فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مجموعه ملل ۱۵ ... سوئد

کتاب مجموعه ملل ۱۵ ... سوئد

نسخه الکترونیک کتاب مجموعه ملل ۱۵ ... سوئد به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۷۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب مجموعه ملل ۱۵ ... سوئد

هر کشوری تاریخی دارد، اما تعداد کمی توانسته‌اند همانند سوئد گذشته‌شان را با هویت امروزیشان پیوند بزنند. در سرزمینی با تنوع جغرافیایی زیاد، وایکینگ‌های باستانی که الفبای رونیک را روی سنگ حکاکی می‌کردند، در کنار شاخص‌های زندگی امروزی حضور دارند. تاریخ غنی سوئد از زمان آغازش از دوران یخچال‌های ماقبل تاریخ، نقشی حیاتی در موجودیت امروزی کشور داشته است. ردِ پای پارلمان سوئد به نام ریکسداگ را در گذشته، در قرن نهم میلادی می‌توان یافت. هرچند ریکسداگ با رشد جمعیت کشور و جایگاه سوئد در جامعه جهانی مطابقت حاصل کرده، ماهیت اصلی آن طی قرن‌ها، تغییر زیادی نکرده است. به همین ترتیب در سوئد امروزی هم اصولی که پیشینیان گرامی می‌داشتند، محترم شناخته می‌شود: مثلاً مفاهیمی از قبیل آزادی فردی، عدالت برای همه و تعهد نسبت به جامعه. حتی عشق وایکینگ‌ها به دریا، طبیعت، طرح‌های ظریف و کیفیت صنعتگری نیز طی سده‌ها به نسل‌های امروزی رسیده است. اما با وجود تمام این آثار که یادآور گذشته کشورند، سوئد واقعاً کشوری امروزی است و از نظر فناوری یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. مردم این کشور طی چند دهه از نظر سطح زندگی، یکی از بهترین استانداردها را داشته‌اند. «سوئد» مجلد جدید مجموعه ملل است که در ۱۲۴ صفحه راهی بازار نشر شده است.

ادامه...

بخشی از کتاب مجموعه ملل ۱۵ ... سوئد

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

کاملاً امروزی، با ریشه هایی در گذشته

هر کشوری تاریخی دارد، اما تعداد کمی توانسته اند همانند سوئد گذشته شان را به هویت امروزیشان پیوند بزنند. در سرزمینی با تنوع جغرافیایی زیاد، وایکینگ های باستانی که الفبای رونیک را روی سنگ حکاکی می کردند، در کنار شاخص های زندگی امروزی حضور دارند.
تاریخ غنی سوئد از زمان آغازش از دوران یخچال های ماقبل تاریخ، نقشی حیاتی در موجودیت امروزی کشور داشته است. ردِ پای پارلمان سوئد به نام ریکسداگ را در گذشته، در قرن نهم میلادی می توان یافت. هرچند ریکسداگ با رشد جمعیت کشور و جایگاه سوئد در جامعه جهانی مطابقت حاصل کرده، ماهیت اصلی آن طی قرن ها، تغییر زیادی نکرده است.
به همین ترتیب، در سوئد امروزی هم اصولی که پیشینیان گرامی می داشتند، محترم شناخته می شود: مثلاً مفاهیمی از قبیل آزادی فردی، عدالت برای همه و تعهد نسبت به جامعه. حتی عشق وایکینگ ها به دریا، طبیعت، طرح های ظریف و کیفیت صنعتگری نیز طی سده ها به نسل های امروزی رسیده است.
اما با وجود تمام این آثار که یادآور گذشته کشورند، سوئد واقعا کشوری امروزی است و از نظر فناوری یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان به شمار می رود. مردم این کشور طی چند دهه از نظر سطح زندگی، یکی از بهترین استانداردها را داشته اند، سطح تحصیلات مردم بالاست و واقعا فقر وجود ندارد. سوئد با توجه به تعهد و توجهی که نسبت به محیطزیست دارد، یکی از پاک ترین کشورهای دنیاست. سوخت لازم برای رشد صنعتی و فناوری از نیروهای برق ـ آبی تامین می شود که یکی از پاک ترین منابع نیروست.
به نظر بسیاری از مردم، سوئد مظهر تعالی عقلانی و آرمان های انسانی است و از احترام جامعه جهانی نیز برخوردار است. از ۱۵۰ سال پیش تحصیلات اجباری بوده و نرخ باسوادی تقریبا صددرصد است. به نظر بسیاری از مردم اهدای جایزه های نوبل (که سالانه برای پیشرفت های علمی و صلح جویانه به افراد برگزیده تعلق می گیرد) نشان دهنده تمایل کشور به تعالی علم و دانش است. امروزه سوئد با در نظر گرفتن آمال بشردوستانه پیشرفت بسیاری کرده و از خشونت وایکینگ ها بسیار دور شده است. از اواخر سده هجدهم میلادی، سوئد سیاست بی طرفی نظامی را در پیش گرفته است و از جانبداری در هر جنگی خودداری کرده است؛ حتی طی هر دو جنگ جهانی نیز بی طرف بود، هرچند طی جنگ جهانی دوم به رانده شدگان آلمان نازی کمک کرده است.کشتی متعلق به قرن نوزدهم ــ نمایی از تاریخ دریانوردی در سوئد ــ در کنار ساختمان امروزی و نماد فناوری پیشرفته کشور ــ ساختمان IBM.

بی طرفی نظامی سوئد با تعهد کشور به حفظ صلح جهانی همراه است. سوئد برای حفظ این تعهد، از زمان تاسیس سازمان ملل متحد یکی از اعضای فعال سازمان بوده است (سازمان ملل متحد، سازمانی بین المللی است که کشورهای عضو آن متعهد شده اند تا برای رفع مشکلات مختلف در سراسر دنیا، راه حل هایی صلح آمیز بیابند). این کشور تقریبا در تمام ماموریت هایی که سازمان ملل برای حفظ صلح در مناطق مختلف جهان انجام می دهد، شرکت می کند.
سوئد هم به پیشرفت های فرهنگی امروزی اش و هم به میراث وایکینگ ها افتخار می کند. مردم سوئد همیشه صلح جو بوده اند، ولی همواره به آرمان هایی چون برابری همه افراد و نیز بهترین ها برای کل جامعه پایبند بوده اند. گذشته سوئد با حال آن همزیستی دارد و این دو به شکلی مسالمت آمیز بر شکل دهی آینده آن موثر خواهند بود.

۱. کشور تضادها

سوئد کشور تضادهاست. این کشور که از نظر وسعت چهارمین کشور بزرگ اروپاست، طولی معادل ۱۵۷۵ کیلومتر و عرضی برابر ۵۰۰ کیلومتر دارد. این کشور کمی از ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا بزرگ تر است. اما در همین طول حدود ۱۵۰۰ کیلومتری، انواع ناهمواری ها وجود دارد؛ از یخچال های وسیع گرفته تا دشت های حاصلخیز، رودهای خروشان، سواحل ماسه ای، باتلاق های سیاه و جنگل های وسیع. حدود ۶۸ درصد سطح کشور دارای پوشش جنگلی است. حدود یکصد هزار دریاچه و آبگیر در جای جای کشور وجود دارد.
سوئد در بالاترین قسمت کره زمین نزدیک به قطب شمال واقع شده است. بخش شمالی سوئد داخل مدار قطبی قرار گرفته است و قسمت زیادی از سال، از یخ و برف پوشیده شده است. در قطب شمال هیچ چیزی در حد وسط وجود ندارد ــ حتی نحوه تابش خورشید هم با افراط و تفریط همراه است. تابستان فقط دو ماه است و طی این ماه ها خورشید هیچ گاه غروب نمی کند. در این مدت گل های خودرو می شکفند و در پناه نور خورشید یکسره رشد می کنند. فصل رشد در مدار قطبی حدود هشت هفته طول می کشد. ولی زمستان نقطه مقابل آن است. ماه ها خورشید بر فراز افق پدیدار نمی شود و همه جا تاریک و یخ زده است.
بخش جنوبی سوئد حدود ۱۵۰۰ کیلومتر دورتر، از هوای معتدلی برخوردار است، زمین های کشاورزی حاصلخیز و باغ های میوه پرباری دارد. جنوب سوئد از مزایای جریان های آب گرم اطلس شمالی بهره مند می شود. این جریان آب گرم از میان اقیانوس اطلس می گذرد و با آب های دریای شمال و بالتیک مخلوط می شود و آن ها را گرم می کند. این جریان آب گرم، آب و هوایی ملایم تر از آنچه یک سرزمین شمالی قاعدتا باید داشته باشد، ایجاد می کند؛ زیرا حتی مناطق جنوبی سوئد هم تا خط استوا فاصله زیادی دارند. با وجود فراوانی برف طی زمستان، معمولاً برف زودتر از ماه نوامبر نمی بارد و در طول زمستان هم برودت هوا معمولاً به کم تر از منفی پنج درجه سانتیگراد نمی رسد. هوا به ندرت خیلی سرد می شود و بهار در ماه های آوریل و مه فرا می رسد.
اختلاف و گوناگونی در شرق و غرب سوئد به یک اندازه وجود دارد. در غرب، کوه های کولن(۱) با پرتگاه های متعدد در امتداد شمال غربی کشور قد برافراشته اند و سوئد را از نروژ جدا می کنند. اغلب رودهای سوئد از قله های برفگیر کوه های کولن منشا می گیرند. مرز شرقی سوئد نیز ساحل دریای بالتیک است.نیروی یخچال های باستانی

سوئد همیشه کشور تفاوت ها نبوده است. تقریبا چهارده هزار سال پیش تمام کشور سوئد امروزی با یخچالی عظیم پوشیده شده بود. یخ به ضخامت چندین کیلومتر از بخش شمالی و مدار قطبی تا بخش های جنوبی امتداد یافته بود که امروزه، مرز دریاهای بالتیک و شمال است. این یخچال ها طی صدها سال به وجود آمده و چنان ضخیم و سنگین شده بودند که به زمین فشار می آوردند. حتی امروزه نیز، هزاران سال بعد از ذوب این یخچال ها، سرزمین سوئد در حال بالا آمدن است تا سرانجام به ارتفاع اصلی خود برسد.
یخچال های منفرد با ذوب شدن کلاهک یخی، در بسیاری از مناطق سوئد باقی ماندند. یخچال ها جابجا شدند و در حین این جابجایی سطح زمین را تغییر دادند. آن ها تشکیلات صخره ای و کوهستانی را در هم کوبیدند و کناره های ماسه ای و فرورفتگی هایی پدید آوردند و دره هایی حفر کردند. وقتی سرانجام بقایای کلاهک یخی و یخچال ها ذوب شدند، دریاچه های بزرگی از خود به جا گذاشتند که وسعت زیادی از کشور را شامل می شوند. هنگامی که مقدار زیادی از یخ ها از بین رفت، زمین شروع به بالا آمدن کرد و کوه های کولن به وجود آمدند و آب یخچال ها به درون دریاها سرازیر شد. فرورفتگی ها و دره هایی که ناشی از حرکت یخچال ها بود، با آب پر شد و تقریبا یکصد هزار دریاچه سوئد را پدید آورد.

کشورهای اسکاندیناوی

سوئد یکی از پنج کشور اسکاندیناوی است؛ سایر کشورها عبارتند از نروژ، دانمارک، فنلاند و ایسلند. نروژ و سوئد با هم شبه جزیره اسکاندیناوی را تشکیل می دهند. روزگاری دانمارک هم به این شبه جزیره متصل بود، شکل این کشور درست مطابق فضایی است که بین قسمت جنوبی سوئد و نروژ قرار دارد. تمام کشورهای اسکاندیناوی به طریقی به وسیله یخ شکل گرفته اند.
یخ و یخچال تنها فصل مشترک این پنج کشور نیست. مردمان همه این کشورها در اصل، قبایل ژرمن بوده اند و حتی بعضی اوقات فرمانرواهای مشترکی هم داشته اند. از سال ۱۸۱۴ تا ۱۹۰۵ میلادی نروژ در صلح و آرامش تحت فرمان سوئد و بخش هایی از سوئد نیز تحت فرمان دانمارک بود. هرچند ساکنان امروزی این مناطق امروزه کاملاً سوئدی شناخته می شوند، بسیاری از آن ها گویشی از زبان سوئدی دارند که بقایای زبان دانمارکی در آن قابل تشخیص است.
از دوران باستان، عملکرد کشورهای اسکاندیناوی به گونه ای بوده است که گویی کشوری واحدند. امروزه نیز کماکان این رویه ادامه دارد، که عمدتا از طریق شورای وزیران کشورهای شمالی (Nordic) عملی می شود.
هر ساله رهبران این پنج کشور به منظور یافتن راه حل های ممکن برای مسائل مشترک با یکدیگر ملاقات می کنند. موضوعاتی که معمولاً در این گردهمایی های سالانه مطرح می شود، پیرامون مسائلی از قبیل انرژی، آموزش، حفاظت از محیط زیست، صنایع و بازرگانی است.
شهروندان هر پنج کشور می توانند آزادانه بدون گذرنامه و روادید در این کشورها رفت و آمد کنند و حتی می توانند بدون دریافت اجازه کار در کشور دیگری کار کنند. اگر شهروند یک کشور اسکاندیناوی در یک کشور اسکاندیناوی دیگر زندگی کند، با او مثل شهروند عادی رفتار می شود و از امتیازهای مشابه شهروندان بومی برخوردار است. این شیوه همکاری و اختلاط بین مناطق مختلف اسکاندیناوی از همان زمان حضور ساکنان اولیه سرزمین بعد از عصر یخبندان، وجود داشته است.قله های ناهموار و باعظمت کوه های اسکیرفه (Skierfe) که بخشی از کوه های کولن است، رشته کوهی که بعد از پسرفت یخچال ها سر برافراشت.

ساکنان اولیه

پوشش یخی روی سوئد دیرتر از یخ هایی که کشورهای اروپای جنوبی مثل آلمان و ایتالیا را پوشانده بود، ذوب شد. در مناطق دوردست شمالی، در نزدیکی مدار قطبی، این پوشش یخی هیچ گاه کاملاً ذوب نشد. امروزه، بخش شمالی سوئد کم جمعیت ترین منطقه کشور است و در مجموع لاپلاند،(۲) یکی از کم جمعیت ترین مناطق جهان است.
اولین ساکنان سوئد با وجود این که یخ هنوز بخش زیادی از سرزمین را پوشانده بود، به آن جا رسیدند. در حالی که عصر یخبندان که باعث شکل گیری سرزمین سوئد شده بود، حدود ده هزار سال پیش به پایان رسیده؛ ولی طبق شواهد علمی، اولین مردمان حدود دوازده هزار سال پیش به این منطقه رسیدند. طبق گزارش انجمن سوئدی، «هنگامی که یخ به تدریج عقب می رفت، انسان ها به سوئد آمدند. اولین منطقه مسکونی انسانی شناخته شده، در جنوب سوئد یافت شده است و قدمت آن به ده هزار سال قبل از میلاد می رسد.»( ۱ )هزاران دریاچه از جمله این دریاچه که نزدیک هالمستاد در جنوب سوئد قرار گرفته است، هنگام ذوب کلاهک یخی و سرازیر شدن آب به درون فرورفتگی های ناشی از حرکت یخچال ها به وجود آمدند.
***

حق همگانی

در سوئد، هیچ قانونی علیه راه رفتن و گذشتن از زمین های خصوصی یا عمومی وجود ندارد. همه آزادند تا هر جا که می خواهند شنا، پیاده روی یا قایق رانی کنند، بدون این که مجوز خاصی داشته باشند. مردم آزادند تا در جنگل ها از میوه ها و گیاهان خوراکی استفاده کنند. این رسم کهن را «حق همگانی» می نامند.
با وجود مزایای رعایت حق همگانی، مردم سوئد به لزوم احترام گذاشتن به مالکیت افراد آگاهند و آن را رعایت می کنند. هرچند سوئدی ها برای این کارها آزادند، از میان باغ و زمین های کشت شده دیگران عبور نمی کنند. همچنین آن ها مراقبند تا با کندن بیش از حد گیاهان و ریختن زباله به محیط زیستشان آسیبی نرسانند.
***
خاستگاه اولین ساکنان این سرزمین منطقه ای واقع در شمال آلمان امروزی بوده است. به رغم جدایی جغرافیایی، ریشه های آلمانی مردم سوئد را حتی امروز هم می توان تشخیص داد. اغلب زبان های اسکاندیناویایی شباهت های زیادی به زبان آلمانی دارند.

گوتلاند: سرزمین حاصلخیز جنوبی

سوئد را می توان به سه منطقه جغرافیایی تقسیم کرد: سوئد جنوبی یا گوتلاند،(۳) سوئد مرکزی و شرقی یا سوئلاند(۴) و سوئد شمالی یا نورلاند.(۵)
گوتلاند اولین قسمتی از سوئد بود که از زیر پوشش یخ خارج شد. در گوتلاند، دو نوع ناهمواری وجود دارد: زمین های پست سکونه(۶) و زمین های مرتفع سمالاند.(۷)
دانشمندان بر این عقیده اند که اولین ساکنان سوئد در سکونه، سکونت داشته اند. دره های حاصلخیز و دشت های مسطح ساحلی ــ که هر دو از نظر املاح معدنی و رسوبات بر جا مانده از عقب نشینی یخچال غنی اند ــ برای کشت و زرع بسیار مناسبند. امروزه، سکونه بهترین منطقه کشاورزی سوئد است
***

نظام پارک های ملی سوئد

در سال ۱۹۰۹ م سوئد برای اولین بار در اروپا نظام پارک های ملی را به وجود آورد. امروزه، بیست پارک ملی در سوئد وجود دارد که از مناطق کوچک تفریحی در جنوب تا مناطق حفاظت شده بکر و وسیع در کوهستان های شمالی متنوع است.
نظام پارک های ملی سوئد به منظور حفظ محیط زیست طبیعی و تاریخ فرهنگی آن به وجود آمد. یکی از پارک ها به نام سانف یلِت،(۸) جنگل انبوهی است که خرس ها اولین ساکنان آن بوده اند. پارک های دیگر، منطقه زندگی غول ها و موجودات افسانه ای بوده اند.
از میان این بیست پارک ملی، شانزده پارک در نورلاند قرار دارد و از این شانزده پارک، شش پارک در بالای خط مدار قطبی در لاپلاند واقع شده است.
با وجود نظام پارک های ملی، سوئد توانسته است تا حد زیادی تازگی و بکر و طبیعی بودن چشم اندازهایی را حفظ کند که امروزه مردم از آن ها لذت می برند.
***
در شمال سکونه، زمین های مرتفع سمالاند قرار دارد. سمالاند منطقه ای است که عمدتا در سواحل جنوب شرقی کشور واقع شده است. سمالاند خط ساحلی نامنظم و صخره ای دارد که خلیج ها، خورها، ساحل های ماسه ای و صخره های سفید را در بر گرفته است. هزاران جزیره هم درست در مقابل خط ساحلی قرار دارند.
سمالاند نسبت به سکونه آب و هوای خنک تر و مرطوب تری دارد و خاک آن غنای لازم را برای گوناگونی محصولات کشاورزی همچون منطقه سکونه ندارد. بخش شمالی سمالاند، دارای تپه ماهور است و دامنه هایی با شیب تند به سمت دشت ها دارد. رسوبات رسی و باتلاق های توربی را در سراسر منطقه می توان یافت. سمالاند نسبت به سکونه پوشش جنگلی بیش تری دارد؛ تقریبا دوسوم منطقه را درختان پهن برگ و مخروط دار پوشانده است. جنگلداری یکی از صنایع اصلی در سمالاند است. هرچند هنوز هم مزارع کشاورزی اهمیت زیادی دارد.

نظرات کاربران درباره کتاب مجموعه ملل ۱۵ ... سوئد

کتاب خوبیه که باعث آشنایی با کشور سوئد و فرهنگ و تاریخ مردم اون میشه
در 4 ماه پیش توسط پویان علیمردان