فیدیبو نماینده قانونی انتشارات لیوسا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چراغ زندگی‌ات را روشن کن

کتاب چراغ زندگی‌ات را روشن کن
پنج کلید موفقیت شما در کار و زندگی

نسخه الکترونیک کتاب چراغ زندگی‌ات را روشن کن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب چراغ زندگی‌ات را روشن کن

ر این کتاب، ما اصول تفوق و برتری س.پ.س را کشف خواهیم کرد ـ پنج مفهوم یا ارزش اساسی که رفتار ما را هدایت می‌کنند. این اصول تفوق و برتری س.پ.س عبارتند از: یادگیری مالکیت خلاقیت خدمات‌دهی اعتماد البته این اصول نه تازه و نوظهور هستند و نه عمل به آنها زندگی را ارتقا می‌بخشد. آنچه جدید است، و آنچه ما در این کتاب کشف خواهیم کرد، این است که چطور مسئولیت‌پذیری فردی و س.پ.س به هر یک از آنها مربوط می‌شود. ما نشان خواهیم داد که بهترین و مؤثرترین روش برای ورود اصول تفوق و برتری به زندگی‌تان، استفاده از س.پ.س و تمرین مسئولیت‌پذیری فردی است.

ادامه...
 • ناشر انتشارات لیوسا
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 0.54 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۲۰ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب چراغ زندگی‌ات را روشن کن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

۱. Bill
۲. David
۳. US Today
۴. Molly
۵. نوعی پیشگویی که به صرف تبعات ناشی از گفتن آن حتما به وقوع خواهد پیوست.
۶. Tara
۷. Robin
۸. Auckland, New Zealand
۹. Richmond, Virginia
۱۰. Sherry
۱۱. Stan Donnelly
۱۲. Alexandria, Minnesota
۱۳. Johnathan J
۱۴. Scottsdale, Arizona
۱۵. Ron Pote
۱۶. Steve
۱۷. kirstin
۱۸. Tara
۱۹. Bob Bonkewicz
۲۰. Julie
۲۱. Tim
۲۲. Michael De Vito
۲۳. adirondacks
۲۴. L.L.Bean
۲۵. Kristi
۲۶. Oxymoron
۲۷. نوعی کارت بازی یک نفره
۲۸. Civilwar
۲۹. Jim Strutton
۳۰. Greg
۳۱. Carol
۳۲. Denver
۳۳. E.J
۳۴. Rexall Drug
۳۵. Cornell
۳۶. Sheryl
۳۷. Valerie
۳۸. Hope: به معنای امید.
۳۹. Jean
۴۰. Charlene
۴۱. Jazzy
۴۲. Tasha
۴۳. Thom
۴۴. Albuauerque
۴۵. Tucson
۴۶. Phoenix
۴۷. larry
۴۸. Finding Nemo

۱.سوال پس از سوال! اصول تفوق و برتری

من خودم شخصا تفاوتی را که مسئولیت پذیری فردی می تواند در زندگی ایجاد کند، دیده ام. اخیرا رئیسم پایان اولین سال کاری مرا ارزیابی کرد. در شرکت ما ـ که یک شرکت بزرگ بیمه است ـ بالاترین عنوان و رتبه ای که کسی می تواند برای بررسی عملکردش به دست بیاورد، بالاتر از حد استاندارد است. رئیسم جلسه را این طور شروع کرد: «در طول پانزده سال گذشته به کسی رتبه ی بالاتر از حد استاندارد را نداده ام، اما عملکرد شما به قدری درخشان و برجسته بوده که به شما بابت عملکرد امسالتان این عنوان را می دهم. کاش من یک دو جین افرادی مثل شما داشتم!»
علاوه بر آن، در اظهارات کتبی اش درباره ی من نوشته شده بود: «او همیشه سعی در متمرکز ماندن بر مشکل و بهبود اوضاع و شرایط دارد. به ندرت از عملکرد دیگران انتقاد می کند، و درعوض به شدت تلاش می کند تا روابط، درک از موقعیت و مهارت های فردی اش را ارتقا دهد.»
من حقیقتا نمی دانستم چه بگویم، اما در آن زمان بود که متوجه شدم چقدر کتاب سوال پس از سوال! به من کمک کرده است! من آن کتاب را درست زمانی خواندم که تازه کارم را در آن شرکت شروع کرده بودم، و تاثیر زیادی در من گذاشت. درس های آن را جدی گرفتم و هر روز بر این مسئله تمرکز می کردم که چگونه می توانم با طرح سوالاتی بهتر از خودم، اوضاع را بهبود ببخشم. زمانی که درمانده و مایوس بودم، سوال پس از سوال! به من کمک کرد به جای گله و شکایت، به فکر مشارکت و یافتن راه حل باشم. با آگاهی از اینکه چقدر می توانم در کارها و مسائل تاثیر داشته باشم، انرژی می گرفتم و سپس در مورد آنها عمل می کردم. حالا یک سال بعد از خواندن آن کتاب، رئیسم از من در تمام حوزه ها و بخش هایی که در آنها تلاش کرده بودم، تعریف و تمجید می کرد. چه احساس عالی و فوق العاده ای!
این داستان را بیل،(۱) مدیر یکی از بخش های یک شرکت بیمه ی پیشرو و مهم، و خواننده ی س.پ.س یا همان سوال پس از سوال تعریف کرد. این داستان به خوبی توضیح می دهد زمانی که کسی چراغی را روشن می کند، چه اتفاقی می افتد. روشن کردن چراغ به معنای پرسیدن س.پ.س است (ما در بخش دوم به توضیح مفصل تر روش س.پ.س خواهیم پرداخت)، و به عبارت ساده تر، کسانی که روش س.پ.س را به کار می گیرند و حس مسئولیت پذیری فردی را تمرین می کنند، نسبت به کسانی که این کار را انجام نمی دهند شانس بیشتری برای موفقیت دارند. من به فکرم رسید که آن را «مزیت س.پ.س» بنامم. و با اینکه این داستان خاص درباره ی فواید و مزایای س.پ.س و مسئولیت پذیری فردی در کار و زندگی حرفه ای است، س.پ.س و مسئولیت پذیری فردی فواید و مزایایی مشابه را برای هر بخش از زندگی مان به ارمغان می آورد.
در این کتاب، ما اصول تفوق و برتری س.پ.س را کشف خواهیم کرد ـ پنج مفهوم یا ارزش اساسی که رفتار ما را هدایت می کنند. این اصول تفوق و برتری س.پ.س عبارتند از:
 • یادگیری
 • مالکیت
 • خلاقیت
 • خدمات دهی
 • اعتماد
البته این اصول نه تازه و نوظهور هستند و نه عمل به آنها زندگی را ارتقا می بخشد. آنچه جدید است، و آنچه ما در این کتاب کشف خواهیم کرد، این است که چطور مسئولیت پذیری فردی و س.پ.س به هر یک از آنها مربوط می شود. ما نشان خواهیم داد که بهترین و موثرترین روش برای ورود اصول تفوق و برتری به زندگی تان، استفاده از س.پ.س و تمرین مسئولیت پذیری فردی است.
اما طرز پرسیدن س.پ.س می تواند همچون روشن کردن چراغ باشد؟ در نظر بگیرید زمانی که کلید چراغ برق را می زنید چه اتفاقی می افتد. این امری روزمره و عادی است. احتمالاً شما تابه حال حتی درباره ی آن فکر هم نکرده اید. این جریان انرژی که جریان برق نامیده می شود، در یک لحظه به لامپ می رسد و آن را زنده و روشن می کند. با اینکه جریان برق است که لامپ را روشن می کند، ضربه زدن به کلید برق اولین قدم ضروری است.
به همین ترتیب، پرسیدن س.پ.س اولین قدم ضروری برای آوردنِ اصول تفوق و برتری به زندگی است. مسئولیت پذیری فردی همان عاملی است که این اصول را به کار می اندازد، اما س.پ.س کلیدی است که ما را به فکر و عمل کردن مسئولانه در قدم اول وامی دارد.
برعکس، زمانی که ما کلید را خاموش می کنیم، بلافاصله جریان برق قطع می شود. درست در آن لحظه ای که ما از طریق سرزنش، گله و شکایت، قربانی پنداشتنِ خود یا با مسامحه و تعلل از پذیرش مسئولیت امتناع می کنیم، از یادگیری، احساس مالکیت، خلاقانه عمل کردن یا از خدمت و کمک رسانی دست برمی داریم. به این ترتیب، اعتمادی که در دیگران ایجاد کرده ایم به سرعت از بین می رود.
بنابراین این پنج اصل ـ یادگیری، مالکیت، خلاقیت، خدمات دهی و اعتماد ـ مزایای فوق العاده ای برای زندگی ما به ارمغان می آورد، اما نه بدون تمرین مسئولیت پذیری فردی. س.پ.س به ما کمک می کند که این کار را انجام دهیم.
اما تنها با خواندن مطالبی درباره ی مسئولیت پذیری فردی، اصول تفوق و برتری را به زندگی مان نخواهیم آورد. مسئولیت پذیری فردی کلاً درباره ی هر روز عمل کردن و اتخاذ انتخابات بهتر است. در این کتاب ما داستان های افرادی همچون بیل را که اصول تفوق و برتری را در زندگی اش گنجاند، خواهیم خواند و تفاوتی را که مسئولیت پذیری فردی در زندگی این افراد ایجاد کرد، مشاهده خواهیم کرد. اما تا زمانی که خودمان اقدامات و اعمالی مشابه انجام ندهیم، چنین تفاوت هایی را در زندگی مان مشاهده نخواهیم کرد. پس بیایید همین حالا شروع کنیم. همچنان که کتاب را می خوانید، مدام از خودتان بپرسید: «چطور می توانم ـ یا چطور خواهم توانست ـ این پیشنهادها را در محل کار و در خانه به کار بگیرم؟»
این اولین قدم به سوی برانگیختن و ایجاد قدرت مسئولیت پذیری فردی و دستیابی به س.پ.س است. در کل، فقط مستلزم این است که به سادگی کلید برق را بزنید.

۲.س.پ.س! سوال پس از سوال

قبل از پرداختن به اولین اصل تفوق و برتری، بیایید نگاه اجمالی به س.پ.س بیندازیم تا هم مقدمه ای باشد برای کسانی که کتاب س.پ.س! یا سوال پس از سوال! را نخوانده اند و مروری برای کسانی که آن را خوانده اند. هر چه باشد، تکرار موتورِ یادگیری است!
س.پ.س به معنی سوال پس از سوال است. زمانی که با ناکامی یا مشکلی مواجه می شویم، ذهن ما با سوالاتی همچون «چرا این اتفاق برای من افتاد؟» و «چه وقت دیگران کارها را درست انجام می دهند؟»، پر می شود. این سوالات طبیعی و قابل درک هستند، اما با تمرکز بر هر موضوع یا هر کسی به جز شخصی که آن سوالات را مطرح می کند، آنها عدم مسئولیت پذیری فردی را نمایش می دهند. تنها زمانی که ما از آن سوالات اولیه دست برداریم و به ماورای آنها نگاه کنیم، سوالات بهتر یا همان س.پ.س را می یابیم؛ سوالاتی مانند «من چه کار می توانم انجام دهم؟» و «چگونه می توانم کمک کنم؟» مطرح کردن این سوالات تمرکز ما را به سوی خودمان و کاری که می توانیم انجام دهیم تا تغییر و تحول ایجاد کنیم، برمی گرداند. تقریبا غیرممکن است بتوانیم تاثیر مثبتی را که این تغییر کوچک می تواند در توجه و تمرکز ما در زندگی مان داشته باشد، نادیده بگیریم.
برای درک بهتر معنا و تاثیر س.پ.س، بیایید با تعریف آن شروع کنیم. بعد به طور خلاصه کلمات کلیدی و مهمی را که در آن تعریف وجود دارد، کشف خواهیم کرد.
س.پ.س ابزاری است که به مدیران در هر مقام و مرتبه ای کمک می کند تا با طرح سوالات بهتر و اتخاذ انتخاب ها و تصمیمات بهتر در لحظه، مسئولیت پذیری فردی را تمرین کنند.

ابزار

ابزار وسیله ای است که می توانیم از آن استفاده کنیم تا به ما ـ در لحظه ـ کمک کند که به بهترین نحو عمل کنیم. شرکت ها میلیون ها دلار برای آنچه ابزار نام دارد و در حقیقت فقط جلسات انگیزشی، حرف های تکراری و کلیشه ای هستند، هدر می دهند. ما در جلسات، اجتماعات و همایش هایمان سرشار از شور، اشتیاق، انرژی و هیجان می شویم و بعد زمانی که مجبوریم به سر کار و زندگی روزمره مان بازگردیم، چه اتفاقی می افتد: با دیوار واقعیت برخورد می کنیم. در دل می گوییم: آنچه در کلاس آموزشی شنیدم خوب بود اما در دنیای واقعی برایم موثر و مفید نیست. به عبارت دیگر، آن عملی نیست. و اگر عملی نباشد، نمی تواند ابزار باشد.
اما س.پ.س فرق دارد. س.پ.س عملی است و کارایی دارد. آنچه باعث مفید بودن آن می شود سه رهنمود و توصیه ی به راحتی قابل اجرا است که به ما نشان می دهد چطور سوالاتی موثر و مفید مطرح کنیم:

۱. س.پ.س با کلمات «چه»و «چگونه» «چرا»، «چه موقع» یا «چه کسی» شروع می شود.
 • سوالات «چرا» به گله و شکایت و تفکر قربانی بودن منجر می شود. به عنوان مثال: «چرا این اتفاق برای من افتاد؟»
 • سوالات «چه موقع» به تعلل و مسامحه منجر می شود. به عنوان مثال: «آنها چه موقع قرار است به من برسند؟»
 • سوالات «چه کسی» به سرزنش و نکوهش دیگران منجر می شود. به عنوان مثال: «چه کسی کارها را خراب کرد؟»
۲. س.پ.س شامل ضمیر «من» است، نه «آنها»، «شما» یا حتی «ما»، چون من فقط می توانم خودم را تغییر بدهم.
۳. س.پ.س همیشه بر عمل تمرکز دارد.

یک نکته ی مهم که باید به خاطر بسپارید این است که احتمال دارد رهنمودها و توصیه های س.پ.س را به کار گیرید و با این حال سوالی بد و نادرست مطرح کنید. به عنوان مثال، با طرح سوالاتی مانند «چطور می توانم در این مورد از مسئولیت پذیری اجتناب کنم؟» یا «الآن چه اقدامی می توانم بکنم که گروه را عقب نگه دارد؟»، از قوانین پیروی می کنید اما مطمئنا اینها سوالات سازنده ای نیستند!

مدیران در هر مقام و مرتبه ای

مدیریت هیچ ربطی به عنوان، موقعیت یا میزان کنترل و تسلط کسی ندارد، بلکه به طرز فکر ما مربوط می شود. با آوردن حس مسئولیت پذیری، مالکیت و عمل به زندگی مان، س.پ.س به هر یک از ما کمک می کند تا همچون مدیران فکر و اقدام کنیم.

مسئولیت پذیری فردی

مسئولیت پذیری فردی در مورد حذف سرزنش، شکایت و مسامحه است. زمانی که ما دنبال «مقصر» بگردیم، زمانی که بابت موقعیت مان و آنچه مردم بر سرمان می آورند تاسف و افسوس بخوریم، و زمانی که ما کمک به خودمان را به تعویق بیندازیم به این امید که دیگران برای مان کاری کنند، ما به مسئولیت پذیری فردی مان عمل نمی کنیم.
به نظر می رسد همه با نیاز به مسئولیت پذیری فردی موافق هستند، اما هیچ کس نمی داند در مورد آن چه کار کند. س.پ.س با عملی کردن اشتیاق و آرزوی ما به مسئولیت پذیری فردی، این مشکل را حل می کند.

سوالات بهتر

معنای نهفته و واقعی در س.پ.س این است:
پاسخ ها در خودِ سوالات قرار دارند.
زمانی که ما سوالات بهتری مطرح کنیم، پاسخ های بهتری به دست می آوریم. رهنمودهای س.پ.س به ما نشان می دهند که چگونه سوالات بهتری مطرح کنیم و از چه سوالاتی بپرهیزیم. همچنین، مهم است به خاطر داشته باشیم اینها سوالاتی هستند که ما از خودمان می کنیم، نه از دیگران. س.پ.س اساسا ابزاری است برای مدیریت فرد و برای کمک به ما برای بازسازی افکارمان.

انتخاب ها

ما هر روز فرصت های بی شماری برای انتخاب داریم. حالا آنچه ما همیشه انتخابش می کنیم، چیست؟ فکر بعدی مان. فرصت های بسیار خوبی برای ایجاد تغییر در این لحظات فردی وجود دارد. غلبه بر افکارمان به معنای واقعی کلمه می تواند زندگی ما را تغییر دهد. س.پ.س به ما کمک می کند تا انتخاب های بهتری کنیم.

مقایسه ی س.غ.ن با س.پ.س

سوالات غلط و نادرست (س.غ.ن) شامل «چرا»، «چه موقع» و «چه کسی» هستند که به تفکر قربانی بودن، تعلل و سرزنش منجر می شوند. مقایسه ی س.پ.س با س.غ.ن روش خوبی است که یاد بگیریم چگونه س.پ.س را عملی کنیم. بیایید به مقایسه های س.غ.ن و س.پ.س زیر نگاهی بیندازیم.

فروش با شکست مواجه می شود.

س.غ.ن: «چه موقع ما فرصت استراحت پیدا خواهیم کرد؟»
س.پ.س: «چطور می توانم مشتری ام را بهتر بشناسم؟»

درخواست ترفیع شما رد می شود.

س.غ.ن: «چرا این اتفاق برای من افتاد؟»
س.پ.س: «چه کاری می توانم انجام دهم تا در کار فعلی ام بهتر شوم و ترقی کنم؟»

مشکلات فرزندمان در مدرسه.

س.غ.ن: «چرا مدرسه ها نمی توانند موثرتر و مفیدتر باشند؟»
س.پ.س: «چطور می توانم به او کمک کنم تا موفق شود؟»

افرادی تحت مدیریت شما در انجام کارهایشان شکست می خورند.

س.غ.ن: «چرا آنها انگیزه ندارند؟»
س.پ.س: «چطور می توانم مهارت های آموزشی و مدیریتی ام را ارتقا دهم؟»

اشتباهی که صورت گرفته است.

س.غ.ن: «چه کسی کارها را خراب کرد؟»
س.پ.س: «چه کار می توانم انجام دهم تا به حل مشکل کمک کنم؟»
برای کشف کامل س.پ.س، شما را تشویق می کنم که کتاب سوال پس از سوال! را بخوانید!
قبل از اینکه به اولین اصل تفوق و برتری بپردازیم، لحظه ای تک تک مقایسه های س.غ.ن و س.پ.س را مرور کنید. ببینید چطور می توانید انتخاب های بهتر و سوالات بهتری کنید. تاثیر حذف سرزنش، شکایت، تفکر قربانی بودن و مسامحه را در نظر بیاورید. تصور کنید س.پ.س چه تفاوتی در زندگی تان، هم در محل کار و هم در خانه، ایجاد خواهد کرد.

نظرات کاربران درباره کتاب چراغ زندگی‌ات را روشن کن