دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۵۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب استاندارد عملی برای انجام برآورد در پروژه

کتاب استاندارد عملی برای انجام برآورد در پروژه
انستیتو مدیریت پروژه

نسخه الکترونیک کتاب استاندارد عملی برای انجام برآورد در پروژه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نقد و بررسی کتاب استاندارد عملی برای انجام برآورد در پروژه

کتاب «استاندارد عملی برای انجام برآورد در پروژه» اثری از انجمن مدیریت پروژه‌ی آمریکا است. این کتاب راهنمای بسیار مفیدی برای برآورد بهترین زمان و هزینه‌ی لازم برای پروژه‌های مختلف است. مدیران و کارشناسان پروژه‌ها می‌توانند از این کتاب به شکلی گسترده استفاده کنند. کتاب استاندارد عملی برای انجام برآورد در پروژه با ترجمه‌ی «صادق روزبهی» در سال 90 در انتشارات «آریانا قلم» منتشر شده است.

درباره‌ کتاب استاندارد عملی برای انجام برآورد در پروژه

این کتاب اثری از انجمن مدیریت پروژه‌ی آمریکا برای ارائه‌ی استانداردهای عملی برآوردها در پروژه است. هدف از این کتاب این است که برای پیاده‌سازی مناسب سیستم‌های مدیریت انجام برآورد در پروژه‌ها، راهکارها و روش‌های عملی ارائه کند. انجمن مدیریت پروژه (PMI) برای حمایت از متخصصان و مدیران پروژه با استفاده از استانداردهای مشخص فعالیت می‌کند.

استانداردهایی که در این اثر آمده بخشی از راهنمای PMBOK است که فرآیندها، تکنیک‌ها و ابزارهای مورد استفاده در برآورد پروژه را بررسی می‌کند. PMBOK به معنای راهنمای بدنه‌ی دانش مدیریت پروژه است که برخی از مبانی دانش مدیریت پروژه را به صورت کلی بیان می‌کند. راهنمای PMBOK از طرف انستیتوی استانداردهای آمریکا (ANSI) به عنوان یک استاندارد ملی برای آمریکا به تایید رسیده و یکی از استانداردهای برتر بین‌المللی در مدیریت پروژه است.

مدیریت پروژه‌ی کارآمد، نیازمند فرآیندها و متودهای پایدار و تکرارپذیر برای مدیریت محدودیت‌های زمانی، هزینه‌ای و کیفی در پروژه است. این استاندارد، راهنما و مرجعی برای مدیران پروژه، اعضای تیم پروژه و سایر ذی‌نفعان است تا بتوانند اصول برآورد را به خوبی درک کنند و از آن در پروژه به شکلی درست استفاده کنند.

مروری بر فصل‌های کتاب استاندارد عملی برای انجام برآورد در پروژه

فصل اول، مقدمه: این فصل به طور خلاصه مهم‌ترین مطالب ذکرشده در این کتاب را بیان می‌کند.

فصل دوم، اصول و مفاهیم: مفاهیم و اصول بنیادی در برآورد پروژه را بررسی می‌کند.

فصل سوم، آمادگی برای انجام برآورد: مقدمه‌ای برای انجام برآورد در چرخه‎ی عمر است و رویکردی را برای انجام برآورد در پروژه ایجاد می‌کند.

فصل چهارم، انجام برآورد: این فصل درباره‌ی مرحله‌ی انجام برآورد است. هدف از انجام برآورد این است که اسناد برنامه‌ریزی و سایر ورودی‌ها دریافت شود، سپس با استفاده از تکنیک‌های برآورد، منابع مورد نیاز فعالیت‌ها، مدت زمان فعالیت‌ها و هزینه‌ی آن‌ها برآورد شود.

فصل پنجم، مدیریت برآورد: مدیریت و به روز نگه داشتن برآوردهای مربوط به زمان فعالیت‌ها، برآورد فعالیت‌ها و برآورد کردن هزینه‌ی فعالیت‌ها را بررسی می‌کند.

فصل ششم، بهبود فرآیند برآورد: این فصل درباره‌ی مرحله‌ی پایانی چرخه‌ی عمر برآورد است. هدف از مرحله‌ی بهبود فرآیند برآورد این است که داده‌های واقعی را جمع‌آوری کند و با استفاده از آن‌ها در فرآیندها و ابزارهای برآورد، این چرخه را تکمیل کند.

فرهنگ لغات: عبارات کلیدی در حوزه‌ی مدیریت پروژه را تشریح می‌کند و شامل مواردی می‌شود که دارای معانی دقیق و یا متفاوت در هر سازمان یا صنعت هستند.

پیوست A: خطوط راهنما برای استاندارهای عملی PMI

پیوست B: سیر تکامل تهیه‌ی استاندارد عملی انجام برآورد در پروژه

پیوست C: شرکت‌کنندگان در تهیه و بررسی استاندارد عملی برای انجام برآورد در پروژه

پیوست D: مدل‌های انجام برآورد

در بخشی از کتاب استاندارد عملی برای انجام برآورد در پروژه می‌خوانیم

همه برآوردها در پروژه در بردارنده‌ی فرضیات، عدم قطعیت و ریسک هستند. بنابراین، سطح اطمینان برآوردها به صورت مستقیم به تعریف فعالیت و اطلاعات موجود از آن بستگی دارد. با در اختیار قرار گرفتن اطلاعات بیشتر، برآوردهای پروژه باید اصلاح شود و این امر باعث شده است که فرآیند انجام برآورد در پروژه یک فرآیند تکراری و در حال تغییر باشد که با مفهوم تفصیل فزاینده همخوانی دارد.

پروژه‌ها در اوایل چرخه‌ی عمر خود اطلاعات کمی در خصوص تعریف محدوده در اختیار دارند و اطلاعات موجود محدود است که این امر باعث کاهش اطمینان و دقت برآوردها می‌شود و در نتیجه نیاز به بازه‌ای با اطمینان بیشتری دارند. با پیشرفت در برنامه‌ریزی پروژه، ساختار شکست کار تهیه می‌شود و با در اختیار گرفتن اطلاعات در خصوص طرح تجاری، نیازمندی‌ها و تحویل دادنی‌های موردنظر، برآوردها دقیق‌تر و مطمئن‌تر می‌شوند.

به عنوان نمونه، یک پروژه در مرحله آغازین ممکن است دارای یک برآورد کلی در بازه باشد. با گذشت زمان در پروژه و با دریافت اطلاعات بیشتر، برآوردها ممکن است در یک بازه قرار بگیرند. در برخی سازمان‌ها، رهنمودهایی در خصوص این که در چه زمانی چنین اصلاحاتی باید انجام شود و چه میزان دقت مورد نیاز است، وجود دارد. ذخایر احتیاطی بر اساس اطلاعات در دست و ریسک‌های شناسایی شده به برآوردها اضافه می‌شوند. بنابراین، با دریافت اطلاعات بیشتر در پروژه، بازه برآوردها کوچک‌تر شده و همچنین نیاز به ذخایر احتیاطی مرتبط با عدم قطعیت‌ها در برآوردها نیز باید کاهش پیدا کند. درخصوص بازه‌های هزینه‌ای نیز برخی از سازمان‌ها رهنمودهایی در خصوص میزان ذخایر احتیاطی‌ای که باید در برنامه لحاظ شود، دارند.

مدیریت خواسته‌های ذی‌نفعان و ارتباطات، بخشی مهم از مدیریت برآوردهای در حال تغییر است. مدیران پروژه باید به مشتریان و ذینفعان کمک کنند که مفاهیم مربوط به تغییر در برآوردها و ریسک‌ها، فرضیات و بازهها را درک کنند.

لازم به توضیح است که معیارها نقش مهمی در مراحل مختلف چرخه عمر انجام برآورد در پروژه بازی میکنند. در آمادهسازی برای انجام برآورد، معیارهایی نظیر هزینه و زمانبندی واقعی از پروژههای قبلی میتوانند به عنوان ورودی ایفای نقش کنند. در هنگام مدیریت برآوردها، لازم است که معیارهایی برای پایش میزان پیشرفت پروژه در برابر مقادیرِ برآورد شده (مانند ارزش کسب‌شده)، جمع‌آوری شود. در هنگام بهبود فرآیند انجام برآورد نیز، می‌توان از معیارها برای واسنجی مدل‌های انجام برآورد استفاده کرد.

مشخصات کتاب استاندارد عملی برای انجام برآورد در پروژه

نظرات کاربران درباره کتاب استاندارد عملی برای انجام برآورد در پروژه

با این میزان نمونه کتاب نمیشه تصمیم گرفت و فهمید چیه. بهتره بجای پیشگفتار چند تا تیکه از وسطاش جدا کنید بذارید . چون آدم بیرون کتاب فیزیکی هم میخره ورق میزنه رندوم چند تیکه از وسطاشو میخونه اگه کتابو از قبل نشناسه. اگه هم بشناسه که دیگه نمونه لازم نیست نمونه برای وقتیه که نشناسی
در ۵ سال پیش توسط Mohamad ( | )
این نشر آریانا قلم واقعا داره خوب پیش میره و کتابای خوبی داره
در ۴ سال پیش توسط محمد فرد ( | )
کاربردی و خوب
در ۴ سال پیش توسط مهدی توسکی ( | )