فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نسل روشن و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب امنیت سایبری

کتاب امنیت سایبری

نسخه الکترونیک کتاب امنیت سایبری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب امنیت سایبری

آیا شما تابه‌حال یک نرم‌افزار کاربردی رایگان را دانلود کرده‌اید؟ آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که این نرم‌افزار رایگان نیست و به قیمت دسترسی به اطلاعات روی گوشی، تبلت و یا کامپیوتر شما، در اختیارتان قرار می‌گیرد؟ اگر می‌خواهید این خطرات را به زبان ساده، بدون پیچیدگی‌های فنی درک کنید، کتاب را مطالعه کنید. این کتاب به شما بینش گسترده‌ای در مورد اینکه ما کجا هستیم، چگونه به اینجا رسیدیم و به کجا می‌خواهیم برویم می‌دهد و در سطوح شخصی و سازمانی، گام‌های مؤثری برای اطمینان از محافظت بهتر ارائه‌شده است. این کتاب به‌صورت یکپارچه و جامع تدوین‌شده است؛ و اگر از ابتدا تا انتهای کتاب را بخوانید، بیشترین بهره را از انتخاب این کتاب خواهید برد. اگر شما می‌خواهید به‌صورت جداگانه به مطالعه این کتاب بپردازید، هر فصل به گونه ای مدون شده است که به اطلاعات فصول قبلی برای مطالعه آن نیاز نیست.

ادامه...
  • ناشر انتشارات نسل روشن
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.86 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۳۵ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب امنیت سایبری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

“اگر امنیت سایبری برای شما مهم نیست، احتمالاً به اندازه کافی در مورد آن اطلاع ندارید.”
من فکر کردم این کلمات فقط تلاش مبتنی بر ترس برای فروش این کتاب است - تا اینکه خودم را غوطه ور در این موضوع دیدم و متوجه شدم که دستگاه های دیجیتال به سرعت مهارت های امنیتی بسیاری از افراد و سازمان هایی که از آن ها استفاده می کنند را پشت سر گذاشته است.
هزینه های پایین تر و درآمد بالاتر به کارگیری فن آوری های جدید به سرعت همه ما را فریب می دهد. آیا ما متوجه خطرات این ها (فناوری های جدید) هستیم؟ آیا ما می خواهیم این خطرات را بشناسیم؟ آیا کسی را می شناسیم که ما را در جریان این خطرات قرار دهد؟
آیا شما تابه حال یک نرم افزار کاربردی رایگان را دانلود کرده اید؟ آیا تابه حال به این موضوع فکر کرده اید که این نرم افزار رایگان نیست و به قیمت دسترسی به اطلاعات روی گوشی، تبلت و یا کامپیوتر شما، در اختیارتان قرار می گیرد؟
اگر می خواهید این خطرات را به زبان ساده، بدون پیچیدگی های فنی درک کنید، کتاب را مطالعه کنید. این کتاب به شما بینش گسترده ای در مورد اینکه ما کجا هستیم، چگونه به اینجا رسیدیم و به کجا می خواهیم برویم می دهد و در سطوح شخصی و سازمانی، گام های موثری برای اطمینان از محافظت بهتر ارائه شده است.
این کتاب به صورت یکپارچه و جامع تدوین شده است؛ و اگر از ابتدا تا انتهای کتاب را بخوانید، بیشترین بهره را از انتخاب این کتاب خواهید برد. اگر شما می خواهید به صورت جداگانه به مطالعه این کتاب بپردازید، هر فصل به گونه ای مدون شده است که به اطلاعات فصول قبلی برای مطالعه آن نیاز نیست.
همچنین یک لغت نامه مختصر درباره امنیت سایبری درانتهای این کتاب گنجانده شده که به شما امکان ترجمه روان اصطلاحات کلیدی مورد استفاده در امنیت سایبری را می دهد.
موضوع امنیت سایبری بشدت با ریسکهای شخصی و حرفه ای مرتبط و وابسته است. این کتاب امکان دسترسی سریع ودرک این موضوع را برای هر فردی که می خواهد دراین باره بداند، فراهم می کند.
مردم متون (کتب) مختصر وبا محتوای مبتنی بر واقعیت را ترجیح می دهند؛ بنابراین این کتاب بر اساس ساختار پانچی (ارائه شواهد و واقعیات) تدوین شده است.
فرقی نمی کند شما یک تاجر، سیاستمدار، فرد معمولی (مثلا فردی که اطلاعات خود را گم کرده است) و یا متخصص امنیتی که به دنبال به روز رسانی خود است، باشید، این کتاب دیدگاه و دانش شما نسبت به این موضوع جذاب و خطرناک را افزایش خواهد داد.

سخن نویسنده

قُل لَنْ یصیبَنا اِلاّ ما کَتَبَ اللهُ لَنا هُوَ مَوْلنا وَ عَلَی اللهِ فَلْیتَوَّکَّلِ الْمُومِنُون.
(سوره توبه- آیه ۵۱)

بگو هرگز چیزی برای ما اتفاق نمی افتد مگر آنچه را خدا مقدر کرده باشد. اوست صاحب اختیار ما و مومنان فقط و فقط بر خدا توکل می کنند.
قرآن مجید نعمت امنیت را آن چنان بزرگ می شمرد که بر هر چیز دیگر مقدم می دارد. به همین دلیل هنگامی که ابراهیم خلیل(علیه السلام) وارد سرزمین خشک و سوزان و بی آب و علف مکه شد و خانه کعبه را بنا کرد، قرآن می گوید اولین چیزی که از خداوند برای ساکنان آینده آن سرزمین تقاضا کرد نعمت امنیت بود: «رَبَّ اجْعَلْ هذا بَلَداً ءَامِناً وَ ارْزُقْ اَهْلَهُ مِنَ الثَّمَرتِ»؛ (پروردگارا! این سرزمین را شهر امنی قرار بده و اهل آن را، از ثمرات گوناگون روزی ده).
پیدایش فضای سایبری در چند دهه ی اخیر یکی از بزرگترین نمادهای تحول جهانی است. رخدادی که تاثیرات شگرف آن هر روز در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و دفاعی در عرصه ی ملی و بین المللی نمود بیشتری پیدا می کند.
از طرف دیگر در سال های اخیر ایران همواره در معرض پیچیده ترین و پیشرفته ترین حملات و تهدیدات سایبری بوده که بخش عمده ای از آنها متوجه زیرساخت های حیاتی کشور بوده است. بنابراین برقراری و حفظ امنیت همه جانبه در فضای سایبری یکی از موضوعات مهم و کلیدی کشور است.
بعد از نگارش کتاب پر مخاطب مهندسی اجتماعی و پس از آن کتب هکر و هنر هک و ۵۱ نکته امنیت سایبری، با توجه به بازخورد مخاطبان و علاقمندان و اعلام نیاز در رابطه با کتابی جامع در زمینه امنیت سایبری جهت عموم جامعه و نبو د چنین منبع مطالعاتی اقدام به نگارش این کتاب کردم. و این قدمی کوچک در بحر نامتناهی علم است.

سید علی موسوی
۰۸/ ۰۹/ ۹۶
مصادف با سالگرد شهادت شهید دکتر مجید شهریاری

۱. امنیت سایبری و ریشه های آن

ما در دوره ای زندگی می کنیم که تغییرات مهمی در زندگی بشر در آن رخ داده است-انقلاب دیجیتال.
اگر شما تنها ۳۰ سال به عقب برگردید با جهانی مواجه خواهید شد که هیچ یک از کامپیوتر ها و ابزارالکترونیک و بسیاری از محصولات و خدماتی که از آن بهره می بریم، وجود ندارد.
اگر فرد بتواند تمام دستگاه های دیجیتالی و الکترونیکی امروزی را خاموش کند، قطعا هواپیما ها سقوط خواهند کرد، خودرو ها متوقف می شوند، سوپر مارکت ها تعطیل شده و شرکت های بزرگ واحتمالا اکثر بانک ها مختل خواهند شد.
یک پدیده وجود دارد که می تواند همه این دستگاه ها را خاموش کند؛ و آن بمب(۱) الکترومغناطیسی یا EMP نام دارد.
هر دستگاه الکترونیکی که در معرض EMP قرار گیرد، نابود خواهد شد. بسیار بعید است که این مب ها به طور طبیعی رخ دهد، اما می توان بطورمصنوعی آن را ایجاد کرد و در واقع برخی از سلاح های بشر بر این اساس ساخته شده اند. با این حال، جدای از مردم و در ارتش، هیچ کس نگران خطر بالقوه استفاده از یک EMP نیست.
اکثر سازمان های بزرگ یک نسخه از اطلاعات حساس خود را در محیط ضد بمب EMP به نام قفس فارادی و یا در مکان های دوردست نگهداری می کنند.
شما ممکن است فکر کنید که بیش از حد بروی عصر دیجیتال، متمرکز شده ایم اما بهتر است بدانید که تقریبا تمام خدمات و یا محصولات مورد استفاده ما به طور کامل وابسته به فن آوری می باشند.
بیمارستان ها، وسایل حمل و نقل، مغازه ها، برق و آب خانه، وتقریبا هر محصول و خدماتی که در زندگی روزمره از آن استفاده می کنیم، متکی به فن آوری می باشند.
شما به طور قطع در دنیا مجازی حضور دارید و مرتب به آن سر می زنید که اگر این طور نیست، به شما توصیه می کنیم که پای فناوری را به زندگی خود باز کنید.
نه تنها نرخ تغییرتجربیات ما کاهش نیافته بلکه شتاب هم گرفته است.
فعالیت های انسانی و رفتارهای ما در ۱۰ سال گذشته بیش از هر دوره ۱۰ ساله دیگر در تمام تاریخ بشر، تغییر کرده است. یک منبع از شواهد این نکته در سخنان برخی سخنرانان آمده است که در زیر به آن اشاره شده است:
دو عکس که نشان دهنده انتخاب دو پاپ است، موجود است.در اولین عکس گرفته شده در سال ۲۰۰۵، جمعیت زیادی از مردم ایستاده درشهر واتیکان به تماشای دود سفید و اعلام انتخاب پاپ جدید، بندیکت، دیده می شوند.
فقط هشت سال بعد، یک عکس از دقیقا همان نقطه و مربوط به انتخاب پاپ فرانسیس در ۱۳ مارس ۲۰۱۳، گرفته شده است. جمعیت مشابهی در تصویر دیده می شود، اما در این تصویر تعداد زیادی گوشی هوشمند وتبلت هم دیده می شود که این جمعیت برای ثبت تصاویر مورد استفاده قرار داده اند.
اگر شما نگاهی به اطراف خود بیاندازید، در هر کافی شاپ، ایستگاه قطار یا فرودگاه، خواهید دید بسیاری از مردم با وسایل دیجیتال خود مشغول هستند. گوشی های هوشمند، تبلت ها و هدست ها در همه جا دیده می شوند. درحالیکه اولین آیفون (مسلما جز اولین دستگاه های هوشمند می باشند)، در سال ۲۰۰۷ منتشر شده اند.
در انگلستان و براساس گزارش Ofcom در سال ۲۰۱۴ مشخص شد که بطور متوسط بزرگسالان بریتانیا بیشترزمان خود را صرف استفاده از دستگاه های دیجیتال می کنند تا خوابیدن:
  • ۸ ساعت و ۴۱ دقیقه در روز برای استفاده از انواع دستگاه های دیجیتال.
  • ۸ ساعت ۲۱ دقیقه در روز برای خواب.
حقیقت ساده این است که اگر شما آگاهانه از دستگاه های دیجیتال استفاده کنید، شما را قدرتمند تر خواهد کرد. آنها می توانند شما را ثروتمندتر کنند، در هزینه ها صرفه جویی کنند، کیفیت زندگی شما را افزایش دهد، وشما را سرگرم نموده و ارتباطات اجتماعی تان را بهبود ببخشد.
اما این فن آوری ها ۱۰۰ امن، ایمن و قابل اعتماد هستند؟ این سوال برای بسیاری از ما که تا دچار مشکل نشویم به آن فکر نمی کنیم، پیش نیامده است.
همانطور که در مقدمه ذکر شد، بسیار با طمع کاهش هزینه ها، درآمد بالاتر وسرگرم شدن، به سرعت فن آوری های جدید را مورد استفاده قرار می دهند؛ اما آیا ما خطرات این کار را می دانیم؟ آیا ما می خواهیم خطرات این کار را درک کنیم؟ آیا کسی هست که خطرات این کار را به ما گوشزد کند؟
زمانی که شما یک برنامه «رایگان» را دانلود کنید، قطعا در برابر این کار هزینه ای پرداخت خواهید کرد. حتی بازی ها و یا نرم افزار چراغ قوه هم اطلاعات شما، از جمله موقعیت مکانی شما و ID دستگاهتان، واحتمالا شماره تلفن، تاریخچه تماس تلفنی و موارد دیگر را در اختیار خواهد گرفت. برخی از برنامه های اصلی هم اجازه شنود تماس های تلفنی و نظارت بر ایمیل های شما را دارند (هر چند هنوز هم خیلی از موارد دسترسی آنها ناشناخته است و در بخش فازی در مورد آنها بحث خواهد شد).
شاید شما نسبت به این موضوع حساس بوده باشید و هرگز چنین برنامه هایی را دانلود نکرده باشید؟ اما اگرشما یک گوشی هوشمند، تبلت یا لپ تاپ داشته باشید، قطعا سازنده دستگاه و یا ارائه دهنده خدمات به این تجهیزات چند نرم افزار بروی آن ها نصب کرده و مجوز این کار را هم از شما گرفته است.
سیستم عامل ویندوز ۱۰ را در نظر بگیرید. انتشار اولیه آن همراه با نرم افزار ها و مجوزهای پیشفرض برای نظارت بر رفتار وب بود و ارائه تبلیغات بر اساس شرایط شما عرضه می شود و حتی از ماشین و پهنای باند شبکه شما برای به روز رسانی سایر تجهیزات اینترنتی مایکروسافت استفاده می شود.
ما در عصری زندگی می کنیم که در آن جمع آوری اطلاعات، قدرت محسوب می شود.
سازمان ها برای قدرتمند تر شدن، به جمع آوری اطلاعات می پردازند. آنها می خواهند بفهمند که چگونه محصولات و خدمات خود را بهبود ببخشند. آنها اطلاعات مربوط به مشتری را جمع آوری می کنند تا بر اساس آن رضایت مشتریان و فروش خود را بهبود ببخشند. آنها می دانند که جمع آوری اطلاعات ازرقبای خود می تواند ایجاد فرصت و یا تهدید کند. آنها همچنین اطلاعات جمع آوری شده را برای فروش به شرکت های دیگر عرضه می کنند.
اما زمانی که یک فرد یا سازمان غیر مجاز به اطلاعات حساس و با ارزش افراد دیگر دسترسی پیدا می کند، چه اتفاقی می افتد؟
احتمالا شما هم احساس تحقیر ناشی از خوانده شدن دفترچه خاطراتتان توسط پدر و مادر را درک کرده اید! همین حس را در مقیاس شرکت های بزرگ در نظر بگیرید. ما عواقب مسائلی مثل موساک فونسکا (یک شرکت حقوقی در پاناما که به افراد ثروتمند خدمات حقوقی در زمینه سرمایه گذاری و فرار مالیاتی ارائه می کرد) که در آوریل ۲۰۱۶ رخ داد و درز ایمیل های خصوصی سونی به شرکت های بزرگ که دسامبر ۲۰۱۴ اتفاق افتاد را به چشم خود دیده ایم. ما در ادامه این کتاب درز ایمیل های سونی را به عنوان یک مطالعه موردی تشریح خواهیم کرد.
حال ساده لوحانه است که فکر کنیم که امنیت سایبری است در مورد تلاش برای هک کردن وسرقت اطلاعات دیگران است. در واقع، بیشتر تلاش امنیت سایبری بر حفاظت از دستگاه های دیجیتال و اطلاعات در هجوم حملات سایبری، متمرکز شده است. امنیت سایبری قطعا شامل این اقدامات (سرقت اطلاعات) هم می شود، اما بخش اصلی و مهم آن مربوط به تلاش برای به دست آوردن دسترسی های غیر مجاز با انگیزه های سرقت اطلاعات یا پول است.
به عنوان مثال، در ژانویه سال ۲۰۱۵، حساب های کاربری فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (CENTCOM) در شبکه های اجتماعی توسط مهاجمان مرتبط با دولت اسلامی=داعش مورد تهاجم قرار گرفت. قصد شان سرقت داده نبود، آنها کنترل یک کانال ارتباطی را در دست گرفتند و به دستکاری آن پرداختند. انگیزه آنها مالی نبود و هدف آنها ایجاد ناآرامی در درون دشمن بود.
بهتر است در اینجا یک تعریف دقیق از امنیت سایبری ارائه شود.
امنیت سایبری * - حفاظت از دستگاه های دیجیتال وکانال های ارتباطی برای حفظ ثبات، اعتماد و عملکرد منطقی آنها از هر خطر یا تهدید امنیتی را امنیت سایبری می نامند. معمولا سطح حفاظت مورد نیاز باید به اندازه ای باشد که ازدسترسی های غیر مجاز و یا مداخله قبل از آن که منجر به آسیب شخصی، سازمانی، مالی و یا سیاسی شود، جلوگیری کند.
دستگاه های دیجیتال - هر دستگاه الکترونیکی که امکان ایجاد، تغییر، بایگانی، بازیابی و یا انتقال اطلاعات را در یک قالب الکترونیکی داشته باشد. رایانه های شخصی رومیزی، لپ تاپ ها، تبلت ها، گوشی های هوشمند و دستگاه های خانگی متصل به اینترنت همگی نمونه هایی از دستگاه های دیجیتال هستند.
توجه: برای هر عبارت که به صورت پررنگ نشان داده شده است یک تعریف نیز در واژه نامه امنیت سایبری در انتهای این کتاب موجود است.
* ستاره بعد از یک عبارت نشان دهنده وجود تعریف کاملتری از این عبارت در انتهای کتاب است.
با وجود این واقعیت که امنیت سایبری در مرکز توجه جهان امروز قرار دارد، زمانی که من می خواستم بخشی از تحقیقات خود را برای نگارش این کتاب (اوایل سال ۲۰۱۵) انجام دهم، متوجه شدم که حتی ویکیپدیا هم تعریف مخصوصی برای امنیت سایبری ارائه نمی کرد و آن را به امنیت رایانه ای ارجاع می داد!
بخشی از این تاخیر در گسترش دانش امنیت سایبری مربوط به نا شناخته بودن آن و بخشی دیگر مربوط به تکامل آن می باشد. فقط چند سال پس ازآشکار شدن احساس نیاز به امنیت سایبری، متخصصان این صنعت به شکل بسیار بهتری از رایانه ها نسبت به قبل حفاظت می کنند در واقع، این حفاظت مربوط به تمام فن آوری ها می باشد. به طور مستقیم یا غیر مستقیم، امنیت سایبری به حفاظت از مردم، هر وسیله الکترونیکی می پردازد.
در حال حاضر امنیت سایبری تبدیل به مساله ضروری برای حفظ دستگاه های الکترونیکی و خدمات دیجیتال پایدار و قابل اعتماد شده است. به طور مشخص، استراتژی امنیت سایبری تنها بر پیشگیری متکی نیست. لازم است سازمان های مدرن توانایی تشخیص اختلالات غیر منتظره و یا غیر مجاز و سپس رفع آنها و بازگرداندن خدمات به حالت عادی را داشته باشند.
اوایل، اغلب تلاشهای امنیت سایبری بر محافظت در برابر تهدیدات مخرب و عمدی به فن آوری ها متمرکز بود. ولی در حال حاضر مشخص شده است که سیستم ها به دلیل شکاف فرایندی، اقدامات غیر منتظره کاربران، وحتی فعالیت های مخرب داخلی، به راحتی می توانند تحت حملات مخرب خارجی قرار گیرند. به عنوان مثال، در فوریه سال ۲۰۱۷، خدمات وب سایت آمازون دچار قطعی جزئی به دلیل خطای تایپی بسیار جزئی توسط یک کارمند که در تلاش برای اشکال زدایی شدسیستم صدور صورت حساب بود، شد. اینگونه قطعی ها در سرویس های محبوب مانند Netflix، تیندر،Airbnb، ردیت و IMDb حتی برای چند ساعت هم گزارش شده است.
آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) و همکاران ایشان، یک استراتژی را مستند نموده اند که به کارشناسان مخاطب خود در درک تهدیدات گسترده تر، از جمله عوامل انسانی کمک می کند. حتی در این مستند یک فصل کامل به عوامل انسانی اختصاص داده شده است. مسائل آژانس امنیت ملی آمریکا با ادوارد اسنودن نشان می دهد که مردم هنوز هم در ضعیف ترین حلقه از زنجیره امنیت سایبری قرار دارند.
***
دفاع عمقی - استفاده از تکنیک لایه های چندگانه امنیتی برای کمک به کاهش احتمال حمله موفق. ایده این است که اگر یکی از روش های امنیتی با مشکل مواجه شد، سایر روشها جبران مافات کنند. آخرین (و درست ترین) دیدگاه درباره دفاع عمقی مربوط به تکنیک های امنیتی است که عوامل انسانی وعملیاتی (به عنوان مثال فرآیندی) را هم در کنار فن آوری نظر می گیرد.
***
محافظت در برابر تهدیدات خارجی و مخرب یک اولویت است زیرا می تواند بیشترین آسیب و هزینه را ایجاد کند. دلیل این است که بسیاری (اما نه همه) حوادث امنیت سایبری عمده، یا جنایتکار انه هستندو یا فعالیت های تروریستی. حتی تهدید از ناحیه خودی ها هم می تواند تاثیرمخربی داشته باشد، اگر (الف) عمدی باشد، یا (ب) با هدف ایجاد یک دسترسی بمنظر خرابکاری در سیستم، انجام شود.
حمله های مخرب اغلب شامل حذف و یا کپی غیر مجاز ازاطلاعات است. این نشت اطلاعات اغلب باعث آسیب به مشتری مداری، نام تجاری و سهام می شود و علاوه بر این اصلاح و جبران آن هزینه های بالایی در بر دارد.
قطع سیستم همچنین می تواند هزینه های زیادی در بر داشته باشد، اما آنها معمولا درمقیاس کوچک تری رخ می دهند. قطع یک سیستم کنترل ترافیک هوایی بریتانیا در دسامبر ۲۰۱۵ و سایر رویدادهای مشابه را می توان به سادگی با ایجاد به روز رسانی مناسب وتست شده از نرم افزار، برطرف کرد.
اگر این حوادث در سال های اخیر رخ داده است، چرا ما باید اطلاعات حساس زندگی خود را در دستگاه های دیجیتال قرار دهیم؟
در سال ۱۹۹۵ برابر با ۱۳۷۴ شمسی، من برای اولین بار از تلفن همراه استفاده کردم. این گوشی به اندازه نصف یک آجر بود و به همان میزان هم سنگین بود. تماس با تلفن همراه آنقدرگران بود که تنها مکالمات بسیار مهم با آن انجام می شد. آنتن دهی موبایل آنقدر ضعیف بود که شما تنها دربرخی نقاط مرکز شهر امکان برقراری یا دریافت تماس داشتید. ومن گاهی اوقات نظراتی در مورد بی استفاده بودن این وسیله می شنیدم. حتی تا اواخر سال ۱۳۸۵ بسیاری از مردم هنوز هم ازخرید و استفاده از تلفن همراه امتناع می کردند. سپس تلفن همراه ارزان شد و کارایی خود را نشان داد و حالا تقریبا همه از آن استفاده می کنند.
در سال ۱۳۷۹، من برای اولین بار به اینترنت متصل شدم. اوایل اتصال به اینترنت بی شباهت به روزهای اولیه استفاده از تلفن همراه نبود. سرعت ارتباط دهها هزار بار آهسته تر از سرعت امروز بود. هزینه اتصال (شارژ لحظه به لحظه) بالا بودو سرعت آن بسیار کند بود بطوری که حتی بارگذاری یک متن ساده هم چند دقیقه طول می کشید. دانلود یک برنامه ساده می توانست چند ساعت یا چند روز طول بکشد.
خدمات موجود در اینترنت در اوایل بسیار پایه ای بود و انتقال اطلاعات آن قدر بود که ارزش حمله و کسب درآمد را نداشت. هرچند ویروس ها به اندازه کافی مشکلات برای کاربران، به خصوص آنها که نرم افزار آنتی ویروس نصب نکرده بودند، ایجاد کرد. با این حال، سرعت پایین اتصال، بازدید از برخی سایت های بسیار مشکوک و جلوگیری از نصب نرم افزار ضد ویروس منجر به در معرض خطر قرار گرفتن کاربر می شد. حتی پس از آن، حداکثر آسیب که کاربر را تهدید می کرد، زمان صرف شده برای نصب دوباره برنامه ها و فایل ها روی کامپیوتر بود.
***
ویروس - یک شکل از نرم افزار های مخرب که با اتصال به فایل های دیگر گسترش می یابد و معمولا به دنبال فرصت هایی برای بازنشر خود می باشد. امروزه ویروس ها نسبت به سایر بدافزار ها متداول نیستند. ویروس ها نوع اصلی از نرم افزارهای مخرب در محاسبات اولیه می باشند. به همین دلیل، مردم اغلب انواع مختلف نرم افزارهای مخرب را ویروس می نامند.
***
عوامل کلیدی در ایجاد تحول در تهدیدات امنیت سایبری عبارتند از: افزایش سرعت اتصال به اینترنت، ارزان تر و گسترده تر شدن آن حتی در کشورهای کمتر توسعه یافته از لحاظ اقتصادی.

نظرات کاربران درباره کتاب امنیت سایبری