دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!
دانلود کتاب جنگ و صلح | شاهکار لئو تولستوی

دانلود کتاب جنگ و صلح | شاهکار لئو تولستوی
کتاب اول

نسخه الکترونیک دانلود کتاب جنگ و صلح | شاهکار لئو تولستوی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نقد و بررسی دانلود کتاب جنگ و صلح | شاهکار لئو تولستوی

نقد کتاب جنگ و صلح، شاهکار ادبی لئو تولستوی

لئو تولستوی، نامی آشنا در تمام جهان در عرصه ادبیات فاخر و رمان‌هایی ماندگار است و همه حداقل یک‌بار نام او را شنیده‌ایم. این نویسندۀ روسی را باید به‌عنوان یکی از نوابغ زمان خود معرفی کنیم که آثار ارزشمندی را در صفحه ادبیات دنیا به یادگار گذاشت.

کتاب جنگ و صلح به‌عنوان معروف‌ترین اثر از لئو تولستوی، از آن دست کتاب‌هایی است که باید علاقه خاصی به خواندنش داشته باشید، چراکه این کتاب نسبتاً طولانی و پرحادثه است. اما مسلماً جنگ و صلح تولستوی را باید از آن کتاب‌هایی دانست که واقعاً ارزش خواندن دارد پس شهرت این کتاب در گستره دنیا و ترجمه‌اش به زبان‌های مختلف خیلی هم بی‌دلیل نیست. اما در بطن کتاب جنگ و صلح لئو تولستوی چه می‌گذرد؟

 

موضوع کتاب جنگ و صلح چیست؟

سؤالی که احتمالاً برای شما نیز، همانند بسیاری دیگر از خوانندگان دنیا پیش‌آمده است. کتاب جنگ و صلح حکایت از روزهای جنگ فرانسه و روسیه دارد، دورانی که مردم این دو کشور درگیر جنگ و کشورگشایی بوده و از روزهای تلخ و تاریک تاریخ دنیاست. جنگ و صلح برای اولین بار دریکی از روزنامه‌های روسیه، به نام پیام‌آور و در سال‌های 1865 تا 1867 به چاپ می‌رسید. با توجه به علاقه‌مندی مردم به مطالعه این رمان جذاب و البته ارزشمندی محتوا و قلم شیوای نویسنده کتاب، لئو تولستوی، بلالخره در سال 1869 داستانهای جنگ و صلح به‌صورت یک کتاب به چاپ رسید.

شهرت داستان جنگ و صلح و محبوبت آن در بین ادیبان تمام دنیا اصلاً بی‌دلیل نیست. چراکه در این کتاب فاخر شاهد روایت داستانی از پنج خانواده روسی هستیم که در دوران جنگ خونین فرانسه و روسیه روزگار می‌گذرانند. رمانی به معنای واقعی شاهکار که تا پایان داستان شاهد حضور و معرفی 580 شخصیت مختلف در آن هستیم. جالب‌تر اینکه در تمام سیر محتوا و وسعت چنین کار ارزشمندی، پیوستگی و ارتباط موضوعی از ابتدا تا انتها متن قابل‌مشاهده بوده و یکپارچگی اثر حفظ‌ شده است.

بیان لئو تولستوی در کتاب جنگ و صلح و مجموع داستان‌هایی که در این رمان ارزشمند آورده شده است به‌قدری شیواست که نه‌تنها هیچ‌یک از شخصیت‌ها دارای تکرار و تشابه باهم نیستند و هریک شخصیت متفاوت‌اند، در سراسر کتاب هم معرفی بسیار زیبا و مناسبی از هر شخصیت به‌عمل‌آمده است. پس شاهکار بودن رمان لئو تولستوی واژه‌ای بسیار برازنده و مناسب برای این کتاب است. خلق، توصیف و نقش دادن به 580 شخصیت متفاوت در یک رمان را بیشتر باید به یک معجزه تشبیه کرد، کاری که در توانایی کمتر کسی در دنیا وجود دارد.

 

شخصیت های کتاب جنگ و صلح

همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم در کتاب جنگ و صلح تولستوی شاهد حضور و معرفی بیش از 580 شخصیت مختلف هستیم. افرادی که همگی به قلم لئو تولستوی جان‌یافته و در این کتاب زندگی می‌کنند. البته برخی از شخصیت‌های داستان کتاب الگو گرفته از نزدیکان تولستوی هستند. برای مثال شخصیت کنت روس توف از بطن شخصیت پدربزرگ لئو تولستوی بیرون آمده است و برخی از ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری او را دارد.

یا به‌عنوان مثالی دیگر در حین کتاب بافردی به نام پرنسس ماری آشنا می‌شویم. شخصیتی جذاب و دلربا که نقشی کلیدی تا پایان داستان دارد و تمام برگرفته از الگوی های اخلاقی و رفتاری مادر لئو تولستوی است. اما مهم‌ترین شخصیت‌هایی که در ادامه روند جنگ و صلح با آن‌ها آشنا می‌شویم پی‎‌یر بزوخوف و پرنس آندره اند. افرادی که درکمال ناباوری دو شخصیت الگو گرفته از خود لئو تولستوی هستند.

تولستوی این دو شخصیت متفاوت در جنگ و صلح را با شناختی که از خود دارد خلق می‌کند. با علم بر جنبه‌های مختلف شخصیتی و رفتارهای متضادی که دارد. حضور این دو شخصیت در جنگ و صلح ازآنجا آغاز می‌شود که پی‌یر فرزند نامشروع کنت بزوخوف از فرانسه بازمی‌گردد تا ثروت چشمگیر پدرش را در دست بگیرد.

در میانه‌های جنگ نیز با اسیر شدن پی‌یر و مشکلاتی که پشت سر می‌گذارد بهترین تصویرسازی از جنگ و مشکلات آن به وجود آمده است. از دیگر شخصیت‌های مهم دیگری که در کتاب جنگ و صلح وجود دارد باید به افرادی همچون شاهزاده ناتاشا روستوف، شاهزاده ماریا بالکونسکایا و شاهزاده نیکولا روستوف هم اشاره‌کنیم. در صفحات گسترده رمان جنگ و صلح و تا پایان داستان شاهد حضور این شخصیت‌ها در بخش‌های مختلف و اثرگذاری از داستان هستیم.

 

جنگ و صلح چند جلد است؟

کتاب جنگ و صلح به‌عنوان مهم‌ترین اثر به‌جای مانده در بین آثار لئو تولستوی، رمانی 4 جلدی است که زحمت بسیاری را در پی داشته است. لئو تولستوی در کتاب چهارجلدی جنگ و صلح خود به‌خوبی جنگ را به تصویر کشیده است. تولستوی خود کسی است که تجربه جنگ را سپری کرده و تمام ابعاد یک جنگ را بسیار زیبا تصویرسازی کرده است. از رشادت‌ها و شهامت‌هایی که در توصیف افراد در خلال جنگ استفاده می‌کند، تا روحیۀ خشن و بی‌رحم جنگ که به هیچ‌کس از هیچ قشر جامعه، زن و کودک یا مرد رحمی نمی‌کند و همه را در کام آتشین خود می‌کشد.

با چنین تفاسیری شاید این ذهنیت به وجود بیاید که جنگ و صلح یک تاریخ‌نگاری است، اما چنین نیست. لئو تولستوی در رمان خود با تکیه‌بر حوادث تاریخی و جنگ، شیرین‌ترین و بهترین توصیف‌ها از دوران خود را به تحریر درآورده است.

این رمان چهار جلد در حدود 1500 صفحه است و در حجمی نزدیک به 600 صفحه از این رمان 4 جلدی شاهد توصیف نگاه فلسفی و عمیق لئو تولستوی به زندگی هستیم که ممکن است کمی خسته‌کننده به نظر برسد، اما بسیار تأمل‌برانگیز و خواندنی است.

 

کدام ترجمه جنگ و صلح بهتر است؟

جنگ و صلح تابحال به بسیاری از زبان‌های دنیا ترجمه‌شده است و مخاطبان و علاقه‌مندان بسیاری در سراسر دنیا دارد. در کشور ما نیز این رمان خواندنی چندین بار مورد ترجمه به زبان فارسی قرارگرفته است. در بین تمام ترجمه‌هایی که از کتاب جنگ و صلح در کشور وجود دارد، یکی از بهترین ترجمه‌های موجود به قلم آقای «سروش حبیبی» بوده است.

سروش حبیبی در ترجمه جنگ و صلح تولستوی به بیانی استادانه این رمان روسی تبار را در قالبی پارسی درآورده است و در اختیار مردم کشورمان قرار داده. بااینکه ترجمه‌های دیگری این کتاب نیز خواندنی است، اما در ترجمه جنگ و صلح تولستوی به قلم سروش حبیبی بهترین تعابیر و معنای ممکن از فاخرترین اثر تولستوی تدوین‌شده است.

 

بخشی از کتاب جنگ و صلح

در ادامه برش کوتاهی از این اثر فاخر و به‌یادماندنی از لئو تولستوی را نیز برای شما آورده‌ایم:

«در محافل اشرافی پترزبورگ همه‌جا بحث از حملۀ ناپلئون به کشورهای اروپایی، پیوستن روسیه به ارتش اتریش در دفاع از اروپا در مقابل کشورگشایی‌های ناپلئون، و نیز جوان درشت‌هیکلی به نام پی‌یر فرزند نامشروع و عزیزدردانه کنت بزوخف (یکی از مردان مشهور دربار که اینک در بستر مرگ است) می‌باشد، چون کنت این جوان را وارث ثروتش کرده است. پییر جوان ده سالی در فرانسه درس‌خوانده و تازه به روسیه آمده و پایش به محافل اشرافی بازشده است. وی سه ماهی می‌شود که بنا به دستور پدرش از مسکو به پترزبورگ آمده تا شغلی برای خود پیدا کند اما هنوز شغلی برای خود انتخاب نکرده است. بااین‌حال همه می‌دانند که طبق وصیت کنت بزوخف او وارث احتمالی تمام دارایی این کنت بسیار ثروتمند است. به همین جهت همه‌کسانی که آرزو دارند او دامادشان شود در اطراف او می‌چرخند و او را دائم به محافل اشرافی دعوت می‌کنند. پی‌یر آدم ساده و متواضعی است. در محافل اشراف نیز وی باآنکه هنوز از روابط افراد سر درنمی‌آورد با حرف‌های صریح و تندش در بحث‌های سیاسی روز شرکت می‌کند و گاه با این حرف‌ها باعث رنجش دیگران می‌شود. مثلاً او از ناپلئون دفاع می‌کند و معتقد است او آدم‌بزرگی است، چون بااینکه انقلاب پیروز شده ولی حقوق شهروندانش را حفظ کرده است. برای همین آنا پاولونا بانی محفلی که پییر در آنجا مهمان است همه‌جا مواظب حرف زدن‌های اوست. پرنس آندره دوست پی‌یر نیز تقریباً با او هم‌عقیده است و می‌گوید کارهای ملی یک امپراتور را باید از مسائل خصوصی او جدا کرد.»

 

چرا باید ‌کتاب جنگ و صلح را بخوانیم؟

با تمام این تفاسیر چرا باید خواندن کتاب طولانی و عمیقی مانند داستان های جنگ و صلح برای خوانندگان جذابیت داشته باشد؟ این رمان در تمام صفحات و روزهای خود مضامین عمیقی همچون سرنوشت آزاد و یا از پیش تعیین‌شده را موردنقد قرا می‌دهد. در حقیقت باید چنین گفت که تولستوی در رمان جنگ و صلح به بیانی شیوا به این بحث پرداخته است که آیا انسان سرنوشت از پیش تعیین‌شده‌ای دارد؟ تصمیماتی که می‌گیرد از سر اختیار است و یا همگی داستان‌هایی از پیش تعیین‌شده‌اند و همگی انسان‌ها از ازل تا ابد عروسک‌هایی در خیمۀ عروسک‌گردانان هستند؟

فلسفه و تفکری که تاب حال به بیان و زبان‌های مختلف در تمام ادیان و فرهنگ‌های دنیا موردبحث قرارگرفته است و هریک دلایلی در پذیرش و یا رد آن آورده‌اند. تولستوی در شاهکار خود چنین مفاهیمی را در پیوند با جنگ و به شکلی وسیع‌تر موردبررسی قرار داده است و با استفاده از 580 شخصیتی که در داستان خود خلق کرده است، تصمیمات آن‌ها را موردبررسی قرار داده و تأثیر هر یک از تصمیمات بر دیگری را به تصویر می‌کشد.

بهترین تصویرسازی از چنین فلسفه‌ای را به‌خصوص در بخش‌های پایانی کتاب و مکالمات بین ناپلئون و پی‌یر مشاهده می‌کنیم. در تمام کتاب‌ها به‌گونه‌ای نامحسوس به بررسی این مفهوم عمیق پرداخته‌شده است اما در بخش‌های پایانی که نسبتاً طولانی‌تر هم هستند، به‌وضوح شاهد تنش بین دو شخصیت نامبرده هستیم و این بهترین نمونه از بررسی سرنوشت آزاد و یا غیرقابل‌اجتناب است.

در ادامه صحبت‌های ناپلئون و پی‌یر مشاهده می‌کنیم که مفهوم آزادی چگونه به زبانی روایی موردبحث قرارگرفته است. مفهوم آزادی در تصمیم‌گیری بهترین تصویرسازی و توصیف ممکن را در مکالمات دو شخصیت نامبرده و بخش‌های پایانی کتاب دارد. در حقیقت لئو تولستوی، این ادیب ارزشمند روسی در تلاش است تا این مفهوم را بیان کند که آزادی بستگی به موقعیتی دارد که افراد در آن قرار می‌گیرند. به‌خصوص این موضوع زمانی روشن می‌شود که پی یر به این درک می‌رسد که اگر اسیر باشد آزادی بیشتری دارد تا اینکه یکی از اشراف ثروتمند که همه‌چیز در اختیار دارد. بررسی چنین تفکرات عمیقی در این شاهکار ادبی خود یکی از بزرگ‌ترین دلایلی است که رمان جنگ و صلح را خواندنی می‌کند. البته این تنها یک از دریای ویژگی‌های ادبی و ارزشمند این رمان‌نویس روسی است.

 

سایر آثار لئو تولستوی

لئو تولستوی بااینکه یکی از اشراف‌زادگان ثروتمند روسی است اما زندگی ساده‌ای در پیش داشت. تولستوی در سال 1828 میلادی در دهکدۀ اجدادی خاندان مادری‌اش، یاسنایا پولینا،  به دنیا آمد. وی در 9 سالگی مادر خود را از دست داد و ازآن‌پس تحت سرپرستی عمه‌اش پرورش یافت.

آثار لئو تولستوی را می‌توان در چند بخش مختلف رمان، رمان چه، داستان کوتاه، نمایشنامه و هنر و ادبیات تقسیم‌بندی کرد. مهم‌ترین آثار لئو تولستوی که در جهان شهرت بیشتری در مقایسه با دیگر آثار وی دارد، عبارت‌اند از :

- اعتراف

- رستاخیز

- مرگ ایوان ایلیچ

- آناکارنینا

- تمشک

همان‌طور که اشاره شد این نویسنده فقید روسی آثار بسیاری را در ادبیات دنیا از خود به یادگار گذاشته است، به همین دلیل تنها به ذکر تعدادی از معروف‌ترین آن‌ها اکتفا کردیم.

 

 

مشخصات دانلود کتاب جنگ و صلح | شاهکار لئو تولستوی

 • ناشر نشر نیلوفر
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۱۶۲,۵۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 6.15 مگابایت
 • تعداد صفحات ۷۴۴ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره دانلود کتاب جنگ و صلح | شاهکار لئو تولستوی

اگر قرار بر پرداخت ۸۰ تومان برای نسخه الکترونیک باشه خب آدم یکم بیشتر هزینه میکنه نسخه چاپی رو میگیره، چه کاریه!
در ۱ سال پیش توسط مینا ( | )
خیلی خنده داره من ۴ جلدشو به همین مترجم گرفتم ۱۴۰ تومن اینجا یه نسخه شو زدن ۵۰هزار اونم واسه کتاب دیجیتالی که نه هزینه چاپ داره نه کاغذ و جلد و حمل و نقل
در ۳ سال پیش توسط hrk...168 ( | )
چرا انقدر گرون، به صاحب اثر میخواید بدید؟
در ۱ سال پیش توسط یاشار عطایی ( | )
گرونــــــــــــه
در ۳ سال پیش توسط are...744 ( | )
خانوم یا آقای صحرا شما یا خیلی بیکاری یا مزدور فیدیبو😂
در ۵ سال پیش توسط gha...ian ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ..
 • ۱۳
 • ۱۴
 • بعدی ›
 • آخرین ››