فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مینوفر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دغدغه‌های اهل‌بیت

کتاب دغدغه‌های اهل‌بیت
علیهم السلام

نسخه الکترونیک کتاب دغدغه‌های اهل‌بیت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دغدغه‌های اهل‌بیت

رسالت اصلی پیامبران الهی، تربیت انسان کامل بود.کمال انسان منوط به مبارزه با موانع کمال است. موانع کمال یا درونی است یا بیرونی. رذایل اخلاقی جزء موانع درونی هستند، در حالی که استبداد و استکبار از موانع بیرونی به حساب می آیند. جهان معاصر بدون ایمان به خدای سبحان و پیروی از سیره معصومین و بویژه سیره نبوی (ص) به امنیت نخواهد رسید. امروز، همه افراد جامعه اسلامی، از هر مذهب و مکتب که باشد،به اهل بیت (ع) نیازمند است. زیرا جامعه اسلامی به یک آتش فکری انقلابی احتیاج دارد.

ادامه...

بخشی از کتاب دغدغه‌های اهل‌بیت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

مثل هر باغبان دلسوز و زحمت کشیده ای که عمر خود را پای نهال ها و بذرهایش گذاشته و در سال های پیری نگران باغ پس از خویش است، پیامبران الهی و اهل بیت (س) نیز نگران وضع امت خود بوده اند. نگرانی های ایشان در زمینه های مختلف بود، چراکه آفت ها و عارضه هایی که دامنگیرشان می گردد، متفاوت است. پیامبر اسلام (ص) در آن سال ها نگرانی خویش را نسبت به وقوع آن ها "پس از خویش"ابراز داشته و آن ها را پیش بینی کرده است.

برخی از این موضوعات نگران کننده، حاکی از نوعی رجعت در امت مسلمانان است، یعنی کم رنگ شدن ارزش های الهی و احیای دوباره معیارهای جاهلی و سربرآوردن خوی و خصلت های غیرانسانی، که به برکت اسلام، قطع شده بود، و در عصر پس از رسول، بار دیگر جان گرفت و معیارها را برهم زد. این نوع رجعت به جاهلیت، که از نگرانی های عمده آن حضرت است، برای هر مصلحی که با رهبری خویش، امتی و فرهنگی و نظامی پدید آورده باشد، وجود دارد، چرا که نسل دوم و سوم در یک حرکت انقلابی و نهضت اصلاحی، اغلب دارای آن روحیات، باورها، انگیزه ها، شناخت عینی و تجربه های محسوس " انقلابیون اولیه " و " سابقون" نیستند و زمین سیر قهقرایی و بازگشت به شرایط پیش از تحول و نهضت، در آنان فراهم تر است و دشمنان هم از همین زمینه ها بهره می گیرند و به دگرگون سازی فرهنگ انقلاب می پردازند.
پیامبر (ص) با برنامه ای جامع،جهانی و جاودانه به سوی بندگان خدا آمد تا آن ها را از سرگردانی، نادانی و ندانم کاری بیرون برده و به سوی زندگی سراسر سعادت در دنیا و ابدیتی آباد در آخرت رهنمون شود. عده ای برنامه های حضرت را بدون کم و کاست پذیرفتند و به کمال رسیدند، عده ای از برنامه های حضرت آن چه را هماهنگ با خواسته هایشان بود، قبول کردند و گروهی نیز با ایشان به ستیز برخاستند.

اینک و در زمان ما، همه آن برنامه ها به قوت خود باقی است و نیاز به داشتن چنین چارچوب هایی نه تنها کمتر نشده بلکه با قرار گرفتن زیر آبشار شدید اطلاعات وارداتی بیشتر هم شده است. رهنمودهای حضرت (ص) هیچ وقت رنگ کهنگی به خود نمی گیرد. در میان سخنان حضرت (ص) به روایاتی بر می خوریم که نشان دهنده نگرانی های ایشان درباره امت شان بعد از رحلت می باشد. این نگرانی ها، طیف وسیعی دارند و حیطه های گوناگون بشری را شامل می شوند.

نگرانی های اهل بیت (س) نیز در زمینه های مختلف بود، چرا که آفت ها و عارضه هایی که دامنگیرشان می گردد متفاوت است. ریشه تمامی اصول و عقاید و احکام دیگر معارف علوم اسلامی در قرآن است. شرح و تفسیر و شکل و نحوه عمل به آن نیز در قالب گفتار و رفتار پیامبر خاتم مشخص و معین گردیده است که به آن حدیث و سیره رسول اکرم می گویند. از این روست که خداوند فرمانبرداری از پیامبرش را مقرون به اطاعت از خود قرار داده و اطاعت از او را همانند اطاعت از خود دانسته است.اطیعواالله و رسوله (انفال ۱ و ۲) قل اطیعواالله و الرسول (آل عمران /۳۲) و اطیعواالله و الرسول (۱۳۲)

نگرانی های اهل بیت (س) نیز در زمینه های مختلف بوده است. در این کتاب به برخی از نگرانی های انبیاء پیشین، پیامبر گرامی اسلام (ص) و اهل بیت (س) اشاره می شود.

مبحث اول

" و ان ما نرینک بعض الذی نعدهم او نتوفینک فانما علیک البلاغ و علینا الحساب" اگر برخی از چیزهایی را که به آنان وعده می دهیم، به تو نشان دهیم یا تو را (پیش از آن) بمیرانیم، (تفاوتی نمی کند) زیرا وظیفه تو تبلیغ و بیان است و محاسبه کار آنان با ماست. آیات مربوط به نگرانی های انبیای پیشین در مورد قومشان و هدایت آنان و دغدغه پیامبر (ص) که سخت نگران فتنه های بعد از خود بود و خداوند در آیه ۴۱ زخرف به پیامبرش فرمود نگران مباش ما از آنان انتقام لجاجت ها و توطئه هایشان را خواهیم گرفت.

" و لا یحزنک الذین یسارعون فی الکفر"(۱)

نگران شتاب و پیشرفت های منحرفان بود که خداوند می فرماید نگران نباش. نگران جمعیت مخالفان بود. قرآن می فرماید: گرچه کثرت افراد خبیث تو را به تعجب انداخته اما نگران مباش.

"اوذوا حتی اتاهم نصرنا"(۲)

نگران شکنجه ها بود. قرآن می فرماید: قبل از تو آزارها دیدند ولی نصرت ما فرا رسید کار من برای خودم و کار شما برای خودتان. "لی عملی و لکم عملکم"(۳)

نگران تکذیب ها بود. خداوند می فرماید: "فقل حسبی الله"(۴)

مبحث دوم: ضرورت، اهداف، اهمیت موضوع

الف) چه ضرورتی اقتضا نموده که به موضوع نگرانی های ائمه بپردازیم؟با توجه به برخی آیات قرآن در مورد نگرانی های انبیاء و اولیای الهی این سوال ایجاد می شود که عمده دغدغه های آنان چه بوده است؟ تجربه جهان اسلام مانند جنگ احد و نیز جریان اندلس و دیگر قضایای تاریخی نشان می دهد هرجا که مسلمانان به دنبال هوا پرستی،خواسته های نفسانی و شهوت های شکم و شرمگاه، رفته اند، روح ایمان و قدرت دینداری آن ها هم به تدریج رو به افول نهاده و بستر برای نفوذ دشمنان فراهم گردیده است. در زمان کنونی، سرمایه گذاری اصلی دشمنان، ترویج و اشاعه فساد و فحشا از طریق شبکه های ماهواره ای، اینترنت، توزیع سی دی، نوشته ها و مجلاتی با رنگ و بوی جنسی است تا بمب جنسی ترغیب به ارضای آن از شیوه های نادرست را در امت اسلامی کار بگذارند.

خطر چنین مساله ای، به مراتب بیشتر از جنگ نظامی است، زیرا موجی از غفلت، سستی و بی تفاوتی را در جامعه ایجاد می نماید. توجه به سخنان رسول خدا (ص) در این باره می تواند راهکارهای مناسب مواجهه با چنین مساله ای را به هر کدام از پیروان ایشان بدهد.

"انٌما اخافُ عَلی اُمّتی ثَلاثاً: شُحّاً مطاعاً، و هَوی متبعاً، و اماماً ضالاً " من از سه چیز بر امت خود بیم دارم: گردن نهادن به فرمان آزمندی و بخل، پیروی از هوا و هوس، و پیشوای گمراه کننده(۵)

"الضّلالهُ بعدَ المَعرِفهِ و مُضّلات الفِتَن، و شَهوه البَطن و الفَرج" سه چیز است که از آن ها بر امت خود بیمناکم: "ثَلاثَهُ اخافُهُن عَلی امَّتی "(۶) گمراهی بعد از شناخت، فتنه های گمراه کننده، و شکم بارگی و شهوترانی.

"رجالٌ لا تُلهیهم تِجارهً و لا بَیع عَن ذِکر الله و اقام الصلوه و ایتاء الزکوه یَخافون یوماً تَتقلب فِیه القُلوب و الابصار"(۷) معاملات دنیا آنان را از یاد خدا غافل نمی گرداند و نماز را بر پا داشته و زکات را می پردازند و از روزی که دل ها و دیدگان منقلب و مضطرب است، ترسانند بنابراین این آیه اثبات می کند که برخی نگرانی ها جزو شرایط ایمان است چه رسد به پیامبری که باید این نوع دغدغه را در حد اعلا داشته باشد، برای درک واضح تر، علت این نگرانی ها را به طور اجمالی بررسی می کنیم.

برخی نگرانی ها و ترس ها به خاطر بزرگی حادثه یا عظمت مخاطب به طوری که تحمل آن از توان هر بشری خارج است مثل ترس از قیامت و ترس از بدی کردار خود یا عاقبت به شر شدن خود و دیگران یا ترس از انحراف دینی امت یا ترس از هلاکت یاران اندک حق در جنگ نابرابر و در نتیجه نابودی طرفداران و وارثان دین و امثال آن، همگی نگرانی هایی است که باید در مدیران بزرگ اجتماع و انسان های برگزیده باید باشد.

ب) چه اهدافی را دنبال می کند؟
در این کتاب به بیان اهداف انبیاء و ائمه (ع) و علت نگرانی هایشان می پردازیم. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: "المُومِنُ بَینَ خَوفَینِ خَوفٌ مَا مَضی وَ خَوفٌ مَا بَقی و بِموت النَّفس یَکونُ حَیاه القَلب البلوغ الی الاستِقامَه و مِن عبدالله علی میزان الخَوف و الرَّجاء لا یَضِّلُ و یَصِلُ الی مَا مَوله و کَیفَ لا یَخافُ العَبد و هُوَ غَیرَ عالِم بِما تَختِمُ صَحبِهِ و لا لَه عَمَلٌ یَتَوسَّلُ بِهِ استِحقاق لا قَدَرَهُ لَه"(۸) مومن بین دو ترس قرار دارد ترس از آن چه گذشته (از اعمالش) و ترس از آن چه مانده و ترس از آن چه خواهد آمد (از اعمالش و تقدیراتی که به خاطر اعمالش برایش مقدر می شود) و دلش را رسیدن به استقامت (در را دین) زنده می کند و هر کس خدا را عبادت کند به اندازه ترس و امیدی که دارد گمراه نمی شود و به آرزویش می رسد و چگونه بنده نترسد در حالی که نمی داند سرنوشت اش چگونه تمام می شود و می بیند که به واسطه آن به آرزویش در عاقبت به خیری برسد و قدرت تغییر تدبیر عالم را هم ندارد (پس نگران می شود) و زاهد به میزان ترسش بندگی می کند.

ج) در شرایط کنونی چه اهمیتی دارد؟
اطلاع یافتن بر دغدغه ها و نگرانی های انبیاء و اهل بیت (س) در شرایط کنونی با توجه به بیماری های روانی و جرایم بشری که هر بار شاهد وقوع آن هستیم بسیار ضروری است چرا که مومن در سایه اعتماد به خدا و خوش بینی به آخرت ضعف نفس او برطرف می شود، صبر او زیاد می شود و توان مقاومت او در بلایا ازدیاد پیدا می کند و برعکس غیر مومن از مرگ می ترسد چون درک درستی از مرگ ندارد از آینده و حوادث تلخ می ترسد چون تدبیر عالم را در دست خدا نمی داند یا با خدا ارتباط درستی ندارد، صبرش کم است چون به اجر صابران اعتقاد ندارد.... از این رو می بینیم که در میان افراد بی دین بیماری های روانی و خودکشی زیاد است. خداوند در چندین جا نگرانی مومنان را می ستاید و حتی دستور به ترس و نگرانی می دهد چرا که جزو ایمان است چه رسد به پیامبری که باید این نوع نگرانی را در حد اعلا داشته باشد.

مبحث سوم

دغدغه های انبیای الهی چه بوده است؟
دغدغه های اهل بیت (ع) چه بوده است؟
علت این نگرانی ها چه بوده است؟

مبحث چهارم

روش تحقیق: استفاده از کتب تفاسیر و نرم افزارهای جامع التفاسیر و مشکاه، کتابخانه اهل بیت (ع)، نرم افزار جنات.

مبحث پنجم

دغدغه از نظر لغوی به معنای ترس، بیم و نگرانی است و همچنین به معنای پنهان کردن چیزی.(۹)

نظرات کاربران درباره کتاب دغدغه‌های اهل‌بیت