فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب جنبش زنان در آمریکا

کتاب جنبش زنان در آمریکا

نسخه الکترونیک کتاب جنبش زنان در آمریکا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۵۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب جنبش زنان در آمریکا

مجموعه تاریخ جهان می‌کوشد چشم‌اندازی گسترده و ژرف از سیر تاریخ عرضه کند. این مجموعه با ارائه زمینه‌های فرهنگی رخدادهای تاریخی، خواننده را مجذوب خود می‌سازد. مجموعه تاریخ جهان اندیشه‌های سیاسی، فرهنگی و فلسفی تاثیرگذار را در گذر مشعل تمدن از بین‌النهرین و مصرباستان به یونان، روم، اروپای قرون وسطی و دیگر تمدن‌های جهانی تا روزگار ما پی می‌گیرد. این مجموعه نه تنها برای آشنایی خوانندگان با مبانی تاربخ تدوین شده است، بلکه همچنین در پی آگاه ساختن آن‌ها از این واقعیت است که زندگیشان بخشی از سرگذشت کلی انسان هاست. هر جلد از این مجموعه برداشتی جامع و روشن از یک دوره مهم تاریخی را به خواننده ارائه می‌دهد.

ادامه...

بخشی از کتاب جنبش زنان در آمریکا

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:
رویدادهای مهم در تاریخ جنبش زنان در آمریکا۱۸۴۸
کوشندگان حقوق زنان نخستین همایش منطقه ای زنان ایالات متحده، «همایش سِنِکا فالز»، را سازماندهی می کنند.

۱۸۶۲
در جریان جنگ داخلی آمریکا، پرستار کلارا بارتون برای کمک به سربازان مجروح وارد میدان نبرد می شود.۱۸۹۴
ژاپن به چین هجوم می برد و کره را تسخیر می کند.

۱۹۱۱
کمپانیِ تری اَنگل شِرتویست در نیویورک سیتی بر اثر آتش سوزی ویران می شود که جان ۱۴۶ زن را می گیرد.

۱۹۲۰
کنگره «متمم نوزدهم» قانون اساسی ایالات متحده را تصویب می کند که به زنان حق رای می دهد.۱۹۲۹
بازار سهام ایالات متحده سقوط می کند که باعث یک واکنش زنجیره ای می شود که «بحران بزرگ» را به بار می آورد.

۱۹۳۲
هَتی کراوِی از آرکانزاس نخستین زنی است که به مجلس سنای ایالات متحده راه می یابد.

۱۹۳۹-۱۹۴۵
جنگ جهانی دوم درمی گیرد و کشورها را در سرتاسر جهان درگیر می کند و بیش از پنجاه میلیون کشته بر جا می گذارد.

۱۹۵۰
برآورد می شود که ۲۵ درصد زنان آمریکایی خارج از خانه کار می کنند.۱۹۶۱
جان اف.کندی، رئیس جمهور ایالات متحده، هیئت ویژه ای برای بررسی وضعیت زنان در جامعه تشکیل می دهد.

۱۹۶۴
«سازمان آزادی بخش فلسطین» در خاورمیانه به منظور مبارزه با اسرائیل تشکیل می شود.

۱۹۶۶
بِتی فریدان، کنشگر حقوق زنان، «سازمان ملی زنان» را به منظور اعمال فشار برای تامین حقوق زنان تاسیس می کند.۱۹۷۵
نیروهای مسلح ایالات متحده از پی شکست از سربازان کمونیست محلی از ویتنام خارج می شوند.

۱۹۸۲
«متمم حقوق برابر» که در ۱۹۷۲ به تصویب کنگره رسیده بود از تصویب و تایید ایالت ها بازمی ماند.

۱۹۹۲
در سال موسوم به «سال زنان»، بسیاری از زنان ایالات متحده در سرتاسر کشور برای مشاغل دولتی برگزیده می شوند.

۲۰۰۱
حمله تروریست ها به برج های مرکز تجارت جهانی در نیویورک و پنتاگون در واشینگتن دی. سی.

۲۰۰۸
هیلاری رادهام کلینتون نخستین زنی است که به مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری راه می یابد.۲۰۱۰
باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، قانون جدیدی را امضا می کند که مبارزه زنان با نابرابری دستمزدها در محل کار را آسان تر می کند.

پیشگفتار: تلاش در راه رویای آمریکایی

زنان آمریکایی از زمان اقامت گزینی اروپاییان در آمریکای شمالی در سده هفدهم تاکنون، دگرگونیِ شگفت انگیزی را پشت سر گذاشته اند. آن ها از جایگاه شهروندان درجه دومِ تقریبا فاقد هر گونه حقوق سیاسی یا اجتماعی، به لحاظ قانونی به برابری تقریبی با مردان ارتقا یافته اند. پیشروی آهسته اما پیوسته آن ها به سوی برابری را غالبا «جنبش زنان» می نامند. این اصطلاح، همراه با نوشته ها و پژوهش های رسمی درباره تاریخ و پیشرفت اجتماعی زنان، همگی پدیده های نسبتا جدیدی اند. به واقع، تنها ظرف پنجاه سال اخیر است که خواندن کتابی نظیر این درباره جنبش زنان حتی امکانپذیر شده است. پیش از آن تقریبا هیچ کتاب یا مقاله ای وجود نداشت که به بازگویی تلاش ها و دستاوردهای زنان آمریکایی به مثابه یک طبقه اجتماعی پرداخته باشد.
این نابرابری شدید هنگامی فهم پذیرتر می شود که نگاهی اجمالی به تحول آموزش زنان آمریکایی بیندازیم. نبود آگاهیِ سامانمند و به آسانی در دسترس درباره تاریخ زنان به مدت بیش از دو سده نشانه و مصداق فرصت های ناکافی آموزشی برای زنان بود. در واقع، زنان هنگامی آموزش هایی همانند آموزش مردان دریافت کردند که پژوهش نظام یافته تاریخ زنان آغاز شد.

آموزش اولیه زنان
در آمریکای مهاجرنشین در آغاز آموزش چندانی برای زنان جوان وجود نداشت، مگر آنچه آنان در خانه از پدر و مادرشان می آموختند. معمولاً مادر به دخترش آشپزی، ریسندگی و بافندگی، خیاطی و آمادگی انجام دادن دیگر «وظایف سنتی زنان» را می آموخت. افزون بر آن، تعداد کمی از دختران مهاجرنشین از این نعمت برخوردار می شدند که والدینشان به آن ها خواندن و نوشتن یاد دهند. با این حال، زنان باسواد معمولاً کمتر فرصت می یافتند که از این مهارت ها استفاده کنند، چرا که جامعه نمی پسندید که زنان جلوی دیگران، از جمله با خواندن و نوشتن، اظهار وجود کنند. وضعیت آموزش زنان، بجز چند مورد استثنایی جزئی به مدت تقریبا دو سده به همین گونه باقی ماند.
سرانجام در سده نوزدهم فرصت ها برای آموزش زنان، هرچند بسیار آهسته، رو به افزایش گذاشت. نخستین مدرسه دولتی دختران در سال ۱۸۲۴ در ووسترِ ماساچوست گشایش یافت. در آن جا، و در مدارس مشابهی که در ایالت های دیگر پدیدار شدند، دانش آموزان مهارت های پایه خواندن، نوشتن و حساب را می آموختند. با افزایش تعداد مدارس ابتدایی، تقاضا برای مدارس آموزش عالی برای دختران افزایش یافت. در پاسخ به این تقاضاها، در سال ۱۸۳۷ کالج اوبرلین در اوهایو نخستین نهاد آموزش عالی در کشور بود که هم پسران و هم دختران را پذیرفت.در دوره مهاجرنشینی، فرصت های آموزشی برای دختران جوان به ندرت از حد کارهای شاقِ خانه داری، از جمله آشپزی و ریسندگی و بافندگی، فراتر می رفت. اندک بودند دخترانی که خواندن و نوشتن یاد می گرفتند.

اما، در ابتدا، در چنین کالج هایی دوره های آموزشی ای که به دختران اختصاص می یافت کوتاه تر و ساده تر از دوره هایی بود که برای پسران در نظر گرفته می شد. سبب آن از یک طرف این عقیده رایج بود که مغز زنان به اندازه مغز مردان توانایی پذیرش و جذب دانش زیاد را ندارد. از طرف دیگر، مدیران و آموزگاران در اوبرلین و مدارس مشابه انتظار یا تمایل نداشتند که فارغ التحصیلان دختر به دنبال آن نوع مشاغل پُرهیاهویی بروند که به طور سُنتی به مردان اختصاص داشت. رابرت اس. فِلِچر، دانش پژوه، شرح می دهد که برخی مردان در مورد آموزش زنان چه احساسی داشتند:

اگر زنان وکیل، وزیر، پزشک، مدرس، سیاستمدار، یا هر «شخصیت اجتماعی» دیگری می شدند، کارِ خانه به دست فراموشی سپرده می شد:... شستن لبا س های مردان، سَر و سامان دادن به اتاقشان، پذیرایی از آن ها سر میز غذا، گوش دادن به سخنان آن ها، در حالی که خودشان [یعنی زنان] در گردهمایی های عمومی مودبانه ساکت بمانند. «دختران دانش آموزِ» کالج اوبرلین باید برای ایفای نقش مادری هوشمند و همسری کاملاً خدمتگزار و فرمانبردار آمادگی پیدا می کردند.(۱)

این نگرش تحقیرآمیز به زنان و جایگاه اجتماعی شان در اواخر سده نوزدهم و اوایل سده بیستم آهسته اما پیوسته تغییر کرد. طی زمان، به طور فزاینده ای، پسندیده تلقی می شد که برخی زنان به کارهایی چون آموزگاری، سرپرستی یا مددکاری اجتماعی بپردازند. این امر به آن ها اجازه داد که برای خود در بازار کار جا باز کنند. همچنین باعث ایجاد مدارس بیشتری برای دختران یا برای دختران و پسران شد. در اوایل سده بیستم تقریبا ۷۰ درصد کالج ها و دانشگاه ها مختلط بودند و حدود ۳۰ درصد دانشجویانشان را دختران تشکیل می دادند. افزون بر آن، دختران شروع به گذراندن همان دوره هایی کردند که پسران می گذراندند.

نظرات کاربران درباره کتاب جنبش زنان در آمریکا

اطلاعات خوبی بهم داد،حتما توصیه میشه خوندش.ترجمه خوبی هم داره
در 2 ماه پیش توسط shaghayegh as