فیدیبو نماینده قانونی انتشارات جامی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
Loading

چند لحظه ...
کتاب قلعه حیوانات

کتاب قلعه حیوانات نوشته جورج اورول - ترجمه امیر امیرشاهی

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۹۲۰ تومان دریافت کنید!

نقد و بررسی کتاب قلعه حیوانات

قلعه حیوانات، داستان برابری و برتری ها!

«اریک ارتور بلر» متولد 1903 میلادی، رمان نویس و روزنامه نگار مشهور انگلیسی، با نام هنری «جرج اورول» شناخته شده است. او در شهر موتیهاری از ایالت های هندوستان متولد شد و وقتی یکساله بود همراه با مادر و خواهرش به انگلستان مهاجرت کردند. این نویسنده را بیشتر با دو رمان مشهور و پر آوازه 1984 و قلعه حیوانات می شناسیم که در این مقاله قرار است یکی از محبوب ترین رمان های اورول یعنی کتاب مزرعه حیوانات را با هم بررسی کنیم.

 

داستان کتاب قلعه حیوانات در مورد چیست؟

رمان قلعه حیوانات یکی از شاخص ترین آثار اورول به حساب می آید که در سال 1945 میلادی در انگلستان منتشر شد و در اواخر دهه 1950 میلادی به شهرت رسید. داستان مزرعه حیوانات به جامعه طبقاتی روسیه و اندیشه های مارکسیسمی و استبدادی آن جامعه و انقلابی که در سال 1917 در روسیه رخ داده است بر می­گردد. نگاه نمادگرایانه نویسنده در این رمان قابل تامل است، چرا که این اثر جورج ارول با ترسیم جامعه ای که در مزرعه حیوانات ایجاد کرده است، مخاطب را با شرایط انقلاب روسیه در آن زمان بیشتر آشنا می کند.

 

خلاصه داستان قلعه حیوانات، داستان برابری ها

داستان قلعه حیوانات روزگار حیواناتی را به تصویر می کشد که بسیار مظلوم و ستم دیده اند و از قوانین نا به هنجار صاحب مزرعه یعنی آقای جونز به ستوه آمده اند. روزی تمام حیوانات دو رهم جمع می شوند و تصمیم می گیرند کاری کنند که دیگر صاحبی برای مزرعه وجود نداشته باشد و خودشان مزرعه را مدیریت کنند. طی این تصمیم گیری با نقشه ای از پیش طراحی شده «آقای جونز» یعنی همان مدیر مزرعه را از مزرعه خودش فراری می دهند و پس از آن حیوانات با هم جلسه ای می گذارند تا قوانین جدیدی برای مزرعه وضع کنند که مطابق میل همه باشد.

 در این بین تمام حیوانات قلعه دو شعار مشترک داشتند که همیشه آن را تکرار می کردند. شعار اول این که تنها موجودات خوب کره زمین چهارپایان هستند. دومین شعار هم این است که همه حیوانات با هم برابرند و هیچ حیوانی حق ندارد موجودی را بکشد!

پس از وضع قوانین و ایجاد تعامل بین حیواناتی که تازه از شر زور و ستم رها شده اند، هر کس با توجه به توانایی هایی که داشت مسئولیت های متفاوتی را به عهده گرفت که این قسمت از داستان باعث شده روند ماجرا را برای مخاطب جذاب تر کند.

آرامش درون مزرعه عمری چندان طولانی نداشت. چرا که مدت کوتاهی پس از وضع قوانین جدید، اختلافات و دعواهای زیادی بین حیوانات مزرعه رخ می دهد. تا جایی که باعث شد شعارهای مشترکشان هم به جملاتی مانند: «همه حیوانات با هم برابرند اما برخی برابرترند و یا هیچ حیوانی بدون دلیل حیوان دیگری را نمی کشد و حتی چهارپایان موجودات خوبی هستند اما موجودات دوپا بهترند» تغییر پیدا کند.

 

چرا باید کتاب مزرعه حیوانات را خواند؟

داستان قلعه حیوانات یکی از کتاب هایی است که خواندن آن به افراد بلند نظر و روشن فکر بسیار پیشنهاد می شود. اما چه دلیلی دارد که این کتاب را بخوانیم؟

جرج اورول در این کتاب به عنوان نماینده ای از طبقه محروم جامعه صدای بلند مردم را با قلم خود به گوش جهانیان رسانده. اگر کمی ریزبینانه به داستان نگاه کنید، می توانید متوجه شوید که آقای جونز صاحب مزرعه همان تزار ستمگر روسیه است و باکسر اسب پیر و کهن سال هم نمادی از طبقه کارگر و محروم جامعه به حساب می آید. در این جامعه خوک ها نقش دموکرات ها و سوسیالیست های یک جامعه را بازی می کنند. در مجموع انقلاب حیوانات در مقابل آقای جونز همان انقلاب کارگری در مقابل نظام سرمایه داری روسیه را روایت می کند.

جرج اورول در نگارش این داستان با ریز بینی خاصی خودش را درگیر نمادها و استعاره های فراوان کرده تا مخاطب به راحتی بتواند وجه شباهت جامعه خودش را در مقایسه با داستان پیدا کند. با این حساب خواندن رمان مزرعه حیوانات می تواند چشم بیدار بسیاری ازمخاطبان را نسبت به جامعه ای که در آن زندگی می کنند باز تر کنند. چرا که اورول با نگارش این رمان، تصویری از وقایع باورنکردنی و وحشتناک را به عنوان هشداری برای فاجعه های پیش بینی شده در مقابل حقوق انسانی مردم در آینده به نگارش در آورد.

 

مزرعه حیوانات یا قلعه حیوانات؟

نام ترجمه شده کتاب همیشه برای مخاطبان گنگ است. چرا که برخی این کتاب را با نام مزرعه حیوانات و برخی دیگر با نام قلعه حیوانات می شناسند. اما کدام یک عنوان درست و یا درست تری برای این کتاب است؟

همانطور که می دانیم نام اصلی و ترجمه شده کتاب جرج اورول ANIMAL FARM است که ترجمه صحیح تر آن به فارسی مزرعه حیوانات به حساب می آید. اما مترجمان زیادی معادل قلعه حیوانات را عنوان بهتری برای این کتاب دانسته اند. در حال حاضر می توانید هر دو عنوان را در کتاب فروشی های مختلف با ترجمه مترجمان متفاوت پیدا کنید.

 

کدام ترجمه قلعه حیوانات بهتر است؟

خواندن ترجمه روان یک کتاب می تواند به درک بهتر مخاطب در فهم داستان کمک به سزایی کند. کتاب های معروف و پر آوازه ای مانند قلعه حیوانات، به دلیل محبوبیت بالایی که بین مخاطبان دارند به عنوان ترجمه شده ترین کتاب ها هم معروف هستند اما انتخاب ترجمه درست برای مطالعه یک کتاب مهم ترین قدم برای اقدامات قبل از مطالعه به حساب می آید.

مزرعه حیوانات در ایران ترجمه های مختلفی دارد که توسط انتشارات های زیادی به چاپ رسیده است. بیشتر ترجمه های این کتاب که به چاپ رسیده اند زبان روانی دارند اما پر مخاطب ترین و بهترین ترجمه فارسی این کتاب توسط قلم «امیر امیرشاهی» نگارش شده و در انتشارات جامی به چاپ رسیده است. یکی از ویژگی های اصلی این ترجمه قلم ساده و روانی است که درک بهتر داستان را برای مخاطب فارسی زبان ساده تر می کند.

 

کتاب قلعه حیوانات چند صفحه است؟

برای خواندن کتاب قلعه حیوانات با قطر زیادی رو به رو نخواهید بود؛ چرا که نویسنده در این کتاب به زیاده گویی اعتقادی ندارد و در کمتر از 150 صفحه توانسته شیره اصلی داستان مورد نظر را به مخاطب برساند.

 

جملاتی از متن کتاب مزرعه‌ی حیوانات

در بخش های مختلفی از کتاب، مخاطب با جملاتی روبه رو می شود که یک بار خواندن آن کم است. این ها نوشته هایی هستند که باید برای همیشه روی میز کار یا در صفحه اول سررسید وجود داشته باشند تا همیشه خوانده شوند و از ذهن پاک نشوند. در ادامه با ارائه برخی قسمت های تاثیرگذار قلعه حیوانات، شما را به خواندن کل کتاب دعوت می کنیم.

- روزی که همه چیز آزاد است. برای آن روز همه باید کار کنیم، اگر چه پیش از دیدن آن روز بمیریم. خوب گوش بدهید و حرف های مرا منتشر کنید که از آینده ای طلائی می گویم.

- انسان ها، یگانه دشمن واقعی ما هستند که باید آن ها را از صفحه روزگار دور کنیم. اگر این اتفاق بیفتد، ریشه گرسنگی و بیگاری برای ابد خشک می شود. انسان تنها آفریده ایست که مصرف می کند و تولید ندارد. نه شیر می دهد. نه تخم می کند. ضعیف تر از آن است که گاوآهنی را بکشد و سرعتش در دویدن به حدی نیست که خرگوشی را بگیرد. با تمام این حرف ها، ارباب مطلق حیوان است و تنها انسان است که آنها را به کار می گیرد و از دسترنج حاصله فقط آنقدر به آنها می دهد که نمیرند و بقیه را به نفع خودش تصاحب می کند.

- دوستان فراموش نکنید که هرگز نباید در شما تردیدی پیدا شود. هیچ استدلالی نباید شما را گمراه سازد. هیچ وقت به کسانی که می گویند انسان و حیوان مشترک المنافعند یا ترقی یکی به پیشرفت دیگری بستگی دارد اعتماد نکنید. این حرف ها دروغ محض است. بشر به منافع هیچ موجودی نمی اندیشد در این مبارزه باید بین ما حیوانات رفاقت و اتحاد کامل وجود داشته باشد. بشر جملگی دشمن و حیوانات جملگی دوستند.

- اسکوئیلر به صدای رسا گفت: رفقا! امیدوارم تصور نکرده باشید که ما خوک ها این عمل را از روی خودپسندی یا به عنوان امتیاز می کنیم. ما خوک ها از شیر و سیب خوشمان نمی آید منم از آن ها بدم می آید. تنها هدف از خوردن آن ها حفظ سلامتی است. شیر و سیب شامل موادی است که برای حفظ سلامتی خوک کاملا ضروری است. ما خوک ها کارمان فکری است. تمام کار تشکیلات مزرعه بسته به ماست ما شب و روز مراقب بهبود وضع همه هستیم. صرفاً به خاطر شماست که ما شیر را می نوشیم و سیب را می خوریم.

 

سایر آثار جورج اورل، نویسنده ای از از طبقه محروم جامعه!

هر چند بیشتر مردم مزرعه حیوانات را به عنوان شاهکار جرج اورول می شناسند اما این باعث نمی شود که دیگر آثار این نویسنده را نادیده بگیریم.

آس و پاس در پاریس، دختر کشیش و روزهای برمه از جمله آثار بی نظیر اورول به حساب می آیند که به نسبت دیگر رمان های این نویسنده کمتر به چشم آمده اند؛ چرا که دو کتاب معروف اورول یعنی 1984 و قلعه حیوانات به تنهایی توانسته اند زبان گویای نویسنده در سراسر جهان باشند.

1984 کتابی است سیاسی که در مورد نظام های تمامیت خواه (توتالیتر) و کمونیسم نوشته شده است. بر خلاف عقیده اصلی نویسنده، این کتاب را می توانیم در قفسه کتاب های تخیلی کتابخانه پیدا کنیم؛ چرا که کلیت داستان بیشتر شبیه داستان های غیرواقعی روایت شده است. خواندن رمان 1984 به بیشتر کسانی که از خواندن قلعه حیوانات شگفت زده شده اند شدیداً پیشنهاد می شود.

یکی از ویژگی های آثار جرج اورول در ایران این است که به راحتی در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت، چرا که محبوبیت بالایی دارد و مردم می توانند به راحتی نسخه فیزیکی و یا پی دی اف قلعه حیوانات و یا دیگر آثار این نویسنده را تهیه کنند.

 

 

مشخصات کتاب قلعه حیوانات

نظرات کاربران درباره کتاب قلعه حیوانات نوشته جورج اورول - ترجمه امیر امیرشاهی

دقیقا شبیه روند انقلاب خودمان است
در ۱۱ ماه پیش توسط مرتضی رضوی ( | )
کتاب بسیار تأمل برانگیز،خوندنی و بی‌نظیری‌ست توصیه میکنم حتما این کتاب بی‌مانند رو بخونید چون به جرأت میگم یکی از کتاب هایی هست که هرکس در طول زندگی «باید» مطالعه کنه. آقای امیرشاهی از اولین مترجمین این رمان هستند. ترجمه ی ایشون بسیار شیوا،رسا و دلنشین است. امیدوارم از خوندنش نهایت لذت رو ببرید.
در ۱ سال پیش توسط ماهان قنبری ( | )
پر مغز و کوتاه . من هم موافقم از اون دسته کتابهاییه که تاثیرش موقعی هست که همه خوانده باشند
در ۱۲ ماه پیش توسط هادی شفیعی ( | )
یاد اوایل انقلاب می افتم....واقعا
در ۱۲ ماه پیش توسط mar...y37 ( | )
میشه اسمش و عوض کرد و با نام تاریخ معاصر ایران توی مدارس تدریس کرد...
در ۸ ماه پیش توسط ریحانه سهرابی ( | )
کتابیه که قیمتی روش نمیشه گذاشت، ۳ تومن که دیگه هیچی. دلم میخواد کل تیراژ کتاب و بخرم و تو خیابون به مردم هدیه بدم ، همه باید این کتاب و بخونن
در ۱۰ ماه پیش توسط sch...364 ( | )
این کتاب بسیاربسیار زیباست و تا به حال همچین رمانی نخونده بودم
در ۱ سال پیش توسط Imilian karam ( | )
حیوانات از پشت پنجره، یک نگاه از آدم ها به خوک ها و از خوک ها به آدم ها و باز از آدم ها به خوک ها می کردند ولی اصلا قابل تشخیص نبود کدام آدم است و کدام خوک یکی از فوق العاده ترین و بهترین کتاب هایی که تا به حال خونده بودم که نشون میده قدرت چقدر کثیفه
در ۸ ماه پیش توسط حمید ( | )
ایران به معنای واقعی
در ۹ ماه پیش توسط کتاب خوان ( | )
یاد کار ها و شعار های دولت افتادم
در ۱۰ ماه پیش توسط .... .... ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ..
  • ۸
  • ۹
  • بعدی ›
  • آخرین ››