دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب مگره و مرد تنها

کتاب مگره و مرد تنها

نسخه الکترونیک کتاب مگره و مرد تنها به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب مگره و مرد تنها

درباره کتاب مگره و مرد تنها

کتاب «مگره و مرد تنها» Maigret and the Loner نوشته‌ی «ژرژ سیمنون‌» در سال 1971 منتشر شد. داستان این اثر در سال 1965 با حضور کارآگاه «ژول مگره» Jules Maigret در آپارتمانش در ماه اوت آغاز می‌شود. او که روزهای کسالت‌باری را می‌گذارند تماسی از طرف سربازرس آسکان دریافت می‌کند. سربازرس خبر از قتلی عجیب می‌دهد و مگره را برای بررسی بیشتر به دفتر کارش دعوت می‌کند. قتل در بن‌بست کوچکی نزدیک لزال آله اتفاق افتاده است. پسری جوان به نام ژان زمانی که در حال پرسه زنی در خانه‌های قدیمی گذر ویوفور بوده جنازه‌ی مردی را بر روی یک تخت می‌بیند. مرد مرده لباس‌های تنش نشان می‌داد دوره‌گرد است ولی ناخن‌های مانیکور شده‌‌اش تعجب و کنجکاوی مگره و سربازرس آسکان را به دنبال دارد. آن‌ها در ابتدا تصور می‌کنند مرد کشته شده هنرپیشه‌ای بوده که خود را به شکل بی‌خانمان‌ها درست کرده است. آن‌ها برای بررسی بیشتر با دفتر مرکزی تماس می‌گیرند و درخواست نیرو از پزشکی قانونی می‌کنند. اتفاقات پس از پیدا کردن این جنازه و حضور مگره، کارگاه متبحر و برجسته برای افشای حقایق داستان کتاب «مگره و مرد تنها» نوشته‌ی «ژرژ سیمنون‌» را شکل می‌دهد.

درباره ژرژ سیمنون‌

«ژرژ سیمنون‌» Georges Simenon بانام اصلی ژرژ ژوزف کریستین سیمنون George Joseph Chiristian Simenon نویسنده‌ی داستان‌های جنایی در تاریخ 13 فوریه سال 1903 به دنیا آمد. او در دوران نوجوانی‌اش که هم‌زمان با جنگ جهانی اول بود، به کارهای مختلفی ازجمله شاگردی در یک کتاب‌فروش مشغول شد. او در سال 1918 در پی بیماری پدرش ترک تحصیل کرد و پس از آن به مدت سه سال در یک روزنامه‌ی محلی مشغول به کار شد. او به طور جدی از دهه‌ی بیست میلادی کار در مطبوعات را آغاز کرد و به نوشتن روی آورد. این نویسنده در این روزنامه به نوشتن داستان‌هایی درباره‌ی قشر متوسط و ضعیف جامعه پرداخت از این رو با مشکلات و مسائل زندگی آن‌ها از نزدیک آشنا شد که تأثیر بسیار مهمی در داستان‌ها و رمان‌های آینده‌‌اش گذاشت.

او در این دوران استعدادش در نوشتن را پروش داد و بیش از صد و پنجاه مقاله بانام G.Sim منتشر کرد. او همچنین از سال 1919 تا 1922 صدها قطعه‌ی طنز و کمیک تحت نام مسیو لکوک نوشت که با استقبال خوبی از سوی خوانندگان روزنامه‌ی گازت دو لیژ روبه‌رو بود. او پس از این دوران مدتی را به پاریس رفت و در دفتر یکی از نویسندگان آن دوره مشغول به کار شد و تجارب جدید و فراوانی به دست آورد. او در سال 1924 اولین رمان خود را بانام یک تایپیست را منتشر کرد و به‌عنوان نویسنده‌ای تازه‌کار و جوان معرفی شد. او پس از این اثر تمام زندگی‌اش را وقف نوشتن کرد و ده‌ها مجموعه داستان کوتاه و رمان از خودش به یادگار گذاشت. او در اواسط دهه‌ی چهل میلادی هم‌زمان با جنگ جهانی دوم به آمریکا رفت و مدتی را در آنجا زندگی کرد. او در سال 1955 به اروپا بازگشت و به فرانسه و سوئیس سفر کرد. او سال‌های آخر عمرش را به دلیل خودکشی دخترش در انزوا و تنهایی گذراند و در ۴ سپتامبر ۱۹۸۹ درگذشت.

«ژرژ سیمنون‌» نویسنده‌ی برجسته‌ی فرانسوی در میان خوانندگان فارسی‌زبان محبوب است و تعداد زیادی از آثارش به فارسی ترجمه شده‌اند. «تبهکار»، «مگره و مرد نیمکت نشین»، «مرگ مرموز در کلیسا» و «مشتری شنبه‌‌ها» تعدادی از آثار این نویسنده هستند که به فارسی ترجمه شده‌اند و نسخه‌ی الکترونیک و صوتی آن‌ها هم در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای مطالعه و دانلود موجود است.

ترجمه کتاب مگره و مرد تنهابه زبان فارسی

کتاب «مگره و مرد تنها» نوشته‌ی «ژرژ سیمنون‌» با ترجمه‌ی «شهريار وقفی‌پور» از سوی انتشارات هرمس در سال 1393 منتشر شد که نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. «شهريار وقفی‌پور» نویسنده و مترجم ایرانی متولد سال 1356 است. او در جوانی تحصیل در رشته‌ی مهندسی مکانیک را آغاز و سپس رشته‌ی فلسفه‌ی هنر را دنبال کرد. او در حال حاضر درزمینه‌ی ترجمه‌ی آثار ادبیات داستانی مشغول است و تاکنون چندین مجموعه شعر منتشر کرده است. او ترجمه‌ی سایر آثار «ژرژ سیمنون‌» ازجمله «مگره و یک‌صد چوبه دار» را هم در کارنامه‌ی کاریش دارد که نسخه‌ی الکترونیک و صوتی آن هم در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای مطالعه و دانلود موجود است.

در بخش‌هایی از کتاب مگره و مرد تنها می‌خوانیم

قاتل بیست سال پیش هم ویوین را می‌شناخته یا نه؟ هیچ سرنخی نبود که یک کدام از این احتمالات را تأیید یا رد کند. احتمالش هم بود که ویوین، بعدتر که به ولگردی افتاده بود، برای خودش دشمنی تراشیده بود.

به همین ترتیب، این احتمال هم وجود داشت که یک خانه‌به‌دوش دیگر به فکرش رسیده باشد که ویوین پول گنده‌ای را جایی توی اتاقش پنهان کرده است.

با این همه، این احتمال بعید بود. بندرت دیده شده که ولگردی هفت‌تیر داشته باشد، آن هم کالیبر آ. ۳۲. در طول بیست سال، هر اتفاقی ممکن بود بیفتد. با این حال، مگره ناخودآگاه، مرتباً به آن روز در بیست سال پیش برمی‌گشت، همان روزی که ویوین طبق معمول، صبح از خانه خارج شده، اما دیگر هیچ وقت پایش به کارگاه خیابان لوپک نرسیده است.

آیا پای زنی در میان بود؟ اگر هم این طور بود، چرا بعدا زن را رها کرده بود و خانه‌به‌دوش شده بود؟ بعد از چاپ عکس‌ها و گزارش‌ها در مطبوعات، در میان نامه‌هایی که به اداره مرکزی پلیس رسیده بود، حتی یک نامه هم نبود که به وجود زنی ناشناس در زندگی ویوین اشاره‌ای کرده باشد.

شامگاه، مگره برای آن که یک لحظه فکر این موضوع را که مثل خوره به جانش افتاده بود و داشت ناخوشش می‌کرد از ذهن بیرون کند، به تماشای یک فیلم وسترن در تلویزیون نشست. مادام مگره، وقتی شستن ظرف‌ها را تمام کرد، رفت کنار شوهرش نشست، در حالی که مواظب بود سؤالی نکند که باعث آزارش شود.

- می‌شود فردا صبح نیم ساعت زودتر از همیشه بیدارم کنی؟

مادام مگره چرایش را نپرسیده بود، اما مگره خودش پیش قدم شد: - فردا می‌روم مراسم تدفین. مادام مگره که نیازی نمی‌دید سؤالی بکند، در ساعت هفت برای مگره اولین فنجان قهوه‌اش را آورد.

مگره به تورنس گفته بود ساعت هشت و نیم با ماشین پلیس قضایی بیاید دنبالش. تورنس سر ساعت رسید.

فکر کنم اول می‌رویم قبرستان. درسته؟ - بله.

ماشین نعش‌کش بیرون پزشکی قانونی منتظر ایستاده بود، در کنار ماشینی که مؤسسه کفن‌ودفن فرستاده بود و دو زن و شوهر اودت در آن بودند. تورنس ماشین را جایی پارک کرد که توجه جلب نکند. از خبرنگاران و عکاس‌ها خبری نبود. چهار نفر تابوت را که به طرزی غیرعادی سنگین می‌نمود بیرون آوردند و چند دقیقه بعد، گروه کوچک مشایعان به سوی قبرستان ایوری راه افتادند.

از روز قبل، ابرها آسمان را فرا گرفته بودند و از شدت گرما کاسته شده بود. هواشناسی خبر از بارش باران در غرب می‌داد که شامگاه به پاریس می‌رسید.

مشخصات کتاب مگره و مرد تنها

 • ناشر هرمس
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۷,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 1 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۸۱ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب مگره و مرد تنها

تمام داستانای مگره رو بیارین لطفا
در ۴ سال پیش توسط man...a28 ( | )
عالی از بهترین کتابهای ژرژ سیمنون بود که تا حالا خواندن از تمام کتابها واقعا جذاب تر با ترجمه ی بسیار خوب ممنون از شما و مترجم . پیشنهاد میدم دیگران هم بخوانند .
در ۲ سال پیش توسط moj...aie ( | )
کار خیلی قوی نبود. خیلی از کشفیات مگره با شانس و اتفاقی پیش آمد مثل اون تلفن ناشناس
در ۱ سال پیش توسط صابر ( | )
کسانی که داستانهای کاراگاهی مثل پوآرو و مارپل دوست دارند بخونن. ترجمعه بسیار سلیس و روان بود. 👍
در ۲ سال پیش توسط لیلی رستگار ( | )
این کتاب مثل بقیه کتاب های ژرژ سیمنون آموزنده است، کتاب های ژرژ سیمنون خیلی خوبه لطفا کتاب های جدیدش رو هم قرار بدید مخصوصا داستان های مگره.
در ۴ سال پیش توسط Son...320 ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • بعدی ›
 • آخرین ››