فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کارآفرینان بزرگ و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب کارآفرینی به شیوه پرویز امیدیار

کتاب کارآفرینی به شیوه پرویز امیدیار

نسخه الکترونیک کتاب کارآفرینی به شیوه پرویز امیدیار به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب کارآفرینی به شیوه پرویز امیدیار

کارآفرینی نیز مانند هر پدیده دیگری قواعد و ملزومات ویژه خودش را دارد. سرمایه شاید مهمترین نیاز برای شروع یک فعالیت اقتصادی باشد، اما به یقین همه آن نیست. دانش و توانایی مدیریت، دانش اقتصادی، شناخت اوضاع بازار و نیازهای آن و از همه مهمتر، باور داشتن اینکه "من می توانم، کار تازه ای را شروع کنم" عامل هایی هستند که در تولد یک کارآفرین و ایجاد عزم و اراده در وی نقش اساسی دارند. این باور که کارآفرینی لازم و ضروری است و هر فردی می تواند برای خود یک فعالیت اقتصادی را آغاز کند، موضوعی نیست که یکباره و ناگهانی در ذهن انسان ایجاد شود. تصمیم به راه اندازی فعالیت اقتصادی نوپا، نتیجه فرآیندی است که باید از ابتدای کودکی شکل بگیرد و در آموزش و پرورش به طور جدی و حساب شده در نظر گرفته شود تا فرد مهارتهای لازم را به درستی فراگیرد. امروزه صاحبنظران بر نقش کارآفرینی در توسعه اقتصادی و اجتماعی اتفاق نظر دارند.

ادامه...

بخشی از کتاب کارآفرینی به شیوه پرویز امیدیار

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:



تاریخچه تجارت الکترونیک



تجارت الکترونیک عبارت است از خرید (buy) و فروش (sell) و مبادله (Exchange) کالا (product)، خدمات (services) و اطلاعات (Information) از طریق شبکه های رایانه ای از جمله اینترنت. این نوع از تجارت بر پردازش و انتقال الکترونیکی داده ها شامل متن، صدا و تصویر مبتنی است. تجارت الکترونیک فعالیت های مختلفی از جمله مبادله، تحویل فوری مطالب دیجیتال، انتقال الکترونیکی وجوه، مبادله الکترونیکی سهام، بارنامه الکترونیکی، طرح های تجاری و مهندسی و خدمات پس از فروش را نیز در برمی گیرد.
ویژگی اصلی این نوع از تجارت تسهیل فرآیندهای تجاری، حذف فرآیندهای غیرضروری و زائد در انجام امور بازرگانی و کاهش هزینه ها از طریق بهبود و افزایش هماهنگی، کاهش هزینه های اداری خصوصاً هزینه مکاتبات و نیز بهبود دسترسی به بازار و افزایش تنوع برای مشتریان است. در این میان، فناوری های نوین ارتباطی مانند اینترنت، اکسترانت، پست الکترونیک و تلفن های همراه در گسترش و توسعه تجارت الکترونیک نقش بسزایی دارند.

تاریخچه اینترنت

اینترنت کنونی در اواخر دهه ۱۹۶۰ در وزارت دفاع آمریکا پدید آمد. در آن زمان وزارت دفاع آمریکا آژانس پروژه های پژوهشی پیشرفته را پایه گذاری کرد که نهادی برای گسترش فناوریهای اطلاعاتی بود و شبکه ای که بدین ترتیب پایه گذاری شد آرپانت (ARPANET) نام گرفت. آرپانت اولیه تنها شامل مراکز پژوهشی و نظامی بود که رایانه های آنها به هم متصل بود و این اتصال از طریق خطوط تلفن انجام می گرفت.
هدف اصلی از راه اندازی این مرکز ایجاد سیستمی غیرمتمرکز برای ارتباطات پژوهشی میان مراکز بود، به گونه ای که در شرایط اضطراری با از کار افتادن هر بخش از شبکه سایر اجزای شبکه به فعالیت خود ادامه دهند. در سال ۱۹۸۴ تعداد رایانه ها متصل به آرپانت به ۱۰۰ عدد رسید. پژوهشگرانی که برای انجام امور پژوهشی از آرپانت کمک می گرفتند، به سوی شبکه های رایانه ای با سرعت بالاتر روی آوردند.
در سال ۱۹۸۶ موسسه ملی علوم آمریکا شبکه NSFNET را برای ارائه ارتباطات شبکه ای به مراکز تحقیقاتی بیشتر و گسترش شبکه های بین المللی تاسیس کرد. تعداد رایانه های فعال در این شبکه تا سال ۱۹۸۹ به ۱۰۰ هزار رایانه رسید. در سال ۱۹۹۰ آرپانت به پایان عمر خود رسید اما اینترنت رشد کرد و در سال ۱۹۹۲ تعداد رایانه های فعال به ۱ میلیون و در سال ۱۹۹۳ به ۲ میلیون رسید و دوران رشد اینترنت از این سال به بعد آغاز شد.
در سال های ابتدایی دهه ۱۹۷۰ واژه تجارت الکترونیکی به معاوضه داده های الکترونیکی برای ارسال سندهای تجاری مانند سفارش های خرید یا صورت حساب های الکترونیکی اطلاق می شد و بعدها با گسترش این صنعت واژه تجارت الکترونیکی به تجارت از طریق شبکه وب برای خرید کالا و خدمات گفته می شد.
زمانی که نخستین شبکه جهانی وب به صورت فراگیر و شناخته شده در ۱۹۹۴ رواج یافت، بسیاری از پژوهشگران پیش بینی کردند که این شیوه از تجارت یعنی تجارت مبتنی بر وب به زودی به بخش مهمی در اقتصاد دنیا تبدیل خواهد شد اما ۴ سال طول کشید تا پروتکل های مبتنی بر http به طور گسترده در اختیار کاربران قرار بگیرد.
اولین کسب و کارهای الکترونیکی را می توان در ۱۹۹۸ و در میان تعدادی از کسب و کارهای معتبر در کشور آمریکا و اروپای غربی شاهد بود. کسب و کارهایی که با راه اندازی وب سایتهایی ابتدایی شکل گرفت و سپس توسعه یافت. در سال ۲۰۰۵، تجارت الکترونیکی در اکثر شهرهای آمریکا، اروپا و آسیای شرقی به سرعت توسعه و رواج یافت. عده ای معتقدند که قدمت تجارت الکترونیکی (E-Commerce) به پیش از پیدایش اینترنت کنونی بازمی گردد اما به دلیل هزینه های سنگین این سبک از تجارت، امکان استفاده از آن تا چند سال گذشته مختصراً در اختیار شرکتها، بنگاه های تجاری و موسسات اقتصادی بود اما با فراگیرشدن اینترنت و امکان استفاده همه مردم این فرصت به دست آمد که ساختار تجارت الکترونیکی تغییر کرده و از حالت اختصاصی بودن برای طبقه خاصی خارج شده و به صنعتی در دسترس تبدیل شود.
به طور کلی، روندهای پیدایش و شکل گیری تجارت الکترونیک به ۵ مرحله زیر قابل تقسیم بندی است:
مرحله اول – پیدایش شبکه های خصوصی: اولین گام ها در پیدایش تجارت الکترونیک در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی و توسط برخی از دولت ها و تاجران بزرگ بین المللی که می کوشیدند تا تبادل اطلاعات و امنیت مربوط به آن را توسعه بخشند، برداشته شد. در این راستا، مبادله الکترونیک داده ها که در محدوده شبکه های خصوصی و محدود انجام می گرفت، به عنوان بستر و استاندارد اولیه برای نسل اول تجارت الکترونیک مورد استفاده قرار گرفت. البته در آن مرحله هزینه بالا و پیچیده بودن سیستم، مانع گسترش آن شد و تنها تعداد کمی از سازمان ها، نظیر شرکت های مالی از آن استفاده می کردند.
مرحله دوم – پیدایش پست الکترونیک و چت: این مرحله مربوط به اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی است که طی آن نسل اول مخابره اخبار همچون پست الکترونیک و چت کردن به وجود آمد. در این مرحله استفاده از وب در میان دانشگاهیان و اعضا مراکز علمی و تحقیقاتی و آموزشی رواج یافت.
مرحله سوم – ظهور مرورگرها: در سال ۱۹۹۵ میلادی که ظهور مرورگرها در وب براساس پروتکل انتقال متن به وقوع پیوست و ایجاد صفحات میزبان به عنوان یکی از ضروری ترین بخشهای سایتهای وب در این سال انجام گرفت، به عنوان مرحله سوم پیدایش تجارت الکترونیک به شمار می رود.
مرحله چهارم – شروع فعالیت سایتهای خرده فروشی: این مرحله از اواسط دهه ۱۹۹۰ آغاز شد و در طی آن، اولین سایتهای خرده فروشی در تجارت الکترونیک به نام سایتهای دات کام فعالیت خود را برای انجام معاملات اقتصادی کوچک شروع کردند. فعالیتهای این سایتها و نتایج حاصل از آنها، شرکتهای بزرگ تر را تشویق نمود تا وارد عرصه تجارت الکترونیک شوند و محصولات و خدمات خود را بر روی وب عرضه کنند. این مرحله اولین قدم برای توسعه واقعی تجارت الکترونیک قلمداد می گردد.
مرحله پنجم – تعریف مدل های تجارت الکترونیک: اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی زمان آغاز این مرحله می باشد که طی آن، تجار بزرگ و سازمان ها دریافتند که تجارت الکترونیک به صورت مدل تجارت – تجارت همانند مدل تجارت – مصرف کننده می تواند فعال شده و مورد استفاده قرار گیرد.
به این ترتیب وب به عنوان جایگاه اصلی برای نسل اولیه بازارهای حراجی، معاملات تجارت – تجارت و همچنین تجارت با مصرف کننده معرفی و مورد استفاده قرار گرفت.

حراج و اینترنت

حراجی نوعی پروسه تجاری است که دارای قانونمندی خاص خود بوده که در گذشته به صورت سنتی و هم اکنون به صورت الکترونیکی در حال رشد و گسترش می باشد. در کشورهای پیشرفته از این ابزار جهت اطلاع رسانی بهتر و ارزان تر کالا و خدمات موجود در بازار استفاده شده است و به عنوان یک واسطه اطلاع رسانی مطرح می باشد. به کمک این ابزار از یک طرف، فروشنده امکان تسریع در نقد کردن کالا یا خدمات خود را پیدا می کند و از طرف دیگر مصرف کننده می تواند نیازهای خود را به قیمت نازلتری تامین نماید. در واقع حراج یک مکانیزم اتوماتیک برای چانه زنی در بازار خرید و فروش محصولات مختلف می تواند باشد.
طبیعی است که کاربرد این مکانیزم یا ابزار چانه زنی اتوماتیک در جامعه و قوانین حاکم بر آن و همچنین نوع محصولات مختلف از نظر مصرف عام و خاص داشتن آنها متفاوت می باشد.
امروزه یکی از منابع مهم درآمدزایی در اینترنت، استفاده از همین ابزار می باشد که نه تنها تجار و برنامه نویسان کامپیوتر و تولید کنندگان و غیره از آن نفع برده اند، بلکه مصرف کنندگان نیز فرصتی پیدا کرده اند تا انتخاب بهتر و ارزانتری نسبت به گذشته به عمل آورند.
در حالت عادی اگر خریداری می توانست در طول روز به چندین فروشگاه سرکشی کرده و کالا یا خدماتی را خریداری نماید، در حال حاضر در ظرف چند دقیقه به کمک اینترنت و حراجیهای آن می تواند دهها و بلکه صدها محصول مختلف را با هم مقایسه کرده و مناسب ترین آنها را انتخاب و خریداری نماید. بدین ترتیب، هم در وقت صرفه جویی شده و هم درگیر مشکلات رفت و آمد و ترافیک و آلودگی هوا و سایر مسائل و مشکلات نشده و در کل بازدهی خرید و فروش در سطح ملی نیز بالا رفته است.

انواع حراجی در اینترنت

با توجه به نیت و انگیزه برگزارکنندگان حراج و منطق اقتصادی حاکم بر آن، انواع مختلفی از حراجی ها را می توان در اینترنت مشاهده نمود:

۱- حراجی به عنوان ابزار هماهنگی:
در این نوع حراجی تلاش می شود تا از حراج به عنوان یک مکانیزم متعادل کننده یا هماهنگ کننده قیمت در بازار محصولات مشخصی استفاده شود تا اختلاف قیمت برای محصولات مشابه در نقاط مختلف به حداقل کاهش یافته و مصرف کننده نیز ذینفع باشد.

۲- حراجی به عنوان ابزار اجتماعی:
در خصوص محصولاتی که جنبه تخصصی داشته و به صورت موردی به فروش رفته یا در زمانها و مکانهای خاصی مطرح می گردند (از قبیل: کارهای هنری خاص یا کالاهای تخصصی با مشتریان ویژه و غیره...) این روش به کار گرفته می شود. با جمع کردن اطلاعات این نوع محصولات در یک سایت امکان مراجعه و دسترسی سریعتر به اطلاعات خرید و فروش آنها و دستیابی به یک قیمت عادلانه تر میسر می گردد.

۳- حراجی به عنوان ابزار توزیع بهتر:
محصولات مصرفی که به صورت عادی فروششان مشکل بوده و کانالهای توزیع معمول برای آنها کارایی ندارند از قبیل: محصولات با طول عمر کم (مثل جای خالی در هواپیما و قطار و اتوبوس، محصولات موجود در انبارها که بایستی سریعتر به فروش رفته و جای خود را به محصولات جدید بدهند، محصولاتی که خط تولید آنها متوقف شده و ممکن است بزودی از مد بیفتند یا فاسد شوند و غیره...) در این حالت کانال توزیع و فروش اینگونه محصولات از سایر محصولات عادی جدا شده و خریدار با اطلاع از این ویژگی محصولات آمادگی خرید آنها با تخفیف بیشتر را پیدا کرده و با توجه به نیازش اقدام می نماید.
در این صورت هم خریدار و هم فروشنده نفع برده و احساس منفی در معامله نداشته و فرهنگ «انداختن» جنس توسط فروشندگان به مشتریان از بین می رود.

۴- حراجی به عنوان ابزار جذب مشتری:
یکی از کاربردهای مکانیزم حراجی برای جذب مشتریان بیشتر از طریق ارائه بخش کوچکی از محصولات به صورت حراجی با تخفیف بیشتر می شود. بدین ترتیب وقتی افراد برای خرید مراجعه می نمایند با کالاهای دیگر آشنا شده و با خرید آنها سود مجموع فروش، جای خالی تخفیف را پر می کند. این روش معمولترین و پرکاربردترین روش حراجی می باشد.

ebayاز آغاز تا امروز

در سپتامبر سال ۱۹۹۵ یک آگهی تبلیغاتی ساده بر روی شبکه اینترنت فرستاده شد. این آگهی درباره یک سرویس مزایده آنلاین به نام Auction web بود. متن آن به شرح زیر بود:
Auction web:
* سرگرم کننده ترین راه خرید و فروش در وب.
* حراجی خودتان را برپا کنید.
* قیمتهای مورد نظر خودتان را در حراجها پیشنهاد دهید.
* هر روز لیست جدید اجناس اضافه می شود.
* سریع، سرگرم کننده و رایگان.

. در Auction web چیزی فروخته نمی شود. ما فقط خدمات ارائه می دهیم. همین حالا امتحان کنید.
کمی بعد، دومین آگهی تبلیغاتی در صفحه تازه ها در وب سایت مرکز ملی کاربردهای اَبَر کامپیوترها قرار گرفت: "سرگرم کننده ترین خرید و فروش در وب. حراجی خود را به پا کنید و یا با حراجی های موجود سرگرم شوید".
Auction web در ابتدا علاقمندان زیادی را جذب نکرد. در نخستین روز راه اندازی سایت در سال ۱۹۹۵ که با روز کارگر مصادف بود، این سایت هیچ بازدید کننده ای نداشت. البته این عدم اسقبال توجیه قابل قبولی نیز داشت چون بسیاری از مردم در تعطیلات طولانی آخر هفته بودند. با این حال در طی چند ماه اخبار Auction web در همه جا پخش شد. در ابتدا فقط تعداد انگشت شماری از افراد کنجکاو به صفحه اصلی سایت سر می زدند. این افراد هم احتمالا از آنچه که در سایت دیده بودند خوششان آمده بود و در مورد آن با دوستان و خویشاوندان خود صحبت کرده بودند و بعدها بازدیدکنندگان لینک سایت را با دیگران به اشتراک گذاشتند و چندی نگذشت که Auction web طرفداران وفاداری را برای خود پیدا کرد. بعضی از کاربران کامپیوتر که آگهی تبلیغاتی را دیده بودند و آن را رد کرده بودند احتمالا می پرسیدند که خرید و فروش در وب چگونه می تواند سرگرم کننده باشد.
حتی سایت Amazon.com هم که بعدها به صورت انحصاری تبدیل به یک فروشگاه کتاب آنلاین شد در ابتدای راهش بود. اکثر سایتهای خرید و فروش در حقیقت فقط ویترینی از مغازه های بزرگ و شناخته شده مانند brick and morlar. اجناس منتخبی که در این سایتها وجود داشت در مقایسه با کالاهای موجود و نیز تنوع آنها در خود brick and morlar بسیار محدودتر به نظر می رسید. روشهای خرید هم در این سایتها عجیب بود و به نظر می رسید که در مقایسه با خرید نقدی یا اعتباری از یک فروشنده حقیقی امنیت کافی را نداشتند. مشتریانی که از طریق چک، مبلغ را پرداخت می کردند باید فرمی را به صورت آنلاین پر می کردند و فیش پرداختی خود را از طریق پست می فرستادند و بسیاری از سایتها نمی توانستند امنیت پرداخت پول از طریق کارتهای اعتباری را برای مشتریانشان تامین کنند. خرید و فروش اجناس بر روی اینترنت، یک تجارت مطمئن نبود اما مردم مشتاق بودند تا سرعت و سهولت خرید مجازی را تجربه کنند.
Auction web در ابتدا نام پرآوازه ای مثل دیگر فروشگاه های بزرگ خرید و فروش کالا در اینترنت نداشت. بنیانگذار این سایت، یک برنامه نویس کامپیوتر جوان به نام امیدیار بود. اگرچه متخصصان کامپیوتر و گروههای شبکه اینترنت، امیدیار را می شناختند اما او در میان عموم مردم چندان شناخته شده نبود و این موضوع کامل قابل درک است چون او هنوز Auction web را به غول خرید و فروش اینترنتی امروزه یعنی ebay تبدیل نکرده بود. اما شاید نکته عجیب این باشد که با گذشت بیش از یک دهه از تبدیل یک سایت معمولی(Auction web) به ebay، هنوز مسائل ناشناخته ای در مورد امیدیار باقی مانده است.
احتمالا شما نه تنها با سایت ebay آشنا هستید بلکه ممکن است جنسی را در این سایت خریده و یا فروخته باشید. اگر تابحال در حراجیهای ebay شرکت کرده باشید به عضویت این سایت درآمده اید. نوآوری خرید و فروش آنلاین در دهه ۱۹۹۰ می تواند توجیهی برای موفقیت ebay باشد اما ابتکارات و خلاقیت امیدیار فقط بخشی از ماجرا است. موفقیت هر تجارتی به وسیله دو عامل تعیین می شود اول اینکه در کجا شکل گرفته و دوم زمان شناسایی آن به بازار.
Auction web کار خود را در منطقه ای در شمال کالیفرنیا به نام Silicon vally شروع کرد. این نامگذاری به دلیل سیلیکون خالصی است که در از این ناحیه استخراج می شود. این مواد در ساخت نیمه هادیها برای کنترل و هدایت الکتریسیته استفاده می شود. کنترل الکتریسیته توسط نیمه هادیها اساس کار کامپیوترهای مدرن و اینترنت است. امیدیار نیز به همراه دیگر متخصصان کامپیوتر در Silicon vally کار و زندگی می کرد. بنابراین زمانیکه او تجارت معاملات آنلاین خود را آغاز کرد در مرکز دنیای اینترنت قرار داشت.
از طرف دیگر، زمان معرفی Auction web به دنیا نیز عالی بود. علاقه به شرکت در خرید و فروشهای آنلاین در دهه ۱۹۹۰ آغاز شده بود. روز به روز تعداد بیشتری از مردم به اینترنت دسترسی پیدا می کردند. در سال ۱۹۹۵ سی و پنج میلیون نفر از افراد بالای شانزده سال در آمریکا و کانادا به اینترنت دسترسی داشتند. تنها یکسال قبل از آن، این تعداد فقط به شش میلیون نفر می رسید و این بدین معنا بود که ظرف یکسال، کاربران اینترنت به بیش از شش برابر رسیده بودند. این افزایش شگفت انگیز، ناشی از پیشرفت تکنولوژی بود که منجر به تعدیل قیمت کامپیوترهای خانگی و نیز امکان اتصال آنها به اینترنت شد و ناگهان کامپیوتر شخصی تبدیل به یک کالای ضروری برای بسیاری از مردم شد.
موفقیت چشمگیر ebay نتیجه شانس بود یا نبوغ؟ پاسخ این سئوال هرچه باشد ماجرای این کسب و کار نتیجه ای موفقیت آمیز دارد. ebay، امروزه میلیونها کاربر دارد و امیدیار یکی از ثروتمندترین و موفقترین افراد دنیا شد و هست. در سال ۲۰۱۰ ارزش خالص داراییهای او در حدود ۲۵ میلیارد دلار بود و در ضمن مجله Forbes ارزش واقعی داراییهای امیدیار را بیش از ۲/ ۲۵ میلیارد دلار برآورد کرد و او را به عنوان ثروتمندترین ایرانی معرفی نمود.

نگاهی اجمالی به زندگی امیدیار بنیانگذار سایتebay:

۱۹۶۷. متولد شد.
۱۹۸۴-۱۹۸۸. در دانشگاه تافتس تحصیل کرد و در دانشگاه "بِرکلی" کالیفرنیا آن را به اتمام رساند.
۱۹۸۸-۱۹۹۱. در شرکتهای Inovation Data Design و کلاریس مشغول به کار بود.
۱۹۹۱-۱۹۹۴. شرکت Ink Development Corporation را بنیان نهاد و در آنجا به عنوان مهندس نرم افزار کار کرد.
۱۹۹۴-۱۹۹۶. در شرکت General Magic کار می کرد.
۱۹۹۵. Auction Web را که بعدها به ebay تبدیل شد را طراحی کرد.
۱۹۹۶-۱۹۹۸. مدیر مجموعه ebay بود.
۱۹۹۷. Benchmark Capital ۵/ ۶ میلیون دلار در ebay سرمایه گذاری کرد.
۱۹۹۸. مِگ ویتمن به مدیریت اجرایی مجموعه ebay منصوب شد و سهام شرکت به صورت عمومی در بازار عرضه شد، امیدیار به یک مولتی میلیاردر تبدیل شد و همراه همسرش بنیاد امیدیار را تاسیس کردند.
۲۰۰۰. امیدیار با حفظ سمتِ ریاست هیات مدیره در ebay، دفتر کار خود در آن شرکت را ترک کرد.
۲۰۰۱. تنها در مدت سه ماه، سود ebay با وجود رکود اقتصادی بازار به ۶ /۲۴ میلیون دلار رسید.
۲۰۰۲. با شرکت در یک مزایده، ۳۳ درصد از سهام شرکت چینی Eachnet.com را بدست آورد.
۲۰۰۳. مراکز ebay در سن خوزه کارلیفرنیا گسترش یافتند.
۲۰۰۴. ebay کل سهام شرت Eachnet.com را خرید و به این ترتیب جایگاهش در قاره آسیا محکم شد.
۲۰۰۵. ebay دهمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت، شرکت، کنفرانسی را در سن خوزه کالیفرنیا برای کاربران خود برگزارکرد.

چراغ سبز

تجربه دنیای امروز نشان داده است که نوآوری های مهم و پیشرفتهای تکنولوژیکی، در سازمان ها و شرکتهای بزرگ دولتی اتفاق نخواهد افتاد.
قابلیت تطبیق با بازار و نیاز روز، چیزی است که از یک ساختار بزرگ پیچیده ی تو در تو ساخته نیست و در نتیجه برای پیشرفت سریع و ارائه محصولات جدید، تنها راه موثر، ایجاد و توسعه شرایطی است که فعالیتهای اقتصادی کوچک بتوانند تاسیس شوند و رقابت کنند. اهمیت کارآفرینی در کشورهای بزرگ و پیشرفته، فقط به خاطر مساله ایجاد شغل نیست، بلکه دلیل اصلی آن فعالیتهای اقتصادی کوچکی است که در این کشورها به وجود آمده، رشد کرده و توانسته اند سهمی عمده از فن آوری روز و در نتیجه ثروت و درآمد تمام دنیا را به خود اختصاص دهند.
کارآفرینی نیز مانند هر پدیده دیگری قواعد و ملزومات ویژه خودش را دارد. سرمایه شاید مهمترین نیاز برای شروع یک فعالیت اقتصادی باشد، اما به یقین همه آن نیست. دانش و توانایی مدیریت، دانش اقتصادی، شناخت اوضاع بازار و نیازهای آن و از همه مهمتر، باور داشتن اینکه "من می توانم، کار تازه ای را شروع کنم" عامل هایی هستند که در تولد یک کارآفرین و ایجاد عزم و اراده در وی نقش اساسی دارند.
این باور که کارآفرینی لازم و ضروری است و هر فردی می تواند برای خود یک فعالیت اقتصادی را آغاز کند، موضوعی نیست که یکباره و ناگهانی در ذهن انسان ایجاد شود. تصمیم به راه اندازی فعالیت اقتصادی نوپا، نتیجه فرآیندی است که باید از ابتدای کودکی شکل بگیرد و در آموزش و پرورش به طور جدی و حساب شده در نظر گرفته شود تا فرد مهارتهای لازم را به درستی فراگیرد.
امروزه صاحبنظران بر نقش کارآفرینی در توسعه اقتصادی و اجتماعی اتفاق نظر دارند.
مهمترین این نقشها از این قرارند:

۱. کارآفرینی موجب گردآوری پس اندازهای عمومی بی هدف و سرگردان می شود و تشکیل سرمایه را بهبود می بخشد.
۲. کارآفرینی منجر به ایجاد اشتغال در مقیاس وسیع می شود. بنابراین، کارآفرینی مشکلات بیکاری را که ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی- اجتماعی است، کاهش می دهد.
۳. کارآفرینی به توسعه متوازن منطقه ای منجر می شود.
۴. کارآفرینی باعث کاهش تمرکز اقتصادی در جامعه می شود.
۵. کارآفرینی منجر به توزیع مجدد ثروت، درآمد و حتی قدرت سیاسی به صورت عادلانه در جامعه میشود.
۶. کارآفرینی، منابع، سرمایه ها و مهارتها را که ممکن است بی استفاده و سرگردان باقی مانده باشند به طور موثر به تحرک وا می دارد.
۷. کارآفرینی کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. کارآفرینان، پیوسته در حال ابداع و توسعه کالاها و خدمات جدیدند. این گونه تلاشهای بدیع، موجب تولید تکنولوژی و ماشین آلات بهتر و سیستم های تولیدی موثرتر می شود و از این طریق، محصولات و خدمات ارتقاء می یابد و کیفیت زندگی را بهبود میبخشد و زندگی را راحت تر و ساده تر می کند.
۸. کارآفرینی، تجارت خارجی را که جزء مهمی از توسعه اقتصادی کشورهاست، ارتقاء می دهد.
۹. کارآفرینی موجب افزایش سود اجتماعی از طریق دولت می شود. با درآمدهایی که دولت از طریق مالیات، حقوق گمرکی و واگذاری پروانه کارآفرینی به دست می آورد، می تواند در پروژه های مختلفی همچون احداث جاده ها و پل ها، سرویس ها و تسهیلات آموزشی و پزشکی، حفظ صلح و آرامش و دیگر زمینه های اجتماعی و فرهنگی سرمایه گذاری کند.

علاوه بر موارد یاد شده، می توان کارآفرینی را عامل تحریک و تشویق حس رقابت، عامل تحریک، ترکیب و مهیا کردن عوامل تولید، عامل سازماندهی منابع و استفاده اثر بخش از آنها، عامل یکپارچگی و ارتباط بازارها، عامل رفع خلل، شکاف ها و تنگناهای بازار و اجتماع، یکی از عوامل تولید، عامل کاهش بوروکراسی اداری (کاهش پشت میز نشینی و مشوق عمل گرایی و...)، عامل تحول و تجدید حیات ملی و محلی (کارآفرینی فراتر از شغل و حرفه است، یک شیوه زندگی است)، عامل شناخت، ایجاد و گسترش بازارهای جدید، عامل نوآوری و روان کننده تغییر و عامل تعادل در اقتصاد پویا تلقی کرد.
تا دهه ۸۰ میلادی سه موج وسیع، موضوع کارآفرینی را در کشورهای اروپایی به جلو رانده است.موج اول انفجار عمومی مطالعه و تحقیق در قالب انتشار کتابهایی در خصوص "زندگی کارآفرینان و تاریخچه شرکتهای آنها" و "چگونگی ایجاد کسب و کار شخصی" و "شیوه های سریع پولدارشدن" می باشد.
موج دوم که به تدریج ایجاد گردیده، ارائه رشته های آموزش کارآفرینی در مقاطع تحصیلی در حوزه های مهندسی و بازرگانی است. این دوره ها از اواخر دهه ۶۰ در چند دانشکده آغاز شده و تا کنون در بیش از ۵۰۰ دانشکده در ایالات متحده و کانادا تدریس گردیده است.
موج سوم افزایش علاقمندی دولت به تحقیقات در زمینه بنگاههای کوچک با هدف تشویق رشد شرکتهای کوچک و همچنین تحقیق در خصوص نوآوری های صنعتی می باشد.
آنچه مسلم است تحولات کارآفرینی و گسترش آن در سایر کشورهای جهان خصوصا کشورهای آسیایی با توجه به ساختارهای آن کشورها تغییر یافته و چهره خود را به گونه ای دیگر نمایان ساخته است.
کشورهایی نظیر چین و مالزی موجهای اول تا سوم کارآفرینی که در کشورهای اروپایی و آمریکایی به مرور و در طی سالیان اتفاق افتاد بسیار سریع طی کرده و می توان گفت که در این کشورها کارآفرینی نوین اتفاق افتاد و نقش دولتها بسیار پررنگ و اثر گذار گردید.
این نمونه کشورها با الگو برداری از موجهای کارآفرینی کشورهای اروپایی و آمریکایی و منطبق کردن آن با توجه به فرهنگ کشور خود و مهمتر از همه همسو کردن تمامی نهادهای دولتی و خصوصی کشور خود، برای بسط و گسترش کارآفرین موجی از کارآفرینی را پدید آوردند که بسیار بیشتر و اثر گذارتر از موجهای کارآفرینی غربی بود.
در ایران عزیز اسلامی نیز با عزم راسخ مدیران مدبر خود، می توان ادعا نمود که موج اول و دوم کارآفرینی غربی و یا موج اول کارآفرینی نوین را که همان تحقیق، تالیف، پژوهش، نگارش کتب و مقالات و همچنین تاسیس رشته کارآفرینی در دانشگاهها را به سرعت و در کنار هم گذرانده و وارد موج دوم کارآفرینی نوین یا شرقی خود می شود.
ساختار موج دوم کارآفرینی شرقی، حمایت از صنایع کارآفرینان پیشرو، گسترش شرکتهای کوچک و کارآفرین منطقه ای و محله ای، گسترش سیستم مونتاژ کاری در محلات، شناسایی محصولات خاص ملی و نفوذ به بازارهای خارجی تعریف گردیده است.
علم و هنر کارآفرینی از زمانی که وارد ایران شده است در انگاره ها و ترفندهای بسیاری سعی بر آن داشته تا خود را در اذهان ایرانیان توانمند متبلور سازد. و یکی از این راه های حضور همیشگی در جامعه قرارگرفتن در کنار بزرگ مردان اقتصاد ایران بوده است.
بررسی زندگی، مصائب و سختیها، راههای رسیدن قهرمانان صنعت و تجارت ایران به اهداف خود یکی از شیوه های بسیار موثر در حوزه کارآفرینی می باشد که باعث می شود عوام و خواص جامعه بیشتر با واژه پر مفهوم کارآفرینی آشنا شوند. به همین دلیل این کتاب با شالوده بررسی زندگی کاری و شخصی پرویز امیدیار که از کارآفرینان بزرگ ایرانی می باشند نگاشته شده است.
پرویز امیدیار که بنیانگذار شرکت ebay.com می باشند، راهی را در علم کارآفرینی گشوده است که اکنون تجربیات ارزشمند او راهنما و آیینه ای در پیش روی تمامی مدیران و کارآفرینان ایران و حتی الگوی قدرتمند و بین المللی در کشورهای دیگر می باشد.
در حوزه کارآفرینی کتابهای بسیاری تالیف و ترجمه گردیده است که متاسفانه عمده این کتابها همان ترجمه کتابهای غربی و فاقد اصول و قوانین کارآفرینی در ایران می باشند.
آنچه در این کتاب می آید راهنمایی است که با نگاه به آنچه یک کارآفرین می تواند برای رسیدن به مقاصدش در کشور ایران از آنها بهره برد را بازگو می نماید.
در اینجا لازم می دانم از جناب آقای بهروز فروتن و دکتر محمود احمدپور داریانی عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران که بر این مجموعه کتابها نظارت علمی می نمایند و از سال ۷۶ در محضر ایشان شاگردی نمودم و درسهای بسیاری را از ایشان آموختم یاد و تشکر نمایم.
امید است این کتاب ارزشمند که حاصل سالها تلاش مدیران کارآفرینی ایران عزیز می باشد مورد توجه و استفاده تمامی دانشجویان این رشته، مدیران، کارآفرینان و مسئولین مملکتی قرار گیرد.

رضا یادگاری- مهشید سنایی فرد
ایران_تهران_۱۳۹۲

نظرات کاربران درباره کتاب کارآفرینی به شیوه پرویز امیدیار