فیدیبو نماینده قانونی طراحان تین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بورس تحصیلی

کتاب بورس تحصیلی

نسخه الکترونیک کتاب بورس تحصیلی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب بورس تحصیلی

در دنیای کنونی، کشورهای بسیاری وجود دارند که سالانه منابع مالی قابل توجهی را برای جذب دانشجویان مستعد خارجی هزینه نموده و از این طریق ضمن بالابردن اعتبار جهانی خود از لحاظ سطح بروندادهای پژوهشی و پیشرفت های فناورانه که به دنبال حضور افراد با انگیزه و مشتاق تحصیل و پژوهش اتفاق می افتد، فرهنگ و تمدن خود را نیز عرضه داشته و بدین ترتیب به جایگاه اجتماعی و اقتصادی بالاتری نیز دست می یابند. این کشورها، با اعطای بورس های تحصیلی دولتی، که اغلب بدون آزمون های سراسری و صرفا با بررسی میزان انگیزه و توان تحصیلی و پژوهشی فرد متقاضی انجام می گردد، دانشجویان پرانرژی و ممتازی را به خدمت می گیرند که تمام هم و غم آن ها یادگیری و تحصیل و پژوهش بوده و توان ذهنی آن ها صرف فراهم نمودن امکانات اولیه زندگی و چگونگی پرداخت شهریه های تحصیلی نمی شود. چنین دانشجویانی، علاوه بر سود رساندن به کشورهای بورس دهنده و کمک به پیشرفت امور پژوهشی در آن کشورها، پس از طی نمودن مراتب تحصیل و تحقیق و بازگشت به کشور خود، نه تنها موجبات پیشرفت و تعالی کشور خود را فراهم می آورند، بلکه با کسب تجربه گرانبهای زندگی در میان مردمانی با فرهنگ های گوناگون، از بینش وسیع تر و سطح فکر متعالی تری برخوردار گردیده و چه بسا ضمن حفظ روابط پژوهشی خود با کشورهای پیشرو در علم، قدر و منزلت سرزمین مادری خود را نیز بیشتر خواهند دانست. با توجه به اهمیت این فرصت های عالی تحصیلی و همچنین با توجه به عدم وجود منبعی مطمئن و جامع که بورس های دولتی ارائه شده توسط کشورهای مختلف را معرفی و تشریح نماید، این کتاب به رشته تحریر درآمده تا ضمن کاستن از کمبودهای موجود در این خصوص، گامی هرچند کوچک در جهت کمک به متقاضیان تحصیل در دانشگاه های معتبر خارجی بردارد. در این کتاب، بورس های دولتی کشورهای مختلف به ترتیب حروف الفبا (بر اساس نام کشورها) ارائه گردیده و به اهم موارد مرتبط با هریک به تفصیل اشاره شده است.

ادامه...
  • ناشر طراحان تین
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.73 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۶۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب بورس تحصیلی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل ۱: آلمان

بورس های «DAAD»

موسسه DAAD که نام آن، مخفف «Deutscher Akademischer Austauschdienst» به معنی «موسسه تبادلات آکادمیک آلمان» می باشد، یک انجمن ثبت شده و معتبر آلمانی است که از موسسات آموزش عالی آلمان و بدنه دانشجویی آن ها تشکیل شده و در زمینه تبادلات بین المللی آکادمیک و تامین مالی دانشجویان و محققین فعالیت می نماید. این موسسه، فعالیت خود را از سال ۱۹۲۵ میلادی آغاز نموده و از آن زمان تاکنون بیش از ۹ /۱ میلیون نفر از افراد دانشگاهی را تحت پوشش و حمایت خود قرار داده است.
طبق بیان سایت رسمی این موسسه، اهداف DAAD به شرح زیر است: بین المللی کردن دانشگاه های آلمان، ارتقای سطح مطالعات و زبان آلمانی در خارج از این کشور، کمک به کشورهای در حال توسعه برای بنیان گذاری دانشگاه های موثر و تاثیرگذار و مساعدت تصمیم گیرندگان در خصوص موارد و خط مشی های فرهنگی، آموزشی و توسعه ای. شعار این موسسه، «تغییر از طریق تبادل» می باشد.
بودجه این موسسه، عمدتا از وزارت خانه های مختلف دولت فدرال آلمان خصوصا دفتر فدرال امور خارجه آلمان تامین می شود. هر چند، اتحادیه اروپا، برخی موسسات خصوصی و سازمان های دولتی و همچنین برخی دول خارجی نیز در تامین بخشی از بودجه آن مشارکت دارند. مقر اصلی این موسسه در شهر «بن» آلمان است.
موسسه DAAD بورس های متعددی را در بخش های مختلف به منظور حمایت از تحصیلات دانشگاهی اولیه، تحصیلات تکمیلی، دوره های فوق دکترا و دوره های پژوهشی کوتاه مدت و حرفه ای پوشش می دهد. ما در این کتاب دو بورس مهم تحصیلات تکمیلی ارائه شده توسط این موسسه را معرفی می نماییم.

بورس Development-Related Postgraduate Courses) EPOS)

هدف موسسه DAAD از ارائه بورس «رشته های تحصیلات تکمیلی مرتبط با توسعه» یا اصطلاحا EPOS، ارتقای آموزش متخصصین کشورهای در حال توسعه و تازه صنعتی شده است. بنا بر نظر موسسه DAAD، متخصصین حرفه ای هر کشور که به خوبی آموزش دیده و تربیت شده و دارای شبکه و ارتباط تخصصی با همکاران بین المللی خود باشند، می توانند نقش مهم و قابل توجهی در توسعه پایدار کشورهای متبوع خود داشته باشند. حضور چنین افرادی در هر کشور، می تواند تضمینی برای یک آینده بهتر باشد که در آن فقر کمتری وجود داشته و آموزش عمومی و سلامت برای همگان قابل دسترس باشد.
این بورس عمدتا برای پوشش دوره های فوق لیسانس قابل استفاده است، ولی در موارد بسیار معدود دوره های دکترا را نیز تحت پوشش قرار می دهد.
در ادامه به مهم ترین جنبه های این بورس و نحوه پوشش آن اشاره می گردد:
موارد پوشش بورس
- کمک هزینه ماهانه زندگی: بین ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو (بسته به سطح آکادمیک)
- بیمه خدمات درمانی
- بیمه حادثه و مسئولیت
- کمک هزینه سفر
مدت زمان پوشش بورس
- فوق لیسانس: ۱۲ تا ۲۴ ماه
شرایط متقاضیان
- دارا بودن مدرک لیسانس در زمینه علمی مورد نظر (متقاضی بایستی دوره دانشگاهی مربوطه را با معدلی بالاتر از متوسط افراد هم دوره خود طی کرده باشد. به عبارت بهتر معدل متقاضی بایستی در یک سوم اول هم دوره ای های خود باشد.)
- اخذ پذیرش قطعی از یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزشی واجد شرایط این بورس (نام و شرایط این دانشگاه ها و موسسات، به دقت در سایت بورس و فایل های راهنمای آن ذکر شده است.)
- از زمان اخذ مدرک متقاضی نباید بیش از شش سال گذشته باشد.
- متقاضی بایستی شاغل در یکی از موسسات دولتی یا خصوصی یکی از کشورهای در حال توسعه باشد که در زمینه طراحی و اجرای دستورالعمل ها و پروژه های مرتبط با توسعه در محورهای فناوری، اقتصادی و اجتماعی در حال فعالیت هستند. در این خصوص، حداقل دو سال سابقه حرفه ای مورد نیاز است.
- برای دوره هایی که به زبان آلمانی برگزار می شوند، متقاضی می بایست مدرک زبان DSH ۲ یا Test DAF ۴ را ارائه نماید.
- برای دوره هایی که به زبان انگلیسی برگزار می شوند، متقاضی باید یکی از مدارک زیر را با نمره های حداقل خواسته شده، ارائه دهد (برخی دوره ها ممکن است به نمراتی متفاوت از نمره های ذکر شده ذیل نیاز داشته باشند):
○ مدرک زبان IELTS با نمره ۶
○ مدرک زبان TOEFL: کاغذی ۵۵۰ یا اینترنتی ۸۰
مدارک مورد نیاز
- نامه «بیان انگیزه» امضاشده: متقاضی بایستی در این نامه به طور واضح شرح دهد که چرا برای ورود به دوره تحصیلی مورد نظر، علاقمند بوده و این دوره چه تاثیری بر موقعیت فعلی حرفه ای و شغلی او خواهد داشت.
- فرم درخواست DAAD
- رزومه تحصیلی و آکادمیک امضاشده
- طرح پژوهشی پیشنهادی (پروپزال)
- توصیه نامه رسمی آکادمیک از دانشگاه محل تحصیل قبلی
- توصیه نامه شغلی
- گواهی اشتغال به کار و ارائه تضمینی در خصوص بازگشت مجدد به شغل پس از طی دوره آموزشی
- مدرک یا مدارک زبان مورد نیاز
- کپی مدرک تحصیلی و ریز نمرات
نحوه و زمان درخواست
متقاضیان این بورس لازم است مدارک ذکر شده فوق را مستقیما به دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر و از طریق سیستم آنلاین ارائه شده توسط آن ها ارسال نمایند.
آخرین مهلت ارسال مدارک برای دانشگاه ها و موسسات آموزشی مختلف، ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد، لذا برای اطلاع از این موضوع بایستی پس از پیدا کردن آدرس اینترنتی موسسه مورد نظر با استفاده از بروشور بورس EPOS ارائه شده در سایت DAAD، به سایت آن ها مراجعه نموده و از آن آگاه شد.
متقاضیان می توانند برای اخذ اطلاعات بیشتر در مورد بورس EPOS موسسه DAAD، به آدرس های ذیل مراجعه نمایند:

آدرس وب سایت موسسه https://www.daad.de/en :DAAD
در این سایت می توان با جستجوی کلید واژه های «EPOS» یا «Development-Related Postgraduate Courses» به صفحات مربوط به بورس فوق دست پیدا کرد.

گرنت های پژوهشی DAAD برای دوره های دکترا در آلمان

هدف از این گرنت های پژوهشی، فراهم آوردن فرصتی برای دانشمندان و دانشجویان جوان خارجی به منظور تحقیق و ادامه تحصیل درکشور آلمان است. چنین گرنت هایی، موجب تبادل تجربیات و ایجاد شبکه های موثر بین همکاران پژوهشی در نقاط مختلف می گردند.
این بورس ها، به دانشجویان و دانشمندان جوان و با استعداد که دوره فوق لیسانس خود را به شکلی عالی به اتمام رسانده اند و متمایل به گذراندن دوره دکترای خود از
طریق انجام پژوهش می باشند، تعلق می گیرد. در برخی موارد، دانشجویانی که دارای مدرک لیسانس بوده و عملکردی استثنایی در دوره تحصیلی خود داشته اند نیز برای استفاده از این بورس ها، واجد شرایط می باشند.
در ادامه به مهم ترین جنبه های این بورس ها و نحوه پوشش آن ها اشاره می گردد:
موارد پوشش بورس
- کمک هزینه زندگی: ماهانه ۱۰۰۰ یورو
- بیمه درمان، حادثه و مسئولیت
- کمک هزینه سفر
- کمک هزینه پژوهش
- کمک هزینه دوره آموزشی آنلاین زبان آلمانی (به مدت ۶ ماه)
- کمک هزینه برای گذراندن دوره دلخواه متقاضی برای آموختن زبان آلمانی
- بازپرداخت هزینه آزمون زبان آلمانی TestDaF، DSH یا GI
د
ر برخی موارد، افرادی که موفق به اخذ موارد فوق گردیده و به مدت بیش از ۶ ماه، بی وقفه در محل انجام پژوهش و تحصیل خود در آلمان حضور داشته اند، ممکن است از کمک هزینه های ذیل نیز بهره مند گردند:
- کمک هزینه ماهانه مسکن
- کمک هزینه ماهانه خانوار
مدت زمان پوشش بورس
- دکترا: ۳ سال (قابل تمدید برای ۱ سال)
شرایط متقاضیان
- دارا بودن مدرک فوق لیسانس (در برخی شرایط مدرک لیسانس نیز پذیرفته می شود)
- از زمان فارغ التحصیلی متقاضیان، نباید بیش از ۶ سال گذشته باشد.
- افرادی که در آلمان حضور داشته و تا زمان تعیین شده به عنوان آخرین مهلت درخواست این بورس، بیش از ۱۵ ماه از اقامت آن ها در این کشور گذشته باشد، نمی توانند برای این بورس درخواست دهند.
- برای دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی ممکن است شرایط خاص دیگری نیز وجود داشته باشد. متقاضیان چنین رشته هایی باید علاوه بر موارد ذکرشده بالا، سایت www.daad.de/extrainfo را برای موارد احتمالی دیگر، چک نمایند.
- داشتن مدرک زبان IELTS با نمره حداقل ۵/ ۶ یا TOEFL کاغذی با نمره حداقل ۵۵۰ (در برخی موارد و در خصوص بعضی از دانشگاه ها و رشته ها، ممکن است حداقل لازم برای این نمرات، تفاوت هایی داشته باشد. همچنین برای برخی دیگر از رشته ها ممکن است مدرک زبان آلمانی DaF مورد نیاز باشد.)
شرایط انتخاب
بررسی درخواست های رسیده، توسط یک کمیته گزینش مستقل که متشکل از دانشمندان و متخصصین است انجام می شود. مهم ترین مواردی که در قبول یا رد درخواست ها مورد توجه قرار می گیرد، موارد ذیل است:
- یک پروژه پژوهشی یا دوره تحصیلی به دقت برنامه ریزی شده و متقاعدکننده
- سوابق تحصیلی و پیشینه تحقیقاتی و آکادمیک
در کنار موارد فوق، مدارک اضافی که نشانگر سودمندی دوره تحصیلی یا پروژه پژوهشی فوق باشد و همچنین فعالیت های فوق برنامه انجام شده توسط متقاضی، می توانند مورد بررسی قرار گیرند.
مدارک مورد نیاز
- پرکردن فرم آنلاین
- رزومه تحصیلی و علمی پژوهشی کامل (به صورت فهرست وار حداکثر در ۳ صفحه)
- فهرست مقالات و کتب منتشره (حداکثر در ۱۰ صفحه)
- توصیف مشروح پروژه پژوهشی پیشنهادی (پروپزال) با جزئیات، همراه با شرح پژوهش های پیشین (حداکثر در ۱۰ صفحه)
- مدرک و ریز نمرات تحصیلی به همراه توضیح سیستم نمره دهی دانشگاه مربوطه (در صورتی که این موارد فعلا آماده نباشند، متقاضی می تواند متعاقبا آن ها را ارسال نماید.)
- مدارک اشتغال و پست های شغلی (در صورت وجود)
- مدرک دیپلم دبیرستان (که به واسطه آن، متقاضی اجازه ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور خود را داشته است.)
- کپی پاسپورت
- چکیده پایان نامه فوق لیسانس
- توصیه نامه از اساتید پیشین (در صورت اعلام نیاز در سیستم آنلاین سایت بورس)
- ترجمه رسمی هر یک از مدارک فوق که به زبان فارسی باشند (به زبان انگلیسی یا آلمانی)

در صورتی که متقاضی در پروژه منحصر به فردی که توسط یک استاد راهنما در آلمان اجرا می شود، پذیرش گرفته، بایستی مدارک زیر را نیز اضافه نماید:
- نامه تاییدیه استاد راهنما
- برنامه زمان بندی امور پژوهشی پروژه مورد نظر

در صورتی که متقاضی در یک برنامه دکترای از پیش برنامه ریزی شده شرکت می کند، بایستی مدارک ذیل را ارائه دهد:
- نامه پذیرش در دوره دکترای مورد نظر (در صورتی که این نامه در حال حاضر آماده نباشد، متقاضی این فرصت را خواهد داشت که متعاقبا آن را ارسال نماید.)
- کپی مکاتبات متقاضی با مسئول و هماهنگ کننده دوره دکترای مورد نظر
زمان درخواست
این بورس هر سال در یک نوبت اقدام به پذیرش درخواست از متقاضیان کشورهای مختلف می نماید. برای ورودی های سال ۲۰۱۷، آخرین مهلت درخواست آنلاین و ارسال مدارک، اول سپتامبر ۲۰۱۶ (۱۰ شهریور ۱۳۹۶) بوده است. به علت تغییرات احتمالی در زمان درخواست از سالی به سال دیگر، متقاضیان لازم است از اوایل هر سال میلادی، سایت این بورس را چک نمایند.
نحوه درخواست
متقاضی لازم است کلیه مدارک لازم را از طریق سیستم آنلاین ارائه شده توسط سایت بورس DAAD ارسال نماید. پس از انجام این کار، سیستم آنلاین، خلاصه درخواست متقاضی را در قالب یک فایل PDF قابل دانلود ارائه می نماید. فرد متقاضی بایستی فایل مربوطه را دریافت و در دو نسخه پرینت نموده و سپس به همراه نسخه کاغذی سایر مدارک، به آدرس پستی ارائه شده توسط سایت بورس ارسال نماید.
آدرس سایت و ایمیل موسسه DAAD به شرح زیر است:

آدرس سایت اطلاعات جامع و رسمی بورس DAAD:
https://www.daad.de/en
آدرس سایت فارسی بورس DAAD:
http://www.daad-iran.org
آدرس ایمیل تیم پشتیبانی موسسه DAAD:
info@daad-iran.org

گفتنی است این آدرس ها به خصوص در مورد وب سایت ها ممکن است گاهی دچار برخی تغییرات شوند. در چنین مواردی می توان به راحتی و با جستجوی کلیدواژه هایی نظیر «DAAD»، «Doctoral Programs in Germany» و یا «Research Grants in Germany» به سایت های مربوطه دست پیدا نمود.
همچنین در سایت DAAD، با جستجوی کلید واژه های«Doctoral Programs in Germany» می توان به صفحه بورس فوق، دسترسی یافت.

فصل ۲: استرالیا

بورس «Endeavour»

Endeavour (به معنای کوشش) یکی از مهم ترین و معتبرترین بورس های تحصیلی دنیا است که توسط دولت استرالیا به متقاضیان واجد شرایط از کشورهای مختلف و منتخب در سرتاسر جهان تعلق می گیرد. این بورس، مجموعه متنوعی از کمک هزینه های تحصیلی و پژوهشی را شامل می شود که بنابر اعلام وزارت آموزش و پرورش استرالیا، هدف از اهدای آن ها، پرآوازه تر کردن نام این کشور در تدارک تحصیل و پژوهش، حمایت از جهانی سازی سیستم تحصیلات تکمیلی و موسسات پژوهشی آن و اعطای فرصت به افراد بااستعدادی از سرتاسر دنیا است تا از این طریق توانایی و مهارت های خود را افزایش دهند.
موارد زیر به طور ویژه توسط وزارت آموزش و پرورش استرالیا به عنوان اهداف اصلی برنامه های ارائه شده، ذیل عنوان بورس Endeavour بیان گردیده است:
- توسعه آموزش مداوم، پژوهش و ارتباطات حرفه ای و شغلی بین افراد و سازمان های استرالیایی و کشورهای منتخب
- فراهم نمودن فرصت های مناسب برای افراد بااستعداد و موفق به منظور افزایش مهارت ها و بهبود درک جهانی
- مشارکت در بهبود وضعیت استرالیا به عنوان یک کشور فراهم کننده آموزش و پرورش و همچنین یک کشور پیشرو در پژوهش و نوآوری

همان گونه که پیشتر اشاره شد، بورس Endeavour شامل برنامه های مختلف و متنوعی برای پشتیبانی مالی و فرهنگی از متقاضیان تحصیل و کسب مهارت در کشور استرالیا است. ولی در این کتاب «بورس تحصیلات تکمیلی» این مجموعه که برای حمایت از دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و دکترا در نظر گرفته شده، معرفی می گردد.

بورس تحصیلات تکمیلی Endeavour

این بورس حمایت مالی مناسبی را برای متقاضیانی از قاره ها و کشورهای مختلف که قصد دارند دوره «فوق لیسانس» یا «دکترا» ی خود را چه به صورت «کلاس محور» و چه به صورت «پژوهش محور» در یکی از دانشگاه ها یا موسسات تحصیلی استرالیا بگذرانند، فراهم می نماید. اهم موارد مرتبط با این بورس به شرح ذیل هستند:
موارد پوشش بورس
- کمک هزینه سفر: مبلغ ۳۰۰۰ دلار استرالیا (قابل افزایش تا ۴۵۰۰ دلار تحت شرایط خاص)
- بیمه سفر
- کمک هزینه استقرار اولیه: ۴۰۰۰ دلار استرالیا
- کمک هزینه زندگی: ماهانه ۳۰۰۰ دلار استرالیا
- بیمه درمانی OSHC برای کل طول دوره تحصیل (برای متقاضی وخانواده او)
- کمک هزینه شهریه تحصیلی: هر ترم ۱۵۰۰۰ دلار استرالیا
مدت زمان پوشش بورس
- فوق لیسانس: ۲ سال
- دکترا: ۴ سال
شرایط متقاضیان
- دارای سن ۱۸ سال یا بیشتر در زمان شروع دوره تحصیلی
- دارای تابعیت یا اقامت دائم کشور مبدا واجد شرایط برای بورس و باقی ماندن در آن تابعیت تا انتهای دوره بورس
- نداشتن تابعیت دوگانه یا اقامت دائم کشورهای استرالیا و نیوزیلند
- داشتن پذیرش تحصیلی بدون قید و شرط از یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزشی استرالیا
- شروع دوره تحصیلی مورد نظر در بازه زمانی اشاره شده برای هر سال (برای متقاضیان سال ۲۰۱۷، این مدت از اول ژانویه تا ۳۰ نوامبر یا به تاریخ شمسی از ۱۲ دی لغایت ۹ آذر ۱۳۹۶ تعریف شده بود).
- تهیه و ارائه کلیه مدارک مورد نیاز
- متقاضی نمی بایست در حال حاضر یا بعد از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۵ (۱۱ دی ۱۳۹۳) از هیچ گونه بورس دولتی کشور استرالیا استفاده کرده باشد.
- متقاضیانی که قبلا و در هر زمانی از این بورس بهره مند شده و دوره استفاده خود را کامل نموده باشند، حق استفاده مجدد نخواهند داشت.
- متقاضی باید تمام طول دوره تحصیل خود را در استرالیا بگذراند (به جز مواردی که به تحقیقات میدانی پذیرفته شده، مربوط می گردد).
شرایط انتخاب
انتخاب متقاضیان برتر بر اساس شرایط ذیل صورت می گیرد:
۱- سوابق تحصیلی مناسب و سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی مورد تقاضا (۴۰ درصد)
۲- برنامه تحصیلی یا پژوهشی به دقت تعریف شده (۲۰ درصد)
۳- ارائه اظهارنامه ای مبنی بر این که چگونه استفاده از چنین فرصتی برای گذراندن دوره تحصیلی و/یا پژوهشی مورد نظر متقاضی می تواند در افزایش و بهبود موقعیت علمی و آکادمیک او نقش داشته باشد (۲۰ درصد).
۴- ارائه اظهارنامه ای مبنی بر این که چگونه استفاده از چنین فرصتی برای گذراندن دوره تحصیلی و/یا پژوهشی مورد نظر متقاضی، می تواند برای کشور استرالیا مفید بوده و ظرفیت های شخص متقاضی را در تعریف همکاری های پژوهشی بین موسسات آموزشی تحقیقاتی کشور مبدا و استرالیا پرورش دهد (۲۰ درصد).
مدارک مورد نیاز
- پاسپورت یا شناسنامه یا کارت ملی (ترجمه رسمی به زبان انگلیسی)
- مدرک تحصیلی و ریز نمرات (ترجمه رسمی به زبان انگلیسی)
- نامه رسمی پذیرش از دانشگاه مقصد در کشور استرالیا
- مدرک زبان بین المللی نظیر IELTS، TOEFL، CAE و PTE (بایستی دارای حداقل نمره مورد نیاز بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش استرالیا بوده و از تاریخ اخذ آن بیش از دو سال نگذشته باشد. ضمنا این مدرک باید در دفاتر ترجمه رسمی، کپی برابر اصل شود.)
- ارائه دو فقره توصیه نامه تحصیلی و/یا شغلی از اساتید قبلی یا موسسه شغلی (فرم های آماده این توصیه نامه ها بایستی از سایت Endeavour دانلود شود.)
زمان درخواست
این بورس هر سال در یک نوبت، اقدام به پذیرش درخواست از متقاضیان کشورهای مختلف می نماید. برای ورودی های سال ۲۰۱۷، سایت مربوطه از اوایل آوریل تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۶ (۳۱ فروردین تا ۰۱ تیر ۱۳۹۵) درخواست ها را ثبت می نمود. به علت تغییرات احتمالی در بازه زمانی فوق از سالی به سال دیگر، متقاضیان لازم است در هر سال و در حدود زمانی نزدیک به آوریل، سایت این بورس را چک نمایند.
نحوه درخواست
کلیه مراحل درخواست و ارسال مدارک مورد نیاز برای این بورس، به صورت آنلاین و از طریق سیستم ارائه شده در سایت مربوطه انجام می گردد.
آدرس سیستم آنلاین پذیرش:
https//:endeavour.education.gov.au
آدرس سایت اطلاعات جامع و رسمی بورس Endeavour:
https//:internationaleducation.gov.au/Endeavour%۲۰program/Scholarships-and-Fellowships/Pages/default.aspx
آدرس ایمیل تیم Endeavour:
education.gov.au@endeavour
گفتنی است این آدرس ها، به خصوص در مورد وب سایت ها ممکن است گاهی دچار برخی تغییرات شوند. در چنین مواردی می توان به راحتی و با جستجوی کلیدواژه هایی نظیر «Australia Endeavour Awards» یا «Endeavour Scholarships» به سایت های مربوطه دست پیدا نمود.

بورس International Postgraduate Research Scholarships)IPRS)

بورس تحصیلی IPRS یکی دیگر از بورس های با پوشش کامل در استرالیا است که به شکل کاملا رقابتی، به متقاضیانی که مایل باشند دوره فوق لیسانس یا دکترای خود را به صورت «پژوهش محور» در این کشور بگذرانند و شرایط لازم برای اخذ این بورس را داشته باشند، اهدا می شود. بدین ترتیب، این بورس به دانشجویان فوق، فرصت کسب تجربه ای گرانبها را در مراکز تحقیقاتی برتر استرالیا می دهد. چنین تجربه ای می تواند در بهبود وضعیت و توسعه کشورهای متبوع متقاضیان، تاثیر به سزایی داشته باشد.
بنا بر اعلام وزارت آموزش و پرورش استرالیا، هدف از اهدای این بورس توسط دولت این کشور، جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی باکیفیت به حوزه های تحقیقاتی و دانشگاه های استرالیا و همچنین حمایت از تلاش های پژوهشی در این کشور است.
دولت استرالیا، سالانه مبلغی حدود ۲۰ میلیون دلار این کشور را برای پوشش حدود ۳۳۰ بورس IPRS به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مختلفی در این کشور اعطا می نماید. این بورس، مواردی چون شهریه تحصیلی و بیمه درمانی متقاضی و خانواده او را تامین می نماید. به علاوه، دانشجویی که موفق به دریافت این بورس شود، به طور پیش فرض از بورس دیگری به نام Australian Postgraduate Award) APA) که مخصوص کمک هزینه های ماهانه زندگی است نیز برخوردار خواهد شد.
در ادامه، به اهم موارد بورس IPRS که به دانشجویان تمام کشورها (به جز استرالیا و نیوزیلند) تعلق می گیرد اشاره می شود:
موارد پوشش بورس
- معافیت از شهریه تحصیلی
- بیمه درمانی OSHC برای کل طول دوره تحصیل (برای متقاضی وخانواده او)
- کمک هزینه جابجایی اولیه و نهایی (با استفاده از بورس APA)
- کمک هزینه زندگی: سالانه حدود ۲۶,۰۰۰ دلار استرالیا (با استفاده از بورس APA)
- کمک هزینه پایان نامه و تز (با استفاده از بورس APA)
مدت زمان پوشش بورس
- فوق لیسانس: ۲ سال
- دکترا: ۳ سال (قابل تمدید برای دو نیمسال اضافی تحت شرایط خاص)
شرایط متقاضیان
- داشتن تابعیت کشوری غیر از استرالیا و نیوزیلند
- نداشتن اقامت دائم کشور استرالیا
- اقدام برای پذیرش تحصیلی پژوهش محور از یکی از دانشگاه های استرالیا (به اکثر دانشگاه های معتبر استرالیا، سهمیه سالانه ای برای این بورس اختصاص داده می شود)
- متقاضی نباید دوره تحصیلی خود را آغاز کرده باشد.
- متقاضی نباید قبلا و با استفاده از این بورس، مدارک فوق لیسانس و یا دکترا از دانشگاه های استرالیا اخذ نموده باشد.
شرایط انتخاب
بورس تحصیلی IPRS بر اساس شایستگی علمی و آکادمیک اهدا می شود. متقاضیان
بر اساس موارد ذکر شده ذیل، نمره دهی و رتبه بندی می گردند:
۱- وضعیت تحصیلی و نمرات کسب شده در دوره تحصیلی قبلی
۲- قابلیت و پتانسیل تحقیق و پژوهش در رشته تحصیلی مورد تقاضا که با در نظر گرفتن فاکتورهای مرتبط با موضوع پژوهشی ارائه شده توسط متقاضی ارزیابی می گردد. بدین منظور، مواردی چون سابقه و تجربه حرفه ای، مقالات علمی پژوهشی داوری و چاپ شده و مدارک تخصصی اخذ شده در نظر گرفته می شوند.
نحوه و زمان درخواست
معمولا در دانشگاه های استرالیا، برای دوره های فوق لیسانس و دکترای پژوهش محور، در هر زمانی از سال می توان درخواست پذیرش داد. پرونده فردی که موفق به اخذ پذیرش شود، به طور پیش فرض برای برخورداری از بورس IPRS نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد و نتیجه به او اعلام خواهد شد.
بررسی برای این بورس در برخی دانشگاه ها، یک بار و در برخی دیگر دو بار در سال انجام می شود. لذا دانشجویی که در دور اول موفق به کسب بورس نشده، در صورتی که تاریخ شروع به تحصیلش (که در نامه پذیرش ذکر شده است) اجازه دهد، می تواند برای بررسی دور دوم نیز درخواست داده و مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد.
قابل ذکر است که معمولا دانشگاه های مختلف کشور استرالیا، در سایت اینترنتی خود، صفحات ویژه ای را به معرفی این بورس اختصاص می دهند. چنین صفحاتی با جستجوی کلید واژه «IPRS» قابل دسترسی هستند.

نظرات کاربران درباره کتاب بورس تحصیلی

کتابی جامع در زمینه بورس تحصیلی که علاوه بر نمایی کلی از بورس کشورهای مختلف ، تجربیات جزئی و کمکرسان زیادی رو در این کتاب دیدم که کمتر جایی دیده میشه . فکر کنم واژه ی جامع بودن برای کتاب دور از واقعیت نباشه . تشکر از جناب دکتر دلفیه بابت نگارش همچین اثر جامع و قدرتمندی. با احترام - علی درآسیابی
در 5 ماه پیش توسط ali...s17