فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مجموعه ملل ۱۶  ... شهر واتیکان

کتاب مجموعه ملل ۱۶ ... شهر واتیکان

نسخه الکترونیک کتاب مجموعه ملل ۱۶ ... شهر واتیکان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۷۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب مجموعه ملل ۱۶ ... شهر واتیکان

واتیکان،یا اگر بخواهیم نام رسمی آن را به کار ببریم،دولتشهر واتیکان کوچک‌ترین کشور مستقل جهان است. مساحت آن کم‌تر از نصف مساحت سنترال پارک نیویورک است.شهر واتیکان تماماً در احاطه شهر رم قرار دارد.دیواری به طول ۲/۳ کیلومتر قسمت زیادی از مرز آن را مشخص کرده است، اگرچه در حاشیه میدان سان پیترو این مرز چیزی جز ردیفی از سنگ‌ها در میدان نیست. قلمرو واتیکان افزون بر ناحیه پشت دیوارها، شامل سیزده کلیسا، باسیلیکا و ساختمان‌های دیگر در رم است: سان جووانی لاترانو (کلیسای جامع قلمرو اسقفی رم که پاپ اسقف آن است)، مریم مقدس کبیر، کاخ سان کالیستو و قلعه گاندولفو اقامتگاه تابستانی پاپ در بیرون از شهر. شهر واتیکان حدود ۹۲۵ شهروند مقیم دارد که آن را از نظر جمعیت نیز کوچک‌ترین کشور جهان می‌کند. اغلب آنان کشیشانی‌اند که منصب‌های بالایی در کوریا، دستگاه اداری و حکومتی کلیسای کاتولیک دارند. هر چند کشیشان معمولی نیز در آن‌جا هستند، تعداد اندکی از زنان تارک دنیا، تعدادی افراد غیرروحانی، سربازان ارتش پاپی معروف به گارد سویسی و خانواده‌های آن‌ها از جمله شهروندان واتیکانند.

ادامه...

بخشی از کتاب مجموعه ملل ۱۶ ... شهر واتیکان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:
مقدمه: منحصربه فرد در میان کشورها

واتیکان، یا اگر بخواهیم نام رسمی آن را به کار ببریم، دولتشهر واتیکان کوچک ترین کشور مستقل جهان است. مساحت آن کم تر از ۱۰۹ آکر و کم تر از نصف مساحت سنترال پارک نیویورک است. شهر واتیکان تماما در احاطه شهر رم قرار دارد. دیواری به طول ۲/ ۳ کیلومتر قسمت زیادی از مرز آن را مشخص کرده است، اگرچه در حاشیه میدان سان پیترو این مرز چیزی جز ردیفی از سنگ ها در میدان نیست.
قلمرو واتیکان افزون بر ناحیه پشت دیوارها، شامل سیزده کلیسا، باسیلیکا و ساختمان های دیگر در رم است: سان جووانی لاترانو (کلیسای جامع قلمرو اسقفی رم که پاپ اسقف آن است)، مریم مقدس کبیر، کاخ سان کالیستو و قلعه گاندولفو اقامتگاه تابستانی پاپ در بیرون از شهر.شهر واتیکان حدود ۹۲۵ شهروند مقیم دارد که آن را از نظر جمعیت نیز کوچک ترین کشور جهان می کند. اغلب آنان کشیشانی اند که منصب های بالایی در کوریا، دستگاه اداری و حکومتی کلیسای کاتولیک دارند. هرچند کشیشان معمولی نیز در آن جا هستند، تعداد اندکی از زنان تارک دنیا، تعدادی افراد غیرروحانی، سربازان ارتش پاپی معروف به گارد سویسی و خانواده های آن ها از جمله شهروندان واتیکانند. قبلاً بیش تر شهروندان واتیکان اهل ایتالیا بودند، هرچند از زمان حکمرانی یوآنس بیست و سوم(۱) (۱۹۵۸ــ ۱۹۶۳) اسقف ها و کاردینال های اهل آمریکا، آمریکای لاتین، آفریقا، آسیا و همچنین دیگر ملیت های اروپایی نیز صاحب گذرنامه های واتیکان شده اند. شهروندیِ واتیکان هنگامی به شخص اعطا می شود که او منصبی می گیرد؛ و این شهروندی با پایان دوره خدمت (یا پایان عمر او) به پایان می رسد.
این گروه جهانی برای انجام کارهای روزمره خود به زبان ایتالیایی صحبت می کنند، هرچند از زبان های فرانسوی و انگلیسی نیز معمولاً استفاده می شود. با این همه لاتین همچنان زبان رسمی واتیکان است و همه اسناد به این زبان باستانی و همچنین زبان های مدرن تدوین و منتشر می شود.
شهر واتیکان به عنوان کشوری مستقل به ضرب سکه و صدور پلاک خودرو و چاپ تمبر نیز اقدام می کند. این کشور از نظر اقتصادی خودکفاست. شهروندان مالیات نمی پردازند، اما درآمد حاصل از بازدیدکنندگان موزه های واتیکان برای تامین هزینه امور روزمره همچون تعمیر ساختمان ها و روشنایی خیابان ها کافی است.

واحد سیاسی منحصربه فرد

شهر واتیکان در سیاهه کشورها، کشوری منحصربه فرد است. این کشور حکومت دینی (کشوری که بر اساس قوانین مذهبی اداره می شود) دارد که فرمانروای مطلق آن، انتخابی است، پاپ. امر غریب دیگر این است که اغلب انتخاب کنندگان ــ اعضای کالج کاردینال هایی که کم تر از هشتاد سال دارند ــ شهروند و مقیم شهر واتیکان نیستند، هرچند «امیران» یا شهریاران کلیسای کاتولیک محسوب می شوند. همچنین واتیکان یگانه واحد سیاسی در جهان است که در آن حاکم، پاپ، علاوه بر حاکم مطلق انتخابی، رهبر روحانی مذهبی نیز است، یعنی رهبر کلیسای کاتولیک رومی.افراد گارد سویسی، ارتش صد نفره پاپی، حفاظت از شهر واتیکان را بر عهده دارند.پاپ بندیکتوس شانزدهم زائران را در پایان اولین مراسم عشای ربانی خود در میدان سان پیترو در آوریل سال ۲۰۰۵ تبرک می کند.

نفوذ واتیکان در امور دنیا، تا حدودی از مرجعیت پاپ در مسائل اعتقادی بر گستره وسیعی از مردم ناشی می شود. شانزده درصد از جمعیت جهان ــ تقریبا ۱/۱ میلیارد نفر ــ به عنوان کاتولیک رومی غسل تعمید داده شده اند. این امر نفوذ کلیسای کاتولیک رومی را از طریق مومنانش در مسائل عمومی و سیاسی بسیاری از ملل میسر می کند. دسترسی عملی به آن سوی همه مرزهای ملی در جهان به واتیکان اجازه می دهد تا اراده خود را به شیوه ای به کار گیرد که مورد رشک کشورهای معمولی و حتی قدرتمندترین آن هاست. پاپ های دوران جدید، مخصوصا یوآنس پاولوس دوم [ژان پل دوم ](۱۹۷۸ــ ۲۰۰۵) در تشویق رعایایشان برای رای دادن و تاثیرگذاری بر سیاست های عمومی در کشورهای خود، به نحوی که سازگار با آموزه های کاتولیکشان باشد، تردیدی به خود راه نداده اند. به علاوه این نفوذ از طریق هیئت سیاسی بسیار بلندپایه منصب پاپی(۲) اعمال می شود که نماینده پاپ و کلیسای کاتولیک در ۱۷۴ کشور جهان و ده ها سازمان سیاست آفرین بین المللی اند.

درک تفاوت ها

شهر واتیکان و منصب پاپی در زبان دقیق و تعریف شده قوانین بین المللی و سیاسی عین هم و یک چیز نیست. دولتشهر واتیکان قلمروی است که منصب پاپی در آن مستقر است. منصب پاپی رم، قلمرو اسقفی کاتولیک رومی رم است. (منصب پاپی عبارت دیگری است برای «قلمرو اسقفی») اسقف رم ــ پاپ ــ به عنوان رهبر کلیسا به رسمیت شناخته شده و بلندپایه ترین اسقف ها در بخش اعظم تاریخ کلیساست.
شهر واتیکان در سال ۱۹۲۹ مطابق معاهده ای معروف به پیمان لاتران(۳) میان کلیسا و دولت ایتالیا به وجود آمد. کارکرد سیاسی شهر واتیکان نظارت بر اموال کلیسا در رم و اداره خودمختار و مستقل آن هاست. واتیکان موجودیت خود را مرهون مصالحه منصب پاپی و دولت ایتالیاست. ایتالیا پذیرفت که پاپ را به عنوان رهبری مستقل به رسمیت بشناسد و امنیت او و صلاحیت کلیسا را برای عمل مستقل تضمین کند. در مقابل پاپ و کلیسا پذیرفتند از هر گونه ادعایی نسبت به قلمرو ایتالیا غیر از شهر واتیکان دست بردارند.
منصب پاپی، حکومت واقعی کلیسای کاتولیک رومی است. مرجعیت این منصب مقید به یک جا نیست؛ به لحاظ نظری، پاپ از هر جا که می خواست می توانست حکمرانی کند. اگر شهر واتیکان ویران یا به دست نیرویی متخاصم تصرف و به تبعید پاپ منجر می شد (اتفاقی که چندین بار در تاریخ رخ داده است)، منصب پاپی هنوز وجود داشت. این موضوع بیش تر به منصب پاپی اختصاص دارد، نه شهر واتیکان که یک واحد سیاسی بین المللی محسوب می شود، واحدی سیاسی که توان انعقاد معاهده با دیگر کشورها و اعزام و پذیرفتن دیپلمات ها را دارد. اگرچه به لحاظ حقوقی واتیکان و منصب پاپی واحدهای سیاسی جداگانه ای اند، در تداول روزمره این اصطلاحات به جای هم به کار می روند.
واتیکان در نظر بسیاری از مردم معانی متعددی دارد. واتیکان در نظر بسیاری از رهبرانِ ملی و بین المللی هم مرکز نفوذ و هم مرکز دیپلماسی موقر و آرام، اما موثر در پشت پرده است. واتیکان از نظر کسانی که در زمینه نقاشی و هنرهای تجسمی و معماری تحقیق می کنند یا دوستدار هنرند، بزرگ ترین موزه جهان است. واتیکان با میلیون ها بازدیدکننده اش در سال برای رمی هایی که از صنعت گردشگری امرار معاش می کنند، معدن طلاست. واتیکان در نظر مسیحی ها و مخصوصا کاتولیک های رومی، یکی از مقدس ترین اماکن جهان و با حضور پاپ در آن جا، سرچشمه هدایت معنوی و رهبری کلیسای آنان است.

نظرات کاربران درباره کتاب مجموعه ملل ۱۶ ... شهر واتیکان