فیدیبو نماینده قانونی راشین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ضروری معلم

کتاب ضروری معلم
۵۰۱ نکته برای پرورش دانش‌آموزان موفق

نسخه الکترونیک کتاب ضروری معلم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ضروری معلم

در کتاب ۵۰۱ نکته برای پرورش دانش‌آموزان موفق، معلمی با تجربه به نام رابِرت دی. رَمزی صدها ایده عملی را برای کلاس‌تان پیشنهاد می‌کند که می‌تواند خلاقیت شما را برانگیزد و خستگی‌ کار تدریس را کمتر کند. در ویراست جدید این کتاب پیشنهادهایی در مورد موضوع‌های زیر می‌خوانید: برقراری ارتباط با دانش‌آموزان‌ و ایجاد انگیزه در آنها کنترل موفق کلاس جلب مشارکت والدین برای گرفتن بهترین نتیجه از بچه‌ها همکاری با معلم‌ها و مربیان دیگر و بسیاری موارد دیگر! پیشنهادهای کتاب ۵۰۱ نکته برای پرورش دانش‌آموزان موفق با رویکرد خاصی که دارد به‌راحتی قابل اجراست و هیچ یک از پیشنهادات این کتاب بی‌دلیل نیستند. این کتاب مفیدترین و قابل‌اطمینان‌ترین یار و کمکی خواهد بود که تا کنون در کار تدریس داشته‌اید!

ادامه...
  • ناشر راشین
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.6 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۸۷ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب ضروری معلم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: توصیه هایی برای آموزش در کلاس

۱
انعطاف پذیر باشید. در برنامه ریزی تان برای تدریس کمی خلاقیت داشته باشید و همیشه از یک برنامه سفت و سخت پیروی نکنید. ممکن است یکی از دانش آموزان تان سر کلاس ناگهان سوالی بپرسد که به درس آن روز مربوط نمی شود یا یکی از بچه ها پوست مار یا تکه سنگ خاصی را با خودش به کلاس بیاورد. از چنین فرصت هایی برای آموزش علمی خارج از برنامه استفاده کنید.
۲
خودتان را با دانش آموزان هماهنگ کنید. شما باید از زرنگ ترین دانش آموز جلوتر باشید و درعین حال همراه ضعیف ترین دانش آموزان باشید.
۳
از بعضی از دانش آموزان برای درس دادن به بقیه استفاده کنید. وقتی بچه ها به هم درس می دهند همگی موفق می شوند.
۴
به همه دانش آموزان تان فرایند شش مرحله ای حل مشکل را یاد بدهید:
- مشکل را شناسایی کنید.
- محدودیت ها را مشخص کنید.
- مسائل را شفاف کنید.
- به دنبال راه حل های مختلف برای حل آن مشکل بگردید.
- دست به کار حل مشکل شوید.
- نتیجه کارتان را ارزیابی کنید.
۵
مراحل مختلف کارهای روزانه را در کلاس مشخص کنید. این روش معجزه می کند. وقتی بچه ها از مراحل مختلف کارهایی که باید در کلاس انجام بدهند آگاه باشند بهتر کار می کنند.
۶
برای اینکه دانش آموزان تازه وارد از اولین روز کلاس تان خاطره خوبی داشته باشند «جعبه ابزاری برای تازه واردها» تهیه کنید و این وسایل را در آن قرار بدهید: نقشه مدرسه، برنامه روزانه، عکسی از کلاس، اسم بچه های کلاس، و یک ژتون غذای رایگان.
۷
در دنیای امروز که عصر سخنرانی های کوتاه است ما نمی توانیم توجه دیگران را به مدت طولانی متوجه خودمان کنیم. ضرب المثل های قدیمی از نو کشف می شوند. از ضرب المثل ها برای آموزش درس های مهم زندگی استفاده کنید. حتی بهتر است از بچه ها بخواهید تا خودشان داستان هایی درمورد ضرب المثل ها بسازند تا بتوانند درک خود را از جهان هستی با دیگران در میان بگذارند.
۸
با کسالت و بی حوصلگی مبارزه کنید! هر چه باشد شما در حال رقابت با برنامه های کسل کننده تلویزیون هستید.
۹
به دانش آموزان تان کمک کنید تا منظم باشند و همیشه منظم باقی بمانند. نظم یکی از مهارت های حیاتی زندگی است. استفاده از یک دفتر یادداشت برای یادآوری کارهای کلاسی شروع خوبی است.
۱۰
تصورات رایج تبعیض بین زن و مرد را از بین ببرید. از زنان دانشمند و ریاضیدان به عنوان الگویی برای دختر های کلاس تان دعوت کنید. به دانش آموزان دختر کمک کنید تا در مدرسه تبعیض های جنسی را از بین ببرند.
۱۱
فعالیت های متنوعی در کلاس انجام بدهید. شاید شما دوست داشته باشید یک ساعت یا بیشتر به سخنرانی خودتان گوش بدهید، اما بچه ها این کار را دوست ندارند. بچه ها به دیدن و شنیدن تبلیغات در بین برنامه های رادیویی و تلویزیونی عادت دارند.
۱۲
کاری کنید که کلاس تان کلاس موفقی باشد، هر لحظه فقط به یکی از دانش آموزان توجه کنید. فقط با توجه به تک تک دانش آموزان می توانید به کل کلاس درس بدهید.
۱۳
تعیین هدف را به عنوان یکی از مهارت های ضروری زندگی به دانش آموزان تان یاد بدهید. بچه ها نمی دانند که مشخص کردن هدف تا چه حد می تواند زندگی شان را تغییر بدهد مگر اینکه ما به آنها بگوییم.
۱۴
زمانی را در کلاس تان به سرگرمی و تفریح اختصاص بدهید. یادگیری مهم است، اما نباید همیشه زیاده از حد جدی گرفته شود. اگر آموزش با سرگرمی و تفریح همراه نباشد بچه ها تمایلی برای یادگیری نخواهند داشت.
۱۵
به دانش آموزان تان توضیح بدهید که برنامه های کامپیوتری فقط می توانند تشخیص بدهند که حروف کنار هم گذاشته شده یک کلمه واقعی را تشکیل می دهند یا خیر. اما این برنامه ها نمی توانند به آنها بگویند که آیا کلمه ای که نوشته اند درست است یا نه. فقط افراد تحصیل کرده می توانند این کار را بکنند.
۱۶
برای تغییر روحیه گاهی در کلاس از موسیقی استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا برای یادگیری فضای مناسبی ایجاد کنید.
۱۷
از دانش آموزان تان انتظار انجام کارهای «مهم و واقعی» را داشته باشید. افتخار نتیجه کسب موفقیت است. نمی شود آن را از انجمن های خیریه گرفت باید برای کسب افتخار تلاش کرد.
۱۸
هر کار لازم را برای آشنایی و استفاده بچه ها از کامپیوتر انجام بدهید. برای خانواده بچه ها برنامه ریزی کنید تا برای خرید کامپیوتر وام بگیرند یا از مراکزی که کامپیوتر امانت می دهند چند دستگاه کامپیوتر برای بچه ها به امانت بگیرید. همه دانش آموزان، نه فقط آنهایی که از خانواده های مرفه و یا از طبقه متوسط هستند، باید به این فن آوری دسترسی داشته باشند.
۱۹
بچه ها را تشویق به مطالعه گروهی داخل و خارج از کلاس کنید. وقتی بچه ها برای یادگیری با هم همکاری می کنند جهل و نادانی از میان می رود.
۲۰
دانش آموزان را تشویق کنید که خاطره هایشان را بنویسند. این روش خوبی است که آنها احساسات و خلاقیت شان را بیان کنند و مهارت های نوشتاری را هم تمرین کنند.
۲۱
اجازه بدهید یادگیری دانش آموزان عمقی باشد. در عصر حاضر اطلاعات دانش آموزان باید علاوه بر گسترده بودن، عمیق هم باشد. دانش سطحی دیگر در جهان امروز قابل قبول نیست. مطالعات عمیق دانش آموزان، آنها را برای رقابت در عرصه جهانی آماده می کند.
۲۲
سه قانون اول تدریس موفق این است: ۱) تشویق ۲) تشویق ۳) تشویق! اما فقط وقتی دانش آموزان تان را تشویق کنید که تلاش شان صادقانه و موفقیت شان واقعی باشد. تشویق بی دلیل می تواند باعث غرور کاذب شود و رویاهای آینده بچه ها را نقش بر آب کند.
۲۳
در کلاس تان از تجربه یادگیری میان نسلی استفاده کنید که در آن علاوه بر دانش آموزان پدر و مادرهایشان و حتی پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها حضور دارند. وقتی افراد نسل های مختلف با هم یاد می گیرند و بازی می کنند، همه پیشرفت می کنند و بهتر می شوند.
۲۴
اجازه ندهید برنامه کلاس تان محدود به یک کتاب درسی باشد. به دانش آموزان یاد بدهید از مطالب گوناگون استفاده کنند (یعنی آموزش بر مبنای استفاده از منابع. به این ترتیب که به دانش آموزان تکلیف بدهید تا منابع لازم برای آموزش درس خاصی را پیدا کنند، اطلاعاتی را که به دست آورده اند تحلیل کنند و آن را در کلاس ارائه بدهند) تا به طور جامع و همه جانبه مطلبی را یاد بگیرند. آموزش نباید تک بعدی باشد.
۲۵
از نتایج امتحانات برای هدایت کارتان استفاده کنید. اجازه بدهید امتحان شما را یاری کند تا بهتر به دانش آموزان تان کمک کنید. نمره های امتحانی برای همین کار استفاده می شوند نه برای تنبیه و شرمنده کردن بچه ها.
۲۶
از شیوه های مختلف آموزشی استفاده کنید. همه بچه ها به یک شکل یاد نمی گیرند. هر چقدر بیشتر این روش ها را با هم ترکیب کنید و در کنار هم قرار بدهید بیشتر احتمال دارد که به همه دانش آموزان کمک کنید تا موفق شوند.
۲۷
در تصحیح برگه های امتحانی ارفاق نکنید. بچه ها به جای اغراق به پاسخ صادقانه نیاز دارند. آنها می توانند با حقیقت رو به رو شوند اما نمی توانند از بزرگسالانی که به آنها اعتماد دارند هیچ دروغی را بپذیرند.
۲۸
برای سنجش توانایی های دانش آموزان فقط به امتحان گرفتن اکتفا نکنید. توانایی های دانش آموزان فقط در نمره هایشان خلاصه نمی شود. روش های مختلفی را پیدا کنید تا بچه ها بتوانند دانش و اطلاعات شان را نشان بدهند. (برای مثال انشا، کارهای عملی و یا هنری) هنرمندان برای نشان دادن تنوع و گستردگی کارشان، مجموعه ای از آثارشان را نگه می دارند. چرا شما هم مجموعه ای از کارهای دانش آموزان تان را به همین منظور جمع آوری نمی کنید؟
۲۹
اجازه ندهید وقت شما و دانش آموزان تان در کلاس تلف شود. سعی کنید در هر دقیقه فعالیت های آموزشی ارزشمندی داشته باشید. وقتی دانش آموزان نگران از دست دادن مطلب مهمی باشند سعی می کنند منظم تر سر کلاس حاضر شوند.
۳۰
روی یادگیری جمعی در کلاس تان تاکید کنید. امروزه بچه ها باید یاد بگیرند که بسیاری از مشکلات مدرسه و زندگی با همکاری و نه رقابت با یکدیگر، بهتر حل می شوند.
۳۱
از بچه ها بخواهید کتاب هایشان را با همدیگر مبادله کنند. این کار باعث صرفه جویی در مخارج و همچنین آشنایی هر دانش آموز با چند کتاب مختلف می شود.
۳۲
هر وقت که امکان دارد از رویکرد چند رشته ای استفاده کنید. یعنی خودتان را محدود به یک درس نکنید بلکه سعی کنید از رشته های مختلف علمی در کلاس استفاده کنید. دنیای واقعی همین طور است. همه بخش های زندگی با هم کار می کنند نه جداگانه.
۳۳
به دانش آموزان یاد بدهید از تکنیک تجسم استفاده کنند. این کار نوعی تمرین ذهنی است. هر چیزی را که بتوانیم تجسم کنیم می توانیم آن را به دست آوریم.
۳۴
اگر می بینید درسی که می دهید مفید نیست، دیگر آن را ادامه ندهید. سریعاً درس دیگری را جایگزین آن کنید. درس هایی که به کار دانش آموزان نمی آیند خودبه خود مفید فایده نمی شوند. همیشه برای چنین مواقعی از قبل برنامه جایگزینی داشته باشید.
۳۵
یاد بگیرید درس هایتان را کوتاه ارائه کنید. بچه های این دوره به این روش عادت کرده اند.
۳۶
سعی کنید همه درس هایی که می دهید تا حد امکان در مورد فرهنگ های مختلف، جامع و بدون تبعیض جنسی باشد. در تدریس صحیح هیچ چیز از قلم نمی افتد.
۳۷
هر چند رسانه ها و سیاستمداران عصر ما علاقه زیادی به «سخنرانی های کوتاه» دارند، اما شما همچنان به تدریس مهارت های نوشتاری صحیح پایبند بمانید. سایت های مختلف اینترنتی هم به نوشته های واضح و مفید نیازمندند.
۳۸
برای پاسخ به سوال ها به دانش آموزان «فرصت کافی» بدهید. اگر کسی برای جواب دادن بلافاصله داوطلب نشد، لازم نیست برای تغیر فضای کلاس شورا جواب را بگویید. اگر کمی سکوت کنید، به شکل غیرمستقیم به بچه ها فشار می آید تا نشان بدهند که چقدر درس هایشان را بلدند.

مقدمه

«کدام شغل مانند معلمی به بیشترین مسئولیت و نهایت صلاحیت نیاز دارد و شرافتمندانه تر از هر شغل دیگری است؟»
هَریت مارتینو

«معلمی هنری فراموش شده نیست، بلکه احترام به آن سنتی است که از یادها رفته است.»
ژاک بارزون

روزگاری جُرج بِرنارد شاو عقیده داشت «آنان که کاری بلدند آن را انجام می دهند و آنان که هیچ کاری بلد نیستند، درس می دهند.» اما حرف او درست نیست. معلم های عصر ما باید خودشان دست به کار شوند؛ آنها باید رویاپرداز، برنامه ریز، کمک رسان، درمانگر، الگو، پرورش دهنده و الهام بخش دانش آموزان شان باشند، باید هر روز صبح سرزنده و شاداب سر کلاس حاضر شوند و هر شب برگه های بچه ها را تصحیح کنند. بِرنارد شاو اشتباه می کرد.
در روزگار ما معلمی کار افراد ضعیف، آنهایی که ادای آدم های بزرگ را در می آورند و یا انسان های بازنده و ناموفق نیست، بلکه مهم ترین و پرزحمت ترین شغل جامعه است که روز به روز دشوارتر هم می شود.
مشکلات در هر کلاس و در هر سطحی، اعم از دبستان، راهنمایی و دبیرستان روز به روز بیشتر می شود و انتظارات دانش آموزان و والدین شان نیز بالاتر می رود. در همه جای کشور از مسئولین مدارس خواسته می شود با کمترین امکانات بیشترین کار را انجام بدهند.
به همین دلیل معلم ها در همه جا به دنبال منابع جدید اطلاعات و ایجاد انگیزه هستند.
خوشبختانه، کمک در دسترس شماست. بعضی وقت ها نیروی کمکی در قالب کتاب کوچکی سرشار از ایده های بزرگ از راه می رسد.
امروزه معلم ها برای موفقیت در کمک به بچه ها و ارتباط با آنها به ایده های نو و جسورانه ای احتیاج دارند. علاوه بر آن باید ویژگی های تدریس و یادگیری موفق را عمیقاً بشناسند. کتاب ۵۰۱ نکته برای پرورش دانش آموزان موفق هر دو این ویژگی ها را دارد.
این کتاب مجموعه ای غنی از تکنیک های آموزشی است که در مدارس امتحان شده اند، روش های مدیریت کلاس و اعتقادها و باورهایی که در زندگی ام آنها را به کار برده ام، و همچنین تشویق ها و حمایت ها نیز بخش دیگری از کتاب است که حاصل یک عمر ارتباط با معلم های موفق در تمام سطوح آموزشی است. کتاب حاضر علاوه بر ارائه ایده هایی جدیدی که زمان استفاده از آنها فرا رسیده است، روش های مطمئن و اثبات شده گذشته را نیز به شما یادآوری می کند که هرگز شکست نخورده اند.
۵۰۱ نکته برای پرورش دانش آموزان موفق منبعی است که برای تعلیم و تشویق همیشه در اختیارتان قرار دارد و تدریس را برایتان آسان تر و سرگرم کننده تر می کند. اجازه بدهید تا این کتاب سکوی پرتاب شما باشد تا هر روز که می گذرد به معلم بهتری تبدیل شوید. از همین حالا کارتان را شروع کنید!

نظرات کاربران درباره کتاب ضروری معلم

کتابی فوق العاده برای کسانی که آموزش کودکان و نوجوانان دغدغه آنهاست
در 5 ماه پیش توسط مصطفی ناصری