Loading

چند لحظه ...
کتاب فضای پروستی

کتاب فضای پروستی

نسخه الکترونیک کتاب فضای پروستی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب فضای پروستی

برگسون می‌گوید: «ما حالت‌های روحی خودمان را در کنار هم قرار می‌دهیم تا بتوانیم همگی آن‌ها را با هم ببینیم؛ آن‌ها را نه بر روی یکدیگر، بلکه در کنار یکدیگر می‌گذاریم، در یک کلام، زمان را به قالب فضا در می‌آوریم.» این شدیدترین انتقادی است که برگسون از ادراک آدمی می‌کند. آدمی با نشاندن گونه‌ای فضای ذهنی به جای پیوستگی وجودش ــ فضایی که در آن لحظات بی‌آن‌که در هم بلغزند کنار هم قرار می‌گیرند ــ تمایل دارد که این پیوستگی را از بین ببرد. در اندیشه برگسون، لزوم از میان برداشتن این «فضا» و بازگشت شهودی به زمان ناب، به آوای زمزمه‌واری که به یاری آن وجود آدمی سرشت بی‌امانْ متغیر خود را بر ذهن آشکار می‌سازد، از همین جا ناشی می‌شود. این نکته درخور درنگ است که کسی که غالبا او را شاگرد برگسون دانسته‌اند، نظرگاهی کاملاً مخالف ــ بی‌گمان بدون آن‌که خود نیز بداند ــ برگزیده است. اگر اندیشه برگسون پرده از فضامند شدن زمان برمی‌دارد و آن را نفی می‌کند، پروست نه تنها چنین چیزی را می‌پذیرد، بلکه با آن زندگی می‌کند و به چنان درجه والایی می‌رساندش که در نهایت یکی از بنیان‌های هنرش می‌شود. موضوع اثر پیش رو همین است. در نقطه مقابل کنار هم نشینی نادرست و فضای ذهنی که برگسون آن را محکوم می‌کند، کنار هم نشینی شایسته و فضایی زیباشناختی وجود دارد که در آن لحظه‌ها و مکان‌ها با چیدمان خود، اثر هنری را شکل می‌دهند: مجموعه‌ای قابل ستایش و یادآوری.

ادامه...

مشخصات کتاب فضای پروستی

بخشی از کتاب فضای پروستی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب فضای پروستی

عالیست. عالی. به ویژه برای آنان که با پروست دورانی داشته‌اند.
در ۲ سال پیش توسط نگار صبوری ( | )