فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مینوفر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب روانشناسی رانندگی

کتاب روانشناسی رانندگی

نسخه الکترونیک کتاب روانشناسی رانندگی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۵۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب روانشناسی رانندگی

رانندگی یک رقابت نیست. باید خود را همواره مسئول جان خود و سایر شهروندانمان بدانیم. در بدترین شرایط، بهترین کار تنفسی عمیق است و سپس فرد مقابل را در ذهنمان رها نموده و به فکر جان و خانواده خود باشیم. گاهی رانندگی تهاجمی را خشونت جاده‌ای و حتی رانندگی بی دقت می‌نامند. باید خاطر نشان نمود که این موارد مقوله‌های جدا ازهم هستند و هرکدام نسبت به ویژگی‌های خود که بعداً توضیح داده می‌شوند، شرایطی را اتخاذ می‌کنند (کانادا، ۲۰۰۸). در کتاب حاضر، پیرامون روان‌شناسی رانندگی و بررسی تحلیلی رابطه ویژگی‌های زیستی، شناختی، روانی و اجتماعی (سن، میزان تحصیلات، میزان درآمد، مالک خودرو بودن، رنگ خودرو و...) در پسران جوان تهرانی، مطالبی نو ارائه شده است.

ادامه...

بخشی از کتاب روانشناسی رانندگی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

روزی که وسیله نقلیه اختراع شد هیچکس فکر نمی کرد که بشر به کمک خود قربانی وسیله دست سازش شود. امروزه آفت های زیادی جامعه بشریت را رنج می دهد، آن چنان که آتشفشان ها، سیل ها و زلزله ها افراد زیادی را در کام مرگ فرو می برد، در صورتی که این گونه حوادث غیر مترقبه و ناخودآگاه به وجود می آیند. متاسفانه امروزه شاهد آن هستیم که انسان هایی خودخواه نه تنها زندگی خود را از دست می دهند بلکه عده ای بیگناه را به کام مرگ فرو برده و حتی از مجروح ساختن بعضی دیگر غافل نمی شوند (نجات بخش، ۱۳۸۵).
تجزیه و تحلیل آمار تصادفات و حوادث رانندگی در ایران نشان می دهد که راننده (عامل انسانی) اصلی ترین و مهمترین علت در ایجاد حوادث و سوانح رانندگی کشور می باشد. بر اساس آمار جهانی به ازای هر ۱۰۰۰۰ وسیله نقلیه ۳ نفر کشته می شوند ولی این آمار در ایران ۳۳ نفر است. در واقع تصادفات جاده ای دومین عامل مرگ و میر در کشور ما می باشد. در سال ۱۳۸۱ بیش از ۲۶۰۰۰ ایرانی به علت تصادفات جاده ای کشته شده اند و هر سال بطور میانگین دو میلیون نفر به علت تصادفات جاده ای آسیب می بینند. (تبریزی، ۱۳۸۵)
باید توجه داشته باشیم که جامعه با سرعت بیشتری نسبت به گذشته در حال حرکت می باشد. بسیاری از مردم در حال عجله اند بدون توجه به این موضوع که برای استراحتی کوتاه و کاهش سرعت حرکت در کارهای روزمره خود به اندازه کافی زمان دارند. ممکن است علت این شتاب همان آرزوهای خود تحمیل شده ای(۱) باشد که فرد بر اثر حس رقابت خود در کارهای روزمره اش مد نظر قرار داده است. علت هرچه می خواهد باشد، چنین نگرشی می تواند گریبانگیر همه افرادی شود که در یک مسیر در حال حرکت هستند. البته موقعیت و ساختار شهر نیز نوع وسیله نقلیه مورد استفاده فرد را مشخص می کند (باتیست(۲)، ۲۰۰۸).
وقتی این موضوع در کنار برقراری ارتباط آنی و همزمان در جامعه مورد بررسی قرار می گیرد، اهمیت بیشتری پیدا می کند. سختی کار و فشردگی زمان همواره در حال افزایش هستند و ما از آن ها بی بهره نیستیم. بسیاری از مردم در حال رانندگی کارهای خود را با استفاده از تلفن همراه و حتی خواندن متن های ضروری، انجام می دهند. با گذشت زمان و آشفتگی رانندگان از انجام کارهای خود به هنگام رانندگی، خطرات جدی بوجود می آید و امکان هرگونه رانندگی تهاجمی(۳) را فراهم می آورد. بسیاری از رانندگان ترافیک پیش روی خود را مانعی تصور می کنند که هرگز امکان عبور از آن را پیدا نخواهند کرد (همان منبع).
حدود ۴۴ درصد حوادث جاده ای منجر به مرگ و بیش از ۱۷ درصد حوادث دارای آسیب وجرح بر اثر رانندگی تهاجمی بوجود می آیند. رانندگی تهاجمی بیشتر از ساعت ۸ شب تا ۵ صبح روزهای عادی اتفاق افتاده و آخر هفته ها حدود ۵۲ درصد قربانیان خود را رقم می زند (گالانیس(۴)، ۲۰۰۶).
بنا به برآورد موسسه ملی ایمنی ترافیک بزرگراه ها(۵)، حدود ۳۰ درصد حوادث رانندگی و ۶۰ درصد قربانیان این حوادث بدلیل رانندگی تهاجمی می باشند. تحقیقات نشان داده که رانندگی تهاجمی همانند بیشتر نقاط جهان در ایالات متحده نیز از رشد ۳۵ درصدی برخوردار بوده است. رفتارهای تهاجمی(۶) در رانندگی، عملکردهایی هستند که از سوی افراد در همه رده های سنی، تحصیلی، نژادی و جنسی، صورت می گیرند (دیویس(۷)، ۲۰۰۵).
اما چه چیزی موجب بروز رفتار تهاجمی در رانندگی می شود؟ متخصصن ریشه بروز چنین رفتارهایی را محرک های متعددی می دانند که بعضی از آن ها بوسیله بعضی دیگر برانگیخته می شوند. بعضی دیگر توسط ازدحام و شلوغی مسیر برانگیخته می شوند. اما بیشتر آن ها به خلق و خوی راننده و واکنش های او به هنگام نشستن در پشت فرمان بستگی دارند (همان منبع).
رانندگی یک رقابت نیست. باید خود را همواره مسئول جان خود و سایر شهروندانمان بدانیم. در بدترین شرایط، بهترین کار تنفسی عمیق است و سپس فرد مقابل را در ذهنمان رها نموده و به فکر جان و خانواده خود باشیم. گاهی رانندگی تهاجمی را خشونت جاده ای(۸) و حتی رانندگی بی دقت(۹) می نامند. باید خاطر نشان نمود که این موارد مقوله های جدا ازهم هستند و هرکدام نسبت به ویژگی های خود که بعداً توضیح داده می شوند، شرایطی را اتخاذ می کنند (کانادا، ۲۰۰۸).
در کتاب حاضر، پیرامون روان شناسی رانندگی و بررسی تحلیلی رابطه ویژگی های زیستی، شناختی، روانی و اجتماعی (سن، میزان تحصیلات، میزان درآمد، مالک خودرو بودن، رنگ خودرو و...) در پسران جوان تهرانی، مطالبی نو ارائه شده است.

آشنایی با اصطلاحات این کتاب

ویژگی های زیستی: کلیه مواردی که مربوط به حیات فرد می شوند.
نارسایی حسی و حرکتی و جسمی: هرگونه عدم توانایی در بکارگیری درست و مناسب اندام حسی، حرکتی و جسمی.
ویژگی های شناختی: کلیه مواردی که مربوط به شناخت و درک فرد از اطراف خود می شود که معمولاً به دو صورت ذاتی و اکتسابی رخ می دهد.
ویژگی های روانی: کلیه حالات و خصوصیات فرد که مربوط به ادراک و انطباق ذهنی وی در رفتار با محیط می باشد.
شکایات جسمانی: در این بعد ناراحتی ها ناشی از ادراک عملکرد ناسالم بدن است. این اشکال در کارکرد سیستم عصبی خودکار و اجزاء تشکیل دهنده آن ظاهر شده و در نتیجه به صورت شکایاتی از عملکرد سیستم قلبی – عروقی، معدی – رودی و تنفسی ابراز می شوند. سردردهای تکرار شونده، دردهای عضلانی و معادل هایی از اضطراب نیز از شکایات جسمانی هستند.
وسواس و اجبار: علائمی که در این بعد گنجانیده شده اند انطباق زیادی با شکل تابلوی بالینی وسواسی دارند. تمرکز این ملاک بر افکار تکانه ها و اعمالی است که خود فرد آنها را به ناچار به گونه ای غیر قابل مقاومت تجربه نموده و ماهیتی بیگانه با خود و ناخواسته دارند. علاوه بر این رفتارها و تجاربی که نشان دهنده نوعی باریک بینی عمومی در افراد است نیز در این مجموعه آورده شده اند.
حساسیت در روابط متقابل: به احساس عدم کفایت و حقارت فرد بالاخص در مقایسه با دیگران تکیه می کند. دست کم گرفتن خود، احساس عدم آرامش و ناراحتی محسوس در جریان ارتباط با دیگران از تظاهرات خاص این بعد هستند. افرادی که نمرات آنها در این بعد بالا بوده است مشاهده شده که در ارتباط با دیگران بیش از اندازه آگاه بوده و از خود انتظارات منفی دارند.
افسردگی: معیار افسردگی طیف وسیعی ازنشانه های بالینی افسردگی را انعکاس می دهد. علائم شامل خلق و خوی افسرده – بی علاقگی نسبت به لذت زندگی، نداشتن انگیزه و از دست دادن انرژی حیاتی می باشد. به علاوه احساس درماندگی، افکار خودکشی و بعضی جنبه های شناختی و جسمی افسردگی در این معیار گنجانیده شده اند.
اضطراب: این بعد علائم و نشانه هائی را نشان می دهد که از نظر بالینی اضطراب آشکار شدید را منعکس می نماید. علائمی مانند عصبی بودن، احساس فشار و لرزش در اندام های بدن، ترس های ناگهانی، احساس وحشت، بیم و نگرانی نسبت به آینده و برخی جنبه های جسمانی اضطراب در این مجموعه آورده شده اند.
پرخاشگری: این بعد نشان دهنده افکار، احساسات و یا اعمالی است که نشان دهنده وضعیت خلقی منفی ناشی از خشم می باشد. مجموعه این سئوالها شامل ۳ حالت تظاهرات خشم و چگونگی عکس العمل نشان دادن به آنها مانند: ۱- حالت تهاجمی ۲- تحریک پذیری و ۳- خصومت می گردد.
ترس مرضی: ترس مرضی در بر گیرنده علائمی مانند ترس شدید نسبت به یک فرد، مکان، شی ء به خصوص و یا موقعیتی که ویژگی آن غیر منطقی بودن و عدم تناسب با محرک بوده و منجر به رفتار اجتنابی است و فرار از آن محرک می باشد. ساختار این علائم بیشتر با گذر هراسی و ترس از مسخ شخصیت مطابقت دارد.
افکار پارانوئیدی: این بعد رفتارهای پارانوئیدی را به عنوان اختلال تفکر مطرح می نماید. سئوالهای آن شامل ویژگی های اولیه این اختلال مانند برون فکنی – سوءظن – خود بزرگ بینی – خود محوری و ترس از دست دادن خود مختاری و هذیان و پرخاشگری می باشد.
روان پریشی: سئوالات این بعد از یک حالت گوشه گیرانه و انزوا و نحوه زندگی اسکیزو فرنی تا علائم اصلی اسکیزو فرنی مانند هذیان انتشار فکر را شامل می گردد. این سئوال ها در برگیرنده تدریجی اختلال از یک حالت خفیف بیگانگی تا روان پریشی حاد می باشد.
ویژگی های اجتماعی: خصوصیاتی که فرد در تعامل با محیط و برقراری ارتباط با دیگران از آنها بهره می برد.
روان شناسی رانندگی: بررسی حالات و رفتارهای رانندگان بمنظور از بین بردن تمایل طبیعی افزایش حوادث و اتفاقات رانندگی می باشد.
رانندگی تهاجمی: به نوعی از رانندگی گفته می شود که طی آن افراد و یا اموالشان در معرض خطر باشند.
رفتار تهاجمی: آن نوع از رفتار که فرد متاثر از سلسله احساسات و هیجانات نامتعادل و نامعقول عمل می کند.
خشونت: خشونت از نظر لغوی به معنای غضب، درشتی و تندی کردن، ضد لینت و نرمی تعریف شده است.
خشونت جاده ای: حمله با وسیله نقلیه یا هر وسیله دیگر که بوسیله راننده یک اتومبیل علیه راننده یا سرنشینان اتومبیل دیگر براثر بروز یک تصادف رانندگی رخ دهد.
رانندگی بی دقت: وضعیتی که چشم ها، دست ها و ذهن راننده به کاری که می کند تمرکز و توجه کافی ندارد.
ترافیک: هرگونه رفت و آمد را گویند.

فصل اول

وسیله نقلیه

وقتی گذشته را بررسی می کنیم، می بینیم که آمریکایی ها اولین کسانی بودند که به موضوع و مسئله ایمنی نامرئی در وسیله نقلیه پی بردند. آن ها دریافتند که خسارات و ضرر و زیان های وارده در ترافیک راه ها به مراتب بیشتر آر خسارات وارده در ترافیک نیروی هوایی آن کشور است و تعداد و میزان تصادفات جاده ها به مراتب بیشتر از سقوط هواپیماه ها می باشد. به همین دلیل آمریکایی ها اولین کسانی بودند که به واقعیت و اهمیت خسارات ناشی از ترافیک وسائط نقلیه پی بردند. پس از سالهای ۱۹۵۰ این سوال برای جامعه آمریکا مطرح شد که خسارات مالی و جانی ناشی از تصادفات راه ها در آینده به کجا ختم می شود؟ اگر گفته باشیم که قوی ترین ومحتاط ترین رانندگان با وسیله نقلیه در شرایط و موقعیت نامناسب وسیله نقلیه، دچار مشکلات و تصادفات می شوند، سخن بیراه نگفته ایم (آل آقا، ۱۳۸۱).
ایمنی ترافیک چیست؟ و ایمنی وسایل نقلیه کدام است؟ آیا وقتی انسان و کالا توسط وسیله نقلیه از نقطه ای به نقطه دیگر نقل مکان می کنند، بدون اینکه به کسی صدمه و آسیبی برسانند، ایمنی ترافیک حاصل شده است؟ اگر این طور که میگوییم باشد دو نکته در غالب این بحث نهفته است. اول اینکه در روند حمل و نقل نه فقط یک شیئی تکنیکی یعنی وسیله نقلیه از محلی به محل دیگر جابجا می شود، بلکه راننده و رفتارهای فردی او با توجه به وضعیت و اطلاعات راه ها، اوضاع آب وهوا و سایر عوامل تاثیرگذار دیگر، نحوه حرکت و سطح کیفی این نقل و انتقالات را تعیین می کند. موضوع دوم تقاضا و انتظارات تکنیکی از وسیله نقلیه است. سوال اینجاست که چرا سازندگان اتومبیل این وظیفه را بر عهده نمی گیرند تا وسیله نقلیه با کیفیت ایمنی لازم و کافی تولید کنند. یا اینکه چرا دست اندرکاران و سازندگان اتومبیل وسیله نقلیه ای با چند برابر ایمنی نمی سازند. برای ما تصور ایمنی مطلق کار چندان مشکلی نیست. چون که ایمنی ترافیک یک معیار آماری نیست، بلکه یک پروسه تجربی و تکاملی است که با مسئولیت پذیری صنعت خودرو سازی همواره در روند زمان حساس تر شده و به طور کاملاً محسوسی به پیش می رود.
بطور کلی مراحل مختلف ایمنی، تکنیک نوینی را مطرح می کند. این موضوع در هر مرحله ادامه تکامل مرحله قبلی و گذشته را در پی دارد.
از آنجائیکه عملکرد ایمنی مطلق یک وسیله نقلیه در روند پیشرفت و توسعه کنونی کاری غیر ممکن است، بنابراین باید مسئولیت پذیری دست اندرکاران صنعت اتومبیل سازی بالا باشد تا نسبت به تامین خدمات فنی و لوازم یدکی تضمین کافی وجود داشته باشد. به هر حال باید اقدامات فنی و تکنیکی خاصی راجع به عملکرد ایمنی در کلیه قسمتهای یک وسیله نقلیه در مراحل طراحی و ساخت مد نظر قرار بگیرد.
ممکن است سازندگان وسایل نقلیه، وسیله ای بسازند که بدنه آن از ورق آلیاژ ۸ میلی متر ساخته شود و سیستم ترمز آن بسیار حساس و قوی باشد. اما مشکل اینجاست، این وسیله نقلیه وقتی در ترافیک راه ها ایمن است که بطور مطمئن توسط رانندگان ماهر و آشنا به مقررات هدایت شود. وقتی سازندگان اتومبیل وسیله ای بسازند که تمامی بدنه آن مانند: جلو بندی، شیشه، سیستم ترمز و فرمان و خصوصاً در تمام سطوح مانند ایمنی سینه و ایمنی سر و جسم انسان را تامین کند، ایمنی بیشتری به وسیله نقلیه بخشیده اند. اما باید توجه داشت وظیفه ای که صنعت اتومبیل سازی، مهندسی راه و مهندسی ترافیک به عهده می گیرند، در گرو آموزش و اطلاعات فنی به راننده ای که با وسیله نقلیه در جاده حرکت می کند نهفته است.

این کتاب، با نهایت عشق تقدیم می شود به بهترین هدیه خداوند
او که حضورش همچون عطر خوشبو ترین گلهای مریم
آواز قناری های عاشق
و نسیم بهاری عشق
انرژی بخش زندگی من بوده است

نظرات کاربران درباره کتاب روانشناسی رانندگی