فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اعتماد به نفس

کتاب اعتماد به نفس
روند شکل‌گیری اعتماد به نفس در فرزندان

نسخه الکترونیک کتاب اعتماد به نفس به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب اعتماد به نفس

کتاب «اعتماد به نفس»، نوشته مجید تیموری و میرمحمد ولی است. اعتماد به نفس از مهم‌ترین فاکتورهای رشد مطلوب شخصیت در کودکان است، نویسندگان این کتاب با توجه به اهمیت این موضوع سعی داشته‌اند، تا تجربیات علمی خود در این زمینه را در اختیار مخاطبان قرار دهند. زمانی که کودکی بتواند بدون توقع و انتظار از دیگران کاری را آغاز کند و بکوشد تا آن را به اتمام برساند، می‌گوییم؛ «اعتماد به نفس» دارد. کودک از همان ابتدا که شروع به شناخت خود و محیط پیرامونش می‌کند، به قدرت و توانایی خود برای تسلط بر محیط و اطرافیان خود آگاه می‌شود. یکی از عوامل موثر در رشد اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان، والدین و افراد خانواده هستند. اگر کودک در خانواده‌ای که سرشار از صمیمیت و محبت و مهربانی است، رشد یابد، می‌تواند ویژگی‌های شخصیتی خود را شناخته و با اطمینان به توانایی‌های خود ، با مشکلات روبه رو شود. از طرفی می‌تواند با رفتارهای نامطلوب و منفی خود ، برخوردی واقع‌بینانه داشته باشد و درصدد رفع و تغییر آنها برآید. این کتاب کمک می‌کند با شناخت روش‌های بالابردن اعتماد به نفس، بهترین همراه کودک خود باشیم. در بخشی از کتاب «اعتماد به نفس» می‌خوانیم: «هنگامی جامعه‌ای سالم و متعادل خواهیم داشت که افراد آن جامعه، از سلامت روان برخوردار و در عرصه‌های اجتماعی فعال باشند. انکار کردن نابسامانی‌های روانی افراد جامعه درست نیست. برای اصلاح، نخست باید درد و بیماری را شناخت. در این صورت، درمان سهل‌تر خواهد بود. در گذشته‌های دور، اندیشمندان و ادیبان، کتاب‌های پند و اندرز می‌نوشتند تا به مردم آگاهی‌های لازم را برای رسیدن به تعادل اخلاقی و روانی ارائه دهند. اما امروزه این پندنامه‌های ارزشمند به تنهایی کافی نیستند. زندگی در عصر ما، آگاهی‌ها و مهارت‌های ظریف‌تری را می‌طلبد که با مطالعه و تجربه به دست می‌آیند. دسترسی به اطلاعات درست و کسب مهارت‌های لازم برای زندگی، در پیشگیری از آسیب‌های روانی سهم عمده‌ای دارد. هر چند علاوه بر اطلاعات درست، یافتن راهکارهای صحیح نیز ضروری است».

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبانفارسی
  • حجم فایل 0.52 مگابایت
  • تعداد صفحات ۹۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب اعتماد به نفس

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه مولف

روح و روان دو پدیده جدا از هم هستند. روان پدیده ای فیزیولوژیک و زیستی است که در ارتباط کامل با سلول ها و اندام های ما به ویژه با سلول های مغزی قرار دارد. روح پدیده ای خاص و متعالی است، که روان پزشکان و روان شناسان در آن تخصصی ندارند. کار روان شناسان پژوهش درباره روان و پی بردن به رمز و رازهای آن است.
منظور از توانایی های روانی، پدیده های فیزیولوژیک سلولی است. به عنوان مثال، هنگام لمس کردن یک گل یا قطعه ای فلز، سلول های دست ما قادر به درک تفاوت این دو شی ء هستند و یا زمانی که با چشمان بسته چیزی را لمس می کنیم می توانیم آن چه را که درک کرده ایم، توصیف کنیم. از نظر ما این درک و فهم، نوعی توانمندی روانی است. تمام سلول های بدن ما دارای این درک سلولی هستند و درک سلولی کامل ما در سلول های مغز مرکزی قرار گرفته است، یعنی در جایی که تمام ادراک از طریق ماده خاکستری مغز پخش می شود.
از طریق ماده خاکستری مغز است که ما یکدیگر را می شناسیم و دوست داریم. جایگاه دوست داشتن و عشق ورزیدن در مغز است و نه در قلب. ۴۵۰ سال قبل از میلاد، برخی فلاسفه عقیده داشتند که مرکز دوست داشتن در قلب ماست. ارسطو پی برد که مرکز همه چیز مغز است. بنابراین پدیده روان عمدتا به مغز تعلق دارد. اگر سر ما را از تن جدا کنند و ما یک یا دو دقیقه بدون سر راه برویم، در آن لحظه کوتاه ما هیچ نمود روانی نخواهیم داشت. نه درک، نه فهم، نه احساس و نه عشق.
باید قدر و ارزش آن را دانست. دانش پزشکی، ابتدا تصور می کرد سلول های مغز به طور مستقل کار می کنند. ولی امروز ما می دانیم که مغز به کمک ژن ها کار می کند. این ژن ها هستند که به سلول های مغز دستور می دهند. بعضی از ژن ها «روشن» و برخی «خاموش» هستند. مغز از ژن های روشن دستور می گیرد و کار می کند.

دکتر محمد مجد

اعتماد به نفس چیست؟

میزان احترام و ارزشی که هر فرد برای خودش قائل است، و میزان اعتمادی که به خود و توانایی ها و باورهای خود دارد، اعتماد به نفس نامیده می شود. هر کس تا اندازه ای اعتماد به نفس دارد. میزان آن بالا و پایین می رود، ولی هرگز به صفر نمی رسد (مگر هنگام مرگ). از لحظه ای که به دنیا می آییم اعتماد به نفسِ ما در حال رشد و شکل گیری است. هرگز ایستا نیست و پیوسته کم یا زیاد می شود. اگر بخواهیم آن را با ولتاژ برق مقایسه کنیم، می توان گفت که مثلاً کسی ۵/ ۱ ولت اعتماد به نفس دارد و تشویق یا موفقیتی می تواند آن را نیم ولت بالا ببرد یا شکستی می تواند آن را نیم ولت پایین بیاورد. آن اعتماد به نفس ۵ /۱ ولتی که همیشه در متن وجود ما ثابت است، به طور کلی باعث دوام حیات ماست. ما برای تمام فعل و انفعالات فیزیولوژیک یا روانی به این حداقل اعتماد به نفس احتیاج داریم. مانند: راه رفتن، صحبت کردن، نگاه کردن، خوابیدن، خواب دیدن، خیال کردن، رابطه مستقیم با دیگران و...
هرگز نمی توان گفت که من اعتماد به نفس ندارم. مثل این است که بگویید: «من ریه ندارم، من قلب ندارم.» ولی می توان گفت که اعتماد به نفس من پایین یا بالاست یا پایین و بالا می رود.
حتی نوزاد یک ساعته هم اعتماد به نفس دارد. او توان این را دارد که سرش را روی سینه مادر بگذارد و مکیدن را آغاز کند و شیر بخورد. همین عمل به معنای داشتن اعتماد به نفس است. اگر نوزاد اعتماد به نفس نداشته باشد، نمی تواند شیر بنوشد. ممکن است برای شیر خوردن خجالت بکشد شما با رابطه میان اعتماد به نفس و خجالت آشنا خواهید شد ممکن است صورتش را بیاورد طرف سینه مادر و خجالت بکشد. شما خجالت کشیدن کودک یکی دو ساله را دیده اید، ولی فکر نمی کنم خجالت نوزاد یکی دو روزه را دیده یا حتی شنیده باشید.
اعتماد به نفس از نظر روان شناختی یک خصوصیت درونی است که تحت تاثیر وراثت و محیط، و در طول دوره رشد شکل می گیرد. یعنی اعتماد به نفس بر اساس ژنتیک، و محیط رفتار والدین، تشویق ها، تنبیه ها و برخورد اطرافیان به مرور زمان در فرد ایجاد می شود.
به طور کلی اعتماد به نفس یعنی این که باور داریم ما آدم مستقل و حسابی هستیم، برای خودمان کسی هستیم، توان انجام کارهایی را داریم و حتی می توانیم دست کسان دیگری را بگیریم. و وقتی اعتماد به نفس داریم احساس می کنیم با همه قلب و مغزمان خود را دوست داریم، مردم را دوست داریم، زندگی را دوست داریم. اگر ایرادهایی هم داریم که حتما هم داریم باید بکوشیم آن ها را از میان برداریم.

*اعتماد به نفس احترام و ارزشی است که فرد برای خود و توانایی های خود قائل است.

چه کسانی اعتماد به نفس بالا و اعتماد به نفس پایین دارند؟

اگر پیوسته بدرفتاری می کنید، خود و دیگران را کوچک می شمارید و برای خود و دیگران احترام قائل نیستید، در دوست یابی یا نگهداری دوست مشکل دارید، در تصمیم گیری و انتخاب ناتوانید، به آسانی تحت نفوذ دیگران قرار می گیرید، از شکست می ترسید، به دنبال توجه دائمی هستید، روحیه خطر کردن ندارید، برای اشتباهات و شکست هایتان خود و دیگران را سرزنش می کنید، مسئولیت کمی می پذیرید یا اصلاً مسئولیت پذیر نیستید، در این صورت احتمالاً شما اعتماد به نفس پایینی دارید.
کسی که با خود صلح کرده است و به آن چه که دارد قانع است، انتظارات واقعی از زندگی دارد، می گوید این زندگی من است، این خانواده من است. چنین فردی اعتماد به نفسش خوب است. صلح با خویشتن یعنی پذیرش وضع طبقاتی، مالی، چهره و تحصیلات. این ها به اعتماد به نفس آسیبی نمی رساند. ولی نارضایتی از وضع موجود و قانع نبودن، با خویش جنگیدن، از پدر و مادر، از وضع و موقعیت خانواده، از میزان سواد راضی نبودن اعتماد به نفس را پایین می آورد.
اعتماد به نفس در طول زندگی تغییر می کند. در دهه اول معمولاً چون تازه ساخته شده کمی لرزان است. فرزند کوچک ما هنوز مطمئن نیست در کلاس یا در حضور دیگران چطور و چگونه باید رفتار کند. اعتماد به نفس در دهه دوم شکل می گیرد. در دهه سوم محکم، در دهه چهارم ثابت (بدون تغییر)، در دهه پنجم و ششم کاملاً تثبیت (غیرقابل تغییر) می شود، و در دوران پیری پایین می آید.
موفقیت در زندگی میزان اعتماد به نفس را بالا، و شکست، آن را پایین می برد، ولی هرگز به صفر نمی رسد. بعد از گذشت زمان و رفع شدن علل کاهش دهنده، رفته رفته دوباره به حد معمول بازمی گردد. مثلاً دانش آموزی که در درسی رد می شود، اعتماد به نفسش پایین می آید و وقتی در آن درس قبول می شود، دوباره بالا می رود.
افرادی که اعتماد به نفس متعادل دارند، دارای امنیت جسمانی، عاطفی و ذهنی هستند، مورد پذیرش دیگران قرار می گیرند و دیگران با آنان راحت ارتباط برقرار می کنند. به عنوان فرد استثنایی و خاص، ارزشمندند، لایق و مهم اند، قدرت رویارویی با مشکلات را دارند، جسور، قدرتمند، هدفمند و دوست داشتنی اند و از ویژگی های مثبت بسیاری برخوردارند.
تلاش روان پزشکان و روان شناسان این است که مردم را با خودشان سازش دهند و به آن ها بقبولانند که این زندگی ماست. ما باید با آن چه که در حال حاضر داریم زندگی کنیم و شکرگزار باشیم.

*اعتماد به نفس درونی است و در طول دوره رشد و بر اثر وراثت و محیط شکل می گیرد.
*اعتماد به نفـسِ متعادل، به انسان امنیت جسمانی، عاطفی و ذهنی می دهد.

تقدیم به همسر عزیزم خانم دکتر پرویندخت داودیان و فرزند عزیزم خانم دکتر آدا مجد

نظرات کاربران درباره کتاب اعتماد به نفس