فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اختلال کمبود توجه-بیش فعالی

کتاب اختلال کمبود توجه-بیش فعالی
مروری بر علائم و درمان‌های موجود

نسخه الکترونیک کتاب اختلال کمبود توجه-بیش فعالی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب اختلال کمبود توجه-بیش فعالی

اختلال بیش‌فعالی - کمبود توجه، بیماری شایعی است که می‌تواند موجب ناتوانی چشمگیر کودک یا نوجوان در عرصه‌های اجتماعی و تحصیلی شود، اما متأسفانه باورهای غلطی در مورد این مشکل و درمان آن وجود دارد، که باعث تأخیر یا عدم درمان اختلال می‌شود. هدف از نگارش این کتاب، افزایش آگاهی والدین در خصوص مشکلات فرزندشان و در دسترس قراردادن دانش عملی و مهارت‌های لازم برای کمک به آن‌هاست.

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.34 مگابایت
  • تعداد صفحات ۷۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب اختلال کمبود توجه-بیش فعالی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه مولف

حدود صدسال پیش جرج استیل گروهی از کودکان را با علائمی شبیه به آن چه امروز به عنوان اختلال بیش فعالی ـ کمبود توجه می شناسیم، توصیف کرد. او مشکل این کودکان را نقص در کنترل اخلاقی بیان نمود و عوامل محیطی و بیولوژیک را در ایجاد آن دخیل دانست. در سال ۱۹۶۲، کلمانتس و پیترز لغت «اختلال عملکرد مغزی جزئی» و چند سال بعد سازمان جهانی بهداشت و انجمن روان پزشکی امریکا «نشانگان بیش فعالی کودک» را مطرح نمودند که هنوز هم در بریتانیا از این اصطلاح استفاده می شود. تا بالاخره در سال ۱۹۸۰ از «اختلال کمبود توجه ـ بیش فعالی» برای نام گذاری آن استفاده شد.
این روزها، بیش فعالی واژه نسبتا آشنایی در بین والدین و معلمین به ویژه در مقطع ابتدایی است. ولی آیا مرز بین شیطنت و سر به هوایی دوران کودکی و اختلال کمبود توجه ـ بیش فعالی شناخته شده است؟ این سوالی است که بارها در ذهن بسیاری از والدین تکرار می شود و گاهی به دلیل باورهای نادرست و برداشت های اشتباه از رفتار فرزندشان دچار سردرگمی، وحشت و نگرانی می شوند و متعاقب آن شیوه تربیتی نامناسبی را نیز در برخورد با فرزندشان به کار می گیرند.
اختلال کمبود توجه ـ بیش فعالی شایع ترین اختلال در مراجعین سرپایی درمانگاه های روان پزشکی کودکان می باشد که اگر به موقع و به طور مناسب تحت مداخلات درمانی قرار نگیرد، ممکن است سرانجامی ناخوشایند به دنبال داشته باشد.
«چرا کودک من دچار این بیماری شده؟ چه عواملی در ایجاد آن نقش دارند؟ آیا فرزند من درمان می شود؟ پیش آگهی این اختلال در آینده چگونه است؟ و...» این ها سوالاتی است که در ذهن والدین شکل می گیرد و یافتن پاسخ مناسب حق طبیعی آن ها و برای کمک به فرزندشان ضروری است. تجربیات بالینی روان پزشکان کودک نشان می دهد که یکی از مهم ترین مشکلات در درمان این کودکان عدم همکاری مناسب والدین و اولیای مدرسه در درمان است که به شکل قابل توجهی روی راهکارهای درمانی تاثیر نامناسب می گذارد. علت این عدم همکاری، نداشتن اطلاعات پایه راجع به بیماری، و نگرش نامناسب به آن می باشد.
هدف از تدوین این کتاب، ارائه اطلاعاتی درباره ماهیت اختلال، علت شناسی، عوارض، درمان و پیش آگهی آن به زبان ساده ای است که بتواند مورد استفاده موثر والدین و مربیان کودک قرار بگیرد. پرسش هایی که در کتاب مطرح شده برگرفته از سوالاتی است که پدران و مادران در جلسات آموزشی و درمانی عنوان کرده اند و لازم می دانم از همه آن ها که به نوعی در شکل گیری این مجموعه سهیم هستند تشکر نمایم. اطمینان دارم که در آینده نیز نظرات و پیشنهادات همکاران، والدین و مربیان می تواند در برطرف کردن نقایص کتاب در چاپ های بعدی موثر باشد و از آن ها استقبال می کنم. در خاتمه نیز از مدیریت و کارکنان نشر قطره که در تدوین این کتاب کمال همکاری را داشته اند سپاسگزاری می نمایم.

دکتر رزیتا داوری آشتیانی

یادداشت ناشر

هنگامی جامعه ای سالم و متعادل خواهیم داشت که افراد آن جامعه، از سلامت روان برخوردار و در عرصه های اجتماعی فعال باشند. انکار کردن نابسامانی های روانی افراد جامعه درست نیست. برای اصلاح، نخست باید درد و بیماری را شناخت. در این صورت، درمان سهل تر خواهد بود.
در گذشته های دور، اندیشمندان و ادیبان، کتاب های پند و اندرز می نوشتند تا به مردم آگاهی های لازم را برای رسیدن به تعادل اخلاقی و روانی ارائه دهند. اما امروزه این پندنامه های ارزشمند به تنهایی کافی نیستند.
زندگی در عصر ما، آگاهی ها و مهارت های ظریف تری را می طلبد که با مطالعه و تجربه به دست می آیند. دسترسی به اطلاعات درست و کسب مهارت های لازم برای زندگی، در پیشگیری از آسیب های روانی سهم عمده ای دارد. هر چند علاوه بر اطلاعات درست، یافتن راهکارهای صحیح نیز ضروری است.
تاکنون در ایران برای حل مسائل و مشکلات فردی و خانوادگی کتاب های ارزشمندی در حوزه روان پزشکی و روان شناسی، ترجمه و منتشر شده است، که بیشتر آن ها راه حل هایی متناسب با فرهنگ های غیرایرانی ارائه داده اند. لذا صِرفِ ترجمه ــ حتی علمی ترین ــ متون روان شناختی غرب نمی تواند راهگشای مشکلات جامعه ما باشد، و ما باید دریافت های خود از دانش غرب را با شرایط فرهنگی و میراث معنوی خود سازگار کنیم تا کلام مان آشنا و راهکارهای درمانی مان موثر باشد.
نشر قطره بر آن شده است تا با همکاری روان پزشکان و روان شناسان برجسته ایرانی مجموعه کتاب هایی را با عنوان «روان و زندگی» منتشر کند. مولفان این مجموعه با دانش نظری و تجربه های بالینی و درمانی مفید، موضوع هایی را برای تالیف انتخاب کرده اند که در آن مهارت و تجربه ویژه ای دارند.
این مجموعه به صورت پرسش و پاسخ و به زبانی ساده تنظیم شده است تا خوانندگان بتوانند با مسائل روان شناسی آشنا شوند و آگاهانه با مشکلات روانی برخورد کنند و نیز بدانند که به هنگام بروز مشکل چگونه می توانند راهنمایی های لازم را از مشاوران دریافت کنند.
نشر قطره بر خود لازم می داند از روان پزشکان، روان شناسان و استادان محترمی که در این مجموعه ما را یاری کرده اند سپاسگزاری کند.

بیش فعالی به چه معناست؟

سعید که ۹ سال دارد سر کلاس درس ناآرام است و همکلاسی هایش به دلیل شیطنت های او نمی توانند تمرکز داشته باشند. او تقریبا هیچ وقت روی صندلی اش نمی نشیند، بی دلیل در کلاس راه می رود و با سایر دانش آموزانی که مشغول انجام تکالیف شان هستند صحبت می کند. وقتی هم می نشیند، آرام و قرار ندارد، یا با وسایلش بازی می کند، یا آن ها را به زمین می اندازد. به همین دلایل بارها از کلاس اخراج شده است. در زنگ های تفریح بچه های دیگر را هُل می دهد و هیچ گاه نمی تواند سر صف راحت و آرام بایستد.
همان طور که در مثال بالا می بینید، بیش فعالی به معنای پرتحرکی و جنب و جوش زیاد است که در کودکان به درجات مختلف مشاهده می شود و تا زمانی که در عملکرد فردی، تحصیلی و اجتماعی کودک خللی ایجاد نکند، اختلال به شمار نمی آید. منظور از اختلالِ کمبود توجه ـ بیش فعالی، اختلال پایدار عدم توجه و تمرکز، بیش فعالی و رفتارهای تکانشی است؛ و در کودکان مبتلا، شدیدتر از دیگر کودکانِ با سطح رشد مشابه دیده می شود. برخی از این نشانه ها قبل از سن هفت سالگی ظاهر می شوند. و حداقل در دو محیط خانه و مدرسه دیده شده و باعث اختلال عملکرد فرد در زمینه های اجتماعی و تحصیلی می شوند. در حدود سه تا پنج درصد کودکان دبستانی به این عارضه مبتلا هستند و این اختلال شایع ترین علت مراجعه آنان به درمانگاه های روان پزشکی کودک است. از آن جا که معمولاً این بیماری در خانه و مدرسه تشخیص داده نمی شود، فقط حدود نیمی از کودکان مبتلا، شناسایی می شوند و تحت درمان قرار می گیرند.
***
نباید کودکان پرتحرک و بازیگوش را تا زمانی که به عملکرد زندگی روزمره شان خللی وارد نشده، دچار اختلال بیش فعالی تصور کرد.
***
گاهی کودکانی که از نظر سرشتی پرتحرک و بازیگوش هستند به اشتباه بیش فعال تشخیص داده می شوند. به خصوص در سنین قبل از دبستان افتراق این دو از هم کمی دشوار است. ولی نکته قابل اهمیت آن است که عملکرد مبتلایان به اختلال کمبود توجه ـ بیش فعالی در زمینه های روابط بین فردی و یادگیری، پایین است. به عنوان مثال والدین آن ها به دلیل رفتارهای نامناسب فرزند خود سعی می کنند کمتر به محیط های اجتماعی نظیر مهمانی ها بروند. در مهد کودک مربیان از به هم زدن نظم کلاس، پرخاشگری و درگیری این کودکان با سایرین شکایت دارند و ذکر می کنند که آن ها در هیچ فعالیتی بیش از دو سه دقیقه دوام نمی آورند و در نتیجه یادگیری آن ها پایین تر از بقیه است. در حالی که یک کودک صرفا بازیگوش که سرشت پرتحرکی دارد، اختلالی در زمینه های عملکرد بین فردی و اجتماعی نشان نمی دهد و برعکس ممکن است خیلی اجتماعی باشد و با همسالان خود ارتباط خوبی برقرار کند، رهبر گروه شود و بقیه از بودن با او لذت ببرند. او تنها از بقیه پر انرژی تر و پرجنب و جوش تر است و اگر قوانین مناسبی در خانه حاکم باشد و او در یک محیط با انضباط رشد کند، می تواند به شکل مناسبی رفتارهای خود را مهار کند.

نشانه های اختلال کمبود توجه ـ بیش فعالی چیست؟

این کودکان معمولاً در یک یا هر سه حوزه توجه و تمرکز، فعالیت و تکانه، علائم خود را بروز می دهند.
نشانه های بی توجهی بدین شکل است که فعالیت های تحصیلی را با بی دقتی انجام می دهند؛ به نظر می رسد وقتی با آن ها مستقیما صحبت می شود، گوش نمی دهند، دستورها را کامل اجرا نمی کنند، تکالیف خود را تکمیل نمی کنند و در کل از فعالیت هایی که نیاز به توجه مستمر دارد اجتناب می کنند یا از آن ها متنفرند. در پیروی از دستورات دیگران مشکل دارند، به نظر می رسد که اصلاً به حرف کسی گوش نمی دهند. غالبا وسایل لازم را برای انجام تکالیف گم می کنند، زود حواس شان پرت می شود و در فعالیت های روزمره فراموشکار هستند. البته والدین ممکن است اظهار کنند که کودک شان توجه بسیار خوبی در بازی های رایانه ای و نگاه کردن به تلویزیون دارد و ساعت ها می تواند به این بازی ها ادامه دهد.
مشکلات توجه و تمرکز از جمله نشانه های غیراختصاصی است که در موارد مختلف می تواند مشاهده شود. به عنوان مثال به دنبال استرس های حاد نظیر تصادف، زلزله و... کودک ممکن است اشکال در توجه و تمرکز پیدا کند. حالات اضطرابی نیز می توانند با حواس پرتی، مشغولیت ذهنی با یک موضوع مشخص و عدم تمرکز در بقیه حوزه ها همراه باشد. گاهی مصرف بعضی داروها نظیر آنتی هیستامین ها، داروهای سرماخوردگی، داروهای خواب آور و... می توانند مشکل عدم توجه و تمرکز ایجاد نمایند.
افسردگی نیز می تواند حوزه توجه و تمرکز را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی اختلال کمبود توجه ـ بیش فعالی، فقط با علائم عدم توجه و تمرکز ظاهر می شود و نشانه های پرتحرکی و بیش فعالی اصلاً در فرد وجود ندارد، و کودک خیلی کم تحرک، کند و دائم غرق در رویاهای خویش است.
مینا دختر ۸ ساله ای است که در مدرسه، دانش آموزی آرام و کم سروصدا است ولی در انجام تکالیف، نوشتن املا و حل مسائل ریاضی بسیار کند است، زود حواسش پرت می شود و هنگامی که معلم مشغول درس دادن است، او به نقطه ای خیره شده و در خیالات خود است. در املا نمی تواند به سرعتِ بقیه دانش آموزان بنویسد و لغات یا نقطه ها را جا می اندازد.
***
بیش فعالی به دلایل بیولوژیک ایجاد می شود، نه به دلیل تربیت غلط.
***
نشانه های پرتحرکی، از نشانه های پرتحرکی می توان به بی قراری دست ها و پاها، تکان خوردن روی صندلی، ترک کردن صندلی در کلاس درس، بالا رفتن از در و دیوار، با سر و صدای زیاد بازی کردن، دویدن در مکان های نامناسب، پرحرفی و تحرک زیاد اشاره کرد. معمولاً فعالیت این کودکان هدفمند نیست و گاهی اضطراب دارند. این کودکان در موقعیت های جدید و ناآشنا کمتر علائم اختلال را نشان می دهند. همچنین زمانی که نظارت بیشتری از طرف بزرگترها وجود داشته باشد می توان فعالیت های کودک را تا حدودی مهار نمود.
نشانه های تکانش گری به صورت جواب دادن با عجله قبل از این که سوال تمام شود، ناتوانی در انتظار کشیدن برای نوبت، قطع کردن حرف دیگران و مداخله کردن می باشد. این کودکان اغلب بدون توجه به پیامدهای احتمالی درگیر فعالیت های فیزیکی خطرناک می شوند.
کودکان مبتلا، معمولاً بی ثباتی خلقی و خشونت و پرخاشگری شدید دارند. خلق شان به طور ناگهانی بدون تناسب با محرک های بیرونی تغییر می کند. به طور کلی به دلیل حالت های تکانشی که دارند، در تصمیم گیری ها نیز بدون فکر عمل می کنند و زود پشیمان می شوند. به همین دلیل دوستی آن ها بی ثبات است و روابط عاطفی ناپایداری دارند و زود دوستان شان را از دست می دهند. بدون فکر و تامل عمل کردن در روابط با افراد ناآشنا و پذیرفتن پیشنهادهای شان، ممکن است باعث به وجود آوردن مشکلات زیادی در زندگی آن ها گردد. به دلیل زود عصبانی شدن، بی ثباتی خلقی و عدم مهار هیجانات، در گروه هم سالان پذیرفته نمی شوند و نمی توانند در بازی های آن ها شرکت کنند در نتیجه دچار انزوای اجتماعی می شوند و به دنبال آن ممکن است علائم افسردگی ایجاد شود.
از طرفی به دلیل این که عملکرد تحصیلی نامناسبی دارند و از جانب والدین و اولیای مدرسه سرزنش می شوند، علائم اضطرابی نیز در آن ها شایع است.

علائم اختلال بیش فعالی در دوران قبل از مدرسه چگونه است؟

علائم این اختلال حتی می تواند، از دوران شیرخواری آغاز گردد ولی تا دوره بعد از نوپایی، تشخیص آن بسیار مشکل است و قبل از تولد هم قابل تشخیص نیست؛ زیرا بسیاری از کودکان که از نظر سرشتی پرتحرک، بازیگوش و فعال هستند با افزایش سن تا شروع دوره دبستان به تدریج پرتحرکی آن ها کاهش می یابد و هیچ مشکلی در عملکرد خود ندارند. معمولاً سن شروع بیش فعالی حدود سه سالگی است. البته مطالعات نشان می دهند که سرشت کودک شیرخوار یک عامل مستعدکننده در کمبود توجه ـ بیش فعالی می باشد.
***
مادرانِ کودکان بیش فعال، به اشتباه به بی کفایتی متهم شده و منزوی و افسرده می شوند.
***
نشانه های این اختلال قبل از سن هفت سالگی شروع می شود، و ممکن است تا نوجوانی یا بزرگسالی تداوم یابند.

نظرات کاربران درباره کتاب اختلال کمبود توجه-بیش فعالی