فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب امپراتوری اندیشه

کتاب امپراتوری اندیشه
تاریخ ایران

نسخه الکترونیک کتاب امپراتوری اندیشه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب امپراتوری اندیشه

کتاب «امپراتوری اندیشه» نوشته مایکل آکسورثی است. نویسنده در این کتاب تلاش می‌کند به معرفی خلاصه‌ای از تاریخ ایران برای خوانندگان عام بپردازد و برخی تناقض‌ها و تضادها از منظر تاریخی را توضیح دهد. همچنین مراحل آغازین توسعه و تحول روشنفکری و فرهنگ ادبیات ایران را تشریح و تاثیر گسترده‌ی آن را نه‌تنها در خاورمیانه، آسیای مرکزی و هند، بلکه در سراسر جهان بررسی می‌کند. کتاب حاضر در هفت فصل تدوین شده است. «ریشه‌ها: زرتشت، هخامنشیان، یونانیان»؛ «بیداری ایرانیان: اشکانیان و ساسانیان»؛ «اسلام و گسترش آن: عرب‌ها، ترک‌ها و مغول‌ها - چیرگی دوباره‌ی ایرانیان بر علوم اسلامی، تصوف و شعر»؛ «تشیع و صفویه»؛ «سقوط صفویان، نادرشاه، فترت قرن هجدهم و آغاز حکومت قاجارها»؛ «بحران در پادشاهی قاجار، انقلاب مشروطیت، و به قدرت رسیدن خاندان پهلوی» و «سلسله‌ی پهلوی و انقلاب اسلامی» عنوان فصل‌های کتاب است. در بخشی از کتاب «امپراتوری اندیشه» می‌خوانیم: «تاریخ ایران آکنده از خشونت و حادثه است، تاخت و تازها، فاتحان، جنگ‌ها و انقلاب‌ها. چراکه ایران تاریخی طولانی‌تر از بیشتر کشورها دارد و از بسیاری از آن‌ها بزرگ‌تر است، چیزی بیش از یک اتفاق ساده. اما تاریخ ایران بیش از این‌هاست. دین‌ها، عوامل موثر، جنبش‌های روشنفکری و اندیشه‌ها بسیاری چیزها را در ایران و همچنین خارج از ایران و گوشه و کنار دنیا تغییر داده است. امروز ایران باز خواهان توجه است و موقعیت جدید سوال‌هایی جدید مطرح می‌سازد: آیا ایران قدرتی مهاجم است یا قربانی؟ آیا ایران از دیرباز توسعه‌طلب بوده است یا منفعل و دفاعی؟ آیا تشیع ایران اهل سکوت و رضاست یا خشونت و انقلاب؟ تنها تاریخ می‌تواند به این سوال‌ها پاسخ گوید. ایران یکی از کهن‌ترین تمدن‌های دنیاست. این سرزمین از همان آغاز از متفکرترین و پیچیده‌ترین تمدن‌های دنیا بوده است. جنبه‌هایی در تمدن ایران وجود دارد که به نحوی تقریبا زندگی هر انسانی را روی کره‌ی خاکی تحت‌الشعاع قرار داده است. اما چگونگی این اتفاق و اهمیت کامل این تاثیرات غالبا ناشناخته و فراموش‌ شده است».

ادامه...
  • ناشر گروه انتشاراتی ققنوس
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.99 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۵۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب امپراتوری اندیشه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:این کتاب ترجمه ای است از:
Empire of the Mind
A History of Iran
(Chapters 1-7)
Michael Axworthy
Basic Books, 2010

... وقتی شروع به ملاحظه این نظرها کردم هیچ یک از براهین مطرح شده در تایید شکوه و عظمت سرشت بشر مرا قانع نساخت: این که بشر واسطه میان مخلوقات است، نزدیک به خدایان، ارباب تمام مخلوقات پست تر به خاطر شعور بالایش، حدّت استدلالش و فروغ ذکاوتش که طبیعت را می فهمد و تفسیر می کند، گرهی میان ابدیت و زمان، و به قول ایرانیان، محرم اسرار یا نغمه وحدت جهان، و آن طور که داود گفته است تنها اندکی نازل تر از فرشتگان. تصدیق می کنم که این دلایل، دلایلی چشمگیر است اما ظاهراً به کنه قضیه نمی پردازد....
... ائوئانتس پارسی... می نویسد که انسان فاقد هرگونه قالب جبلی و مقتضی است، بسیاری چیزها که بشر بدان شباهت دارد بیرون از او و بیگانه با اوست: «انسان بی شمار، گونه گون و هر دم در حال دگرگونی است.» چرا بر این تاکید دارم؟ زیرا با توجه به این امر می توانیم هر آن چیزی بشویم که برمی گزینیم، لازم است بفهمیم که باید بسیار مراقب باشیم، هرگز گفته نخواهد شد اوضاع نامساعدی که در آن زاده شدیم حق ما بوده، بلکه گفته می شود چون از درک آن اوضاع عاجز بودیم به چهارپایی فاقد شعور تبدیل شده ایم.... علاوه بر این، نباید آزادی انتخابی را که خداوند به ما ارزانی داشته است به چیزی زیان بار تبدیل کنیم زیرا هدف آن بوده که این آزادی انتخاب به نفع ما باشد. بگذار آمال مقدس بخشی از روح ما باشد، به میان مایگی خشنود نباشیم مگر وقتی که تمام قدرتمان را برای دست یافتن بدان به کار گرفته باشیم.

پیکو دلا میراندولا، خطابه ای در باب شان انسان

هر کس که بداند و بداند که بداند
اسب خرد از گنبد گردون بجهاند

هر کس که نداند و بداند که نداند
لنگان خرک خویش به منزل برساند

هر کس که نداند و نداند که نداند
در جهل مرکب ابدالدهر بماند

منسوب به خواجه نصیرالدین طوسی

پیشگفتار

انعطاف چشمگیر اندیشه ایران

تاریخ ایران آکنده از خشونت و حادثه است؛ تاخت و تازها، فاتحان، جنگ ها و انقلاب ها. چرا که ایران تاریخی طولانی تر از بیشتر کشورها دارد و از بسیاری بزرگ تر است، چیزی بیش از یک اتفاق ساده. اما تاریخ ایران بیش از این هاست. دین ها، عوامل موثر، جنبش های روشنفکری و اندیشه ها بسیاری چیزها را در ایران و همچنین خارج از ایران و گوشه و کنار دنیا تغییر داده است. امروز ایران باز خواهان توجه است و موقعیت جدید سوال هایی مطرح می سازد: آیا ایران قدرتی مهاجم است یا قربانی؟ آیا ایران از دیرباز توسعه طلب بوده است یا منفعل و دفاعی؟ آیا تشیع ایران اهل سکوت و رضاست یا خشونت و انقلاب؟ تنها تاریخ می تواند به این سوال ها پاسخ گوید. ایران یکی از کهن ترین تمدن های دنیاست؛ از همان آغاز از متفکرترین و پیچیده ترین تمدن های دنیا بوده است. جنبه هایی در تمدن ایران وجود دارد که به نحوی از انحا تقریباً زندگی هر انسانی را روی کره خاکی تحت الشعاع قرار داده است. اما چگونگی این اتفاق و اهمیت کامل این تاثیرات غالباً ناشناخته و فراموش شده است.
ایران کشور تناقض ها، تضادها و استثناهاست. بسیاری از غیرایرانی ها آن را کشوری می دانند با بیابان های تفتیده و نیز کوهستان های سرد و مرتفع. اما ایران مناطقی با کشاورزی غنی و بخش هایی با جنگل های انبوه نیمه حاره ای نیز دارد. تنوع آب و هوایی گسترده ایران نشان دهنده وجود طیف گسترده ای از انواع گیاهان و جانوران در این سرزمین است. ایرانیان بین عراق و افغانستان، روسیه و خلیج فارس، و در دل خاورمیانه عرب زبان به زبانی از زبان های هندواروپایی سخن می گویند. عموماً ایران را کشوری همگن می دانند، با فرهنگ ملی پرمایه، اما اقلیت هایی مانند آذری ها، کردها، گیلک ها، بلوچ ها و ترکمن ها تقریباً نیمی از جمعیت آن را تشکیل می دهند. از انقلاب ۱۳۵۷ هـ.ش، زنان ایرانی تابع یکی از کامل ترین قوانین پوشش دنیای اسلام بوده اند که تا حدی در نتیجه آن خانواده های ایرانی دختران خود را در شمار بی سابقه ای برای تحصیل و کار آزاد گذاشته اند. بیش از شصت درصد دانشجویان دانشگاه را زنان تشکیل می دهند و بسیاری ــ حتی زنان ازدواج کرده ــ مشاغل تخصصی دارند.
ایران برخی از حیرت انگیزترین آثار معماری اسلامی دنیا را دارد و نیز سنت فلزکاری، قالی بافی و تجارت بازاری: یک فرهنگ شهری پیچیده و بغرنج. با این همه، تهران پایتخت آن رفته رفته میان انبوهی از بتون، ازدحام اتومبیل ها و آلودگی در حال خفه شدن است. شکوه ایران در میراث ادبی آن و از آن بالاتر در شعر آن به حدی است که در اندک کشوری یافت می شود ــ شاید به استثنای روسیه. بسیاری از ایرانیان می توانند قطعاتی بلند از اشعار محبوبشان را از حفظ بخوانند و نقل ابیات و عبارت هایی از شاعران بزرگ کشور در سخنان روزمره امری رایج است. لذات زندگی مصرانه در شعر تجلی می یابد: مضامین مربوط به می، زیبایی، گل و سبزه و عشق زمینی. با این همه، ایران سنت شیعی سختگیرانه ای دارد که در ماه محرم در دسته های مذهبی عزادار با حسی قدرتمند از خیانت و بی عدالتی نمایان می شود. فرهنگ دینی ایران شامل جدی ترین و خرده گیرترین روحانیت مسلمان شیعه نیز هست. حکومت ایران جمهوری اسلامی است.
بهتر است در ابتدای کار موضوعی توضیح داده شود ــ دیگر تناقض قابل رویت. ایران همان پارس است.(۱) تصویری که نام پارس به یاد می آورد تصویری خیال انگیز است: گل های سرخ و بلبل ها در باغ های باشکوه، اسب های تیزپا، زنان عشوه گر، شمشیرهای بُران، قالی های رنگارنگ جواهرنشان، نغمه موسیقی. اما در کلیشه ای که رسانه های غربی نشان می دهند نام ایران یادآور تصویری متفاوت است: ملاهای روی ترش کرده، نفت سیاه، صورت های رنگ پریده زن ها با نگاه خیره از پشت چادرهای سیاه، انبوه جمعیت خشمگینی که پرچم ها را آتش می زنند و فریاد «مرگ بر...» سر می دهند.
استان فارس با مرکزیت شیراز در جنوب ایران قرار دارد و کهن ترین و پراُبهت ترین محوطه های باستان شناختی ایران (افزون بر شوش، واقع در استان مجاور، خوزستان) یعنی تخت جمشید و پاسارگاد در این استان قرار دارند. در روزگار کهن، پس از سکونت قوم پارس، این منطقه به این نام خوانده شد. بعد از مدتی، این قوم امپراتوری ای را به وجود آورد که بر تمام منطقه سیطره یافت و یونانیان آن را امپراتوری پارس نامیدند. بعدها یونانیان، رومیان و دیگر اروپاییان نام پارس را برای تمام حکومت هایی که در منطقه بر سر کار آمدند به کار بردند ــ قلمروی که ایران امروز را تشکیل می دهد: پارس ساسانی پیش از فتوحات مسلمانان، پارس صفوی در قرن های شانزدهم و هفدهم، پارس قاجاری در قرن نوزدهم. اما در تمام این دوران ها، این مردم خود را «ایرانی» و سرزمینشان را «ایران» می نامیدند. این واژه ریشه در ادوار بسیار کهن دارد و ظاهراً به معنی «نجیب» است. هم ریشه با واژه ای مشابه در زبان سانسکریت و اصطلاح «آریایی» ــ کلمه ای که در ایدئولوژی های بنیادگرای اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم از آن استفاده و سوءاستفاده شد.(۱) سال ۱۳۱۴ هـ.ش، رضاشاه که می خواست دولتش هرچه بیشتر از حکومت فاسد و ناکارآمد قاجار که جایگزین آن شده بود فاصله بگیرد، به سفارتخانه های خود در خارج از کشور دستور داد از دولت های خارجی بخواهند این کشور در مکاتبات رسمی ایران نامیده شود. اما بسیاری از مردم از جمله ایرانیان خارج از کشور هنوز هم نام پارس را ترجیح می دهند، زیرا دربردارنده پیوندهای کهن تر و غالباً شادتر است. من از هر دو نام استفاده کرده ام، برای ادوار کهن از نام پارس و برای دوران بعد از سال ۱۳۱۴ ه.ش از نام ایران. (۲) ایرانیان خود زبانشان را «فارسی» می نامند، زیرا ریشه در لهجه ایرانی گویش ایالت فارس دارد. به این زبان اکنون نه فقط در ایران بلکه به صورت گسترده در تاجیکستان و افغانستان (به لهجه دَری) نیز سخن گفته می شود و تاثیر زیادی روی زبان اردو داشته که در پاکستان و شمال هند به آن زبان صحبت می شود. در فصل های اول این کتاب از اصطلاح «ایرانی» برای پوشش دادن اقوام غیرایرانی و زبان قلمروهای وسیع پارت ها، سغدی ها و مادها نیز استفاده شده است.
کتاب های زیادی درباره ایران معاصر و تاریخ ادوار کهن ایران در دسترس است. بعضی از این منابع تمام تاریخ ایران از کهن ترین دوره ها را در بر می گیرند ــ به ویژه تاریخ کمبریج ایران که اثری شگفت انگیز در هفت جلد است و پروژه عظیم دایره المعارف ایرانیکا (که هنوز کامل نشده، اما به سبب گستردگی و عمق معلوماتی که از تاریخ ایران گرد آورده بی نظیر است و چیزی بیش از تاریخ به حساب می آید). این کتاب قصد ندارد به هماوردی با آن ها بپردازد، اما تلاش می کند به معرفی خلاصه ای از تاریخ ایران برای خواننده عام بپردازد، با این فرض که وی دارای اطلاعات اندک یا فاقد اطلاعات در این زمینه است. از این گذشته، هدف دیگر کتاب توضیح برخی تناقض ها و تضادها از منظر تاریخی است، که شاید تنها راه فهم آن ها به نحو مقتضی باشد. و فراتر از آن ــ به خصوص در فصل سوم که به کند و کاو در گنجینه شعر کهن فارسی می پردازد ــ در پی آن است تا دریافتی از مراحل آغازین توسعه و تحول روشنفکری و فرهنگ ادبیات ایران به دست دهد که نه فقط در خاورمیانه و آسیای مرکزی و هند، بلکه در سراسر جهان تاثیر گسترده داشته است.

آه کوروش... رعایای تو، پارسیان،
مردمانی تهیدست با روحی آزاده اند

کرزوس پادشاه لودیه،
به نقل از هرودوت

نظرات کاربران درباره کتاب امپراتوری اندیشه

این کتابو کسی خونده؟؟؟ ارزش خوندن داره؟؟؟ کتاب در مورد تاریخ ایران که دروغ تحویل نده اگر کسی سراغ داره ممنون میشم معرفی کنه
در 2 سال پیش توسط saj...361
من هنوز نخریدمش،ولی خیلی دوست دارم از تاریخ ایران بیشتر بدونم
در 1 هفته پیش توسط محسن فراهانی
اگه میشه کتاب تاریخ ایران بدون دروغ به من هم معرفی کنید؟
در 1 سال پیش توسط آزاده تبریزی
این کتاب یک نگاه سریع به تاریخ ایران , تحولات و شخصیت های تاثیر گذار و حکومت ها دارد و از زمان قبل از تشکیل هخامنشی با مادها و ایلامی ها, پارس ها و اقوام دیگر شروع و به انقلاب اسلانی ۵۷ ختم می شود. برخی رخدادها و شخصیت ها نامفهوم و یا بعضا بسیار کوتاه شرح داده شده اما در کل کتاب بسیار جذاب و مفیدی است که خواندن ان را به علاقه مندان تاریخ و تحولات ایران توصیه می کنم. به خصوص که نویسنده ایرانی نیست و چنین کار مفصل و با جزییاتی را انجام داده شخصا برای من جذاب و قابل ستایش است
در 10 ماه پیش توسط توحید نوروزی