0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
تختت را مرتب کن

معرفی، خرید و دانلود کتاب تختت را مرتب کن

کارهای کوچکی که شاید زندگی تان و حتی دنیا را متحول کند
درباره تختت را مرتب کن

بیشتر افراد امیدوارند که جهان را تغییر بدهند و آن را نجات دهند. آن‌ها می‌خواهند دنیا را به مکانی امن‌تر و شادتر برای زندگی تبدیل کنند. اما موضوعی که قبل از هر نکته‌ای برای شروع مهم است شروع تغییر از خود است. نیاز به کاری فوق‌العاده نیست، تنها کافی است هرکس با انجام کارها و اصولی ساده زندگی و دنیای خودش را اندکی بهبود دهد. این کارها می‌تواند به سادگی و کوچکی مرتب کردن تخت‌‌خوابی باشد. در کتاب تختت را مرتب کن نوشته‌ی ویلیام اچ. مک‌ریون اصول کاربردی و کوچکی برای تحول زندگی آموزش داده می‌شود.

برای متحول کردن دنیا، اول تخت‌تان را مرتب کنید

ویلیام مک‌ریون، ژنرال نیروی دریایی ارتش آمریکا در 10 فصل، 10 درس از تجربه‌های شخصی‌اش در سال‌هایی که دریاسالار بر روی دریا بوده است و با مشکلات و سختی‌ها دست و پنجه نرم می‌کرده است، سخن گفته است. این 10 فصل در واقع 10 اصلی است که به ویلیام مک‌ریون در مواجه شدن و مقاومت کردن در برابر سختی‌ها و حل آن‌ها کمک کرده است. پیش از انتشار کتاب، مک‌ریون این اصول را در سخنرانی‌اش در دانشگاه تگزاس ارائه داده. مک‌روین نکات و کارهای کوچک و ساده‌ای که گاهی در زندگی روزمره از انجام آنها چشم‌پوشی می‌کنیم را در داستان و تجربه‌های واقعی خودش یادآور می‌شود. بعضی از این قسمت‌ها چنان عجیب و غیرقابل باورند که حتی ممکن است با خواندن آن اشک از چشمانمان جاری شود. مک‌ریون معتقد است که برای تغییر دنیای درون و بیرون در مرحله‌ی اول باید کارهای کوچک انجام شود. او ساده‌ترین کارها مثل مرتب کردن تخت‌خواب را مقدمه‌ای برای تبدیل دنیا به مکانی بهتر می‌داند. 10 درسی که مک‌ریون در این کتاب به ما می‌آموزد به ترتیب زیر است:

1. روزتان را با به انجام رساندن یک کار شروع کنید.

2. نمی‌توانید به تنهایی از پس کارهایتان بر آیید.

3. فقط بزرگی دل‌تان مهم است.

4. زندگی عادلانه نیست، ادامه دهید.

5. شکست انسان را قوی‌تر می‌کند.

6. باید جسارت زیادی داشته باشید.

7. جلوی زورگوها بایستید.

8. در شرایط سخت، بیشتر تلاش کنید.

9. به دیگران امید بدهید.

10. هرگز تسلویم نشوید.

درباره‌ی کتاب تختت را مرتب کن

کتاب تخت‌‌خوابت را مرتب کن، که در ایران با عناوین مختلفی ترجمه شده است، کتابی‌ست در دسته‌ی کتابهای روانشناسی با موضوع رشد فردی و خودیاری، که به زبانی ساده و روان از درس‌ها و تجربیات دریا سالار ایالات متحده آمریکا ویلیام مک‌ریون، بر فراز آب‌ها می‌گوید. ویدیو این سخنرانی در اینترنت بیش از 10 میلیون بازدید داشت و در زمان کوتاهی تبدیل به کتابی با عنوان تختت را مرتب کن شد. بعد از انتشار، این کتاب در لیست پرفروش‌ترین‌ کتاب‌های نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۷ قرار گرفت. بسیاری از کاربران سایت آمازون، کتاب را بسیار سودمند توصیف کردند و آن‌را بسیار مناسب برای خواندن و استفاده قبل خواب کودکانشان دانستند. از ویژگی‌های کتاب تختت را مرتب کن می‌توان به تعداد صفحات کم آن که بین 80 تا 100 صفحه است اشاره کرد. با توجه به زمان اندکی که خواندن این کتاب کم‌حجم نیاز دارد، انتخاب و خواندن آن می‌تواند بسیار سودمند باشد.

این کتاب برای چه کسانی مناسب است؟

مهم نیست چند سال دارید، چه شغلی دارید، در نیروی دریایی ارتش هستید یا می‌خواهید باشید، یا حتی چه میزان علاقه به این شغل دارید. اگر فکر می‌کنید از جنگیدن با مشکلات خسته شده‌اید و دیگر توان سختی‌ها را ندارید یا شاید نیاز به نظم و پیشرفت بیشتری دارید خواندن این کتاب برای شما ارزشمند، موثر و الهام بخش خواهد بود. دریاسالار ویلیام مک‌ریون با 10 اصول کاربردی که خود در زندگی واقعی تجربه کرده است می‌خواهد به همه خوانندگان بگوید که از تلاش کردن و ادامه دادن در برابر سختی ها و مشکلات خسته نشوند و اگر از مواجه شدن با دیوارهای بزرگ در مسیر موفقیت‌تان می‌ترسند، کافی است بدانند که با رعایت و توجه به نکات ساده و کوچک در زندگی می‌توانند قوی و با اراده به راه خود ادامه دهند و هیچ‌وقت تسلیم نشوند. با به کاربردن نکات کتاب هرکس می‌تواند زندگی خود و اطرافیانش را متحول کند.

درباره‌ی ویلیام اچ. مک‌ریون

ویلیام هری مک‌ریون (متولد 6 نوامبر 1955)، از دانشگاه تگزاس در آستین به عنوان افسر نیروی دریایی فارغ‌التحصیل شد. او به‌عنوان دریاسالار چهارستاره در نیروی دریایی ارتش ایالات متحده 37 سال خدمت کرد و بعد از شرکت در عملیات های ویژه و افتخارآفرینی‌ها در 28 آگوست سال 2014 بازنشسته شد. کتاب تختت را مرتب کن تجربه‌های واقعی و سختی‌های او در این مسیر چهل ساله است. از سال 2015 تا به امروز ویلیام مک‌ریون ریاست دانشگاه تگزاس را بر عهده دارد. نام مکریون در سال 2012، در فهرست برگزیده‌ترین دانش آموختگان دانشگاه تگزاس قرار گرفت.

ترجمه‌های متفاوت و موفق

کتاب تختت را مرتب کن با عنوان اصلی make your bed ، با عناوین مختلفی در ایران ترجمه شده است. نخستین بار، انتشارات «دیموند بلورین» کتاب را با ترجمه‌ی «علی و محمد هادی آقاجانی» با عنوان «تخت خوابت را آنکادر کن » منتشر کرد. همچنین « نشر معیار علم » کتاب را با عنوان «تخت خوابت را مرتب کن» و « نشر رسا » با ترجمه‌ی «عرفان بنداد» روانه بازار کتاب کرده‌اند. « صدف حکیمی‌زاده » مترجم دیگری است که کتاب را با عنوان «تختت را مرتب کن» به فارسی برگردانده است و انتشارات « آموخته اصفهان»  آن را منتشر کرده‌ است.  از دیگر ترجمه‌های این کتاب می‌توان به ترجمه‌ی « بامداد صالحی» با عنوان «تختت را آنکادر کن»  از نشر رخداد کویر، ترجمه‌ی «محمد جواد نعمتی» با عنوان «تخت‌خوابت را مرتب کن» از نشر «یوشیتا» نیز اشاره کرد. «حسین گازر» هم این کتاب را با عنوان «تختخوابت را مرتب کن» ترجمه کرده است و انتشارات کوله‌پشتی آن را در 104 صفحه منتشر کرده است. نسخه‌ی پی دی اف ( (pdf و کتاب صوتی تخت خوابت را مرتب کن  از طریق اپلیکیشن فیدیبو قابل دانلود و خرید است.

در بخش‌هایی از کتاب تختت را مرتب کن می‌خوانیم

در اولین روز دوره‌ی آموزشی سیل، من و ۱۵۰ همکلاسی‌ام خبردار ایستاده بودیم. استاد، که پوتین جنگی، شلوارک خاکی رنگ و تی‌شرت آبی و طلایی پوشیده بود، در محوطه‌ی بزرگ آسفالت قدم زد و به سمت زنگ برنجی بزرگی رفت که آویزان شده بود و در معرض دید همه‌ی سربازان آموزشی قرار داشت.

شروع به صحبت کرد: «آقایان، امروز اولین روز شما در دوره ی آموزشی سیل است. در شش ماه آینده، سخت‌ترین آموزش‌های نظامی ایالات متحده را پشت سر خواهید گذاشت».

به اطرافم نگاهی انداختم و نگرانی را در چهره‌ی همکلاسی‌هایم دیدم.

استاد ادامه داد: «این سخت‌ترین چالشی است که تا به حال گذرانده اید». مکث کرد و به «بچه قورباغه‌های» تازه نگاهی انداخت. «اکثر شما نمی‌توانید دوره را با موفقیت تمام کنید. من حتما از این موضوع اطمینان حاصل می‌کنم». لبخند زد. «هر کاری از دستم ساخته باشد می‌کنم تا شما را مجبور کنم از اینجا بروید!». روی چند کلمه ی آخر تأکید کرد.«بی‌رحمانه آزارتان می‌دهم. جلوی هم تیمی‌هایتان تحقیرتان می‌کنم. محدودیت‌هایتان را به چالش می‌کشم».

***

زندگی سختی های زیادی دارد. اما همیشه کسی هست که شرایطش از شما هم بدتر است.

اگر، تمام روز، احساس ترحم کنید و از رفتاری که با شما شده است غمگین باشید، به خاطر سهمی که در زندگی نصیب‌تان شده است ناله کنید، فرد یا چیز دیگری را به خاطر شرایط بدتان مقصر بدانید، زندگی طولانی‌تر و سخت‌تر می‌شود. اما اگر حاضر نباشید دست از رویاهایتان بکشید، قامت‌تان را صاف کنید و در برابر شرایط سخت استقامت داشته باشید، زندگی می‌شود آنچه از آن انتظار دارید و می‌توانید آن را زیبا کنید. هرگز زنگ را نزنید!

***

یادتان باشد... هر روز را با به انجام رساندن کاری شروع کنید. کسی را پیدا کنید که در زندگی کمک‌تان کند. به همه احترام بگذارید. بدانید که زندگی عادلانه نیست و زیاد شکست خواهید خورد. اما، اگر ریسک کنید، وقتی شرایط سخت می‌شود، بیشتر تلاش کنید، در برابر زورگوها، ایستادگی کنید، به ستم دیده‌ها روحیه بدهید و هرگز تسلیم نشوید، اگر این کارها را بکنید، می‌توانید زندگی تان را... و شاید حتی دنیا را بهتر کنید؟

***

سربازخانه‌ی آموزش پایه‌ی سیل، ساختمانی معمولی و سه طبقه است که در ساحل کوروناد، کالیفرنیا، در فاصله‌ی ۱۰۰ متری اقیانوس آرام واقع شده است. این ساختمان تهویه‌ی مطبوع ندارد و شب ها که پنجره‌ها باز است، می‎توانید صدای بالا آمدن آب و برخورد امواج به شن‌های ساحل را بشنوید.

اتاق‌های سربازخانه ساده و بی‌تجمل هستند. در اتاق افسرآنکه من و سه همکلاسی دیگرم در آن ساکن بودیم، چهار تخت خواب و کمدی برای آویزان کردن اونیفورم‌های نظامی قرار داشت. هیچ وسیله‌ی دیگری در اتاق نبود. صبح‌هایی که در سربازخانه می‌ماندم از روی « تخت سربازی‌ام » بلند می‌شدم و بلافاصله شروع می‌کردم به مرتب کردن تختم. این اولین کار هر روزم بود؛

روزی که می‌دانستم پر از بازرسی اونیفورم نظامی، شناهای طولانی، دوهای طولانی‌تر، عبور از مانع و آزار و اذیت پیوسته‌ی استادان سیل خواهد بود.

رهبر کلاس فریاد زد: «توجه!» و استادمان، ناوبان یکم دانیل استیوارد، وارد اتاق شد. من که لبه‌ی تخت ایستاده بودم، سریع از جایم پریدم و صاف ایستادم و ناواستوار یکم به طرفم آمد. استاد عبوس و خشک بازرسی را با چک کردن آهار کلاه سبز اونیفورمم شروع کرد تا مطمئن شود که «پوشش» هشت ضلعی‌اش خشک و کاملاً بسته است. از بالا به پایین نگاه می‌کرد و با چشمانش سانتی‌متر به سانتی‌متر اونیفورمم را چک می‌کرد. آیا خط تاهای بلوز و شلوار روی هم قرار داشتند؟ آیا سگک برنجی کمربندم خوب برق انداخته شده بود تا مثل آینه بدرخشد؟ آیا پوتین‌هایم به قدری برق می‌زدند که انگشتانش را در انعکاس‌شان ببیند؟

وقتی از استاندارد بالایی که از سرباز آموزشی سیل انتظار می‌رفت مطمئن شد، رفت که تختم را بررسی کند.

تخت‌خواب هم به اندازه‌ی خود اتاق ساده بود، با چارچوب فلزی و فقط یک تشک. یک ملحفه روی تشک قرار داشت و یک ملحفه ی روانداز دیگر هم بود. پتوی پشمی توسی رنگی زیر تشک قرار داشت تا در شب‌های خنک سن دیگو خودمان را با آن گرم کنیم. یک پتوی دیگر هم با مهارت تمام به شکل مستطیل پایین تخت تا شده بود.

بالش تولیدی لایت هاوس فور دِ بلایند بالای تخت، درست وسط، قرار گرفته بود و با پتوی پایین تخت، زاویه ی ۹۰ درجه داشت. این مطابق استاندارد بود. هر انحرافی از این الزام دقیق مجازات سنگینی برایم به دنبال داشت: باید «به آب می‌زدم» و بعد در ساحل غلت می‌زدم تا وقتی ماسه‌ی خیس سر تا پایم را بپوشاند. اسم این مجازات «بیسکویت شکری» بود.

 

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
گوینده هوشمند (AI)
راوی
حجم
675.۵۰ کیلوبایت
تعداد صفحات
88 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۲:۵۶:۰۰
نویسنده ویلیام اچ مک ریون
مترجمصدف حکیمی زاده
ناشرانتشارات آموخته
زبان
فارسی
عنوان انگلیسی
make your bed: little things that can change your life...and maybe the world
تاریخ انتشار
۱۳۹۷/۰۱/۲۶
قیمت ارزی
4 دلار
قیمت چاپی
40,000 تومان
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
راوی
۶۷۵.۵۰ کیلوبایت
۸۸ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4
از 5
براساس رأی 1918 مخاطب
انگیزه‌بخش 🚀 (15)
آموزنده 🦉 (10)
5
ستاره
48 ٪
4
ستاره
26 ٪
3
ستاره
11 ٪
2
ستاره
5 ٪
1
ستاره
8 ٪
761 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
4

کتاب کوتاه و مفیدی بود. مطالعه ش مخصوصا زمانی که احساس ناامیدی و خستگی به سراغ آدم میاد پیشنهاد میشه. کتاب در قالب تجربیات کوتاه و سخت یک سرباز نیروی دریایی در دوره آموزشی بیان میشه و مضمون اصلی کتاب اینه که سختی ها و مشکلات انکار ناپذیره و همیشه وجود داره، برای رسیدن به اهداف کوچک و بزرگ باید استقامت داشت و تسلیم نشد. قسمتی از کتاب : " زندگی منصفانه نیست، این را هرچه زودتر یاد بگیری بهتر است"

5

گاهی ما انسان‌ها یادمون میره که چقدر توانمندیم و چقدر میتونیم سرسخت باشیم‌. در این کتاب با شنیدن تجربیات یک سرباز نیروی دریایی تو دوره شش‌ماهه‌ی آموزش نظامی سخت و طاقت‌فرساش، روحیه فوق‌العاده‌ای میگیریم. درسته نکات هرفصل بدیهی‌ است و به قول یکی از دوستان: &#۳۴;هرکسی میدونه باید سرسخت باشه یا تسلیم نشه.. اینکه‌ گفتن نداره!&#۳۴; اما ماها برای ادامه مسیر نیازداریم این‌هارو برای خودمون مدام یادآوری کنیم. شنیدن داستان‌‌های واقعی کسانی که علی‌رغم مشکلات زیاد، همت به خرج دادند و به هدفی ‌که میخواستند هرجوری شده رسیدند، بسیار الهام‌بخشه و اعتماد‌به نفس رو بالا میبره. همونطور که کتاب میگه: &#۳۴;در زندگی، زمانی برای هر یک از ما می‌رسد که تا گردن در گل فرو می‌رویم. در این زمان باید با صدای بلند آواز بخوانید، به اطرافیانتان روحیه و امید بدهید که فردا روز بهتری خواهد بود.&#۳۴; این کتاب رو، خصوصا برای بچه‌های کنکوری که دوران سختی رو میگذرونن پیشنهاد میکنم. خودم خیلی لذت بردم و نتونستم کتابو زمین بذارم. ترجمه‌ هم روان بود و قابل فهم. تشکر از فیدیبو

4

حتما بخونیدش،واقعا تاثیرگذاره،خصوصا ک داستانا واقعین، و نتیجه گیری های قشنگی داره، من خودم از روزی ک این کتابو خوندم تا الان هرروز صبح اول تختمو مرتب میکنم😂

5

جالبه که بدونین نویسنده کتاب آدمیرال مک ریون همون کسی هست که به عملیات پیدا کردن و کشتن بن لادن نظارت کرد. کتاب خیلی پرمایه ولی موجزی هست. هر فصل یک جمله یا درس کلیدی داره مثل اینکه حتی وقتی تا گردن تو گل فرو رفتی میتونی آوار بخونی، یا اینکه زندگی منصفانه نیست و هر چه زودتر اینو یاد بگیری به نفعته. این درس ها با دو فلاش بک به خواننده منتقل میشه، یکی از خاطرات دوران سخت آموزشی و دیگری از کاربردشون در دوران خدمت نویسنده. این کتاب تو رسته کتاب های خودیاری که شامل کلی پروسیجر و تمرین هستن جا نمی گیره ولی به نوعی دید خواننده رو وسعت میده و به خصوص جملات کلیدی هر فصل در ذهن ثبت میشن. نکته ای که در مورد کتاب هایی از این دست دوست دارم اینه که نویسنده موفقیت و اعتبارش رو مدیون فروش کتاب هاش نیست. برعکس، فردی که موفقیت هاش رو در عرصه های دیگه زندگی به دست آورده تجربیاتش رو با ما به اشتراک میذاره.

4

تخت نداریم چکار کنیم

5

خیلی راحت میتونست به جای ۸۸ صفحه، ۳۰۰ صفحه بنویسه! ولی خیلی خلاصه و مفید حرفاشو زده و الکی کشش نداده. اگه مثل من توضیحات و توصیفات اضافی بعضی از کتابا رو با چشم رد میکنید، بدونید این کتاب این مشکل رو به حداقل رسونده و وقتت رو هدر نمیده! نویسنده ۱۰تا درسی که توی نیروی دریایی یادگرفته (که باعث شده زندگیش رو بسازه) رو میگه، که برای توضیح هر کدوم یکی دوتا خاطره میگه و درنهایت برداشت خودش‌. از نظر کیفیت محتوا، ارزش خوندن رو داره. بخوام توی چند کلمه توصیفش کنم: روان، ساده، گیرا، انگیزشی و نکته مهم، از نظر من باعث میشه خواننده، درک و دید و جهان‌بینی عمیق‌تری به اتفاقات اطراف و تجربیاتش داشته باشه و مثل نویسنده‌ی کتاب در صدد یادگرفتن از اونها باشه. جمله آخر، از طرز فکر نویسنده خوشم اومد.

4

با این که کتابهای روانشناسی و خودیاری زیادی مطالعه کردم ولی تنها کتابی که در زمان مطالعه به من آرامش داد همین کتاب بود چون سراسر این کتاب، درس استقامت و تلاش و ناامید نشدن در شرایط بحرانیه و نویسنده تجارب خودش را به شکل کاملا ملموس بیان کرده

3

یک تکاور آمریکایی ،با عبور از سختی‌های بسیار ، به درجه‌ای از استواری و توانمدی رسیده است و تجریباتی بدست آورده که عمق آن‌ها را با وجودش احساس می‌کند . عمقی که آن‌ها را مایه‌های پیشرفت خودش تلقی کرده است و خواننده را با ایجاد فضای داستانی مناسب و بسیار ساده و به شکل خاطرات کوتاه ، به بهرمندی از آن‌ها فرا می‌خواند . یک حس مشترک را می‌توانستم احساس کنم ، البته که تا کنون تلاش آن چنانی در زندگی نداشته‌ام اما همان تجربه‌های کم ، در ابعاد بسیار کوچکتر راز هایی برای موفقیت دارند که با پیشنهادهای خیلی خوب ایشان ، بدون شک بهتر از گذشته دنبال خواهند شد . خلاصه اینکه ، کتاب همراه بود با امیدواری و سوق مداوم برای من خواننده .

3

همه ما مى دانیم که زندگى سخت و طاقت فرسا است؛ ولى گاهى با انجام کارهایى پیش پا افتاده مى توان به نتیجه اى دست یافت که زندگى را تحت تأثیرش قرار دهد. عمل بسیار ساده اى مانند مرتب کردن تختخواب هم مى تواند براى شروع یک روز نیروى شگفت آورى داشته باشد و رضایتى درونى براى به پایان رساندن یک روز خوب براى مان فراهم کند. این کتاب ۱۰ فصل دارد و هر فصل به یکی از اصول رفتاری و تربیتی یگان ویژه نیروی دریایی ایالت‌متحده آمریکا می‌پردازد. این رویکردهای رفتاری، ویژگی‌هایی هستند که می‌تواند زندگی روزمره افراد و اجتماع را بهبود بخشد.

4

کتاب خیلبی خوب بود درباره خودشناسی . نکته خوبش این بود کا پر از قصه های واقعی با شخصیت های واقعی بود بجای اینکه کلی نظریه شلوغ پلوغ داده باشه.

نمایش 751 نقد دیگر
4
(1,911)
انگیزه‌بخش 🚀 (15)
20,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو
٪30
تختت را مرتب کن
تختت را مرتب کن
ویلیام اچ مک ریون

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
تختت را مرتب کن
تختت را مرتب کن
کارهای کوچکی که شاید زندگی تان و حتی دنیا را متحول کند
انتشارات آموخته
4
(1,911)
انگیزه‌بخش 🚀 (15)
20,000
تومان