فیدیبو نماینده قانونی صدرا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب

کتاب اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب

نسخه الکترونیک کتاب اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب

اخلاق جنسی بخشی بسيار مهم از اخلاق به معنای عام آن است و شامل تعدادی از عادات و ملكات و روشهای بشری می‌گردد كه با غريزه جنسی ارتباط پيدا می‌كنند. حياء زن از مرد، غيرت ناموسی مرد، عفاف و وفاداری زن نسبت به شوهر، تقدس يا پليدی تجرد و... جزء اخلاق و عادات جنسی محسوب می‌شوند كه مكاتب گوناگون الهی و بشری نسبت به آن موضع‌گيری و اهتمام داشته‌اند. استاد شهيد مطهری در اين كتاب، بحث «اخلاق جنسی» را در ابعاد مختلف آن در مكاتب غربی مورد بررسی دقيق قرار داده، سپس با نقد عالمانه و استدلالی اين نظريه، به بيان ديدگاه مكتب اسلام در اين باره می‌پردازند و نقاط قوّت و مزيت ديدگاه اسلامی را نسبت به ديدگاه غربی كه موجب رشد شخصيت انسانی و استحكام بنای خانواده و اجتماع می‌گردد برمی‌شمارند.

ادامه...
  • ناشر صدرا
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.62 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۰۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه چاپ بیست و پنجم

بسم اللّه الرحمن الرحیم

کتاب اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب از زمان انتشار تاکنون مانند سایر آثار آن متفکر شهید مورد استقبال فراوان تشنگان حقیقت و طالبان منطق اسلام در نظام خانوادگی قرار گرفته است. نظر به اینکه حجم این کتاب در قطع رقعی در حد معمول نبود، جهت زیباتر شدن کتاب، این چاپ را به شکل جیبی منتشر می نماییم. ضمنا طرح جلد کتاب نیز تغییر کرد و به شکل زیباتری درآمد. امید است رضایت خاطر علاقه مندان آثار استاد شهید آیت اللّه مطهری را فراهم کرده باشد.
از خدای متعال توفیق بیشتر در راه نشر آثار آن اسلام شناس عظیم الشان و حاصل عمر و پاره تن امام خمینی(ره) را مسئلت می کنیم.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۸
برابر با ۷ جمادی الاول ۱۴۳۰


علاقه جنسی یا گناه ذاتی در جهان قدیم

برای ما مسلمانان که علاقه دو همسر را به یکدیگر یکی از نشانه های بارز وجود خداوند می دانیم(۱) و نکاح را «سنت» و تجرد را یک نوع «شر» حساب می کنیم، هنگامی که می خوانیم یا می شنویم بعضی از آیینها علاقه جنسی را ذاتا پلید و آمیزش جنسی را ـ ولو با همسر شرعی و قانونی ـ موجب تباهی و سقوط می دانند، دچار تعجب می شویم.
عجب تر آن که می گویند دنیای قدیم عموما گرفتار این وهم بوده است. برتراند راسل، فیلسوف اجتماعی مشهور معاصر، می گوید:

«عوامل و عقاید مخالف جنسیت در اعصار خیلی قدیم وجود داشته و بخصوص در هر جا که مسیحیت و دین بودا پیروز شد عقیده مزبور نیز تفوق یافت. وستر مارک مثالهای زیادی «از این فکر عجیب مبنی بر اینکه چیز ناپاک و تباهی در روابط جنسی وجود دارد» ذکر می نماید.
در آن نقاط دنیا نیز که دور از تاثیر مذهب بودا و مسیح بوده است ادیان و راهبانی بوده اند که طرفداری از تجرد می کرده اند، مانند اسنیتها در میان یهودیان... و بدین طریق یک نهضت عمومی ریاضت در دنیای قدیم ایجاد شد. در یونان و روم متمدن نیز طریقه کلبیون جای طریقه اپیکور را گرفت... افلاطونیان نو نیز به اندازه کلبیون ریاضت طلب بوده اند.
از ایران این عقیده (دکترین) به سمت باختر پخش شد که ماده عین تباهی است و به همراه آن این اعتقاد به وجود آمد که هرگونه رابطه جنسی ناپاک است و این عقیده با جزئی اصلاح، اعتقاد کلیسای مسیحیت محسوب گردید.»(۲)

این عقیده قرنها وجدان انبوه عظیمی از افراد بشر را تحت نفوذ ترس آور و نفرت انگیز خود قرار داده و به عقیده روانکاوان نفوذ این عقیده اختلالات روانی و بیماریهای روحی فراوانی را موجب شده است که از این جهت مانند ندارد.
منشا پیدایش این گونه افکار و عقاید چیست؟ چه چیز سبب می شود که بشر به علاقه و میل طبیعی خود به چشم بدبینی بنگرد و در حقیقت جزئی از وجود خود را محکوم کند؟ مطلبی است که مورد تفسیر متفکرین قرار گرفته است و ما اکنون درصدد کاوش در آن نیستیم؛ مثلاً علل گوناگونی می توانند در گرایش بشر به این گونه افکار و آراء دخیل باشند.
ظاهرا علت اینکه فکر پلیدیِ «علاقه و آمیزش جنسی» در میان مسیحیان تا این حد اوج گرفت، تفسیری بود که از بدو تشکیل کلیسا از طرف کلیسا برای مجرد زیستن حضرت عیسی مسیح صورت گرفت. گفته شد علت اینکه مسیح تا آخر مجرد زیست، پلیدی ذاتی این عمل است و به همین جهت روحانیین و مقدسین مسیحی شرط وصول به مقامات روحانی را آلوده نشدن به زن در تمام مدت عمر دانستند و «پاپ» از میان اینچنین افرادی انتخاب می شود. به عقیده ارباب کلیسا تقوا ایجاب می کند که انسان از ازدواج خودداری کند. راسل می گوید:

«در رسالات قدّیسین به دو یا سه توصیف زیبا از ازدواج برمی خوریم، ولی در سایر موارد پدران کلیسا از ازدواج به زشت ترین صورت یاد کرده اند. هدف ریاضت این بوده که مردان را متقی سازد، بنابراین ازدواج که عمل پستی شمرده می شد بایستی منعدم شود. «با تبر بکارت درخت زناشویی را فرو اندازید» این عقیده راسخ سن ژروم درباره هدف تقدس است.»(۳)

کلیسا ازدواج را به نیت تولید نسل جایز می شمارد، اما این ضرورت، پلیدی ذاتی این کار را از نظر کلیسا از میان نمی برد. علت دیگر جواز ازدواج، دفع افسد به فاسد است؛ یعنی به این وسیله از آمیزشهای بی قید و بند مردان و زنان جلوگیری می شود. راسل می گوید:

«طبق نظریه سن پول، مساله تولید نسل هدف فرعی بوده و هدف اصلی ازدواج همان جلوگیری از فسق بوده است. این نقش اساسی ازدواج است که درحقیقت دفع افسد به فاسد شمرده شده است.»(۴)

کلیسا ازدواج را غیرقابل فسخ و طلاق را ممنوع می شمارد. گفته می شود کلیسا خواسته است بدین وسیله ازدواج را تقدیس و از تحقیر آن بکاهد. ممکن است علت ممنوعیت طلاق و غیرقابل فسخ بودن ازدواج از نظر کلیسا این باشد که خواسته است برای کسانی که از بهشت تجرد رانده شده اند جریمه و مجازاتی قائل باشد.
چنانکه می دانیم عقاید تحقیرآمیز راجع به خود زن در میان ملل و اقوام قدیم مبنی بر این که زن انسان کامل نیست، برزخی است میان انسان و حیوان، زن دارای نفس ناطقه نیست، زن به بهشت هرگز راه نخواهد یافت و امثال اینها زیاد وجود داشته است. این عقاید و آراء تا آنجا که از حدود ارزیابی زن تجاوز نمی کند، اثر روانی غیر از احساس غرور در مرد و احساس حقارت در زن ندارد. اما عقیده پلیدی علاقه و آمیزش جنسی مطلقا، روح زن و مرد را متساویا آشفته می سازد و کشمکش جانکاهی میان غریزه طبیعی از یک طرف و عقیده مذهبی از طرف دیگر به وجود می آورد. ناراحتیهای روحی که عواقب وخیمی بار می آورد همواره از کشمکش میان تمایلات طبیعی و تلقینات مخالف اجتماعی پیدا می شود. از این جهت است که این مساله فوق العاده مورد توجه محافل روانشناسی و روانکاوی قرار گرفته است.
***

نظرات کاربران درباره کتاب اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب

این کتاب روابط جنسی حاکم بر غرب رو بخوبی تبیین میکنه. پیشنهاد میکنم جهت اطلاعات عمومی هم که شده، مطالعه بفرمایید.
در 1 سال پیش توسط mar...omi
کتاب خیلی خوبی بود و خیلی خوب دیدگاه های غربی رو نقد و بررسی می کرد ولی افسوس که امروزه تعداد کمی از جوانان با این کتاب آشنا هستند.
در 9 ماه پیش توسط رضا عبدالهی
کتابی بسیار عالی و مفیدی بود و بسیاری از شبهاتی که برای من پیش اومده بود رو به طور کامل شرح داد و باذکر نظرات متفکران و فلاسفه موضوع رو کاملا منطقی زیر ذره بین بردن. روحشون شاد
در 9 ماه پیش توسط رضا اکرمی
با این که۴۴ سال از نوشتن این کتاب میگذره اما الان هم پاسخ همه‌ی شبهات رو میده و انگار برای امروز نوشته شده روح شهید مطهری شاد
در 11 ماه پیش توسط محمدامین کریمی
عالیه
در 1 سال پیش توسط ben...i79
کتاب واقعا عالی و محققانه ای بود
در 1 سال پیش توسط محمد دانیال عطوفی
واقعا عالی، انگار شهید مطهری این کتاب رو تازه نوشته. عجیبه
در 7 ماه پیش توسط رضا طیبی
خوب
در 5 ماه پیش توسط علیرضا سیف
خواندنش رو توصیه میکنم، کلام شیوا و دلنشین و مختصر گریزی هم به عشق زده شده
در 5 ماه پیش توسط SadeQ digitALLife
۵
در 12 ماه پیش توسط رضا معصومی