مدیریت منابع انسانی در تیم ها (فصل ۱۲)، تیم های مجازی، مزایا و معایب تیم های مجازی، چگونگی ایجاد اثربخشی در این قبیل تیم ها و چرخه عمر آن ها (فصل ۱۳) و در نهایت تیم های ارشد مدیریتی و نقش ها و مهارت های منحصر به فرد آن ها (فصل ۱۴)، مطرح و تشریح می شوند.
***
ترجمه این کتاب که در عنوان و محتوا سرشار از ابعاد گوناگون کار تیمی است، خود در عمل نیز از کار تیمی بهره برده است. این تیم صرفاً محدود به گروه مترجمان نبوده و ایشان برخود لازم می دانند از همکاری و همراهی صادقانه و خالصانه عزیزانی چون منصور گلچین، مینا صدیق ها، سوسن صمدی، مهران بادین دهش، حسین گلچین، علی امامی و محمدمهدی ملکی کمال تشکر را داشته باشند. همچنین مترجمان، ترجمه این کتاب را وامدار بهره مندی از مشاوره ها، دلگرمی ها و مصاحبت های جناب آقای دکتر کیوان مجیدزاده و همکاران محترمشان در پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی که در طول ترجمه کتاب، همواره مشوق مترجمان بودند، می دانند.
***
بی شک، ترجمه حاضر بی عیب و نقص نخواهد بود؛ از این رو، پیشاپیش از همه کسانی که با نقد کمال گرا و ارائه آن به مترجمان، به اصلاح نسخه های بعدی کمک می کنند، صمیمانه سپاس گزاری می نماییم.

منابع استفاده شده در مقدمه مترجمان:
[ ۱ ] سعدآبادی، علی اصغر. غلامرضا طالقانی و آرمین گلچین. (۱۳۹۲). «شناسایی و بررسی موانع کار تیمی در سازمان های دانش محور ایران با رویکرد فازی». مدیریت سازمان های دولتی. شماره ۴. ۸۷-۶۸.
[ ۲ ] پورعزت، علی اصغر و علی اصغر سعدآبادی. (۱۳۹۱). «تحلیل سلسله مراتبی موانع کار تیمی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با رویکرد فازی (مطالعه موردی: دانشگاه های شهر تهران)». مطالعات رفتار سازمانی. سال اول. شماره ۳. ۱۱۰-۸۷.
[ ۳ ] تسلیمی، محمدسعید، فرهنگی، علی اکبر، عابدی جعفری، حسن، رازنهان، فیروز (۱۳۸۹). «مدل اثرگذاری فرهنگ ملی بر کار تیمی در ایران». راهبرد فرهنگ. شماره ۱۰-۱۱. ۱۶۲-۱۲۷.

علی اصغر سعدآبادی
آرمین گلچین
بهار ۱۳۹۶

بخش اول: اثربخشی(۱۴) تیمی

در بخش اول این کتاب، با مفهوم کار تیمی اثربخش آشنا خواهید شد. کارکرد وظایف تیم(۱۵) و جو اجتماعی ـ هیجانی(۱۶)، دو مفهومی هستند که در این کتاب بارها مورد اشاره قرار خواهند گرفت. فصل اول کتاب به بررسی این دو موضوع می پردازد. در این فصل شرح داده می شود که تیم ها چگونه به بازبینی عملکرد خود در این دو حوزه می پردازند و خود را با توجه به شرایط سازگار می کنند. به منظور حصول اطمینان از اثربخشی تیم، باید تضمین شود که تیم هم به منزله گروه وظیفه ای و هم به منزله گروه اجتماعی به درستی عمل می کند. بازبینی مداوم این حوزه ها در کار تیمی و ایجاد تغییرهای لازم در اهداف، استراتژی ها و فرآیندها برای اثربخشی بلند مدت کار تیمی حیاتی هستند.
در فصل دوم تلاش شده است با تمرکز بر مشاهده های علمی به سوال های زیر پاسخ داده شود:

۱. آیا تیم ها مفید هستند؟
۲. آیا تیم ها در به انجام رساندن کارها اثربخش هستند؟
۳. آیا کار تیمی در سازمان ها سبب افزایش عملکرد سازمانی خواهد شد؟

اثربخشی علاوه بر اینکه سطح نوآوری در تیم را در بر می گیرد، شامل درجه آسایش(۱۷) و توسعه(۱۸) اعضاء تیم نیز می گردد. فصل مذکور، به بازبینی پژوهش هایی که در مورد مشکلات ناشی از کار تیمی وجود دارد، پرداخته و شرایطی را نشان می دهد که در آن، تیم ها به خوبی عمل نمی کنند. اما به هر حال، در پایان فصل خواهید دید که نتیجه ای که تیم ها به آن می رسند بهتر از جمع خروجی های افرادی است که به تنهایی کار می کنند و تیم ها برای اجرایی کردن بسیاری از وظایف در سازمان ها مورد نیاز هستند. نکته کلیدی (که موضوع اصلی این کتاب می باشد) این است که چگونه می توان شرایطی را ایجاد کرد که تیم ها در آن به صورت اثربخش فعالیت کنند.

فصل اول: خلق تیم های اثربخش(۱۹)

هیچ گاه شک نکنید که گروه کوچکی از مردم متعهد و متفکر می توانند دنیا را تغییر دهند. در حقیقت، این تنها چیزی است که تا کنون دنیا را تغییر داده است.

(مارگارت مید(۲۰)).
***

مفاهیم کلیدی فصل اول

در این فصل به پرسش های زیر پاسخ داده می شود:
• شرایط اساسی برای کار تیمی اثربخش چیست؟
• چه شرایطی به منظور کار تیمی فوق العاده لازم است؟
• بازاندیشی تیمی و اهمیت آن در کارکرد تیم چیست؟
• دو بعد کارکرد تیمی کدامند؟
• مولفه های اثربخشی تیم کدامند؟
• بازاندیشی و اثربخشی تیمی چه رابطه ای دارند؟
• کاربرد پرسشنامه بازاندیشی با تیم های واقعی
***
جوامع و تشکل های ما با این چالش اساسی روبه رو هستند که چه کاری انجام دهند تا مردم تلاش ها و تصوراتشان را با هم ترکیب کنند و بتوانند از طریق رسیدن به اهداف مشترکشان، کیفیت زندگی خود را نیز ارتقاء بخشند. چالش های اصلی رو در روی انسان ها، آن ها را ملزم می کند که به منظور ارتقاء کیفیت زندگیشان، به صورت اثربخش با هم همکاری کنند. در طی هزاران سال قوی ترین راهکاری که داشته ایم کار تیمی بوده است. سوال این است که علی رغم موفقیت طولانی مدت بشر در کار تیمی، ضرورت نگارش این کتاب چیست؟ در پاسخ باید بیان نمود که نمای کار تیمی در ۲۰۰ سال گذشته تغییرهای اساسی کرده است. رشد سازمان های مدرن، زمینه ای را ایجاد کرده است که در آن تیم ها، دیگر نمی توانند به صورت منفک از محیط کار کنند. تیم ها باید در کنار تیم های دیگر و بر اساس سیستم ها و فرآیندهای سازمانی کار کنند تا به اهدافی که ما برایشان تعیین می کنیم، دست یابند و از پس چالش هایی که با آن ها مواجه می شوند، برآیند. این کتاب، بر اساس شواهد علمی، خطوط راهنمایی برای این زمینه جدید پیشنهاد می دهد؛ خطوط راهنمایی به منظور تضمین کار تیمی اثربخش و اینکه چگونه سیستم های چند تیمی(۲۱) را قادر سازیم تا به صورت اثربخش و متحد فعالیت کنند. علاوه بر این، کتاب حاضر به افراد بینشی می دهد تا دریابند که چگونه می توان تیم های فوق العاده اثربخش (تیم های رویایی(۲۲)) ایجاد کرد. منظور از تیم های رویایی، تیم هایی است که به نتیجه ای بیش از انتظار اعضاء دست می یابند و همچنین موفقیت تیم های دیگر درون سازمان را ممکن می سازند. در این کتاب، هم شرایط لازم برای کار تیمی اثربخش ارائه می شود و هم شرایط ایجاد تیم های رویایی تشریح می گردد.
شرایط اساسی مورد نیاز برای کار تیمی اثربخش شامل داشتن یک تیم واقعی است به گونه ای که شرایط عضویت در آن شفاف، اندازه آن مناسب، عضویت در آن باثبات و دقیقاً به وظیفه ای بپردازد که کار تیمی برای انجام آن تعریف شده باشد. تیم باید یک هدف کلی داشته باشد که ارزش ایجاد کند و به نحوی باشد که بتوان آن را به اهداف فرعی شفاف و چالشی تبدیل کرد. تیم نیاز دارد افرادی شایسته و با مهارت های مکمل در نقش های مناسب ظاهر شوند. اعضاء باید یاری رسان(۲۳) باشند نه تخریب گر(۲۴)؛ یعنی افرادی که با رفتارهایشان کار تیمی اثربخش را حمایت کنند، نه افرادی که کارکردهای تیم را تخریب کنند.
علاوه بر شرایطی که ذکر شد، تیم های رویایی به یک رهبر تحول گرا(۲۵) هم نیاز دارند؛ رهبری که اهداف انگیزشی و الهام بخش تیم را تقویت و اهدافی که نیازهای همه ذی نفعان را مدّنظر قرار دهد. رهبری که اعضاء تیم را تشویق می کند تا تنوع را به منزله یک فرصت تلقی کنند. در این تیم ها، اعضاء فرصت رشد و یادگیری نقش های خود را دارند. همچنین در تیم رویایی حس بسیار قوی از رشد(۲۶) و توسعه مداوم وجود دارد. تیم های رویایی مثبت اندیشی بالایی دارند که نشانه آن خوش بینی و وجود یک تعادل سالم بین تعاملات مثبت و منفی است. اعضاء ذهنیت آزاد دارند، قدردان یکدیگر بوده و در ارتباطاتشان با دیگران مهربان و خالص هستند. آن ها مشتاق یادگیری از یکدیگر هستند. آن ها به توانایی تیمشان در موفقیت و اثربخشی اعتقاد کامل دارند (اقتدار تیمی(۲۷)). آن ها عضویت پایداری در تیم دارند و به خاطر اعتماد و حمایتی که بین اعضاء وجود دارد، در شرایط بحرانی از همدیگر حمایت می کنند و پیوندهای خود را با تیم حفظ می کنند.
همچنین رابطه تیم با دیگر بخش های سازمان حمایتی است. تیم، روابط بین تیمی(۲۸) موثری ایجاد می کند. اعضاء خود را با تیم شناسایی می کنند. تیم های رویایی تعاملات اثربخش و همکاری های مفیدی ایجاد می کنند، به گونه ای که ایده های جدید به اشترک گذاشته و یکپارچه می شوند، حجم کار تسهیم می گردد، حمایت دوجانبه ایجاد و از فرصت ها نهایت استفاده حاصل می گردد. در فصل های آتی، خواننده درمی یابد که چگونه می توان این شرایط را ایجاد نمود.
ایجاد و نگهداری تیم های اثربخش، به تمرین مداوم نیاز دارد. تیم ها از لحاظ وظایف، محیط و نحوه عضویتشان با هم تفاوت دارند. علاوه بر این، تغییر همیشه وجود دارد: پس تیم ها باید با تغییرهایی که چه درون سازمان و چه بیرون سازمان با آن ها مواجه می شوند، انطباق یابند. تفاوت های بین تیم ها و همچنین محیط دائماً در حال تغییر، حضور اعضاء و فرآیندهای تیمی انعطاف پذیر و سازمان های منعطف را الزامی کرده است. بشر بر خلاف حیوانات، بر روی تجربیات خود تفکر می کند و برای سازگار شدن با شرایط متغیر، آگاهانه فعالیت های خود را اصلاح می نماید. ما از این توانایی استفاده می کنیم تا به صورت اثربخش خود را با آهنگ تغییرهای کار تیمی انطباق دهیم. این فرآیند، بازاندیشی تیمی(۲۹) نام گذاری می شود.
بازاندیشی تیمی شامل موارد زیر است:
  • بازبینی منظم اهداف تیم: شامل بررسی و مناسب بودن آن ها، ارزیابی ارتباط بین اهداف و سنجش میزان دستیابی به آن ها؛
  • هوشیاری اعضاء تیم نسبت به تغییرهای بیرونی اثرگذار بر کار تیمی ؛
  • بحث، آگاهی و بازنگری پیرامون کارکردهای تیمی برای بهبود عملکرد؛
  • خلاقیت، انعطاف پذیری و انطباق پذیر بودن تیم؛
  • تحمل عدم اطمینان؛
  • اعضائی که برای دیدگاه ها، دانش، مهارت و تجارب گوناگون دیگر اعضاء گروه ارزش قائل هستند.
تیم ها در چارچوب های سازمانی گوناگون مانند شرکت های چندملیتی نفتی، سازمان های داوطلبانه، سازمان های بهداشت و سلامت و ارتش فعالیت می کنند؛ بنابراین، ما نمی توانیم نسخه واحدی از کار تیمی اثربخش برای همه سازمان ها ارائه دهیم.
حتی تیم های درون سازمان ها نیز تفاوت های قابل ملاحظه ای با یکدیگر دارند. اغلب تیم ها از اعضائی با پیش زمینه های فرهنگی گوناگون، سنین متفاوت، کارکردهای تخصصی(۳۰) و شخصیت های گوناگون تشکیل شده اند. گاهی تیم ها، از مرزهای ملی فراتر می روند و اعضائشان در کشورهای گوناگون به فعالیت مشغولند. الگوهای کاری متفاوت مانند کار پاره وقت(۳۱)، زمان کاری منعطف(۳۲)، پیمانکاری(۳۳) و خانه کاری(۳۴) نیز سبب تنوع هر چه بیشتر تیم ها و کار تیمی شده اند. هرچه تیم ها در ساخت و کارکردهای خود متنوع تر شوند، اعضاء باید در مورد شرایط متغیر بیشتر اندیشه کنند و خود را به طور هوشمندانه تری با این شرایط تطبیق دهند. در این کتاب، بیان خواهد شد که هرچقدر اعضاء تیم به صورت جمعی در مورد اهداف، استراتژی ها، فرآیندها و عملکرد، بیشتر تفکر کنند و تغییرهای مورد نیاز را اجرا کنند (بازاندیشی تیمی) (وست(۳۵)، ۲۰۰۰؛ ویدمر(۳۶)، شیپرز(۳۷) و وست، ۲۰۰۹)، تیم ها بهره ورتر، اثربخش تر و نوآورتر خواهند بود.

نظرات کاربران درباره کتاب کار تيمی اثربخش