فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کارآفرینان بزرگ و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب کارآفرینی به شیوه مهدی ابراهیمی دریانی

کتاب کارآفرینی به شیوه مهدی ابراهیمی دریانی

نسخه الکترونیک کتاب کارآفرینی به شیوه مهدی ابراهیمی دریانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب کارآفرینی به شیوه مهدی ابراهیمی دریانی

وجود افراد کارآفرین در جامعه محدود به قشر خاصی از افراد با ویژگی­های روانی و ذهنی منحصر به فرد نیست. بلکه همه باید به نوعی در جامعه کارآفرین باشند و چنانچه در محدوده عمل خود به لایه­های کلان ملی دست یابند، قطعاً پیشتاز خواهند بود. بر این اساس هر کس در جامعه در عرصه خاصی می­تواند از این ویژگی بهره­مند شود، به شرط اینکه اساس برنامه­ریزی­های آموزشی و تعلیم و تربیت ملی بر این پایه استوار باشدکه نیروی انسانی کارآفرین به جامعه تحویل دهد. شناسایی ویژگی­های کارآفرینان بزرگ یک کشور و معرفی الگوهای نقش که آنان در زندگی شغلی و شخصی خود­ به کار برده اند تا به قله­های موفقیت دست یابند می­تواند سایر افراد جامعه را که آرزوهای بزرگ در سر می­پرورانند و تنها به دنبال­ راه حل­ها می­گردند، هدایت نماید.

ادامه...

بخشی از کتاب کارآفرینی به شیوه مهدی ابراهیمی دریانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:از اینکه زندگیتان به پایان برسد نهراسید، از آن بترسید که زندگی را هیچگاه آغاز نکنید.

به نام خدا

روند شکل گیری تمدن بشری از گذشته تاکنون نشان می­دهد که دلیل اصلی و مشترک پیشرفت زندگی بشر در دوران­های مختلف تاریخ همواره عامل تغییر و تحول بوده که خود موجب دگرگونی های عظیم و گسترده­ای در تمامی ابعاد و جلوه­های زندگی انسان شده است و در آینده نیز بشر در انتظار تحولات شگرفی در کلیه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و... است.
در دهه­های پایانی قرن بیستم با گذر از اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی و تحولات عظیمی که در تکنولوژی­های نوین رخ داد، جامعه عصر صنعتی به تدریج جای خود را به جامعه­ای داد که بر پایه دانش و اطلاعات استوار شده و آن را جامعه اطلاعاتی نام نهاده­اند.
اگر قبول کنیم که این گذر، گذری است که بازوها را تبدیل به مغزها می­کند یعنی جامعه صنعتی که اصالت آن ماده و انرژی بوده و از ترکیب منابعی مانند انرژی، ماده، سرمایه و نیروی انسانی به وجود می­آید، مدت زیادی طول می­کشید تا سرمایه گذاری به نتیجه برسد و حاصل آن در جامعه تقویت بنگاه­ها، کسب و کارها و در واقع ظهور ثروتمندان و کارآفرینانی بود که بعد از حدود چندین دهه شرکتهای خود را ایجاد نموده و صاحب ثروت می­شدند. اما در حوزه جامعه اطلاعاتی در فضای رخداد یک انقلاب مهم، الگوی کسب و کار جدید، افراد جدید، حوزه­های جدید، ثروتمندان جدید، سیاستهای جدید، استراتژی­هایی که منجر به توانا­سازی، توانمندسازی و ارزش آفرینی جدید می­شود، به وجود می­آید، یعنی الگوهای کسب و کار در جامعه اطلاعاتی مانند الگوهای کسب و کار قبل نیستند و ارزش آفرینی از طریق ترکیب منابع خدادادی نبوده، بلکه بر اساس دانایی و توانایی است که هر کسی بیشتر بتواند در یک حوزه خاص ارزش ایجاد نماید، باقی خواهد ماند.
وجود افراد کارآفرین در جامعه محدود به قشر خاصی از افراد با ویژگی­های روانی و ذهنی منحصر به فرد نیست. بلکه همه باید به نوعی در جامعه کارآفرین باشند و چنانچه در محدوده عمل خود به لایه­های کلان ملی دست یابند، قطعاً پیشتاز خواهند بود. بر این اساس هر کس در جامعه در عرصه خاصی می­تواند از این ویژگی بهره­مند شود، به شرط اینکه اساس برنامه­ریزی­های آموزشی و تعلیم و تربیت ملی بر این پایه استوار باشدکه نیروی انسانی کارآفرین به جامعه تحویل دهد.
شناسایی ویژگی­های کارآفرینان بزرگ یک کشور و معرفی الگوهای نقش که آنان در زندگی شغلی و شخصی خود­ به کار برده اند تا به قله­های موفقیت دست یابند می­تواند سایر افراد جامعه را که آرزوهای بزرگ در سر می­پرورانند و تنها به دنبال­ راه حل­ها می­گردند، هدایت نماید.
مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف در راستای این الگو سازی­ها در جامعه ایرانی با هدایت و همکاری در مجموعه یکصد جلدی کارآفرینان بزرگ ایرانی که توسط آقای رضا یادگاری و خانم مهشید سنایی فرد، برای اولین بار در ایران به نگارش درآمده است، توان خود را به کار بسته است تا تمام آنچه را می­تواند با انتقال آنها به نسل جوان ایرانی از آنها نسلی توانمند و کارآفرین بسازد به منصه ظهور برساند.
امید است با بهره­گیری از این نوشتارهای ارزشمند گامی بلندتر به سوی ایرانی شکوفا و کارآفرین برداریم. انشاءالله

مهندس مجید دهبیدی پور
مدیر مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف

چراغ سبز

تجربه دنیای امروز نشان داده است که نوآوری های مهم و پیشرفت های تکنولوژیکی، در سازمان ها و شرکت های بزرگ دولتی اتفاق نخواهد افتاد.
قابلیت تطبیق با بازار و نیاز روز، چیزی است که از یک ساختار بزرگ پیچیده ی تو در تو ساخته نیست و در نتیجه برای پیشرفت سریع و ارائه محصولات جدید، تنها راه موثر، ایجاد و توسعه شرایطی است که فعالیتهای اقتصادی کوچک بتوانند تاسیس شوند و رقابت کنند. اهمیت کارآفرینی در کشورهای بزرگ و پیشرفته، فقط به خاطر مساله ایجاد شغل نیست، بلکه دلیل اصلی آن فعالیت های اقتصادی کوچکی است که در این کشورها به وجود آمده، رشد کرده و توانسته اند سهمی عمده از فن آوری روز و در نتیجه ثروت و درآمد تمام دنیا را به خود اختصاص دهند.
کارآفرینی نیز مانند هر پدیده دیگری قواعد و ملزومات ویژه خودش را دارد. سرمایه شاید مهم ترین نیاز برای شروع یک فعالیت اقتصادی باشد، اما به یقین همه آن نیست. دانش و توانایی مدیریت، دانش اقتصادی، شناخت اوضاع بازار و نیازهای آن و از همه مهم تر، باور داشتن اینکه "من می توانم، کار تازه ای را شروع کنم" عامل هایی هستند که در تولد یک کارآفرین و ایجاد عزم و اراده در وی نقش اساسی دارند.
این باور که کارآفرینی لازم و ضروری است و هر فردی می تواند برای خود یک فعالیت اقتصادی را آغاز کند، موضوعی نیست که یکباره و ناگهانی در ذهن انسان ایجاد شود. تصمیم به راه اندازی فعالیت اقتصادی نوپا، نتیجه فرآیندی است که باید از ابتدای کودکی شکل بگیرد و در آموزش و پرورش به طور جدی و حساب شده در نظر گرفته شود تا فرد مهارت های لازم را به درستی فراگیرد.
امروزه صاحبنظران بر نقش کارآفرینی در توسعه اقتصادی و اجتماعی اتفاق نظر دارند.
مهم ترین این نقشها از این قرارند:
۱. کارآفرینی موجب گردآوری پس اندازهای عمومی بی هدف و سرگردان می شود و تشکیل سرمایه را بهبود می بخشد.
۲. کارآفرینی منجر به ایجاد اشتغال در مقیاس وسیع می شود. بنابراین، کارآفرینی مشکلات بیکاری را که ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی- اجتماعی است، کاهش می دهد.
۳. کارآفرینی به توسعه متوازن منطقه ای منجر می شود.
۴. کارآفرینی باعث کاهش تمرکز اقتصادی در جامعه می شود.
۵. کارآفرینی منجر به توزیع مجدد ثروت، درآمد و حتی قدرت سیاسی به صورت عادلانه در جامعه می شود.
۶. کارآفرینی، منابع، سرمایه ها و مهارت ها را که ممکن است بی استفاده و سرگردان باقی مانده باشند به طور موثر به تحرک وا می دارد.
۷. کارآفرینی کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. کارآفرینان، پیوسته در حال ابداع و توسعه کالاها و خدمات جدیدند. این گونه تلاش های بدیع، موجب تولید تکنولوژی و ماشین آلات بهتر و سیستم های تولیدی موثرتر می شود و از این طریق، محصولات و خدمات ارتقاء می یابد و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد و زندگی را راحت تر و ساده تر می کند.
۸. کارآفرینی، تجارت خارجی را که جزء مهمی از توسعه اقتصادی کشورهاست، ارتقاء می دهد.
۹. کارآفرینی موجب افزایش سود اجتماعی از طریق دولت می شود. با درآمدهایی که دولت از طریق مالیات، حقوق گمرکی و واگذاری پروانه کارآفرینی به دست می آورد، می تواند در پروژه های مختلفی همچون احداث جاده ها و پل ها، سرویس ها و تسهیلات آموزشی و پزشکی، حفظ صلح و آرامش و دیگر زمینه های اجتماعی و فرهنگی سرمایه گذاری کند.
علاوه بر موارد یاد شده، می توان کارآفرینی را عامل تحریک و تشویق حس رقابت، عامل تحریک، ترکیب و مهیا کردن عوامل تولید، عامل سازماندهی منابع و استفاده اثر بخش از آنها، عامل یکپارچگی و ارتباط بازارها، عامل رفع خلل، شکاف ها و تنگناهای بازار و اجتماع، یکی از عوامل تولید، عامل کاهش بوروکراسی اداری (کاهش پشت میز نشینی و مشوق عمل گرایی و...)، عامل تحول و تجدید حیات ملی و محلی (کارآفرینی فراتر از شغل و حرفه است، یک شیوه زندگی است)، عامل شناخت، ایجاد و گسترش بازارهای جدید، عامل نوآوری و روان کننده تغییر و عامل تعادل در اقتصاد پویا تلقی کرد.
تا دهه ۸۰ میلادی سه موج وسیع، موضوع کارآفرینی را در کشورهای اروپایی به جلو رانده است. موج اول انفجار عمومی مطالعه و تحقیق در قالب انتشار کتاب هایی در خصوص "زندگی کارآفرینان و تاریخچه شرکت های آنها" و "چگونگی ایجاد کسب و کار شخصی" و "شیوه های سریع پولدار شدن" می باشد.
موج دوم که به تدریج ایجاد گردیده، ارائه رشته های آموزش کارآفرینی در مقاطع تحصیلی در حوزه های مهندسی و بازرگانی است. این دوره ها از اواخر دهه ۶۰ در چند دانشکده آغاز شده و تا کنون در بیش از ۵۰۰ دانشکده در ایالات متحده و کانادا تدریس گردیده است.
موج سوم افزایش علاقه مندی دولت به تحقیقات در زمینه بنگاه های کوچک با هدف تشویق رشد شرکت های کوچک و همچنین تحقیق در خصوص نوآوری های صنعتی می باشد.
آنچه مسلم است تحولات کارآفرینی و گسترش آن در سایر کشورهای جهان خصوصا کشورهای آسیایی با توجه به ساختارهای آن کشورها تغییر یافته و چهره خود را به گونه ای دیگر نمایان ساخته است.
کشورهایی نظیر چین و مالزی موج های اول تا سوم کارآفرینی که در کشورهای اروپایی و آمریکایی به مرور و در طی سالیان اتفاق افتاد، بسیار سریع طی کرده و می توان گفت که در این کشورها کارآفرینی نوین اتفاق افتاد و نقش دولت ها بسیار پررنگ و اثر گذار گردید.
این نمونه کشورها با الگو برداری از موج های کارآفرینی کشورهای اروپایی و آمریکایی و منطبق کردن آن با توجه به فرهنگ کشور خود و مهم تر از همه همسو کردن تمامی نهادهای دولتی و خصوصی کشور خود، برای بسط و گسترش کارآفرینی موجی از کارآفرینی را پدید آوردند که بسیار بیشتر و اثر گذارتر از موج های کارآفرینی غربی بود.
در ایران عزیز اسلامی نیز با عزم راسخ مدیران مدبر خود، می توان ادعا نمود که موج اول و دوم کارآفرینی غربی و یا موج اول کارآفرینی نوین را که همان تحقیق، تالیف، پژوهش، نگارش کتب و مقالات و همچنین تاسیس رشته کارآفرینی در دانشگاه ها را به سرعت و در کنار هم گذرانده و وارد موج دوم کارآفرینی نوین یا شرقی خود می شود.
ساختار موج دوم کارآفرینی شرقی، حمایت از صنایع کارآفرینان پیشرو، گسترش شرکت های کوچک و کارآفرین منطقه ای و محله ای، گسترش سیستم مونتاژ کاری در محلات، شناسایی محصولات خاص ملی و نفوذ به بازارهای خارجی تعریف گردیده است.
علم و هنر کارآفرینی از زمانی که وارد ایران شده است در انگاره ها و ترفندهای بسیاری سعی بر آن داشته تا خود را در اذهان ایرانیان توانمند متبلور سازد. و یکی از این راه های حضور همیشگی در جامعه قرارگرفتن در کنار بزرگ مردان اقتصاد ایران بوده است.
بررسی زندگی، مصائب و سختی ها، راه های رسیدن قهرمانان صنعت و تجارت ایران به اهداف خود یکی از شیوه های بسیار موثر در حوزه کارآفرینی می باشد که باعث می شود عوام و خواص جامعه بیشتر با واژه پر مفهوم کارآفرینی آشنا شوند. به همین دلیل این کتاب با شالوده بررسی زندگی کاری و شخصی استاد مهدی ابراهیمی دریانی که از کارآفرینان بزرگ کشور می باشند نگاشته شده است.
استاد مهدی ابراهیمی دریانی، راهی را در علم کارآفرینی ایران گشوده است که اکنون تجربیات ارزشمند او راهنما و آیینه ای در پیش روی تمامی مدیران و کارآفرینان ایران و حتی الگوی قدرتمند و بین المللی در کشورهای دیگر می باشد.
در حوزه کارآفرینی کتاب های بسیاری تالیف و ترجمه گردیده است که متاسفانه عمده این کتاب ها همان ترجمه کتاب های غربی و فاقد اصول و قوانین کارآفرینی در ایران می باشند.
آنچه در این کتاب می آید راهنمایی است که با نگاه به آنچه یک کارآفرین می تواند برای رسیدن به مقاصدش در کشور ایران از آنها بهره برد را بازگو می نماید.
در اینجا لازم می دانم از جناب آقای بهروز فروتن و دکتر محمود احمدپور داریانی عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران که بر این مجموعه کتاب ها نظارت علمی می نمایند و از سال ۷۶ در محضر ایشان شاگردی نمودم و درس های بسیاری را از ایشان آموختم یاد و تشکر نمایم.
امید است این کتاب ارزشمند که حاصل سال ها تلاش مدیران کارآفرینی ایران عزیز می باشد مورد توجه و استفاده تمامی دانشجویان این رشته، مدیران، کارآفرینان و مسئولین مملکتی قرار گیرد.

رضا یادگاری- مهشید سنایی فرد
ایران_تهران_۱۳۹۲

تاریخچه پیدایش فروشگاه های زنجیره ای

تاریخچه ایجاد فروشگاه های زنجیره ای امروزی به اواسط قرن نوزده میلادی و به کشور آمریکا برمی گردد. در سال ۱۸۵۹ اولین شعبه فروشگاه های زنجیره ای A&P در آمریکا گشوده شد. در سال ۱۸۷۹ میلادی اولین فروشگاه عرضه اقلام متنوع (نسل اول سوپرمارکتهای امروزی) توسط F. W. Woolworth در نیویورک گشایش یافت. پس از آن ایجاد فروشگاه های زنجیره ای در آمریکا بسرعت رو به افزایش نهاد و تا سال ۱۹۲۹ قریب به ۲۲ درصد از کل خرده فروشی در کشور آمریکا توسط فروشگاه های زنجیره ای انجام می شد.
فروشگاه های زنجیره ای همزمان از فروشگاه های خرده فروشی خواروبار و ارزاق به حوزه های دیگر نیز تسری پیدا کرد و در بخشهان توزیع دخانیات، دارو و رستوران نیز فروشگاه های زنجیره ای بسرعت شکل گرفتند.
دلیل اصلی اقبال فروشگاه های زنجیره ای، تنوع زیاد کالا و یا خدمات قابل ارائه نبود بلکه قیمتهای نسبتاً پائین کالاها در این فروشگاه ها موجب استقبال مصرف کنندگان از خرید در این فروشگاه ها شده بود. به همین دلیل فروشگاه های زنجیره ای برای حفظ مزیت رقابتی خود یعنی قیمت پائین مبادرت به ایجاد انبارها و شبکه های پخش و واحدهای بسته بندی خود نمودند تا بدینوسیله با یکپارچگی زنجیره تامین کالا توان کاهش هزینه ها و افزایش قدرت رقابت در قیمت را بیابند.
از عوامل دیگری که باعث موفقیت فروشگاه های زنجیره ای شدند امکان گردش خریداران در فروشگاه و خرید کالاها با دیدن و انتخاب (اصطلاحاً روش Self-service)، گزینش مکانهای مناسب و پر رفت و آمد، و همینطور عدم تمایز بین خریداران که موجب استقبال اقشار و طبقات پائین جامعه گردید را می توان نام برد.
اما از اواسط قرن بیستم فروشگاه های زنجیره ای مبادرت به ایجاد سوپرمارکتهای امروزی برای اولین بار نمودند. این فروشگاه ها که عموما در حومه شهرها قرار داشتند در مکانهای وسیعتری بنا شدند و تنوع کالاهای قابل فروش در آنها نیز بیشتر گردید. وسعت سوپرمارکتها و تنوع کالاها و خدمات قابل خرید در آنها روزبروز بیشتر شد و بتدریج فروشگاه های غول پیکر یا هایپر مارکتها بوجود آمدند.
طبق آمار در سال ۱۹۹۷ بیش از ۶۰ درصد خرده فروشی در آمریکا بوسیله فروشگاه های زنجیره ای انجام می پذیرفت (طبق برآورد بانک مرکزی در سال ۱۳۸۴ تنها ۲/ ۰% از خرده فروشیها در ایران از طریق فروشگاه های زنجیره ای انجام می گرفته است.) با توجه به رشد چشمگیر خرید از فروشگاه های زنجیره ای، فروشگاه های منفرد نیز مبادرت به گرد هم آمدن و یکسان نمودن ظاهر و خدمات خود نمودند تا از استقبال خریداران از فروشگاه های زنجیره ای بهره بگیرند.
پدیده جهانی شدن، فروشگاه های زنجیره ای را نیز به تحرک واداشته است و در حال حاضر فروشگاه های معروفی مانند Carrefour, Wal-Mart, Aldi, Tesco به ترتیب از کشورهای انگلستان، آلمان، آمریکا و فرانسه در بسیاری از کشورها به چشم می خورند.
بوجود آمدن فروشگاه های زنجیره ای موجب شد تا مفهوم رقابت - که تا پیش از آن چندان مفهومی برای فروشگاه های منفرد خرده فروشی نداشت - در این حوزه معنا پیدا نماید. فروشندگان محلی در آمریکا، اروپا و دیگر کشورهایی که فروشگاه های زنجیره ای در آنها رواج یافت شاهد این بودند که روز به روز از تعداد مشتریان آنها کم و به تعداد مشتریان فروشگاه های زنجیره ای افزون می گردید. از سوی دیگر خود فروشگاه های زنجیره ای نیز که با سرمایه گذاریهای کلان و بهره گیری از مدیریت و فنون بازاریابی و فروش روز، قصد پیشی گرفتن از یکدیگر را داشتند هرچه بیشتر بر طبل رقابت می کوبیدند. این مسابقه گرچه موجب حذف بسیاری از فروشگاه های کوچک محلی و حتی فروشگاه های زنجیره ای نا کارآمد گردید اما در نهایت به سود مصرف کنندگان و خریداران تمام شد زیرا این آنها بودند که هر روز از کاهش مداوم قیمتها و ارائه فروشهای ویژه و تخفیفات فراوان بهره می بردند.
مدیران فروشگاه های زنجیره ای برای پیشی گرفتن از رقبای خود به کاهش هزینه ها از راههای مختلف مبادرت می نمودند و در این میدان آنهائی که موفق به استفاده از فناوریهای روز و افزایش بهره وری به مدد بهره گیری از تحقیق و مطالعه و بکارگیری روشهای نوین توزیع شده بودند توانستند در کنار ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای مشتریان خود به توسعه روز افزون فروشگاه های خود بپردازند. امروز شاهد آن هستیم که پرفروش ترین شرکت دنیا نه یک شرکت نفتی یا خودروساز است و نه یک بانک یا بیمه بلکه شرکت فروشگاه های زنجیره ای وال مارت آمریکا با فروشی بیش از ۳۷۸ میلیارد دلار (سال ۲۰۰۷) در لیست ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا رتبه یک را بخود اختصاص داده است و بالاتر از همه ایستاده است. (فروش شرکت وال مارت معادل یک و نیم برابر کل تولید ناخالص داخلی ایران است.)
شکل گیری و توفیق فروشگاه های زنجیره ای به شکلی که در کشورهای پیشرفته دنیا وجود دارند نیازمند شرائط و لوازمی است. یکی از این شرائط و لوازم، داشتن اقتصاد آزاد و مبتنی بر بازار است. تاریخچه فروشگاه های زنجیره ای نشان می دهد که فروشگاه هائی که مشابه فروشگاه های زنجیره ای در کشورهای بلوک شرق سابق و یا کشورهائی با اقتصاد کنترل شده بوجود آمدند هیچگاه نتوانستند به موفقیتهای هماوردان غربی خود دست یابند. بسیاری از این فروشگاه ها که عموما شکل تعاونی نیز داشتند زیانده بودند و صرفا با حمایتهای دولت سرپا نگه داشته شده بودند. این نکته بسیار حائز اهمیت است چراکه با توجه به هزینه بسیار بالای ایجاد و اداره فروشگاه های زنجیره ای در صورتیکه امکان و انگیزه رقابت وجود نداشته باشد عوارض ناکارآمدی و زیاندهی در این مجموعه ها به سرعت بروز میابند و منجر به ورشکستگی آنها می شوند.
از دیگر مستلزمات ایجاد و شکل گیری فروشگاه های زنجیره ای سرمایه گذاری کلان است. سرمایه گذاری لازم برای ایجاد فروشگاه های زنجیره ای به مفهوم امروزی آن بسیار بیش از سرمایه گذاری های متعارف و معمول در کشور ما در حال حاضر می باشد و در صورتیکه سرمایه گذار نتواند از تسهیلات کلان بانکی بهره بگیرد اصلا سرمایه گذاری در این بخش برای وی مقرون به صرفه نخواهد بود.
همانطور که در بالا اشاره شد مهمترین مزیت فروشگاه های زنجیره ای قیمت ارزان است. لذا با توجه به گستردگی این فروشگاه ها کنترل هزینه حرف اول را در موفقیت می زند. استراتژی هزینه پائین (Low Cost) استراتژی عموم فروشگاه های زنجیره ایست و موفقیت در اجرای این استراتژی نیازمند بهره گیری از مدیریت روز دنیا در این زمینه است. کشور ما از علم روز مدیریت بسیار فاصله گرفته است و این خطر وجود دارد که در صورت ایجاد فروشگاه های زنجیره ای و اداره آنها به شیوه سنتی نه تنها مزیتی برای مصرف کنندگان ایجاد نگردد بلکه با افزایش غیر قابل کنترل هزینه چنین شرکتهای گسترده ای ناکارآمدی آنها بسرعت بروز نماید و این شرکتها را به آستانه ورشکستگی برساند.
ایجاد فروشگاه های زنجیره ای با استانداردهای روز دنیا در کشور می تواند نتایج مثبتی برای چابک سازی نظام توزیع و بهره ور نمودن آن به همراه داشته باشد اما این نگرانی نیز وجود دارد که عدم توجه به استانداردها و الزامات این کار موجب شکل گیری مدلهای ناموفق این فروشگاه ها در کشور گردد.

*دکتر پدرام سلطانی (عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران)

نظرات کاربران درباره کتاب کارآفرینی به شیوه مهدی ابراهیمی دریانی