فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نظری و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب واژگان

کتاب واژگان

نسخه الکترونیک کتاب واژگان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب واژگان

ایرانیان از دوران باستان به رشته‌های مختلف دانش دلبستگی داشته و بر این اساس مجموعه‌ای با ارزشی از علوم مختلف را در یک جا جمع‌آوری نموده‌اند. برخی از این آثار مربوط به ادبیات، برخی فلسفی برخی سیاسی، فرهنگی تاریخی و غیره می‌باشد، همچنین در این سرزمین مهد حوادثی است که دست‌های سیاسی و اجتماعی خاطره‌ای بر آن حک کرده‌اند و مردم ما با مسایل و موضوعات روز فرهنگی سیاسی عجین می‌باشند. در جوامع امروزی سبک­ها و مکاتب مختلف اجتماعی همیشه موضوع مناسبی برای مباحثه افراد با نگرش‌های متفاوت است لذا در مجموعه حاضر سعی شده است با زبانی ساده خلاصه‌ای از واژگان و اصطلاحات رایج و ارزنده‌ای که بتواند در بالا بردن سطح دانش و معلومات عمومی همگان علی­الخصوص جوانان و جوانان مفید باشد گردآوری شود. تا بوسیله آن ضمن مطالعه آسان و عاری از هر گونه پیچیدگی در جملات با اصطلاحات و مکاتب روز بیشتر آشنا شده و فهم سیاسی اعتقادی اجتماعی... خود را تواناتر سازیم. بر این اساس موضوعات و مکاتب رایج در این مجموعه را به سه دسته تقسیم شده است. مکاتب ادبی- مکاتب فلسفی مکاتب و واژگان اجتماعی (سیاسی)، مذهبی .

ادامه...
  • ناشر انتشارات نظری
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.3 مگابایت
  • تعداد صفحات ۴۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب واژگان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیش­گفتار

ایرانیان از دوران باستان به رشته های مختلف دانش دلبستگی داشته و بر این اساس مجموعه ای با ارزشی از علوم مختلف را در یک جا جمع آوری نموده اند. برخی از این آثار مربوط به ادبیات، برخی فلسفی برخی سیاسی، فرهنگی تاریخی و غیره می باشد، همچنین در این سرزمین مهد حوادثی است که دست های سیاسی و اجتماعی خاطره ای بر آن حک کرده اند و مردم ما با مسایل و موضوعات روز فرهنگی سیاسی عجین می باشند.
در جوامع امروزی سبک­ها و مکاتب مختلف اجتماعی همیشه موضوع مناسبی برای مباحثه افراد با نگرش های متفاوت است لذا در مجموعه حاضر سعی شده است با زبانی ساده خلاصه ای از واژگان و اصطلاحات رایج و ارزنده ای که بتواند در بالا بردن سطح دانش و معلومات عمومی همگان علی­الخصوص جوانان و جوانان مفید باشد گردآوری شود.
تا بوسیله آن ضمن مطالعه آسان و عاری از هر گونه پیچیدگی در جملات با اصطلاحات و مکاتب روز بیشتر آشنا شده و فهم سیاسی اعتقادی اجتماعی... خود را تواناتر سازیم.
بر این اساس موضوعات و مکاتب رایج در این مجموعه را به سه دسته تقسیم شده است. مکاتب ادبی- مکاتب فلسفی مکاتب و واژگان اجتماعی (سیاسی)، مذهبی
امید است که هر گروه سنی به ویژه نوجوانان و جوانان با خواندن این مجموعه بتوانند با واژگان روز اجتماعی بیشتر آشنا شده و در مباحثات خود از آنها استفاده نمایند.

مکتب های ادبی

سمبولیسم: در آغاز سده ۹۰ آغاز شد این جنبش در حقیقت شورش و عصیان نسل جوان در برابر تمام هستی ها و پدیده ها اجتماعی و هنری اخلاقی بود.
سمبولیسم مکتبی ادبی بود که بدبینی و نومیدی را با وهم و رویا و همراه با احساس و خیالی ژرف و نیز در هم آمیخته با زبانی آکنده از کنایه و اشاره که ویژه خود این مکتب است بیان می دارد و بر پایه اصالت احساس تکیه دارد.

ناتورالیسم: مکتبی است که نه تنها گرایش زیادی به سوی طبیعت و نیرو و آیین آن نشان می دهد بلکه بی پرده گردد به (جبر علمی) و روش های تجربی می نهد (بنیان گذار آن امیل زولا نویسنده فرانسوی است)

کلاسیسم: به آن مکتب ادبی گفته می شود که با مایه گرفتن از هنر و ادب یونان و رم باستان از سده پانزده تا هیجده در اروپا خودنمایی می کند و در آن نمایش طبیعت - توجه به گذشتگان پروای خرد- آموزندگی و دل پسندی - جلوه راستی می توان در نظر داشت.

رئالیسم: جنبش رئالیسم یا حقیقت پردازی به نقاشی توده زندگی خود می پردازد- هنرمند رئالیست همواره می کوشد زندگی را به آن شکل که واقعاً هست نمایش دهد نه آن گونه که باید باشد.

سوررئالیسم: ژرف ترین احساس های شخصی هنگامی بتمام معنا خودنمایی می کند که پندار ها و خیال های وهم انگیز همه چیز را رهنمون گردد و اختیار از دست منطق انسانی بیرون شود.
از این رو ست که می بینیم پدیده های سورنالیسی نیز بسان آثار رمانتیک بیشتر زائیده رویا و خیال هنرمند است تا واقعیت ها و جلوه های زندگی و اجتماع.

اگزیستانسیالیسم: یک جهان بینی فلسفی باید دانست مکتب اصالت وجود است.
شالوده این مکتب بر اصالت وجود – آزادی انسان و پوچی زندگی است.
در این مکتب زندگی چیز پوچ و بی ارزشی بیش نیست و زنده ماندن جز کشیدن بار سنگین زندگی پوچ، چیز دیگری نیست.

رمانتیسم: سبک جدید در رمان نویسی طرز و سبک نگارش نویسندگان رمانتیک است.

رمانتیک: داستانی افسانه ای، قهرمان وار، شاعرانه جالب توجه سبک ادبی که در اوایل قرن نوزدهم در فرانسه و انگلیس پیدا شد و اصول ادبیات کلاسیک را کنار گذاشته و به جای تقلید از قدما سبک جدید اختیار کردند.

مکتب های سیاسی فرهنگی و واژگان اجتماعی

آریستوکرات Aristocrate: عضو طبقه اشراف و هواخواه اعیان و اشراف (آریستوکراسی های حکومت طبقه اعیان و اشراف)

آکادمیست Academiste: اداره کننده دانشگاه، آکادمی: انجمنی از سرآمدان علوم و فنون را می گویند که برای تحقیق در مسائل علمی و ادبی تشکیل شود در فارسی فرهنگستان.

آنارشیست Anarchiste: هرج و مرج خواه، مفسده جو، کسی که خواهان اغتشاش و بی نظمی مملکت است (آنارشیسم: طرفداری از اغتشاش و هرج و مرج، مسلکی است که سعادت و آسودگی نوع بشر را معدوم شدن حکومت ها و قوانین آن ها می داند.)

اُبستروکسیون obstruction: خودداری عده ای از نمایندگان مجلس از حاضر شدن در جلسه به منظور تعطیل کردن جلسه و جلوگیری از تصویب لایحه قانونی که در مجلس مطرح شده است.

امپریال Imperial: امپراتوری، شاهنشاهی، و نام مسکوک طلا که سابقاً در روسیه رایج بود (امپرالیست: هواخواه امپراطوری)
امپریالیسم Imperialisme: طرفداری از حکومت امپراطوری، سیاستی که پایه آن توسعه و بسط نفوذ و تجاوز قوای یک کشور است بر کشورهای دیگر.

انترناسیونالیسم Internationalisme: عقیده و مسلک طرفداران اتحاد بین المللی کارگران (انترناسیونال: بین المللی جهانی)

ایده آلیسم Idealisme: عقیده فلسفی که منکر پاره ای حقایق است و پیروان آن معتقد اند که بسیاری از اجسام ساخته و پرداخته تصورات است- پیروی از کمال مطلوب درکارهای صنعتی.

بالشویک (Bolchcvik): طرفدار بالشویسم، فراکسیون حزب سوسبال دموکرات روسیه شامل سوسیالیست های تند رو که برخلاف منشویک ها مرامشان ایجاد انقلاب و سرنگون ساختن دولت تزار و استقرار دیکتاتور رنجبران بمنظور حصول کمونیسم بود.

بورژوازی Bourgeoisie: طبقه سرمایه دار، مردمی که دارای درآمدهای یکی باشند مانند مالکین و رباخواران (بورژوا: شخص متمول و ثروتمند، ارباب، دارا...)

تائوتی (Taoime): مذهبی است در چین که پراز اوهام و خرافات است و پیروان بسیار دارد واضع آن شخصی بنام ائوتسو بوده که حدود ۶۰۰ ق.م. حیات داشته و فلسفه او در کتابی موسوم به (تا اوته کنگ) شرح داده بود، خلاصه اش اینست که دنیا تحت اراده یک عقل عالی موسوم به (تا او) قرار دارد و مقصود از زندگی رسیدن به تا او است در میان پیروان وی عده ای از فلاسفه بزرگ نیز بوده اند.

پسی میسم (Pessimiseme): بدبینی، بدگمانی، بدبینی در زندگانی نظریه کسانی که رنج و الم را در زندگی انسان مثبت و لازم و خوشی و لذت را فقدان رنج و الم می دانند.

پسی میست (Pessimist): بدبین، بدگمان کسی که در کارها و زندگی بدبین باشد)

تناسخ: یکدیگر را نسخ کردن، باطل کردن، زایل کردن تناسخ عبارت است از خارج شدن روح از کالبدی و داخل شدن آن به کالبد دیگر. یا انتقال نفس ناطقه از بدنی به بدنی دیگر- به عقیده فرقه ای که آن ها را تناسخیه می گویند تناسخیه قایل به انتقال ارواح به اجساد و منکر بعث و حشر می باشند، بعقیده آنان روح آدم نیکوکار پس از مردن در بدن انسان عاقل و هوشیاری داخل می شود که در دنیا لذت ببرد و خوش بگذراند و برعکس روح آدم بدکار در جسم حیوانی داخل می شود که بار بکشد و رنج ببرد.

توتمیزم (Totemim): ایمان و اعتقاد به بعضی درختان یا حیوانات که در قدیم میان برخی اقوام رواج داشته و یک درخت یا حیوان

مخصوصی را احترام کرده و آنرا حافظ و نگهبان قوم و قبیله خود می دانسته اند.

پست مدرن:

پست مدرن از دو کلمه پست و مدرن تشکیل شده است که پیشوند پست به کلمه مدرن مفاهیمی همچون نتیجه مدرنیسم عواقب پست مدرنیسم- زاده پست مدرنیسم و... را دنبال می کند اما همانطور که از نامش مشخص است همان پست مدرنیته است یعنی چیزی که بعد از مدرنیته می آید که حکایت از تلاش و از هم پاشیدگی تازه یا واقعی آن شکل اجتماعی می کند که با مدرنیته پیوند دارد که می توان به نوعی نامی برای جامعه سرمایه داری باشد، این اصطلاح همچنین به یک جنبش فکری معاصر یا به خانواده ای نه چندان خوشبخت از جنبش های فکری اشاره دارد.
اعضای خانواده پست مدرن نه فقط نظر متعارضی بیان می کنند، بلکه به موضوعاتی علاقمندند که به زحمت همپوشانی دارد، موضوعاتی نظیر هنر، وسایل ارتباط جمعی، تاریخ اقتصاد سیاست اخلاق کیهان شناسی، الهیات، روش شناسی... واضح که پست مدرنیسم دیگر فقط یک مبحث نیست بلکه پارادایسی فرهنگی است که شایسته ی مطالعه جدی است.
پست مدرنیسم به منزله پاسخ منطقی به اتفاقات و واقعیات زمان پیدایش امروزه به عنوان راه حلی برای پاسخگویی به بسیاری از نیازها و چراهای بشر مطرح می گردد.
پست مدرن ناظر است بر آخرین موج در نقد روشنگری، یعنی نقد اصول فرهنگی شاخص جامعه مدرن که باز مانده ی قرن هیجدهم است.
در فرهنگ علوم اجتماعی واژه پست مدرن به معنای فرامدرن آمده است. واژه مدرن از کلمه لاتین به معنای همین حالا گرفته شده است و واژه پست هم به معنای «پسا» یا «بعد» آمده است.

توتالیتر Totalitananism: در این حکومت، دولت تقریباً بر تمام شئون زندگی عمومی و رفتارهای خصوصی شهروندان نظارت و کنترل دارد و یا به عبارتی یک دولت، تمامیت خواه می کوشد همه جمعیت زیردست خود را برای تحقق بخشیدن اهداف دولتی بسیج کند از گونه های مختلف می توان خودکامگی به جباریت استبداد... را اشاره کرد که در حکومتهای نازیسم – فاشیسم... وجود دارد.

رادیکالیسم Radicalisme: مکتبی در سیاست که هواخواهان آن از اوضاع موجود ناراضی بوده و طالب تجدید نظر و درهم شکستن تمامی قوانین و نظامات می باشند.

دگماتیسم Dogmatisme: اعتقاد و اظهار عقیده قاطع، نظریه مذهبی که پیروان آن را اعتقادیون می گویند و بعقیده آنان مسائل ماورالطبیعه را می توان با روش علمی روشن ساخت و حقایق آن را درک کرد.

(دگماتیک Dogmatique: مربوط به اصول شریعت آیینی، مجموع اصول و شرایع، طرفدار فلسفه اعتقادیون، فلسفه جزمی، عقیده اینکه باید کورکورانه از سنت ها بودن پرسش پیروی کرد.)

دموکرات Democrate: طرفدار حکومت ملی، طرفدار دموکراسی، آزادیخواه.

دموکراسی: حکومت ملی حکومت مردم بر مردم طرز حکومتی که اختیار مملکت در دست نمایندگانی است که مردم انتخاب کردند.

دمونستراسیون Demonstration: اثبات، استدلال، اشاره، خودنمایی، حرکت دسته ها و احزاب سیاسی در خیابان ها یا اجتماع آنها در محلی برای اظهار عقیده درباره امری.

دوالیسم Dualisme: آیینی که قائل بر اصل و مبدا باشد، ایزد و اهرمن یا روح و ماده و نیز در دولت مستقل که تشکیل یک حکومت بدهند.

دیالکتیک Dialectique: علم منطق، جدل مناظره روش جدل و محاوره از طریقه مناظره، روش محاوره سقراط که عبارت از طرح سوال های پیاپی وادار کردن طرف به تناقض گویی و مغلوب کردن وی.

دیپلماتیک Diplomatique: سیاسی، مربوط به سیاست و امور سیاسی، شخص زیرک و دارای شغل سیاسی.

دیکتاتور Dictateur: فرمانروا، صاحب اختیار، مستبد، خودرای فرمانروای خود سر.

دینامیسم Dyamisme: آیینی که در عناصر مادی فقط قائل بقوه است.

رآکسیون Reaction: واکنش، عکس العمل، در اصطلاح شیمی، تغییر حالت یک جسم در نتیجه تاثیر جسم دیگر در آن. در سیاست به معنی ارتجاع و تمایل به اوضاع کهنه و قدیمی و مخالفت با تجدد.

رئالیست: واقع بین، حقیقت جو، حقیقت بین طرفدار و پیرو رئالیسم.

رئالیسم: حقیقت بینی، نمایش حقایق طبیعی در صنایع و ادبیات،...
طریقه نشان دادن حقایق و کیفیت امور خصوصاً صنایع و ادبیات اعم از زیبایی یا زشتی آن ها.

سنا (senat): مجلس اعیان، مجلسی که اعضا آن از میان رجال معروف مملکت انتخاب می شوند، در ایران عده نمایندگانی سنا در حکومت قبل شصت نفر است سی نفر از مردم و سی نفر از طرف شاه انتخاب می شدند و آنان را سناتور انتصابی می گویند (سناتور: عضو مجلس سنا)
سنپاتیک sympathique: دارای جنبه همدردی، دارای تعلق خاطر، تمایل طبیعی محبت آمیز، محبت انگیز در اصطلاح فیزیولوژی سلسله سپناتیک دستگاهی است که در دو طرف ستون مهره قرار دارد.

سندیکا syndicat: شرکت نمایندگی صنفی، اتحادیه صنفی که بمنظور حفظ حقوق منافع مشترک افراد صنف تشکیل می شود.

سنبولیسم symbolism: رمز و علامت برای بیان عقیده یا تذکار واقعه ای سبک ادبی که در آن تشبیهات بسیار بکار برده می شود و برای هر فکر و تصور یا وصف، تشبیهی نماینده و مظهر و سنبولی بیاورند.

سکولاریسم secularism: دنیاپرستی اعتقاد به اصالت امور دنیوی و رد آنچه غیر آن است، به صورت کلی ممانعت از دخالت دین در تمامی امور جامعه، یک جنبش به سوی مدرنیته و دور شدن از ارزش های دینی است در تفکر غربی چیزی را که مربوط به این دنیا و بی ارتباط با مسایل دینی و اخروی باشد سکولار می گویند.

سوسیالیست: طرفدار سوسیالیسم کسی که پیرو مسلک سوسیالیسم باشد. سوسیالیسم: مرام یا مسلکی که هدف آن تعدیل ثروت و تعمیم منابع ثروت و جلوگیری از جمع شدن سرمایه در دست اشخاص معدود باشد مسلکی که هدفش ایجاد و برپا کردن دسته جمعی جامعه است به نفع مردم بوسیله مالکیت دولت نسبت به کلیه وسایل تولیدی اعم از صنعت و وسایل حمل و نقل و غیره، کنترل آن ها از طرف دولت است.

فاشیسم fascism: نام مسلک و طریقه و مکتب سیاسی و طرز حکومتی که در فاصله جنگ اول و جنگ جهانی دوم، در آلمان و ایتالیا حکمفرما بود و بطریق استبداد و دیکتاتوری فرمانروایی می کرد.
این مسلک در زمان حکومت موسولینی احیا شد شیوه ای در سیاست است که هرج و مرج و آشوب می­طلبد می توان گفت فاشیسم از اشکال مختلف دیکتاتوری سرمایه ملی است.

فدرالیسم federalism: سیستم سیاسی که بر طبق آن باید مملکت از اتحاد ایالات مستقل تشکیل شود، حالت ممالک متحده (چند ساخت که در مقابل نظام سیاسی تک ساخت یعنی حکومت متمرکز قرار می گیرد)

فراماسونری: فراموشخانه، سازمانی است که دارای مقررات خاص و مجامع سری و مرموزی می باشد و در بعضی کشورها بخصوص انگلیس تشکیلات دارد و اعضا آن فراموسون نامیده می شوند،که از دیرباز سیاست غلبه بر تمام جنبه های مختلف فرهنگی – مذهبی در سر می پرورانند] فراماسونری جنبشی سری در قرن ۱۷ میلادی بوده است- ما سون ها به یک قدرت برتر معتقد بودند و کتابی مقدس بسته به مذهب اعضای خود را بکار می بردند و سیاست حفظ اسرار در مورد مراسم خاص خود داشته اند- دو سمبل پرگارو گونیا همیشه در لژهای فراماسونری وجود دارد.

فناتیسم Fenatisme: تعصب، مخالفت شدید با اغیار مخصوصاً در امور مذهبی.

فناتیک fenatique: پایبند دلباخته، متعصب، کسی که کورکورانه بیک مرامی­ تاسی ­کند.

کاپیتالیسم: سرمایه داری ریاست سرمایه داران و کارهای صنعتی و بازرگانی. کاپیتالست: سرمایه دار، کارفرما- طرفدار کاپیتالیسم کاپیتال: capital، سرمایه، دارایی

کاپیتولاسیون capitulation: حق قضاوت کنسولی برای یک دولت در کشور دیگر، قراردادی که با دشمن بسته شود راجع به شرایط ترک مخاصمه یا تسلیم یا صرف نظر کردن از آخرین جنگ قطعی (ماجرای آن در ایران)

کاتولیک یکی از شعب سه گانه دین مسیحیت که پیروان آن به پاپ عقیده دارند و از او اطاعت می کنند دارای مذهب کاتولیک.

فئومنیسم phenemenisme: اصول فلسفی که جز حادثات و آثار حسی قائل به حقیقتی نیست.

کمونیست communist: پیرو آیین اشتراکی، پیرو کمونیسم (کمون: شباع، مشترک، عمومی، عام)

کمونیسم communism: آیین اشتراکی مرام و مسلکی که هدف آن الفاء و مالکیت شخصی و از بین بردن اصول سرمایه داریست.

کمیسیون: هیئت یا انجمنی مرکب از چند نفر که برای رسیدگی به امری تشکیل شده باشد، هر یک از شعب مجلس شورای ملی- خرید و فروش اجناس برحسب سفارش دیگری و دلالی.

کوردیپلماتیک: هیئت دیپلماتیک، هیئت نمایندگان سیاسی یک کشور در پایتخت کشور دیگر، تمام سفرا و اعضا سفارتخانه ها در پایتخت یک کشور.

فمنیسم: مجموعه ای از نظریات اجتماعی، جنبش سیاسی و بینش های فلسفی است که عمدتاً به وسیله زنان برانگیخته شده یا از زنان الهام گرفته شده است.
فمنیسم بیشتر به تجدید نابرابری های جنسیتی و پیشبرد حقوقی علایق و مسایل زنان توجه دارد- از ابتدای قرن ۱۹ پدید آمد- زمانی که مردم پذیرفتند که زنان در جوامع مرد محور سرکوب می شوند. فمنیست های اولیه را (موج اول فمنیسم) می نامند نهضت های حق طلبانه زنان تا سال ۱۹۶۰ جزء موج اول هستند. موج اول فمنیستی تا روشنگری های مری ولستون کرافت و بیانیه ۳۰۰ صفحه اش در سال ۱۷۹۲ در انگلستان آغاز شد.
در موج اول از نقش محدود زنان انتقادی شد- یکی از کمپین های موفق فمنیست ها، جنبش دستیابی به حق رای بود که بوسیله فعالانی چون املین پنکهرست، رهبری می شد زنان توانستند در عرصه عمومی همچون کار در ادارات دولتی شرکتی فعال تر داشته باشند.
در ادامه شرکت زنان در کارهای دولتی، برخی از زنان موج دوم را براه انداختند که بر محدودیت های اجتماعی اقتصادی و فرهنگی حاکم بر زنان تمرکز داشت.
در فرانسه و انگلیس دو نویسنده زن به نام های سیمون دوبوور و ویرجینا وولف، زنان را به پیگیری حقوق فرهنگی خود فراتر از صرف حقوق سیاسی - تشویق کردند و در قرن بیستم نویسندگانی در موج سوم فمنیسم تاکید بیشتری بر زنانگی و ویژگی ها بدن زنان دارند و بر این باورند که نویسندگان موج دوم، همچنان، مردان را مدل زنان قرار داده اند.
فمنیسم سعی می کند تا ضمن درک دلایل نابرابری های موجود تمرکز خود را به سیاست های جنسیتی به معادلات قدرت جنسیت معطوف نماید.
موضوع کلی فمنیست تبعیض- رفتار قالبی- مرد سالاری / پدرسالاری می باشد. جوهره فمنیسم آنست که حقوق - مزیت ها و تمام وظایف نبایستی از روی جنسیت مشخص شوند. با توجه به این که رهبران فمنیسم بیشتر زنان بوده ولی این بدان معنا نیست که نمام فمنیست ها زن ها هستند. (بخشی از مقاله ویکی پدیا)

لیبرال: آزادی خواه

لیبرالیسم liberalism: آزادمنشی آزادیخواهی، مکتب آزادبخواهی

ماتریالیسم materialism: فلسفه مادی، فلسفه ای که منکر وجود و حیات و معنویات است و فقط وجود ماده را می شناسد و آفرینش دنیا و کلیه حوادث طبیعت را ناشی از حرکات مکانیکی اجزاء ماده می داند.

ماتریالیست: مادی، رهبری، پیرو ماتریالیست

مارکسیزم: آیین کارل مارکس، مسلکی است در سیاست و اقتصاد که موسس آن مارکس بوده و اصول سوسیالیزم علمی را تشریح می کند.

ماکیاولیزم Machiavelisme: سیاستی که مقید به اصول و مبانی اخلاقی نیست و هر گونه عملی را برای نیل به مقصود جایز می­داند.

مدرنیسم: سبک جدید، مدیست Modiste، سازنده مد، مدساز

مزدکی: منسوب به مزدک، پیرو مزدک و نام کیش و آیینی که مزدک در زمان قباد پادشاه ساسانی آورد و اساس آن بر اشتراک اموال و تساوی مردم بود و پیروان بسیار پیدا کرد و قباد را نیز با خود همراه ساخت بزرگان ایران با او مخالفت کردند و عاقبت در ابتدای سلطنت انوشیروان با چندین هزار نفر از پیروانش کشته شد.

مزدیسنی: مرکب از سه کلمه (مه) به معنی بزرگ و (زدا) به معنی دانای مطلق یا دانای بی همتا و (یسنی) مشتق از یسنه به معنی پرستش یا ستایش و معنی آن رویهم «دانای بی همتاپرستی» است و به کیش زرتشتی اطلاق می شود، مزدیسنا هم گفته می شود.

میکادو Micado: لقب امپراطور ژاپن

میسیونر Missionnaile: مبلغ مذهبی، داعی، کشیش

میلیتارسیم Militarisme: سیاست تفوق نظام، تسلط و نفوذ ارتش در شئون مملکت، تفوق منافع و مصالح نظامی در مملکت

ناتورالیسم Naturalisme: حالت طبیعی، طبیعی بودن اعتقاد به طبیعت، آیین طبیعیون پیروی سبک طبیعت

نازیسم Nazisme: مرام و روش جزمی در آلمان که در زمان هیتلر قدرت و نفوذ داشت و معتقد به برتری نژادی و ناسیونالیسسم افراطی بود.

ناسیونالیسم: متعصب ملی

ناسیونالیست Nasionaliste: (ناسیونال، ملی، قومی) ملت خواه، هواخواه ملیت و قومیت خود ملیت خواه.

اتنولوژی (اتنوگرافی): شناختن نژاد، نام علمی که درباره احوال و استعداد اقوام و ملل بحث می کند.

هیپنوتیسم Hypnotisme: علمی است که درباره هیپنوز یعنی خواب مغناطیسی یا خواب مصنوعی بحث می کند، طریقه ای که بوسیله آن انسان می تواند کسی را بخواب مغناطیسی ببرد.
یونیسف unisef: موسسه وابسته به سازمان ملل متحد که هدفش کمک به بهداشت کودکان و مادران و آماده ساختن کودکان و جوانان برای کارهای سودمند است.

نظرات کاربران درباره کتاب واژگان