فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مینوفر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب از آریایی‌ها تا کوروش کبیر

کتاب از آریایی‌ها تا کوروش کبیر

نسخه الکترونیک کتاب از آریایی‌ها تا کوروش کبیر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۴۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب از آریایی‌ها تا کوروش کبیر

کتاب از آریاییها تا کوروش کبیر نگاهی هر چند مختصر به ایران از ورود آریاییها تا حکومت هخامنشیان و کوروش کبیر دارد. رویدادها به اجمال بیان شده اما خالی از تأمل نیستند. فرمانروایان از یاد رفته با خودکامگی ها، شکستها و پیروزیهای‌شان در این نگرش در پی هم از پیش چشم عبور می کنند و در این عبور و رستخیزگونه سعی می‌شود نقش آنها در تمدن و فرهنگ ایران ارزیابی گردد. با توجه به نظریات و روایات مورخان یونانی و کتیبه هایی که از شاهان هخامنشی و ساسانی و کتابهای به جا مانده از آریاییهای ایرانی و مسکوکات و حفریات که در اماکن تاریخی صورت گرفته همچنین داستانهایی که از عهد قدیم نسل به نسل منتقل شده از جمله شاهکار حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی و... چنین مشخص می شود که تاریخ قدیم ایران که حدود چهارده قرن طول کشید به دوره هایی تقسیم می شود که عبارتند از: ۱-مادی ۲- دوره اول پارسی ۳- مقدونی و سلوکی ۴-پارتی ۵- دوره دوم پارسی

ادامه...

بخشی از کتاب از آریایی‌ها تا کوروش کبیر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

کتاب از آریاییها تا کوروش کبیر نگاهی هر چند مختصر به ایران از ورود آریاییها تا حکومت هخامنشیان و کوروش کبیر دارد. رویدادها به اجمال بیان شده اما خالی از تامل نیستند. فرمانروایان از یاد رفته با خودکامگی ها، شکستها و پیروزیهای شان در این نگرش در پی هم از پیش چشم عبور می کنند و در این عبور و رستخیزگونه سعی می شود نقش آنها در تمدن و فرهنگ ایران ارزیابی گردد.

با توجه به نظریات و روایات مورخان یونانی و کتیبه هایی که از شاهان هخامنشی و ساسانی و کتابهای به جا مانده از آریاییهای ایرانی و مسکوکات و حفریات که در اماکن تاریخی صورت گرفته همچنین داستانهایی که از عهد قدیم نسل به نسل منتقل شده از جمله شاهکار حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی و... چنین مشخص می شود که تاریخ قدیم ایران که حدود چهارده قرن طول کشید به دوره هایی تقسیم می شود که عبارتند از:

۱-مادی
۲- دوره اول پارسی
۳- مقدونی و سلوکی
۴-پارتی
۵- دوره دوم پارسی

هردوت یونانی نقل می کند پارسها به شش طایفه شهری و ده نشینی و چهار طایفه چادرنشین تقسیم شده بودند و خانواده هخامنشی نجیب ترین طایفه پارسی بود.
همانطور که از بیانات پادشاهان آسور بر می آید پارسها هم مانند مادها مدت طویلی در تحت سلطه آسوریها بودند یکی از سلاطین آسور که در قرن نهم ق. م سلطنت داشت افتخار می کند که بیست و هفت نفر از پادشاهان پارسی را مطیع خود کرده سال ۷۳۱- ۷۱۳ ق. زمان سلطنت سَرگُن شَلمَ نَصَر
طبق نظر هرودت کوروش زمانی که بر شاه ماد خروج کرد پادشاه پارس بود اما نبویند پادشاه بابل او را پادشاه انزان (عیلام) معرفی کرده و می گوید (کوروش پادشاه انزان بود و در سال هشتم پادشاهی خود ایخ ت ویگو (ایستاگ) را شکست داد.
بنابر اسناد بدست آمده (بیانیه کوروش در بابل که معروف به استوانه کوروش است و کتیبه های شاهان هخامنشی) و نظریات هرودت شجره نسبت کوروش بزرگ و ترتیب شاهان هخامنشی تا داریوش که خود را طبق اسناد نهمین پادشاه هخامنشی معرفی می کند چنین بوده است.
اگر دو شاخه بودن سلسله هخامنشی را در نظر بگیریم داریوش نهمین پادشاه می شود سالنامه بابلی هم این را تائید می کند.توافق نظریات بر این است که بعد از هخامنشی تا کوروش بزرگ کسی از این سلسله پادشاه نبود و اگر هم پادشاه محلی بوده اند دست نشانده آسور بوده اند. ولی طبق جدول داریوش نهمین شاه سلسله هخامنشی بوده و کتیبه های اردشیر دوم و سوم آنرا تائید می کند زیرا ویشتاسب و ارسام و آرَمنا را شاه ندانسته اند ولی بر اینکه چیش پش دوم پادشاه انزان (عیلام) و پارسی بوده توافق هست.

مورخین یونانی و تاریخ ایران

اسم ایران به عقیده مورخین و محققین و خاورشناسان از اسم مردمانی است که در زمان بسیار قدیم در جائی که محققاً معلوم نیست زندگی می کردند و خود را آیریا یا اَثریا می نامیدند (درست و با وفا) ولی عقیده غالب اخیراً شمال اروپا را تاکید دارند. این مردمان به هشت شعبه تقسیم شده و هر کدام به طرفی رفته اند که از این قرارند: ۱- شعبه آریایی یا هند و ایرانی ۲- یونانی ۳- ارمنی ۴- آلبانی در شبه جزیره بالکان ۵- ایتالیایی ۶- سِلتی (گلها) ۷- ژرمن های شرقی و غربی ۸- اینوانی و اسلاوها
علماء فرانسوی به جای هند و اروپایی همان کلمه آریانی را بکار می برند. اصطلاح (هند اُروپ) و (هند ژرمن) متعلق به علماء انگلیسی و آلمانی است.
اوستا کتاب مقدس زرتشتیان مسکن اصلی آریان ها را (اَیران وَاج) می نامد که دارای آب و هوای خوش و زمینهای حاصل خیز بوده ولی به ناگاه زمین سرد شده است به طوری که ده ماه از سال زمستان داشته است و در اثر این تغییر آریانها مجبور شده اند مهاجرت کنند. این مهاجرت طبق اتفاق آراء از قرن چهاردهم شروع شده و تا قرن هشتم ق.م امتداد داشته است.
بطور کلی شعبه آریانی یا هند و ایرانی به سه قسمت تقسیم شدند. قسمتی به هند رفتند. قسمتی به فلات ایران آمده و چون خود را آیریان می نامیدند اسم خود را به فلات اَیران (ایران) دادند. قسمتی در آسیای وسطی سکنی گزیدند که در ایران قدیم به سَکَ ها موسوم شدند که بعدها به طرف اروپا مهاجرت کردند (چون سک ها همیشه پیاله ها همراه داشتند به این اسم موسوم شدند در زبان یونانی قدیم (سَکیث) به معنای پیاله است.
قسمت ایرانی شعبه آریانی به چندین گروه یا عشیره تقسیم شده اند مثل مادها، پارسها، پارتها (املاء صحیح این کلمه پارث است نه (پارت) ولی چون مثل پارس تلفظ می شود از این جهت آنرا پارت می نامند.
از مهمترین مورخانی که درباره تاریخ ایران و از جمله آریانها آثار ارزنده به جا گذاشته اند مورخان یونانی بوده اند که به اختصار اشاراتی خواهیم داشت.
۱-هرودت، مورخ یونانی که پدر تاریخ نامیده شده از اهالی «هالکیارناس» مستعمره یونانی در آسیای صغیر بود و چون این شهر جزو مستملکات ایران بود مورخ مذکور تبعه ایران محسوب می شد.
مدت زندگی او از ۴۲۵ الی ۴۸۴ قبل از میلاد است ایشان سیاحت های زیادی در ممالک مشرق زمین نموده است. اگر از تصحیفی که در اسامی شده و افسانه هایی که آمده صرف نظر کنیم باقی نوشته های او صحیح است زیرا کتیبه های داریوش و سایر کاوشها و تحقیقات گفته های او را تائید می کند.

۱- کتِ زیاس مورخ یونانی که طبیب اردشیر دوم بوده و تاریخ ایران و هند را نوشته است.
۲- کِزِنفون که از ۴۳۰ تا ۴۵۲ ق. م می زیسته و از شاگردان سقراط حکیم بود و تصنیفات زیادی از خود بر جای گذاشته که در مورد عقب نشینی ده هزار یونانی بعد از شکست کوروش کوچک در کوناکسا نوشته و نیز کتابی در باب تربیت اطفال و جوانان موسوم به کوروپدی یعنی تربیت کوروش. زیرا برای مصداق تخیلات خود کوروش بزرگ را انتخاب کرد.
۳- پلوتارک مورخ یونانی از ۵۰ الی ۱۲۵ بعد از میلاد می زیسته که به تاریخ ایران هم اشاراتی دارد.
۴- اِستِرابون جغرافیدان یونانی که کتابی راجع به جغرافیای عالم آن روز نوشته
۵- دیودور که از کتابهای او کتابخانه تاریخ عهد قدیم تشکیل شده

شکل جغرافیایی ایران

ممکلت ایران قسمت اعظم سرزمین وسیعی می باشد که به فلات ایران موسوم است. این سرزمین پهناور از مشرق به کوههای سلیمان، از مغرب به کوههای کردستان (زاگرس) و از شمال به کوههای البرز منتهی می شود. کوههای زاگرس (زاگروس) که از شمال غربی و نزدیکی دریاچه ارومیه(۱) تا جنوب شرقی و دریای عمان می رسند و از جنس آهکی و سنگ خارا تشکیل شده اند کوههای البرز مانند زنجیری به هم پیوسته از کوههای ارمنستان در غرب جدا شده، از جنوب دریای خزر گذشته و به واسطه کوه بابا به هندوکش یا پاروپامیز می رسد و هندوکش به هیمالیا متصل است.
جلگه های اطراف فلات ایران از طرف شمال رودکورا (در سابق کورو می گفتند به نام کوروش بزرگ) و دریای خزر و قسمت علیای رود جیحون (آمویه) و از طرف جنوب به دریای عمان و خلیج فارس، از مشرق دره رود سند و از مغرب جلگه بین النهرین می باشند.
مساحت فلات ایران دو میلیون ششصد هزار کیلومتر مربع می باشد. ایران امروزی از این مساحت دارای شصت و سه درصد تقریباً دو ثلث از کل است و آنچه باقی می ماند متعلق به ممالکی است مانند افغانستان و بلوچستان و... که در اثر حوادث تاریخی از اوایل قرن سیزدهم هجری تدریجاً از ایران جدا شده اند.
نقش ارتباطی فلات ایران و محاورت آن با دشتهای گسترده آسیا و اروپا از ابتدای تاریخ توجه اقوام بیابانگرد را به خود جلب کرده است و در نتیجه محل استقرار و گذرگاه اقوام مختلف شده است.

نظرات کاربران درباره کتاب از آریایی‌ها تا کوروش کبیر

عالی
در 2 سال پیش توسط محمد مهدی قمرزاده
کتاب جالبى بود
در 3 ماه پیش توسط