فیدیبو نماینده قانونی دفتر نشر فرهنگ اسلامی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها

کتاب خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها
از نظر پیشوایان دین و علم

نسخه الکترونیک کتاب خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها

اگر جسم به‌ دلیل سوء تغذیه رنجور شود، قدرت تفکر و تعقل از انسان سلب و اراده‌اش ضعیف می‌شود. سوء تغذیه چهره‌های شاداب را زرد و جسم‌های نیرومند را ناتوان می‌کند. مردمی که جسم، فکر و روحشان بیمار شد، آماده پذیرش هر‌گونه تسلط بیگانگان می‌شوند. امروز دیگر مطالعه درباره مواد غذایی منحصر به کتاب‌های کلاسیک پزشکی نیست و کتاب‌های بسیاری به چاپ رسیده و مطالعات ارزنده‌ای در این زمینه شده است. آگاهی از مبانی تغذیه برای اینکه بدانیم «چه بخوریم و چگونه بخوریم تا شاداب‌تر و سالم‌تر باشیم» برای هر فردی ضروری است.خوشبختانه به تازگی توجه مردم به این موضوع مهم جلب شده است. امید است با فراهم آمدن امکانات و به کار بستن دستورهای بهداشتی و در نظر گرفتن خواص خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها، همه بدنی سالم و روانی سرشار از نشاط داشته باشند. در این کتاب، مختصری از مطالب بی‌شمار در زمینه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها جمع‌آوری شده و اینک به خواست خدا، در دسترس خوانندگان عزیز قرار می‌گیرد. البته با اندک مطالعه‌ای متوجه خواهید شد که این کتاب بر سایر کتاب‌هایی که درباره این موضوع نگاشته شده، امتیاز دارد و آن امتیاز این است که نخست دربارۀ هر خوراکی، سخنانی از پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار ذکر شده و سپس با زبان ساده، به گوشه‌هایی از تحقیقات علم آخرین تحقیقات علم غذاشناسی راجع به آن مادّۀ خوراکی، اشاره شده‌است.

ادامه...

بخشی از کتاب خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:خوردنی ها و آشامیدنی ها

آب


* آب جوشیده سودمند است و ضرری ندارد/ امام موسی کاظم(ع).
* آب باران (که به طور مستقیم از آسمان گرفته شود) بدن را پاک و بیماری ها را برطرف می کند/ امام رضا(ع).
* از آشامیدن آب زیاد بپرهیزید. زیرا ریشه هر بیماری است/ امام صادق(ع).
* نوشیدن آب بعد از غذای چرب، بیماری می آورد.
* پیامبر اکرم(ص) هر وقت غذای چربی می خورد، کمتر آب می نوشید و می فرمود: در چنین حالی، غذا گواراتر است (و بهتر جذب می شود).

آب که از دو عنصر اکسیژن و هیدرژن تشکیل شده، یکی از ضروری ترین مواد برای بدن است. انسان چند روز می تواند بدون غذا زندگی کند و از چربی های ذخیره شده در بدن استفاده کند، ولی آب موجود در بدن فقط برای مدت ۲۴ ساعت کافی است.
در اسهال های شدید که اغلب در فصل تابستان رخ می دهد، آب بدن به سرعت کم می شود و شخص زود نحیف و لاغر می شود، به طوری که هر گونه حرکتی برایش غیرممکن است. در این مورد باید به بیمار از طریق مختلف آب رسانید و در غیر این صورت در معرض خطر مرگ قرار می گیرد. برای اهمیت آب همین بس که یکی از چهار عنصر اصلی محسوب می شود.

آلو

* یکی از اصحاب می گوید: «خدمت امام موسی کاظم(ع) رسیدم. دیدم ظرف آبی جلوی حضرت است و در آن آلوی سیاه است که فصلش هم رسیده بود. حضرت فرمود: گرمی ام کرده است.»
* آلوی تازه حرارت را فرو می نشاند و صفرا را تسکین می دهد.
* آلوی خشک خون را طبیعی می کند و درد مهلک را از بین می برد.
* آلوی خشک بخورید، زیرا ضرر آن از بین رفته و فایده آن باقی مانده است.
* هنگامی که می خواهید آلو بخورید، پوست آن را بکنید. آلو برای هر نوع صفرا و حرارتی سودمند است.

آلوی تازه در تمام مواردی که پرهیز از مواد پروتئینی در کار باشد، مانند مبتلایان به روماتیسم، نقرس و تصلب شرائین، می تواند بسیار مفید باشد، به ویژه که انرژی زیادی نیز از آن حاصل می شود. به علاوه میوه ای است ادرارآور. مصرف آلو هنگام صبح ناشتا، در رفع یبوست ها و تقویت کار کلیه ها بسیار موثر است، ولی افرادی که معده ای ضعیف دارند، نباید زیاد مصرف کنند. آلوی پخته با سهولت بیشتری هضم می شود و عوارض آلوی تازه را نیز ندارد.
دکتر لوکلر آلوی خشک را غذایی مناسب و ملین ذکر کرده است و آن را برای مبتلایان به بواسیر و یبوست توصیه می کند. مصرف آلوی خشک برخلاف سایر ملین ها موجب می شود ضمن ایجاد لینت، عمل دفع بدون آنکه ضرری داشته باشد، وضع منظمی پیدا کند.
عده ای از پزشکان مانند دکتر کارتن معتقدند اگر قند آلوی تازه را با چندین مرتبه جوشانیدن با آب نیم گرم کاهش دهند، لینت و دفع صفرا به نحو بهتری انجام خواهد گرفت.
در ۱۰۰ گرم آلوی تازه این مواد یافت می شود: پروتید ۱ گرم * گلوسید ۵/ ۱۷ گرم * لیپید ۵/ ۰ گرم * و مقداری ویتامین های A، B و C.
۱۰۰ گرم آلوی تازه تولید ۷۶ کالری حرارت می کند و ۱۰۰ گرم آلوی خشک ۳۰۲ کالری حرارت دارد.

انار

* انار بخورید، زیرا انار برای آدم گرسنه غذایی کافی و برای آدم سیر میوه ای است گوارا/ امام صادق(ع).
* یکصد و بیست نوع (اشاره به گوناگونی و زیاد بودن انواع) میوه هست که سرور و بهترین آن ها انار است/ امام صادق(ع).
* میوه ای در روی زمین محبوب تر از انار نزد پیامبر(ص) نبود/ امام باقر و امام صادق(ع).
* هرکس در حال گرسنگی (و ناشتا) انار بخورد تا چهل روز قلب او روشن می ماند/ امام صادق(ع).
* انار را با پیه آن (پوست نازکی که میان دانه ها قرار دارد) بخورید، زیرا معده را دباغی و ذهن را زیاد می کند/ امام صادق(ع).
* انار ملس (ترش و شیرین) برای معده بهتر است/ امام صادق(ع).
* خوردن انار شیرین، آب (نطفه) مرد را زیاد و فرزند را نیکو می کند/ امام رضا(ع).
* دود ساقه درخت انار، حشرات را از بین می برد/ امام موسی کاظم(ع).

از گرد دانه انار برای بند آمدن خون قاعدگی استفاده می شود و التیام دهنده زخم نیز هست. آب انار بسیار مفرح و مدر است. در بیماری های مجاری ادرار و در موارد عدم ترشح کافی مجاری صفراوی بسیار مفید است. پوست ریشه آن نیز به واسطه داشتن ماده ای به نام پل له تیرین یک ضد کرم بسیار قوی است. پس از مصرف پوست ریشه انار، کرم کدو و انگل های دیگر بی حس و بی حرکت شده با مصرف مسهل به سهولت دفع می شوند. برای استفاده از پوست ریشه انار می توان از روش زیر استفاده کرد:

حدود ۸۰ گرم پوست خشک شده انار را مدت ۲۴ ساعت در مقدار دو لیوان آب بخیسانید و سپس آن را حرارت دهید تا حجم آن به لیوان کاهش یابد. مایع حاصل باید در دو تا سه نوبت مصرف شود. در بعضی موارد بعد از مصرف جوشانده ریشه انار، عوارضی نظیر تهوع، سرگیجه، اسهال و دل پیچه دیده شده است. در انار مقدار زیادی ویتامین های C،B2، B1، B6 و PP موجود است.

انجیر

* اباذر می گوید: «طَبق انجیری برای پیامبر اکرم(ص) هدیه آوردند. آن حضرت به اصحاب خود فرمود: بخورید. اگر بگویم میوه ای از بهشت نازل شده، همین انجیر است؛ انجیر میوه ای است که هسته ندارد، بواسیر را قطع می کند و برای نقرس مفید است.»
* انجیر تر و خشک بخورید؛ چه انجیر قوای جنسی را زیاد می کند و رطوبت و سردی را که موجب ضعف قوای آمیزش است، برطرف می کند/ پیامبر اکرم(ص).
* انجیر سده ها را نرم می کند و برای باد قولنج مفید است. در روز از آن زیاد بخورید، ولی در شب کم بخورید/ امام علی(ع).
* بر کبد «حزقیل» پیامبر زخمی ظاهر شد که او را آزار می داد، خداوند به او وحی کرد شیره انجیر را بگیر و بر سینه خود بمال. این کار را کرد و بهبودی یافت/ امام محمد باقر(ع).
* انجیر بوی بد دهان را از بین می برد، استخوان را محکم می سازد، مو را می رویاند و درد را برطرف می کند. و با بودن انجیر دیگر احتیاج به دارو نیست/ امام رضا(ع).

انجیره میوه ای است بسیار مغذی و سهل الهضم که مصرف آن برای بچه ها و اشخاصی که از بستر بیماری برخاسته اند و دوره نقاهت را طی می کنند، بسیار مفید است. انجیر یکی از میوه های خیلی معروف برای نرم کردن سینه و روده هاست که برای زکام های شدید و تورم حنجره و برونشیت مزمن نیز مفید است. به علاوه به خاطر داشتن دانه های ریز باعث تقویت معده و روده می شود.
انجیر برای بدن مقوی و محرک قوای جنسی است. در رفع بواسیر و صرع و جنون و وسواس اثرات بسیار نیکویی دارد. انجیر برای کبدهای ضعیف زیان آور است.
در ۱۰۰ گرم انجیر خشک مواد زیر وجود دارد: پروتید ۳/ ۴ گرم * گلوسید ۷۰ گرم * لیپید ۸/ ۱ گرم * سلولز ۷ گرم * مواد معدنی ۵/۵ گرم * و نیز ویتامین های B و C. این مقدار انجیر خشک، ۲۷۶ کالری حرارت تولید می کند.

انگور

* بهار امت (پیروان) من انگور و خربزه است/ پیامبر اکرم(ص).
* چهار میوه از میوه های بهشتی هستند: انگور، رطب (خرمای تازه)، انار و سیب/ امام محمد باقر(ع).
* پس از طوفان نوح که آب زمین را شست و حضرت نوح در قبرستان ها استخوان مردگان را دید، بی تابی شدیدی آغاز کرد و بسیار اندوهناک شد. خداوند متعال به او وحی کرد: «انگور سیاه بخور تا غم تو از بین برود»/ امام صادق(ع).
* یکی از اصحاب می گوید: «دیدم امیرالمومنین(ع) نان با انگور میل می فرمود.»
* هشام می گوید: «امام سجاد(ع) از انگور خوششان می آمد.»
* یکی از اصحاب خدمت حضرت امام محمد باقر(ع) رسید، دید برای آن حضرت انگور آورده اند. حضرت به او فرمود: «پیرمرد، مسن و کودک، دانه دانه انگور می خورند و کسی که گمان می کند سیر نمی شود، سه تا سه تا و چهار تا چهارتا؛ و من دو دانه دو دانه می خورم، زیرا مستحب است.»
* دو میوه است که با دست خورده می شود: انگور و انار/ امام صادق(ع).

برگ مو مقوی، قابض و مدر است. در اسهال های خونی، خونریزی ها، عدم دفع ادرار، نقرس، استفراغ، اختلالات گردش خون در موقع بلوغ و یائسگی و واریس مصرف می شود. در خونریزی از بینی می توان گرد برگ های مو را به داخل حفرات بینی کشید تا خونریزی قطع شود.
آب انگور ملین و مقوی است و غذای خوبی برای مبتلایان به بیماری اوره خون و اسیدوز است. مصرف آن برای مبتلایان به ورم کلیه که از نمک پرهیز داده می شوند، بسیار مفید است. از نظر تولید حرارت، هر کیلو انگور معادل ۲ کیلو گوشت است. چنین مشهور است که هر کس زیاد چاق است، علاجش خوردن انگور است و هر کس زیاد لاغر است، درمانش خوردن انگور است.
باید در نظر داشت که مصرف زیاد آب انگور، ایجاد سنگ کلیه و رسوبات در دستگاه دفع ادرار می کند. از نظر استعمال خارجی آب انگور، پوست بدن را نرم می کند و افزودن آن به ماسک های زیبایی فواید بسیاری دارد.

نظرات کاربران درباره کتاب خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها